در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > ادواردو آمد كه ...

ادواردو آمد كه ...

علی جواد دهقان
سه شنبه 3 جولای 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

وقتي آرسنال تيري هانري را از دست مي دهد و او راهي جايي غير از فوتبال جزيره مي شود يعني اينكه فوتبال جزيره يك ستاره را از دست مي دهد ولي غولهاي جزيره كه همان چهار تيم منچستريونايتد، ليورپول، آرسنال و چلسي هستند بيكار نمي نشينند و اين روزها در حال امضاي قرارداد با بازيكناني هستند كه يا ستاره هستند يا آينده درخشاني در انتظارشان هست.

تيري هانري در ماه ژوئن و پس از حدود يكسال سر كار گذاشتن رسانه ها و هواداران تصميم گرفت كه لندن را به مقصد بارسلونا ترك كند. غر زدن هاي او در اين چند وقت زمينه ساز خروج او شد كه 16 ميليون پوند براي بارسلونا خرج برداشت. اما بعد از خروج او بحث بر سر پر كردن جاي خالي اين ستاره نامدار پيش آمد و اينكه آيا ونگر نيز ديگر دل به كار نمي دهد و حوصله بازسازي تيم را ندارد و شايد خروج هانري مقدمه اي براي كوچ ديگر ستارگان آرسنال باشد ولي ونگر در اولين اقدام براي دميدن روح تازه اي به تيم جوانش يك جوان برزيلي را به استخدام باشگاه در آورد. اين جوان 24 ساله كه ديگر او را بايد يك كرووات بدانيم كسي نيست بجز ادواردو كه از دينامو زاگرب راهي لندن شده است.

ادواردو كيست؟
ادواردو متولد 25 فوريه 1983 ميلادي در ريودوژانيروي برزيل است. او در سال 1998 و در سن 15 سالگي راهي اروپا مي شود و سر از زاگرب پايتخت كروواسي در مي آورد و به عضويت تيم مطرح دينامو زاگرب در مي آيد. ادواردو مجبور مي شود براي اثبات خود شرايط باشگاه را بپذيرد و دوباره راهي كشورش شود اما اينبار به صورت قرضي. او دو فصل را به اين صورت در باشگاه بانگو اتلتيكوي برزيل بازي مي كند و دوباره به زاگرب باز مي گردد ولي اينبار نيز كرووات ها فقط از او در چهار بازي در ليگ استفاده مي كنند و او را براي بار دوم و به صورت قرضي به تيم ديگري كه اينتر زاپرسيچ كروواسي مي باشد مي فرستند. عملكرد ادواردو سبب تغيير راي مسئولان دينامو مي شود و پس از پايان يافتن فصل 2002ـ2001 ديگر ادواردو را از خود دور نمي كنند. ادواردو با بازيهاي درخشان خود و شم گلزني بي نظيرش تا جايي پيش مي رود كه در سال 2006 عنوان بهترين بازيكن ليگ را از آن خود مي كند. او كه در 22 سالگي تابعيت كروواتها را گرفته است در تيم ملي زير 21 ساله هاي كروواسي نيز بازي مي كند ولي در آستانه بازيهاي جام جهاني از تيم تحت هدايت زلاتكو كرانيكار كنار گذاشته مي شود. كرانيكار بهانه اش براي عدم دعوت از ادواردو در بازيهاي جام جهاني آلمان جوان بودن او است. اما با روي كار آمدن بيليچ بعنوان مربي جديد تيم ملي كروواسي ادواردو دوباره به تيم ملي بزرگسالان راه مي يابد و عصاي دست مربي اش در بازيهاي مقدماتي يورو 2008 مي شود. تيم كروواسي به همراه اين برزيلي نابغه در گروه E و در حضور بزرگاني همچون انگليس و روسيه يكه تازي مي كند و صدر جدول را به تنهايي از آن خود مي كند.

نكته جالب ديگر در كارنامه ادواردو گلزني او به تيم ملي انگليس در مقدماتي يورو 2008 و هم به تيم آرسنال در مرحله مقدماتي ليگ قهرمانان است كه اين دومي بيشتر به چشمهاي ونگر آمده است و حتي از آن نيز در كنفرانس مطبوعاتي پس از عقد قرارداد با ادواردو نيز ياد مي كند و مي گويد: من مدت زماني است كه او را مي شناسم اما نمايشش مقابل ما در ليگ قهرمانان سال گذشته واقعا نشان داد كه او چه بازيكن خطرناكي هست. داسيلوا يك بازيكن باهوش هست. همچنين او يك بازيكن سختكوش هست و يك رفتار تيمي خوبي در بازي اش وجود داد. ادوارد كمك بزرگي براي ما خواهد بود.

مبلغ قرارداد
در مورد مبلغ قرارداد ادواردو صحبتهاي زيادي شده است از جمله اينكه ميركو باريسيچ رييس باشگاه دينامو مي گويد كه مبلغ قرارداد 16 ميليون پوند است اما رسانه هاي خبري از جمله بي بي سي مي گويند كه مبلغ قرارداد در حدود 5/7 ميليون پوند است. حال حتي اگر به منبعي همچون BBC هم اعتماد نكنيم كدام عقل سليمي به آرسنال اجازه مي دهد كه تمام 16 ميليون پوند حاصل از فروش هانري را يكسره خرج يك بازيكن جوان ولي آينده دار بكند. از نكات ديگر در مورد قرارداد ادواردو اينكه مدت زمان چهارساله اي براي آن تعيين شده است و پيراهن شماره 9 كه فصل گذشته در اختيار خوليو باپتيستاي برزيلي و بازيكن قرضي رئال مادريد بود در فصل جديد به ادواردو تعلق خواهد داشت.

ادواردو چه مي گويد؟
ادواردو كه بطور مسلم با بازيهايي كه در اين چند فصل براي دينامو انجام داده بود در انتظار پيشنهاد از يك تيم بزرگ اروپايي بود از رفتن به ارسنال خوشحال است اما مي گويد: من ناراحت هستم كه آنجا را ترك گفتم اما خوشحال هم هستم براي اينكه آرسنال يكي از بزرگترين باشگاه ها در جهان است آن هم با بازيكنان بزرگي و من درصدد اين هستم تا در رقابت بر سر رسيدن به افتخارات به تيمم كمك كنم.

اظهارات ونگر
ونگر كه به مربي اي بازيكن ساز معروف است دوباره دست به ريسك بزرگي زده است. هر چند كه ادواردو در فصل گذشته در 32 بازي براي تيمش 34 گل به ثمر رسانده هست ولي تفاوت بين دو ليگ كروواسي و ليگ برتر انگليس بر كسي پوشيده نيست و ضمنا اينكه ادواردو يك برزيلي به حساب مي آيد كه تاكنون بازيكنان هموطنش عملكرد برجسته اي در ليگ برتر نداشته اند و موفق ترين آنها همان گيلبرتو سيلوايي هست كه در ميانه ميدان توپچي ها به سبك خود انگليسي ها بازي مي كند. ونگر فصل گذشته نيز با وجود در اختيار داشتن باپتيستا چندان فرصتهاي زيادي به او نمي داد و اغلب از او در بازيهاي جام اتحاديه و كارلينگ كاپ استفاده مي كرد.
اما ونگر درباره اولين خريد تيمش بعد از خروج هانري مي گويد: او توانايي هاي بسياري دارد و با سبك فوتبال ما خيلي خوب تطبيق خواهد يافت. او يك تمام كننده خوب هست و اگرچه كه غالبا يك مهاجم هست اما يك بازيكن قابل تطبيق است.

رقابت سخت در فصلي سخت
فصل آينده كه اولين فصل حضور ادواردو در آرسنال است مقارن با اولين فصلي است كه آرسنال بدون بازيكن بزرگي همچون هانري بازي مي كند. آنها كه به تازگي توانسته بودند خود را با شرايط بدون حضور ويرا تطبيق دهند دوباره ستاره ديگري را از دست داده اند و اين مسئله سبب سخت تر شدن وظايف بازيكنان شاخص تيم از قبيل فابرگاس و سيلوا مي شود.

فان پرسي كه فصل گذشته را با مصدوميت به پايان رسانده بود اكنون آماده است كه در كنار آدبايور خط حمله توپچي ها را رهبري كند ولي خريد جديد ونگر زنگ خطري براي آنها است كه فكر نكنند جايگاهشان تا ابد تضمين شده است. از سوي ديگر تئو والكوت در پروسه آمادگي قرار دارد و ونگر هميشه گوشه چشمي به او داشته است و بندتنر ديگر مهاجم آرسنال است كه از يك فصل حضور قرضي در بيرمنگهام بازگشته است و سعي در نشان دادن خود دارد.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس