صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > سیطره ء هزار و چهار صد ساله اعراب بر افغانستان

سیطره ء هزار و چهار صد ساله اعراب بر افغانستان

باید برای قلب های محجور و اندیشه ی محصور مان در تاریکی و ظلمت چراغ بی افروزیم از جنس خرد و خردمندی از تبار ما این چراغ را در طول سالیان متمادی افروخته است تا اندیشه های محصور مان را به پنجره ی رهایی و آزادی رهنما گردد.
حسين زاهدی
دوشنبه 15 فبروری 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کتاب « سیطره ء هزار و چهار صد ساله اعراب بر افغانستان» تازه گی ها به دستم رسیده است از آنجا که خیلی مصروف مسایل کاری هستم، تصور نمی کردم بتوانم مطالعه این کتاب را به این زودی ها تمام کنم دور از ذهن بود اما علاقه مندی شخصی خودم نسبت به مسایل که این کتاب بر محور آن بحث کرده است باعث شد که مطالعه کتاب را به آخر برسانم.

جلد دوم کتاب « سیطره ء هزار و چهار صد ساله اعراب بر افغانستان» در سه فصل و 433 صفحه باجلد بدون طرح اما با نمایش چند عکس غم انگیز که توحش فرهنگ عرب را به مانشان میدهد و ما نیز به این فرهنگ به دیده ی تقدس مینگریم ظاهر این کتاب است . اما محتوای کتاب یا موضوع این کتاب را میشود این گونه معرفی کرد که مجموعه ی از نگفته های تاریخ اسلام و عرب و یا مجموعه ی از تاریخ که گفتن و شنیدن آن، چه در گذشته و چه در حال ممنوع و کفر مطلق محسوب میشد و میشود، که بخش اعظم این کتاب را نقل قول های از تواریخ معروف و معتبر اسلامی تشکیل میدهد مثل طبری،... یعقوبی، ... مسعودی، آیه های از قرآن و انجیل... که به آن استناد شده است بر اعتبار این کتاب می افزاید.

یکی از زیبایی های این اثر، ساده نویسی و عام فهم بودن آن است و هر کس ،در هر سطح از دانش که باشد میتواند از این کتاب بهره ببرد.

ممکن این کتاب برای دوستان که خیلی مذهبی باشند در قدم نخست شوک آور باشد و احساس بر انگیز، اما این کتاب میتواند با واقعیت های نگفته ی که چون تابو در قلب و روح ما جا خوش کرده است بر خورد واقعبینانه ی داشته باشد، و کمک کند تا ما نیز واقعبینانه بر آنچه که باور داریم ربرو شویم.
و ایمان مانرا به گونه ی پالایش کنیم که با واقعیت بیشتر قرین باشد تا بر پایه تزویر و تظاهر استواری و جلوگیری نماید.

نویسنده کتاب که خود محقق و پژوهشگر شناخته شده است تلاش نموده است تا کتاب را به صورت تحقیقی و پژوهشی و با اسناد به پایان برساند که این موضوع میتواند برای دوستان که اهل تحقیق و پژوهش هستند و موضوعات تاریخ اسلام ، اسلام و افغانستان امروز و مقاومت مردم خراسان آن زمان و فرهنگ عرب را دنبال میکنند میتواند خیلی مفید باشد بدینگونه که مجموعه از تاریخ روایات و آیات را در این کتاب بیابند.

باید برای قلب های محجور و اندیشه ی محصور مان در تاریکی و ظلمت چراغ بی افروزیم از جنس خرد و خردمندی از تبار ما این چراغ را در طول سالیان متمادی افروخته است تا اندیشه های محصور مان را به پنجره ی رهایی و آزادی رهنما گردد.

مطالعه ی کتاب « سیطره ء هزار و چهار صدر ساله اعراب بر افغانستان» برای همه کتاب دوستان توصیه میشود.

برای اطلاعات بیشتر و تهیه کتاب میتوانید به ادرس الکترونیکی صاحب اثر و ادرس ویبلاگ نویسنده مراجعه نمایید.

سلیمان رواش نویسنده، محقق و پژوهشگر مقیم آلمان (جرمنی)

kawaa hotmail.com

http://www.satavez.blogfa.com/

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • جالب است که ما قبور اعرابی را که صدها سال پیش برای کشتار نیاکان ما به کشور عزیز ما افغانستان آمده بودند زیارتگاه ساخته و مقدس میشماریم. حال آنکه همین های که در این قبور خفته اند قبل از مردن پدران مارا بیرحمانه قتل عام نموده با زور و اجبار دین و فرهنگ خویش را بر ما تحمیل نموده اند. عجب فرزندان خلفی هستیم که قاتلین پدران خود را بجای انتقام زیارت نموده مقدس میشماریم.
  امروز هم تاریخ تکرار میگردد و ما هنوز بیدار نشده ایم.

  • سلام به تمام دوستان عزیز
   بعدا اینکه اقای حسین زاهدی مقاله شما در مورد نوسنده کتاب سیطره چهارصد ساله اعراب بر افغانستان که سلیمان رواش است که وی یک شخص زردوشتی میباشد و هیچ گونه معلومات در مورد اسلام ندارد انهم کم وبیش که دارد از روی بغض و کینه که نسبت به اسلام دارد مینوسد همه غلط و بر علیه اسلام مینوسد کتاب مثل کتاب ایات شیطانی است که توسط سلمان روشتی نوشته شده بود و جزایش تعین است این شخص یک زندیق است و جزایش مرگ و جسدی مرادرش باید سوختانده شود به حرف گوش کردن و خواندن این چرنیات هم باید وقت ضایع نگردد

  • خطاب به هاشمی.
   شما نمونه’ خوبی از دیوانه های مذهبی و بنیادگرایان کور هستید. خوب است شما کاره یی نیستید.

  • راسخ صاحب سلام . شما اقای هاشمی را نکوهش نکنید که دیوانه مذهبی هستند بلکه هزاران مرتبه مدهش تر و دیوانه تر از هاشمی صاحب امروزکاره یی هستند و در قدرت اند چی ریش دار و چی بی ریش .

 • به نویسنده این مقاله گک!

  نخست باید درست نویسی را یاد بگیری تا بتوانی چیزی بنویسی و زبان فارسی را به گند نکشی با این غلط نویسی هایت.

 • در حقیقت وقتیکه پنج وقت نماز خواندن و پنج وقت وضوع گرفتن به انسان نا فرمان مشکل میشود بعد فاصله از دین بعد تشوشات روحی پیدامیشود چون به عدم سکون قلبی دچار میشوند و کینه گیری نموده و خویش را با این چونین کتابهای که به ضد اسلام است کوشش میکند که بخواند و خود را تسلیت بدهند . شکر الله را کنید که نیاکان شما که دختران را زنده بگور میکردند وغرق جهالت آتش پرستی و بت پرستی بودن توسط همین اعراب دلیر امروز دختران شما آزاد است. و دیگر بت پرست و آتش پرست نیستید.

  بااحترام
  بنده الله و امت رسول الله

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس