در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > جرم: عدم شرکت در جنایت جنگی

جرم: عدم شرکت در جنایت جنگی

پيوستن گلنتون به جنبش ضد جنگ و دعوت از سربازان بريتانيایی برای عدم شرکت در جنایت جنگی در افغانستان، خشم مقامات بريتانيایی را برانگيخته و احتمال اينکه مجازات او سنگين تر شود وجود دارد.
پنج شنبه 12 نوامبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کابل پرس: ماجرای "جو گلنتون" سرباز بريتانيایی که از بازگشت به افغانستان سرباز زد و عوض آن به جنبش ضد جنگ پيوست، از چشم رسانه های افغانستان دور مانده و خبر جذابی برای رسانه های بين المللی فارسی مانند بی بی سی نبوده است. برای اين رسانه ها، ماجرای سگ ردیاب استرالیایی از خبر بازداشت جو گلنتون و راهپيمایی و اعتراض به بازداشت وی توسط گروه ضد جنگ در لندن، مهم تر و جذاب تر تشخیص داده شده و البته اخباری که خطوط کلی سیاست دولت بريتانيا را تشکيل می دهد و در همراهی با برنامه های منفعت طلبانه اين کشور است، در درجه ی اهمیت خاص قرار دارد.

عکس از گتی ايميج

جو گلنتون بدليل عدم بازگشت به افغانستان و همچنين بدليل پيوستن به جنبش ضد جنگ بازداشت شده و ممکن است در دادگاه نظامی به ده سال زندان محکوم شود. روز دوازدهم نوامبر سال روان، جنبش ضد جنگ در لندن راهپيمایی را در حمایت از جو گلنتون برپا کرد و ضمن درخواست برای آزادی فوری او، عدم بازگشت او به افغانستان را شرکت نکردن در جنایت جنگی تعبیر کردند. پيوستن گلنتون به جنبش ضد جنگ و دعوت از سربازان بريتانيایی برای عدم شرکت در جنایت جنگی در افغانستان، خشم مقامات بريتانيایی را برانگيخته و احتمال اينکه مجازات او سنگين تر شود وجود دارد. کسانی که در تظاهرات لندن شرکت کرده بودند، بازداشت گلنتون و احتمال تشدید مجازات وی را به دليل اعتراض به جنایات در افغانستان ، نقض آزادی بیان از سوی مقامات بریتانیایی می دانند.

عکس از گتی ايميج

دولت بريتانيا که در چند دهه ی اخير از بنيادگرایی در افغانستان و سایر کشورهای منطقه، پشتیبانی سیستماتیک و برنامه ريزی شده انجام داده، حدود نه هزار سرباز در افغانستان دارد که بيشتر در جنوب و بويژه در ولايت هلمند مستقر هستند. بخش های مهمی از ولايت هلمند در زمان های مشخص و بويژه زمان برداشت خشخاش به کنترل طالبان در می آيد و بيرق امارت اسلامی به اهتزاز در می آيد. طالبان و نيروهای انگليسی در ولايت هلمند، محدوديت ويژه ای را برای رسانه ها و خبرنگاران وضع کرده و مانع از اطلاع رسانی دقيق و شفاف از اين ولايت می شوند. گزارش های پراکنده از همکاری مستقيم نيروهای طالبان و نيروهای انگليسی در جنوب وجود دارد و منابع مختلف می گويند، انتقال افراد وابسته به گروه های تروريستی به شمال افغانستان، توسط هليکوپترهای بريتانيایی صورت گرفته است. خبر انتقال افراد وابسته به گروه های تروريستی به شمال کشور، توسط حامد کرزی تاييد شده است و اما وی به نقش بريتانيا در اين امر اشاره نداشته است. چندی پيش يک خبرنگار در کابل بدليل انتشار خبر دست داشتن بريتانيا در انتقال تروريستان به شمال افغانستان، به دستور حنيف اتمر وزير داخله بازداشت شد.


بزرگ کردن های بی بی سی، چهره طالب نکتایی پوش را عوض نمی کند

انگلستان که عملا در چند دهه ی اخير از بنيادگرایی و تروريزم در افغانستان حمایت کرده، انجام چنين برنامه ای را با همراهی و مشارکت مهره هایی مانند اشرف غنی احمد زی و حنيف اتمر ممکن می داند.

سه شنبه 10 نوامبر 2009


سربازانت را گرفته از افغانستان برآی!

با توجه به کارنامه ی انگلستان در چند قرن اخير در افغانستان و سایر کشورهای منطقه و بويژه کارنامه ی اين کشور در چند سال اخير در افغانستان به نظر می رسد بهتر است که از انگلستان رسما خواسته شود، نيروهای خود را از افغانستان خارج کرده و به مداخلات خود در افغانستان با استفاده از مهره هایی مانند حنیف اتمر پايان دهد.

شنبه 7 نوامبر 2009

جستجو در کابل پرس