صفحه نخست > کارتون > کابینه جمهوری اسلامی افغانستان

کابینه جمهوری اسلامی افغانستان

عتیق شاهد
يكشنبه 20 دسامبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • دلمارا از شوربای ترکاری بد کردی آغا جان موفق باشی

 • قابل توجه عثیق جان شاهد وزیران را با بیرق های کشور های خارجی رسم کن که بیرق همان کشور در محل مخصوصش چخ شده باشد

 • یاهو
  بعد از انتظارهای زیاد کابینه از طرف رییس جمهر به شورای ملی معرفی شد اما اینکه انتظارات مردم و جامعه جهانی براورده شده یا خیر؟ سوالیست که تاحدودی مشخص شده و جامعه جهانی تلویحا از طریق رییس ناتو و صدراعظم بلجیم ابراز رضایت نموده و تا حدودی زود است که به کل نظریات انها واقف شویم.
  اما انچه از اوضاع و احوال داخل افغانستان بر می اید نوع نگرش به ان به چند دسته تقسیم میشود:
  1-شورای ملی
  با توجه به سوال و جوابهای کاندید وزیران و نمایندگان شورا و معرفی برنامه های وزیران توجه به نکات ذیل مهم است: طرح و بیان برنامه های وزیران بیشتر ارمانی و بدور از واقعییات افغانستان بوده و هدف انها کسب رای اعتماد میباشند عدم هماهنگی و ارائه یک برنامه منسجم در کل و تداخل و تضاد در برنامه های کاری وزارتخانه ها از شاخصه های عمده به نظر میرسد.و از طرفی به رخ کشیدن نبوغ و استعداد فردی وزرا برای حصول اعتماد بیشتر از مدیریت کارا و ملی مشاهده میشود.
  در مقابل به علت کم سوادی ونظریات محلی و منطقوی و گرایشات سمتی و لسانی و فکری وکلای شورا از طرح سووالات کلیدی و اصولی چیزی به چشم نمی اید علاوه بر اینکه از نبود یک دستورالعمل داخلی جامع در درون شورا حکایت دارد شورای ناکار امدی که نتوانسته تا حال برای خودش برنامه ریزی مناسب انجام دهد و از فقدان دستور کاری رنج میبرد چگونه به وزرای پیشنهادی خرده گرفته و انتقاد و یا پیشنهاد سالم ارائه دهد؟نبود نظم و دسپلین داخل جلسه شورا-عدم کارایی کمیسیونهای شورا- نبود گزارشگر معین و مشخص سوال کننده -سوالات تکراری به جهت نشان دادن وکیل از طریق مانیتورهای تلویزیونی و عرض اندام وکیل غیر حاضر تا کنون-ریاست غلط گردانندگان و هیئت اداری شورا- حکمهای دیکتاتورانه رییس بیسواد شورا(در قضیه داکتر بشر دوست گرچه جناب ایشان بدلیل بی نزاکتیها و بیان غیر معمول و خلاف ادب و اخلاق فردی گفته های درست داکتر را هم کسی نمی پسندد)
  همه و همه از معرفی کابینه یک نمایش تلویزیونی ساخته تا یک اقدام ملی و میهنی.
  انچه را به وضوح میتوان دید تیپ تمامیت خواه به وزرای خودشان رای اعتماد خواهند داد ولی ان عده وکلای به اصطلاح روشنفکر تیشه به ریشه خودشان میزنند که اولتر از همه یقه کار امد ترین وصالحترین وزیر پیشنهادی را گرفته و به خیال خودشان هنر نمایی میکنند.
  قابل توجه اقایان سجادی و بشر دوست پست وزارت در تمام دنیا پست مدیریتی است مدیر لایق در هر وزارت میتواند اداره خوبی انجام دهد حال اگر شرایط افغانستان را جدا ببینیم پست وزارتخانه های تخصصی باید متخصص باشد که پذیرفتنی است.
  و از طرفی مصالح عمومی را نباید فدای مصالح شخصی کرد شما اقایانی که کاندید(سجادی معاون کاندید)بودید چون به قدرت نرسیدید حال بوق و کرنا را گرفتید که همه بد هستند؟اقای سجادی بعد از ناکامی به دنبال چهره های معلومالحال رفتید و از انها حمایت کردید حال سخنگوی انها شدید؟
  و شرایط موجود بهترین فرصت را به کرزی خواهد داد تا 6 وزیر را در دور بعد حذف نموده و او نیز مثل بقییه تمامیت خواهان راحت میشود و این مردم ماست که یکبار دیگر بعلت ندانم کاری های وکلایشان تاریخ به سر شان تکرار میشود.
  کارا ترین و متخصصترین وزیر صنایع و معادن را برایش دسیسه سازی کردند تا از صحنه بیرون شود در حالیکه کارمند ساده وپیاده دفتر دیگران بیشتر از انچه فکر کنید به جیب زده اند(گر مست گیرند---هر انچه هست گیرند)
  2-رسانه ها ی تلویزیونی و چاپی
  قشر رسانه ای ما هنوز در تپ و تاب انتخابات به سر میبرد روزنامه ها از تمویل کنندگانشان حمایت میکنند و تلویزیونها از نبود وزیر دلخواهشان مدیحه سرایی نموده انچه بیشتر جلب توجه میکند تلویزیون طلوع(که اخر معلوم نشد از کجا به جان ملت امده)با برنامه های 100 روز و گفتمان هر انچه مخالف و عقده ای و از چوکی دور مانده را جمع میکند و به خیال خودشان تحلیل و بررسی انجام میدهند(بطور نمونه زمانی فاروقی وزیر نبود هر روز در طلوع در فشانی میکرد وقتی وزیر شد دیگر نیامد).
  3-افکار عامه و مردم ازاد
  بدنبال راه حلی برای ارتزاق و معیشت و امنییت و نیم نگاهی به کابینه فقط به امید اینکه شاید اینبار فرجی حاصل شود.و بیزار از وزیر وکیل و نماینده و اگاه به جنگهای سر خرمن.
  ادامه دارد.

  • وزیر معادن در وقت داکتر نجیب دست به اختلاص زده بود که بعد از افشاء فرار کرد. حالاخود را در جمع جهادی ها زده... ایشان یک انسان استفاده جو و غیر قابل اعتماد اند.

 • یا هو

  اقا یا خانم حقبین سلام و درود
  اختلاس با س درست است نه با ص و گفته شما قابل تایید است ایشان ان زمان اختلاص(خلاصه کاری) کرده بود. با تشکری

  • احترام متقابل تقدیم است . به ص که اینقدر شما را ناراحت ساخت یقینا با س که به اصل مطلب نزدیکتر میبود تکلیف بیشتری ایجاد میکرد.

   • از پیام تان دانستم که اعتراض تان فقط در مورد اشتباه املایی پیام بوده یعنی به اصل موضوعی که مطرح کرده ام اعتراضی ندارید. پس لطفا نوشته تانرا اصلاح بسازید. با احترام مجدد
 • یا هو

  با سلام مجدد به حقبین صاحب گرچه غلط املایی زیاد مهم نیست اصل درک مطلب است که باز متاسفانه متوجه نشدید؟قصدم بی احترامی نیست شاید شما خیلی دانسته باشید چون در هر مورد در این سایت اظهار نظر دارید.

  واما راجع به کابینه و ادعای مشارکت ملی بودنش:
  با یک نظر اجمالی میتوان دید که از 25 وزیر پیشنهادی برای کابینه به ترتیب ذیل از اقوام و ملیتهای افغانستان شرکت دارد:
  1-ملیت تاجیک 10 وزیر-
  2ملیت پشتون9 وزیر-
  3ملیت هزاره4 وزیر-
  4-ملیت ازبک2 وزیر-
  باقی ملیتها نماینده ندارد البته اذعان میدارم چنانچه در نوع ملیتی اگر جابجا و یا اشتباهی باشد قبول دارم دوستان اصلاح نمایند.
  بحث بر سر قومگرایی نیست زود متهم نکنید اصل شایسته سالاری باید مد نظر قرار گیرد گرچه تا حدودی این اصل رعایت شده ولی در کل مورد مداقه قرار نگرفته .
  بیشتر ترکیب رضامندانه داخلی و خارجی است. ادامه دارد

  • محترم یا محترمه hozila احترام تقدیم میدارم!ببینید اگر اینجانب در هر مورد نظری دارم بمعنی سهمگیری فعال نسبت به سرنوشت وطن و مردمم است و اینکه شما چه تعبیری دارید مربوط خودتان است .از جانبی کدام افتخاری هم به افتخارات من نمی افزاید زیرا با نام مستعار مینویسم. امدیم در مورد کابینه: چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.از دولت مزدوری که ریسش یک فرد فلوته باز وفریبکار که هر روز به یک فریب جدید متوصل میشودوهر دو معاونش بیسواد و جنایتکار باشد چه توقعی میتوان داشت. نمایندگان ملت که تعدا زیاد شان با توصل به زور به پارلمان راه یافته اند و چیزی که به ان معتقد نیستند خدمت به ملت است. در عین زمان وزرای که یکبار ثابت ساخته اند که فاسد و بی کفایت هستند و روی ملحوظات بر مردم و وطن تحمیل میشوند چه بحث دارد که وقت خود را درین باره ضایع کنیم. با انهم از یک رژیم پوشالی و مزدور چه توقع دارید ؟ ترکیب ملی که حرف بالایی است که بعد از شایسته سالاری باید مطرح شود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس