صفحه نخست > خبر و گزارش > پاکسازی طالبان از قندهار بدون پاکسازی آنان از ارگ ریاست جمهوری، آب در هاون (…)

پاکسازی طالبان از قندهار بدون پاکسازی آنان از ارگ ریاست جمهوری، آب در هاون کوبیدن است

در کنار گروه تروريستی طالبان، گروه بنیادگرای حکمتیار نيز، نقش اساسی را علیه منافع مردم افغانستان بازی می کند. اين گروه گرچه در ظاهر، گروهی جدا از گروه طالبان می باشد، اما عملا روش مشترکی را در برخورد با مسایل افغانستان دنبال کرده است. نفوذ اين گروه در دولت چنان است که اعضای آن مانند فاروق وردک، پست های کليدی را در دولت اشغال کرده و هنوز مدعی اند که در دولت سهمی ندارند.
کابل پرس
پنج شنبه 1 آپریل 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: این روزها آوازه ی مبارزه با تروريزم و مبارزه با گروه آدمکشان طالب پس از سفر باراک اوباما به افغانستان بلند تر شده است و نيروهای بین المللی در حال برنامه ریزی برای بیرون راندن طالبان از قندهار می باشند. آنان ادعا می کنند که قندهار، زادگاها ملا عمر، کليدی ترین مکان برای در هم شکستن صفوف طالبان است و اگر قندهار از وجود طالبان پاکسازی شود، موفقيت های زیادی در امر مبارزه با تروريزم بدست خواهد آمد. در همین حال رسانه های بین المللی از قول باراک اوباما گفته اند که پس از دیدارش با حامد کر-زی گفته است که او گوش شنوا دارد. گرچه در این نه سال اخیر حامد کر-زی چندان به صدای مردم افغانستان بويژه در نقاطی که طالبان نفوذ ندارند، گوش نکرده است، اما به نظر می رسد او اکنون با پيچيدگی های بیشتری نسب به قبل برای تسلط بر قدرت و حفظ منافع حلقه ی اطرافش همراه است.

در چند سال اخير جامعه ی جهانی در مبارزه ی ظاهری یا غير ظاهری با پديده ی تروريزم، بیشتر به مناطق جنوب و شرق افغانستان توجه کرده و از روند پيوستن طالبان به دولت و اشغال کليدی ترين پست های دولتی توسط آنان و گروه برادرش حکمتیار غافل مانده است.

تجربه ی چند سال اخیر نشان داده که نفوذ گسترده ی بنيادگرایان در بخش های مختلف دولتی بويژه در بخش هایی که داد و ستد مالی در جریان است، مانند وزارت مالیه، وزارت انکشاف دهات، وزارت داخله و وزارت معارف به ادامه ی سیاست های قبیله ای طالبان منجر شده و حتا مبارزه با تروريزم در جنوب و شرق نيز چندان موفقيتی نداشته است. روش کنونی مبارزه با تروريزم و در پيوند آن مبارزه با مواد مخدر، عملا گسترش نفوذ طالبان، مصرف ميليون ها دالر و افزایش تبعيض را در پی داشته است.

طالبان با نفوذ گسترده در دستگاه های دولتی، چنانکه حتا حامد کر-زی را احاطه کرده اند که او و اطرافیانش مانند صبغت الله مجددی، از آنان به عنوان برادران و عزیزان طالب یاد می کند، دو جبهه را علیه منافع مردم گشوده اند؛ از سویی با انجام حملات ترريستی و کشتار غير نظامیان و از سویی دیگر با تسلط بر شاهرگ های دولت و کنترل آن.

در کنار گروه تروريستی طالبان، گروه بنیادگرای حکمتیار نيز، نقش اساسی را علیه منافع مردم افغانستان بازی می کند. اين گروه گرچه در ظاهر، گروهی جدا از گروه طالبان می باشد، اما عملا روش مشترکی را در برخورد با مسایل افغانستان دنبال کرده است. نفوذ اين گروه در دولت چنان است که اعضای آن مانند فاروق وردک، پست های کليدی را در دولت اشغال کرده و هنوز مدعی اند که در دولت سهمی ندارند. ورود آزادانه ی اعضای اين گروه به کابل و شرکت در میهمانی های ادامه دار افرادی مانند وردک نشان می دهد که آنان از پشتوانه نيرومندی در دولت برخوردارند.
از سویی نوع برخورد جامعه ی جهانی با اين گروه ها، کشته شدن شهروندان بی گناه، مصرف ميلياردها دالر و عدم پيشرف در مبارزه با تروريزم و مواد مخدر، اين سوال را برجسته تر می کند که آيا آنان برای کمک به مردم افغانستان، به افغانستان آمده اند یا اينکه تنها به دنبال تامين منافع خود می باشند. باز گذاشتن دست بنيادگرایان در اداره ی امور افغانستان و ادعای مبارزه با بنيادگرایی، اين سوال را به پاسخ تلخی می رساند که جامعه ی جهانی تمایلی برای مبارزه با تروريزم در افغانستان ندارد.

از سویی اعضای اين جامعه ی جهانی، گاهی شعارهایی نیز برای دفاع از حقوق بشر می دهند و گروه هایی را نيز هر از چندگاهی با شعارهایی تکراری راهی ميدان می کنند. اين گروه ها بيشتر به مصرف پول و زد و بند مشغول اند و گاهی نيز، با همان سياست قبیله ای بنيادگرای معروف کريم خرم عضو گروه گلبدين حکمتيار، به جان زبان، تاريخ، فرهنگ و هويت ديرينه ی مردم می افتند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • در این مقاله هیچ سخنی از آن جنایتکارانی برده نشده که در سال 1994 به علت ارتکاب جنایات غیر انسانی باعث به میان آمدن طالبان گردیدند و دروازه های افغانستان را به روی آخوند های جنایتکار ایران و پنجابی های بویناک پاکستانی باز کردند.

  در کشوری که احمق شاه مسعود، کریم خلیلی ، دوستم، سیاف، محقق، فهیم ، قانونی، شیطان الدین ربانی ومحسنی و غیره و غیره جنایتکاران معلوم الحال که مسولیت تخریب کابل ، تجاوزات جنیس ، قتل عام ، خیانت و جاسوسی به کشور های بیگانه و دیگر جنایات حیوانی را به گردن دارند قهرمان ملی، معاون رئیس جمهور، وکلای ولسی جرگه، و دیگر القاب و مقام ها را صاحب شوند چرا طالبان و حزب اسلامی هم جز این جنایتکاران نگردد ؟

  شما باید میگفتید که تا زمانی که این جنایتکاران موجود باشند و منافع آخوند های ایرانی و پنجابی های بویناک و کثیف پاکستانی را بر منافع ملت افغان ترجیع بدهند ، طالبان زنده خواهند بود و صلح و امنیت آمدنی نیست.

  • امريکا از آغاز اشغال وطن ، ابتدا با جبهه شمال و رهزنان جهادی ، زد و بند وگاه ، موش وگربه بازی داشته است. يک روز به کرزی دستور داده، با دوستم قهر باشد و با قسيم فهيم ، آشتی و همرکاب وروز ديگر بر فهيم ، خشم گرفته و دوستم را عليه، عطامحمد تروريست ، علم کرده است! سهم طالب از حکومت يا مذاکره با گلب الد ين، پروژه های داخلی نيست که تغيير يا تعديل آن در دست افغان ها باشد !امريکا همانطور که با اشغال عراق و ساقط کردن حکومت سکولار صدام ، تخم بی اعتمادی را در ميان اهالی عراق پاشيد و خارج قلمرو سندو پاکستان، يک بستر جديد برای نزاع شيعه و سنی ، ايجاد کرد، در افغانستان نيز ميخواهد ، دولتی بی ثبات ( متشکل از طالب و مجاهد و اسلام گرايان نکتايی پوش) ايجاد کند ، چرا ؟ دانسته نميشود ! شايد يک استراتژی پنهان برای تغيير جغرافيای منطقه، در پشت پرده، موجود باشد!
   بی ثباتی عراق تازه آغاز ميشود و نيات واقعی غرب در افغانستان نيز نامعلوم است ، گويا اوغانستان نيز سرنوشتی مشابه عراق دارد!

  • آقای walitajek

   ایالات متحده به تصمیمات مردم و دولت منتخب افغانستان احترام میگذارد. ما همپیمان دولت و مردم افغانستان هستیم ودر جنگ با افراطگرایان خشونت طلب طالبان آنان را یاری میکنیم. در عین حال، به دولت افغانستان سیاست و استراتژی دیکته نمی کنیم. تصمیم دولت افغانستان برای مذاکره با گروهای مخالف و طالبانی که حاظر به برزمین گذاشتن صلاح خود باشند ا ستراتژی خود آنها بوده است. ایالات متحد ه و گروهای ائتلاف از این تصمیم دولت افغاننستان حمایت کردند زیرا ما براین باور هستیم که افراطگرایانی که افغان هستند میتوانند سلاح خود را بر زمین گذاشته و به جامعه باز گشته و یک زندگی صلح آمیزی داشته باشند. اتهام شما مبنی بر اینکه ما به دولت افانستان دیکته میکنیم که با چه کسانی و یا گروهی مزاکره کنند نادرست می باشد.
   ما خواهان صلح برای افغانستان و مردم افغانستان هستیم، ولی ما به حاکمیت و حق آنان برای مذاکره با پیش شرط خود و کوتاه نیامدن در مقابل افراطگرایان احترام میگذاریم.

   رئیس جمهور ما بسیار روشن ساخته است که ما نیرو های خود راا بیش ازآنکه ضروری باشد در آنجا نگه نخواهم داشت. ما هیچ طرح و برنامه ای برای خاک و منابع ان کشور نداریم. با همین نیت و سیاست ما نیروهای امنیتی آفغان را آموزش میدهیم تا پس از به پایان رساندن ماموریت خود که از بین بردن طالبان و تهدید آنان نسبت به افغانستان و دنیا است، مسئولیتهای امنیتی را به نیروهای افغان منتقل کنیم.

   همچنین سرزنش ایالات متحده در مورد اختلافات بین گروهای سنی و شیعه در عراق نادرست میباشد. ایالات متحده برای برقراری آشتی بسیار سخت تلاش کرده است. مهمتر اینکه، سربازان ما در خط مقدم مقابله با افراطگرایان هر دو طرف بوده اند. انتخابات موفقیت آمیزی که شاهد بودید، و کاهش خشونتهای فرقه ای به حداقل خود از سرنگونی صدام به این طرف نتیجه چنین زحمات و تلاشهایی بوده است. فقط به شما یاد آوری کنم که صدام چگونه صدام دیگر گروهای قومی و مذهبیی رفتار کرد: قتل عام شیعه ها و کردهای سنی.لطفا این ویدیو در مورد قتل عام کردها به دست صدام را تماشا فرمائید

   با احترام

   علی علوی

   «دی.ی.تی» فرماندهی مرکزی ایالات متحده

 • آقای بابر، مسبب تمام بدبختی های اوغانستان گلبدین کثیف و برادرش عمر کور هستند.

 • این یک خبر بسیارمسرت انگیز است که پولیس بین المللی بدنبال صدیق چکری که یک پایش در کابل و دیگر پایش در عربستان و خانه اش درلندن است و باید این آدم و دیگرانش را دستگیر و در انظار مردم محاکمه و نشان بدهند که مجاهدین میراث خوران تازیان هستند چون اعراب غارتگر و تجاوز کار و بیابانی هستند بنا این چوچه سگ هایشان هم مثل خودشان است . که همیشه پاچه روشن فکران را می گیرند تا افغانستان را در تاریکی و خودشان به چور وچپاوول ادامه بدهند .
  من منحیث یک افغانی که از سال 1359 به اینطرف در کشور های بیگانه ازدست خلق و پرچم و مجاهد و طالب آواره هستم میخواهم دولت افغان یک بار پوستین را چپه بپوشد و تخم این تازی صفتان را از افغانستان برکند.مشکل اسلام بی معنی و پوچ است و تمام جاهلینش با ریش و دم و پکول و لنگی های پاکستانی.

  در غیر آن بعد از کرزی دوباره همین آشو همین کاسه و یک نوکر تازی دیگر می آید و مملکت را خراب و هرچه دارد را به تاراج می برد
  http://www.youtube.com/watch?v...
  جناب کرزی باید بدانی که چند روز دیگر از قدرتت باقی نمانده تو میتوانی درهمین مدت به یک تصفیه دشت بزنی و این غارتگران دین تازی را از شرنوشت مردم نابود کنی.

  و مردم از شما قدردانی خواهد کرد . تمام اکثریت ولسی جرگه نوکران حلقه به گوش بیگانگان هستند. کرزی این را می داند و مردم هم باید بداند و به اینها رای ندهند تا بروند در گوسپند چرانی مانند محمدتازی .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس