Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > ادامه بازداشت ژورنالست افغانی/ تمدید ماموریت یوناما توسط شورای امنیت ملل (...)

ادامه بازداشت ژورنالست افغانی/ تمدید ماموریت یوناما توسط شورای امنیت ملل متحد/ ارزگان/ هلمند/ دايکندی/ نيمروز/ هرات

توسط علیم صدیق، کارمند ارشد دفتر سخنگوی یوناما
دوشنبه 26 مارچ 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

ادامه بازداشت ژورنالست افغانی

هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان از ادامه بازداشت ژورنالست اختطاف شده آقای اجمل نقشبندی نگران میباشد. ما از کسانیکه او را بازداشت نموده اند تقاضا مینماییم که به درخواست فامیل وی، ژورنالستان و دیگر افغانهایکه خواستار رهایی مصون وی گردیده اند پاسخ مثبت دهند. اجمل هیچ ارتباطی با نیروهای نظامی افغان و بین المللی ندارد. ما یک بار دیگر تکرار مینماییم که حقوق ژورنالستان برای آزادی فعالیتهای شان بدون مداخله یا اذیت توسط همه شناسایی و احترام گردد. این یک امر مهم بوده و برای اولین بار و بطور خاص جزء ماموریت جدید یوناما گردیده است. یوناما این قضیه را از نزدیک دنبال مینماید.

تمدید ماموریت یوناما توسط شورای امنیت ملل متحد

روزجمعه گذشته ماموریت یوناما الی 23 مارچ 2008 برای یک سال دیگر توسط شورای امنیت ملل متحد تمدید گردید.

شورای امنیت به اتفاق اراء این فیصلنامه را تصویب نموده و روی اهمیت ادامه نقش یوناما در توسعه مشارکت منسجم جامعه بین المللی در افغانستان، رسیدگی به ولایات، کمک برای همکاریهای منطقوی در رابطه با توافقنامه افغانستان، توسعه هم آهنگی کمکهای بشری و نظارت بر وضعیت مردم ملکی متاثر شده از منازعات مسلحانه، تاکید نمود.

یوناما به ایجاد دفاتر جدید طی سال جاری ادامه داده و حضور خود را در مناطق دور دست ازدیاد میبخشد وهمچنان در مورد مسایل مهم و حیاتی زندگی مردم افغانستان بی برده صحبت خواهد کرد. ماموریت جدید ما تعهد و حمایت قوی جامعه بین المللی را در قبال افغانستان نشان میدهد.

ایجنسی های ملل متحد برای کمک به قربانیان سیلاب در سراسر افغانستان تلاش خود را آغاز می کنند

بسیاری از شما مطلع هستید که در طول هفته گذشته نقاط مختلف کشور از سیلابهای شدید متاثر گشته است. اکنون که ما در حال صحبت هستیم تلاشهای گسترده ای از سوی ایجنسی های ملل متحد (به شمول یونیسف، پروگرام جهانی غذا و کمیشنری عالی ملل متحد در امور مهاجرین) در همکاری با دولت و مقامات ولایات در جهت تضمین اینکه کمکهای بشردوستانه ضروری به مردم آسیب دیده رسانیده شود در حال انجام می باشد. در حال حاضر کمکها در حال ارسال به حدود 4000 فامیل یا به عبارتی حدود 20,000 نفر در اطراف کشور می باشد. قبل از سیلابهای این فصل، پروگرام جهانی غذا 350,000 تن مواد غذایی مخلوط را در پنج نقطه مختلف از کشور به منظور توزیع برای آسیب پذیر ترین فامیل ها جابجا کرده بود.

ارزگان
ما گزارشهایی از مقامات محلی ارزگان دریافت کرده ایم که 855 فامیل (حدود 4275 نفر) متاثر گشته اند که اکثرا در ولسوالی های ده راوود و شهید حساس ولایت ارزگان می باشند. بر اساس گزارشات، 700 خانه ویران گشته و 20,000 جریب زمین زراعتی آسیب دیده است. کمکهای بشردوستانه با ورود لاری های یونیسف که مواد غذایی ضروری، دارو، البسه گرم برای اطفال و مواد لازم برای سرپناه را حمل می کردند آغاز گردید. پروگرام جهانی غذا قبلا 230 تن مواد غذایی مخلوط را برای توزیع بین قربانیان سیلابها در ارزگان و بادغیس و قربانیان برف کوچ در غور که گفته می شود 40 فامیل بر اثر برف کوچ متاثر گشته اند جابجا کرده بود. امروز این تلاشها در حال ادامه بوده و در طول روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.

هلمند
در عین حال، تلاشها جهت دسترسی به 270 فامیل متاثر از سیلاب در ولسوالی لشکرگاه و 100 فامیل دیگر در ولسوالی سنگین ولایت هلمند و ارائه کمکهای ضروری بشردوستانه به آنها در حال جریان است. وسایل مورد نیاز فامیلها، کمپل و مواد مورد نیاز برای ایجاد سرپناه قرار است که فردا صبح (27 مارچ) از سوی یونیسف به لشکرگاه برسد.

نیمروز
و در نیمروز، مقامات محلی درخواست کمک برای 1200 فامیل متاثر از سیلاب کرده اند. پروگرام جهانی غذا، یونیسف، کمیشنری عالی ملل متحد در امور مهاجرین و سازمان صحی جهان همگی پاسخ مثبت داده و در حال ارسال البسه، کمپل های گرم، بسته های دارویی، غذا و مواد مورد نیاز برای سرپناه به فامیل های متاثر از سیلاب می باشند.

دایکندی
در دایکندی بیش از 600 فامیل در اثر سیلابها خانه های خود را از دست داده اند و گزارش شده است که 10 نفر جان خود را از دست داده و 4 نفر مجروح گشته اند. ایجنسی های ملل متحد در حال ارسال مواد غذایی ضروری، سرپناه و کمپل های گرم برای این فامیل ها می باشند.

هرات
ما گزارشاتی را از هرات دریافت کرده ایم مبنی بر اینکه 918 فامیل از سیلاب متاثر گشته اند. پروگرام جهانی غذا قبلا حدود 60 تن مواد غذایی به شمول گندم، برنج، جوری و روغن خوراکی را توزیع کرده است.
ایجنسی های ملل متحد همراه با دولت همچنان به نظارت دقیق بر اوضاع ادامه داده و آماده ارائه کمکها در هنگام نیاز مردم محل می باشند.

آغاز دور جدید واکسین پولیو یا فلج اطفال از 25 الی 27 مارچ در افغانستان

دیروز کمپاین وسیع واکسین در برابر وایروس کشنده پولیو یا فلج اطفال که بیشتر از 7 میلیون طفل تحت سن پنج سال را در سرتاسر افغانستان در بر میگیرد، آغاز شد.

صدها هزار تن واکسین کننده این واکسین فمی (قطره) را در تمام مناطق کشور تطبیق می کنند.

این برنامه توسط حکومت افغانستان، صندوق وجهی کودکان ملل متحد (یونیسف) و سازمان بین المللی صحت در حال اجراء است و این جزء یک کمپاین چهار مرحله یی معافیت دهی (7.3) میلیون طفل در سرتاسر افغانستان است.

همچنین یونیسف از پخش برنامه های معلوماتی برای والدین، مجتمعات و رهبران مذهبی در مورد اقدامات پیشگیرانه حمایت می کند. ما از تمام والدین، مراقبت کنندگان و بزرگان مجتمع خواهش می کنیم که در پیشبرد این وظیفه حیاتی برای اطفال افغانستان با ما کار کنند.

تمام واقعات که طی سال گذشته گزارش داده شد در مناطق جنوبی میباشد، خصوصاً در چهار ولایت کندهار (16) مورد، هلمند (6) مورد، ارزگان (4) مورد و زابل یک مورد که مجموعاً به (27) مورد میرسد.

صندوق وجهی کودکان ملل متحد (یونیسف) کمک های خود به شاگردان مکتب در ولایت ننگرهار را بالا میبرد

با آغاز سال تعلیمی جدید، مکاتب ولایت ننگرهار کمک های بیشتر از طرف یونیسف و وزارت معارف دریافت کردند و همچنین اعلان شد که برای آموزش 4000 معلم در رابطه به روش های جدید تعلیمی آمادگی میگیرند. علاوه بر آن، ما از اعلامیه وزارت معارف مبنی بر تصویب 2083 پست برای معلمین مکاتب در ولایت ننگرهار استقبال می کنیم.

همچنین میخواهیم که مراتب تبریک و تهنیت خود را به همکاران ما در ولایت ننگرهار برای انتخاب شدن یونیسف منحیث بهترین نمایندگی ملل متحد که در بخش تعلیم و تربیه کار می کند عرض بداریم.

در محفل هفته گذشته توسط وزارت فرهنگ و جوانان برگزار شد از کار کردهای یونیسف در بخش های "اعمار مکاتب، حمایت از مکتب/شاگردان، تریننگ برای معلمین، تهیه و تدارک مواد تدریسی و حمایت از مکاتب خانگی" در مناطق شرقی افغانستان قدردانی صورت گرفت.

اگر در مورد فعالیت های تعلیمی یونسف در سرتاسر کشور نیاز داشته باشید، لطفاً بعد از کنفرانس مطبوعاتی با ما در ارتباط شوید.

امضاء موافقتنامه همکاری کمیساری عالی ملل متحد برای مهاجرین در رابطه با کمک به عودت کنندگان آسیب پذیر

میکانیزمهای مساعدت های اجتماعی افغانستان طی چندین ده جنگ شدیدا متاثر گردیده و برای افغانهای عودت کننده ایکه در نهایت آسیب پذیری قرار دارند خیلی مشکل خواهد بود که بتوانند بطور مستقل زندگی نمایند. از اینرو کمیساری عالی ملل متحد برای مهاجرین طی هفته جاری موافقتنامه ایرا برای کمک به افراد آسیب پذیر از جمع عودت کننده گان افغان و بیجا شده گان داخلی با وزارت کار، امور اجتماعی، شهداء و معلولین امضاء مینماید.

هدف این پروژه کمک برای اطفال بدون همراه، خانمهای مجرد، کهنسالان بدون همراه، والدین تنها، معیوبین و فامیلهای شدیدا فقیر عودت کننده میباشد. تمام این گروه ها برای ایجاد میکانیزمهایکه بتوانند با آن از عهده این مشکلات بیرون آیند و ادغام مجدد به مجتمعات قبلی شان، ضرورت به کمک های اضافی دارند.

امسال این پروژه به شش ولایت دیگر – دایکندی، لغمان، کاپیسا، تخار، سرپل و هلمند نیز توسعه یافته است. این پروژه برای تقریبا 3،500 نفر در هفده ولایت افغانستان کمک خواهد کرد.

از ماه جون 2005 الی ختم سال گذشته به تعداد 2،449 نفر به موسسات دولتی و غیر دولتی در یازده ولایت برای دسترسی به آموزش فنی، مراقبت صحی و کاریابی معرفی گردیده اند. 1،923 نفر پول نقد در یافت کرده اند.

سوالات و جوابات:

سوال: من با مسئولین ریاست مبارزه با حوادث صحبت نمودم و آنها از روش ملل متحد برای پاسخ به حوادث منتقد بودند. آنها میگویند که ارایه کمکهای ملل متحد وقت زیادی را در برگرفته و کمکهای ارایه شده کافی نمیباشد. عکس العمل ملل متحد در این رابطه چیست؟

علیم صدیق: تشکر از سوال شما. انچه ما باید اکنون متوجه آن باشیم این است که چه میتوانیم انجام دهیم و آن این است که برای مردمیکه در نتیجه سیلابها و برف کوچها طی چند هفته گذشته متاثر شده اند کمک نماییم. وقتی ما در باره یک عملیات که قرار است از طریق آن برای 20،000 نفر کمک نماییم حرف میزنیم، باید یقین داشته باشیم که این یک عملیات خیلی بزرگ است. و آنچه ما به آن نیاز داریم این است که با تمام همکاران، دولت موسسات ملل متحد و موسسات غیر دولتی عملا همکاری نماییم. این امریست که باید به آن توجه داشته باشیم.

من برای شما اطمینان میدهم که ملل متحد سعی مینماید که هر چه زودتر و موثر تر که ممکن باشد کمک برای مردم متاثر شده را انجام دهد. اگر نگرانی در رابطه با سرعت عمل وجود داشته باشد، این نگرانی ها باید به سمع ما رسانده شود تا اقدامات مناسب در رابطه اتخاذ گردد. لیکن توجه اساسی ما در حال حاضر ارایه کمک برای کسانیست که شدیدا به آن نیازمند هستند. من میخواهم برای شما یاد آور شوم که 350 هزار تن مواد غذایی در پنج موقعیت از قبل جاسازی گردیده و آماده انتقال میباشد. حالا، وقتی ما میتوانیم این مواد را برای مردم کمک نماییم که تقاضایی را در رابطه با مقدار مواد مورد ضرورت از طریق والیان دریافت نموده باشیم. بعضی مناطق در این رابطه خوب بوده اند.

سوال: در پیگیری با سوال قبلی خود. من در مورد پنچ موقعیت ایکه مواد غذایی از قبل جاسازی گردیده است آگاه هستم. شما گفتید که تا روز سه شنبه کمکها به لشکر گاه انتقال خواهد شد. سیلابها در هفته گذشته واقع گردیده و مردم از همان لحظه به کمک عاجل ضرورت دارند. آیا این وقت بسیار زیاد برای ارایه کمکها نیست؟

علیم صدیق: ما درخواست دقیق ولایت هلمند را با مشخصات آن دیروز دریافت نمودیم. مواد غذایی و کالاها امروز صبح مواصلت مینماید. من شما را میگزارم در رابطه با موانع ایکه در سر راه کمکها وجود دارد قضاوت نماید.

سوال: دیروز منزل یکی از اعضای پارلمان یعنی آقای عبدالرب رسول سیاف مورد هجوم نیرو های خارجی قرار گرفت. به ادامه سوال: یکی از محافظین او مورد لت کوب قرار گرفته و به مدت سه الی چهار ساعت در بازداشت نیرو های خارجی بوده. میخواهم بدانم که عکس العمل ملل متحد در این باره چیست؟

علیم صدیق: به نظر من در مورد مسائل امنیتی شما باید سوال تان را از مسئولین امنیتی بپرسید. آنها کارشناس امور هستند و میتوانند دلیل عملیات شانرا به شما بگویند. توضیحات من از جانب ملل متحد در ارتباط به مسائل امنیتی نامناسب خواهد بود. من بخاطر صحبت به نمایندگی از ملل متحد اینجا هستم، نه به نمایندگی از مسئولین امنیتی که در این کشور فعالیت مینمایند.

سوال: یوناما تحت صلاحیت جدید اش در کدام عرصه ها توجه خواهد نمود و شما سال گذشته را چگونه ارزیابی مینمائید ؟

علیم صدیق: بصورت بسیار ساده. یک تعداد دستاورد های داریم و باید کارهای زیادی نیز انجام شود. چنانچه قبلأ نیز تذکر داده بودم، تحت صلاحیت جدید، نقش ما به سهمگیری بیشتر بین المللی در افغانستان، دسترسی به ولایات، حمایت از نقش بشری ما و نظارت بر وضعیت افراد ملکی در درگیری های نظامی معطوف میباشد. ما امسال شاهد حمایت قوی شورای امنیت در پیشبرد واقعی اهداف مان در ولایات کشور بودیم. ما باور داریم که حضور ما در داخل ولایات میتواند تثبیت کننده عاملی باشد که باعث تشویق توسعه گردیده و به حاکمیت بهتر در خارج از اطراف کابل نیز کمک مینماید، و این کاریست که ما امسال به آن توجه خواهیم نمود.

سوال (ترجمه از دری): شما در مورد دوام بازداشت اجمل نقشبندی صحبت کردید. آیا هنوز هم تلاش های برای رهایی وی وجود دارد؟

علیم صدیق: دقیقاً. مطلع هستیم که حکومت افغانستان این مسئله را خیلی جدی گرفته و تلاش ها برای رهایی اقای نقشبندی توسط حکومت ادامه دارد.

سوال(ترجمه از دری): میخواهم در مورد تلفات که در اثر سیلاب ها بوجود آمده بدانم. گزارش های تایید ناشده حاکی از این است که تعداد کشته شدگان به سه صد نفر می رسند، در حالیکه حکومت ادعا می کند که این رقم تنها دو نفر است. نظر شما در این مورد چیست؟

علیم صدیق: فکر میکنم که ما فعلاً در مورد تعداد تلفات آمار دقیق در دست نداریم که در اختیار شما قرار بدهیم. مشکل اصلی که به آن مواجه هستیم این است که هنوز هم در یک وضعیت نامشخص قرار داریم – معلومات بعد از هر ساعت تغییر می کنند - و طبعاً ما شما را در جریان آخرین معلومات که از دفاتر ساحوی ما در این خصوص برسد قرار خواهیم داد.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس