صفحه نخست > دیدگاه > مقصر اصلی در افزايش تلفات غيرنظاميان در افغانستان چه كسانی هستند؟

مقصر اصلی در افزايش تلفات غيرنظاميان در افغانستان چه كسانی هستند؟

عدم آگاهي مردم از شرايط و قوانين نظامي در داخل كشور باعث بروز چنين حوادثي مي گردد
محمد رضا طوفان
دوشنبه 10 جنوری 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

همواره از رسانه هاي مختلف داخلي وخارجي مطالبي مبني بر افزايش نگراني هاي جامع جهاني از ميزان تلفات نيروهاي ملكي وغير نظامي در جنگ افغانستان را مي شنويم. ولي مقصر اصلي در اين ميان چه كساني هستند؟

اگر مروري برآمارهاي به نشر رسيده از طريق رسانه هاي نماييم ، درمي يابيم كه فيصدي بالايي از اين تلفات از ناحيه طالبان صورت گرفته و اكثر آنها به علت اصابت و برخورد با ماين هاي كنار جاده اي ويا عمليات هاي انتحاري به شهادت رسيده اند. دسته ديگر نيز از اثرعملياتهاي هوايي نيروهاي خارجي ويا كمين ها و نيز حملات نيروهاي داخلي افغانستان به شهادت مي رسند.

مسلماً در پيشرفته ترين اردوهاي نظامي در جهان نيز با شاهد رخ دادن اشتباهات نظامي هستيم و هميشه حوادثي مشابه اي در تمام نقاط دنيا مخصوصاً در جريان جنگهاي داخلي وخارجي رخ مي دهدكه همواره جان عده اي از افراد بيگناه را ميگيرد. اين امر در افغانستان نيز طبيعي بوده هرچند ميزان تلرانس و خطاها در اين كشور تقريباً بيش از سايركشورها است البته اين نيز بيشتر مربوط ميشود به عدم اشنايي نيروهاي خارجي با شرايط جغرافيايي و نيز محيطي كشور ما ، و نيز بي تجربه گي و عدم شايستگي وكفايت نيروهاي داخلي ما كه مصروف ايفاي وظيفه هستند. ولي در اين ميان علت اصلي خود ملكي ها هستند كه باعث بروز چنين حوادثي مي شوند. خود بارها شاهد اين قضيه بوده ام كه موترهاي ملكي ومسافربري درجريان حركت قطارهاي نظامي توجهي به اخطار آنها نداده و همچنان قصد سبقت گرفتن از قطار نظاميان را دارند كه به نوبه خود يك جرم محسوب ميشود. نيروهاي ايساف نيز كه ابتدا با شعاع ليزر مانع از نزديكي اين موترها ميشدند به علت بي توجهي افغان هاي به اين نوع هشدار مجبور به استفاده از سنگ شده اند كه همين امر سبب بروز بعضي تصادمات ترافيكي در سطح شهرها وشاهراهها مي گردد در مناطق جنوبي كشور نيز اكثرمردم طالبان را در منازل خود جاي داده ويا سلاح ومهمات آنها را مخفي مي كنند، بعضا نيز اين نيروهاي ملكي هستند كه به دلايل مختلف با نيروهاي داخلي درگير شده اند و با به آتش كشيدن موترهاي نظامي آنها شروع كننده يك شورش در مناطق شان بوده اند.و تنها نيروهاي نظامي مجبور به دفاع شده اند كه تلفاتي را نيز به همراه داشته است. البته قصد من تبرئه نيروهاي خارجي و ايساف نيست .آنها نيزبارها با انجام عمليات هاي خودسرانه وبدون هماهنگ مسبب بعضي تلفات شده اند. و آنها را نميتوان بيگناه خواند. ولي يكي از ثمرات جنگ همين تلفات مي باشد و ما تا زماني كه در كشور خود شاهد بروز جنگ هاي هستيم بايد چنين مواردي را تحمل نماييم.

حال راه بيرون رفت از اين حدادث غير متقربه وناگوار چيست؟

به نظرما يكي از عمده ترين دلايل بالا رفتن نمودار تلفات ملكي عدم آگاهي ملكي ها در قانون وشرايط نظامي در يك كشور است .كه با آموزش وتبليغ گسترده و ارايه معلومات درست وبه وقت مي توان تا حد زيادي مانع از بروز چنين بحران هاي شد ، البته در اين مورد وزارتهاي داخله، دفاع و در كنار آن نيروهاي ايساف پروگرامهاي تبليغي گسترده اي را روي دست گرفته اند كه از طريق اخبارها و نيز رسانه هاي صوتي وتصويري در فواصل مختلف در طول روز به نشر مي رسند.همچنان نيروهاي خارجي در آموزش صحيح و مسلكي نيروهاي نظامي بايد كوشا باشند تا بي كفايتي و عدم مهارت آنها در كنترول شرايط ناگوار باعث بروز حوادث از اين نوع نشوند در كنار آن بايد تمام عملياتهاي محاربوي و اوپراسيوني نيروهاي خارجي در تباني و مشاركت با نيروهاي داخلي پلان ريزي وطرح گردد و بعد به مرحله اجرا گذاشته شود.همچنان در جريان خانه تلاشي ها حضور نيروهاي داخلي حتمي و ضرور مي باشد حق نيروهاي خارجي در مورد تلاشي ها خودسرانه سلب گردد.

تلفات غير نظا ميان براي كشورهايي كه مخالف حضور نظامي نيروهاي ايساف وناتو در افغانستان شده اند تبديل شده است به يك مانور تبليغاتي وسيع كه همه روزه با پوشش وسيع خبري از اين اتفاقات بهره برداري هاي سياسي مي نمايند.به طور مثال رژيم فاشيستي ايران كه از همان ابتدا نيروهاي خارجي با متجاوز و كشور ما را اشغالي و در رديف فلسطين خواندند.نيروهاي ايساف را جلاداني معرفي نموده است كه تدريجاً قصد دارند تمام افغانها را به قتل برسانند.و بارها ما شاهد نشر اخبار دروغ از رسانه ها دولتي اين كشور مبني برميزان بالاي تلفات ملكي در خاك افغانستان بوده ايم. حال اگر ميزان شهدا ماكه توسط نيروهاي خارجي به شهادت رسيده را مقايسه نماييم با تعداد شهدايي كه در خاك ايران وتوسط عساكر رژيم استبدادي ايران به قتل رسيده اند ، به فيصدي بسيارپايين دست خواهيم يافت. همچنان بسياري كشورهاهستند كه هدف آنها از ارائه اينگونه اخبارتنها ايجاد شورش و خشم مردمي نسبت به خارجي ها در داخل افغانستان مي باشد. در بسياري از مظاهره هاي ضد امريكايي در افغانستان نيز همواره ما شاهد اين بوده ايم كه مهره هاي پاكستاني وايراني بوده اند كه محرك اين حركات بوده اند. و شهداي ملكي ما را تنها به منظور جهش تبليغاتي مورد استفاده قرارمي دهند تا از احساسات و عواطف هموطنان ما سودجويي نمايند.

اميد كه هموطنان ما فريب نيرنگ هاي اين دشمنان پنهان را نخورده و آگاهانه درقبال سرنوشت وطن خويش احساس وظيفه نمايندو با ايجاد اتحاد به آباداني كشور خود بپردازند.

كارنامه

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس