صفحه نخست > خبر و گزارش > جنجال انتخاب رئیس پارلمان افغانستان با گزینش یکی از وکلای اوزبیک بنام حاجی (…)

جنجال انتخاب رئیس پارلمان افغانستان با گزینش یکی از وکلای اوزبیک بنام حاجی روف به انجام رسید

خبرگزاری بست باستان | فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان
يكشنبه 27 فبروری 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

همکار خبری فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان به ساعت ۹ صبح به وقت اروپای غربی از کابل به سایت ففتا خبر داد که بعداز جنجال های طولانی و طاقت فرسا وکلای پارلمان به توافق رسیدند تا محترم حاجی روف یکتن از نمایندگان مردم اوزبیک را به ریاست پارلمان برگزینند.

همکار خبری ففتا از کابل

پس از مدت ها، رییس مجلس نمایندگان تعیین شد

خبرگزاری بست باستان

تاریخ: 8 حوت

گزارشگر: محمود آفاق/کابل

چمن شاه اعتمادی یک تن از نمایندگان به خبرگزاری بست باستان گفت: حاجی عبدالروف ابراهیمی وکیل ولایت قندز به عنوان رییس مجلس نمایندگان تعیین گردید. محمد علی اخلاقی یک تن از نمایندگان دیگر نیز این خبر را

تایید کرد.

به گفته آقای اعتمادی در داخل تالار 174 وکیل حضور داشتند که 170 تن آنان به حاجی عبدالروف ابراهیمی رای دادند.

حاجی عبدالروف ابراهیمی به طور توافقی به عنوان رییس مجلس نمایندگان پیشنهاد شده و بطور علنی 170 رای را به دست آورد.

پیش از این هشت بار مجلس نمایندگان برای تعیین رییس این مجلس انتخابات برگزار کرد که ناکام ماند، اما سرانجام امروز در اثر توافق سیاسی، حاجی عبدالروف ابراهیمی به رای گذاشته شد که به عنوان رییس دایمی انتخاب گردید.

رییس موقت مجلس نمایندگان استعفا داد

خبرگزاری بست باستان

8 حوت

خبرنگار: محمود آفاق/کابل

نشست مجلس نمایندگان امروز بازهم برهم خورد. شماری از این نمایندگان به این دلیل از تالار مجلس نمایندگان بیرون رفتند که مدعی بودند تا باید رییس موقت مجلس نمایندگان برکنار شده و کسی را که خود شان می خواهند، مقرر شوند.

یک منبع پارلمانی به خبرگزاری بست باستان گفت: در پی اعتراضات این وکلا، محمد سرور عثمانی درحالی که ناراحت بود، از مجلس بیرون شده و اعلام کرد که وی استعفا می دهد و دیگر نمی خواهد به عنوان رییس موقت کارکند.

محمد علی اخلاقی یکی از نمایندگان به خبرگزاری بست باستان گفت: در پی این درخواست اکنون مجلس و نشست های آن درحال برهم خوردن بوده و جنجال ها جریان دارد.

یکی دیگر از وکلا نیز گفت: این تعداد وکلا به تحریک گروه خاصی از جلسه بیرون شده و پافشاری دارند که طرفداران خودشان را به صحنه بیاورند تا بتوانند در انتخاب رییس دست بازتری داشته باشند.

به گفته وی آنان همواره تلاش می کنند با راه اندازی تنش های قومی و سمتی به نفع خود استفاده کنند.

خداداد عرفانی بحیث رییس موقت مجلس انتخاب گردید

خبرنگار: زینب محمدی - کابل

خبرگزاری بست باستان

8 حوت

خداداد عرفانی نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان به عنوان رییس موقت مجلس تعیین شد .

بعد از این که تشنجات و بی نظمی های امروز در مجلس بالا گرفت ، محمد سرور عثمانی رییس موقت مجلس نمایندگان استعفا داد .

استعفای عثمانی که به اساس کبر سن به عنوان رییس موقت تعیین شده بود ، سبب شد که خداداد عرفانی که بعد از وی بیشترین سن را در بین اعضای مجلس دارد به عنوان رییس موقت تعیین گردد .

تعیین رییس موقت جدید در مجلس نمایندگان در حالی صورت می گیرد که جنجال ها و مشکلات در بین اعضای این مجلس روی چگونگی انتخاب رییس دایمی مجلس از یک ماه بدین سو موجود بوده وهمچنان ادامه دارد .

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اين يك خبر نيك است كه 170 نفر به اين وكيل كه حاجى صاحب عبدالروف باشد راى دادند.به هر صورت كسى و يا جند تنى نا راضى هميشه ميباشند.در كشور ما يكعده با ختن را ياد ندارند,انسان بايد در باختن هم مرد باشد و انكه حق و حلال بورد اورا در اغوش بكشد و برايش مبارك باد بكويد. يك عده مريض كونه در جز و فز ميبرايند هرجه ميشود من باشم و بس وكرنه هيجكسى ديكرى را نميبزيرم خداكند انتخاب رييس مجلس ده سال هم طول بكشد.در خر جهالت سوار است و از بس قيضه كرده كه نى...
  به حاجى صاحب مبارك باشد يقين داريم كه اين شخص در اتفاق و اتحاد ميان اقوام برادر كشور بكوشد. اين هم بختكى اين بارلمان را نشان ميدهد كه از برادران اوزبيك ما به اكثريت ارا يكنفر را به صفت رييس بارلمان بلند كردند.درست بايد به ديكران هم اجازه داده شود كه كار كنند,برادر اجاره يي خونيست .

  • بینا جان

   من بعد از این شما را خرک میگویم

   دلیل ؟

   چون شما کارملوف و مسعودوف را پشتون میگویید ولی در ضمن تمام پشتونها را خر خطاب میکنید

   از اینرو اگر کارملوف و بزک خر اند پس شما خرک استید

  • صالح جان !
   من ازين به بعد تو را انسان نميشمارم.تو شايد جاسوس باكستان باشى با مزخرفات و تو هينات به افراد شريف و رهبران اقوام و شهداى دفاع وطن,ما را بر انكيخته ميسازى كه ما هم به جوا ببردازيم. نى,من دانستم كه ازين به بعد ازاد باشى و از عزيزان خواهش ميكنم كه به بيامهاى مزخرف تو انسان بست جواب ندهند.از ما سلام به تو.
   ما تك صحيح خدا تو را شفا بدهد.و اكر جاسوس با كستان باشى دوعا ميكنم كه خدا با كستان را رقم ما بستازد و از ما خرابتر نكند.

  • خرک

   آیا میدانی که این حاجی رووف کی است ؟

   قومندان سابق و سر سپرده انجنیر - امیر - رهبر و سردار حزب اسلامی گلب الدین حکمتیار

   از ولسوالی امام صاحب ولایت کندز .

   ساکنین ولسوالی امام صاحب همه اوغان یا به قول شما خر اند

   این که یک ازبک در آن پیدا شده که به دری ، پشتو، ازبیکی .... صحبت میکند بیخی معجزه است

   حالا تو به ما بگو که این حاجی رووف را مانند کارملوف و بزک پنجشیر خر بگوییم یا نه ؟

   تیشیکور لر

  • صالح سگ پاچه گیر!

   سگ ابراهیمی براشرف شما وسیاف گونه های شما شرف دارد. سگ ابراهیمی بر مفعول ابدالی شما وکرزی واحمدزی واحدی شرف دارد. سگ محقق وقانونی بر بابه کلانهای شما شرف دارد.

   انتخاب ابراهیمی صاحب را تبریک میگویم واز همه دوستان تقاضا میکنم که در یک کشور که کشور اقلیت های قومی است هیچ وقت باید واژه اکثریت واقلیت بکار برده نشود. اگر ستار سیرت امروز بجای خایین ملی کرزی ریس جمهور بود کشور در این فساد غرق نبود. مرگ بر قبیله پرستان خایین

 • جناب محترم حاجی صاحب عبدالروف ! این حقیر نیز پیروزی شما را بحیث رئیس مجلس نماینده گان تبریک و مبارکباد گفته ، پیروزی های مزید و شایان شما را را در امر بسیج ملیت های شریف وطن مشترک ما و قانونمند شدن احوال و اوضاع قانون شکنی از پرودگارم آرزو دارم . امید دارم با انتخاب شما شرایط حسن تفاهم بین تمام نماینده گان بوجود آمده ، این کشتی شکسته را که اوغانستانش نامیده اند از تجزیه و پارچه پارچه شدن برهانید !

 • نمیدانم که به آدم هایی بدسرشت چه نامید!!مانندآفای صالح که بغیر از دشنام و الفاظ رکیک و مستهجن چیزی
  دیگری در چنته ندارند!!
  در حا لیکه این اقای صالح از آدرس چند امیل از پس پرده دزدانه و نا جوانمردانه به دشنامکاری مصروف بوده جرعت و شهامت یک روشنگر اگاه را در خود ندارند.
  جناب صلح،توقع خواننده های کابل پرس? از شما و همه افغانهای عزیز دراین گفتمان سیاسی تحلیل و تفسیر وقایع
  مملکت،ورسیدن به یک وفاق ملی از طریق مباحث آزاد سیاسی و اجتماعی است،تا در پرتو بینش و روشنگری برادرانیکه در این مباحث اشتراک مینمایند،چیزی بدانند وبدانیم،نه حرفهای میانتهی ومستهجن و دور از ادب.

 • کابورا صیب

  به خدا به رسول و به تمام مقدسات که من فقط روش باالمثل کرده ام.

  مثال:

  بینا تمام افغانها را خر خطاب میکند — ولی در ضمن کارملوف و مسعودوف را پشتون یا اولاده پشتون خطاب میکند. من از او سوال کردم که پدر خودش پشتون است یا نه - جواب نداد. ما و شما که میگویم خاموشی به معنی تصدیق است — از اینرو من برایش گفتم که پس تو خرک هستی

  با آمد تغیر نام اوغانستان به خراسان میگوید که او افغانستان را تجزیه میکند زیرا زندگی با اوغانها برای او اصلا قابل تصور نیست. من گفتم که کاکا اسلام کریموف خبر دارد یا خیر — زیرا او برای تشکیل خراسان نه تنها افغانستان را بلکه ازبکستان، ترکمنستان، قرغزستان.... را نیز تجزیه میکند

  حالا من از شما محترم کابورا یا کابلی والا خواهش میکنم حرف نا مناسب مرا نشان دهید که من در مورد نظر خویش را ارائه کنم

  تشیکیور لر

  • صالح جان من هم به نوبه خود مزخرفاتيراكه خودت نوشته يي تقبيح ميكنم و خواهشمندم كه از وجدان كار بكير و اينقدر بيشخصيت مباش.اين مهم نيست كه تو بكويي كه نام مستعار دارى بكزار هركه هرجه بكويد...
   وجدان خودارى. طوطى وار جند كلمه مزخرف را تكرار ميكنى .ميدانى همين حالا 250 نفر مصروف بازديد ازين سايت هستند,هركه با بيام من و تو سر بخورند متنفر ,خسته و دلكير ميشوند.من ميشرمم ازينكه برايت جواب مينويسم.اى كاش ديكران اين نوشته من را نميخواندند.باز هم از همه معزرت ميخواهم كه ازين نوشته خشن ازرده شده باشند.

  • استاد گرامی و دانشمند خرک

   من آنچه در بالا نگاشته ام همه و همه بر اساس حرف های جناب محترم شما دانشمند گرامی است .

   اگر کدام بخش مشخص آن مورد قبول شما نیست پس لطف کرده بگویید که کدام بخش ؟

   مگر پدر متوفی شما پشتون نبود ؟

  • جناب سگ پاچه گیر صالع

   اگر شما دیگران را حیوان حساب میکنید پس چرا به غیرت (که لعنت به ان باد) افغانی تان بر میخورد که کسی افغانها را سگ خطاب کند.

   ایا واژه افغان معادل به سگ وحتی پست تر از ان در انظار جامعه جهانی نیست؟

   ایا کاری را که زیر نام افغانیت صورت میگیرد عار نیست؟ ایا سگ حمله انتحاری میکند که امروز افغانها مشغول به ان اند؟ ایا اگر ما به سگ ها مکتب بسازیم ایا کدام سگ مکتب خود را اتش میزند که امروز پختانه که نام دیگرشان افغان ویا اوغان است میکنند؟ ایا سگ ها نود فیصد هیروین جهان را مانند افغانها تولید میکنند؟

   ایا رهبر سگ ها کدام مغفول ابدالی که یک عمر به افشاریان زنگ بست ولب سرین بزد وسرین بجنباند نبود؟ ایا سگ ها امروز طوق غلامی بیگانگان را مانند افغانها به گردن نیانداخته اند؟ ایا یکتعداد شان مشغول جاسوسی برای غربیان ودرحالکه دیگران شان مشغول چرب کردن بروتها ولنگ های سیاه پنچابیان نیستند؟ ایا کدام رهبر سگ هارا دیده یی که در ارگ ریاست جمهوری مشغول جاسوسی برای رژیم اخندی ایران باشد ودربدلش بسته های یورو را از طریق داود زی بگیرد ولی دیگرانشان مانند صالح جار بزنند: موژ پختانه یو او پوهنتون ملی مصطلحات دی او ایران په افغانستان که کلتوری یرغل کوی!!!!!!!!!!! در حالکه این پختون های سربلند از تاریخ بیخر هستند که بابه کلانشان که لقب بابا را برای وداده اند به ساز همین ایرانیان سرین میجنباند وقند در دل بچه بازهای تورک تبار افشاری اب میکرد

  • روشن صیب

   هر چه میکنید و هر چه میگویید ولی کوشش کنید که پطلون ساخت چتلستان را هرگز نپوشید

   http://www.youtube.com/watch?v...

  • صالح جان

   بعداز این مارک پتلون را حتما میبینم. تشکراز اینکه تجربیات خود را با ما شریک ساختید!!!!!!!!!!!!!!!!

   اما چتلستان اکثرا مارک دیگر کشورهارا در محصولات خود میزند. شما بفرمایید که چه کنیم که اصل از بدل تفکیک گردد؟؟؟!!!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس