گزارش نوروزی

ما، خواستیم با تدویر چنین محفل نوروزی از یکطرف میراث سترگ ملی و باستانی مان را پاس داشته و آنرا به نسل های امروز و فردا به ودیعه گذاریم و از سوی دیگر، امید واریم ...
پیکار پامیر
سه شنبه 30 مارچ 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

به روز یکشنبه بیست و هشتم ماه مارچ امسال، محفل جشن نوروزی و استقبال ا ز حلول سا ل نو خورشید ی ، از طرف عده یی از ادبا و فرهنگیان شهر هملتون وبه ویژه ، به ابتکارآقایان میرحسین مهدوی، حسین زاهدی و هنرمند پرتلاش خطیبی در ( آرت سنتر) شهرمذکور برگزار شده بود.

محفل مذکور، که دران عدۀ غفیری از افغانان ساکن شهر هملتون اعم از زنان و مردان و کودکان بشمول مهمانان و علاقه مندان از بزرگ شهر تورنتو و اطراف آن، اشتراک نموده بودند، ساعت پنج عصر با صحبت مختصرمیرحسین مهدوی و تلاوت آیاتی چند از کلام الله توسط قاری حسینی آغازگردید و سرود ملی کانادا و افغانستان نیز پخش شد.
آقای مهدوی ضمن سخنان فشرده ، ولی پرمعنی اظهار داشت که " ما، خواستیم با تدویر چنین محفل نوروزی از یکطرف میراث سترگ ملی و باستانی مان را پاس داشته و آنرا به نسل های امروز و فردا به ودیعه گذاریم و از سوی دیگر، امید واریم همانطور که در شهر هملتون و در کمیتونیتی افغانها درشعر مذکور، مراسم دینی و مذهبی با قدرت وحرارت انجام داده میشود، امور هنری ، زبانی، ادبی، کلتوری و تاریخی ما نیز احترام شده در غنامندی و تکامل بیشتر آن سعی بعمل آید. "

سپس آقای مهدوی که در عین حال گراننده ی برنامه نیز بود، از پیکارپامیرتقاضا نمود تا اگر سخن و سروده اش را تقدیم حضار نماید. پیکارپامیر ضمن قدردانی ازاقدام ادبا و فرهنگیان شهر هملتون مبنی برتدویرجشن نوروزی، افزود که " بسیار خوشنود است وقتی می بیند در سالهای اخیر، هموطنان عزیز ما خوشبختانه در اینجا و آنجا، با علاقه مندی و احساس مسوولیت، مراسم نوروزی را طی محافل خاص، سخنرانی و نمایشات مختلف بر پا میدارند. مردمان با خرد و با مسوولیت میدانند که تجلیل از نوروز از زمره ی میراث های گرانقدر و عظیم ملی و تاریخی ماست که هرگز نباید به دست فراموشی یا بی اعتنایی سپرده شود. وی دو سروده ی بهاری اش را نیز دکلمه نمود "

آقای صمد یار یکی از ساکنان قلم بدست هملتون نیز ضمن صحبت مختصر پیرامون ارزش های نوروزی و ضرورت تجلیل ازان، سروده یی از استاد یوسف کهزاد را که بیاد شهر و دیاراجدادی رقم زده شده بود، بخوانش گرفت.

احمد عاکفی یکی دیگر از هم میهنان فرهنگی مان روی ستیژ آمده سروده های بهاری اش را دکلمه نمود که مورد استقبال قرار گرفت.

داکترحسن یکی از افغانان مقیم شهر هملتون نیز بالنوبه بالای ستیژ آمده ضمن اظهار تبریک نورز و سال نو برای حضار و دیگر هموطنان، گفت : " اگرما بخواهیم از این میراث کهن به وجه احسن استقبال بعمل آوریم، باید اولتر از همه زبان مادری را به فرزندان مان بیاموزانیم ". وی اظهار داشت که " قرار است مضامین پشتو، دری، تاریخ و جغرافیه در برنامه ی معارف ایالت انتاریو گنجانیده شود و بنابران، خانواده ها باید از این برنامه حمایت کنند و دران سهم بگیرند. "

بخشهای دیگری نیز در این برنامه گنجانیده شده بود مانند طرح سوالات ذهنی و پرسش و پاسخ که با سهمگیری عده یی از کودکان، جوانان و خانمها اجرا شد و جوایزی هم برای پاسخ گویان موفق اهدا گردید.

پس ازان، درامه یی زیرعنوان " یک تن – چهار چهره" نوشته ی میرحسین مهدوی در چهار پرده به نمایش گذاشته شد که طرف توجه و استقبال حضار قرار گرفت. کسانیکه در نمایش این درامه سهم داشتند عبارت بودند ازآقایان خطیبی ، حسین زاهدی ، محمد عطایی و علی صفری .

بخش پایانی این محفل را بزم موسیقی تشکیل میداد که با اشتراک آواز خوان جوان و خوش برخورد صبورتابش و همکاران وی صورت گرفت و تا پاسی از شب، مایه ی مسرت حضار گردید.

ماهنامه ی ( اندیشۀ نو) و آگاهی رادیو رنگین کمان نیزبرای اشتراک کننده گان توزیع گردید و محفل ساعت نه و نیم شب پایان یافت .

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • جناب سردبير کابل پرس?. به چه دليل ايمل های که عليه دوست تان مهدوی و يا نويسنده مطلب ،درج شده بود ، حذف کرديد؟ شما با افغان ــ جرمن آنلاين چه فرقی داريد ؟ دوباره ايمل را ميفرستم تا خوانندگان بنگرند، آيا در آن کلمات رکيک به کار رفته يا دليل حذف آن، رفاقت های حقيرانه جنابعالی با برخی هاست!

  • مهدوی روضه خوان را به نوروز چه کار؟
   وقتی آيت الله منتظری، پدر حقوق بشر ايران لقب گيرد، حجت الا سلام مهدوی نيز بعيد نيست ، گرداننده محافل نوروزی باشد! اگر روزی ملاعمر طالب ، معتکف آتشکده نوبهار بلخ گردد ، باز هم دور از توقع نيست !

 • محترم،

  شما آزاد هستید نقد کنید اما به نظر شما اینکه خودتان بیایید و با چند نام بنويسید منصفانه است؟

  با احترام

  • جناب سر دبير . اين که من به يک نام می نويسم يا بيست ويک نام ، هرگز سنت و آيين کابل پرس? ،نقض نميشود، چه همه اين نام ها در کابل پرس ثبت است و به من اجازه استفاده ازين اسامی داده شده ! قوانين نشراتی خود را شما با حذف کامنت ها، لگد مال می کنيد ،اما حذف پيام های که حاوی فحش و دشنام باشد، حق مسلم تان است!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس