صفحه نخست > حقوق بشر > بد و بدل دادن دختران در خوست

بد و بدل دادن دختران در خوست

گوید هنوزهم دراین ولسوالی مردم دخترشان را بخاطر حل وفصل برخی منازعات به بد ویا بدل می دهند. به گفته دستگیری، چندی قبل مشاجره های لفظی میان دوفامیل منجربه کشته شدن سه تن از طرفین گردید که سرانجام با بد دادن دختر، این منازعه پایان یافت.
خبرگزاری بست باستان
سه شنبه 15 مارچ 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

احمد الله احمدی - خوست

گر چند عرف ناپسند بد وبدل دادن دختران درسراسرکشور تا حدودی کاهش یافته است اما درولایت خوست هنوزهم این روند کماکان رایج است.

بد وبدل دادن دختران، یکی از عنعنات رایج وناپسند است که درمیان برخی اقوام درافغانستان بیشتر رایج است.

باشندگان محل در خوست می گویند بد و بدل دادن دختران ، دراوایل خوب به نظرمی رسید اما درشرایط حاضر این رسم بسیار تلخ تمام می شود که دربرخی موارد حتی منجربه مرگ بسیاری ازافراد می گردد.

مردم منطقه این عمل را خلاف قانون اسلام دانسته و می گویند که مردم باید عنعنات ناپسند گذشتگان را ازبین برده وجهت رفع مشکلات شان از قوانین اسلامی استفاده کنند.

کریم الله یک تن از باشندگان ولایت خوست بد وبدل دادن دختران را دورازاخلاق و وجدان خوانده و می گوید که این امرباعث دل بدی و فاصله میان خانواده ها می گردد.

دستگیری؛ یک تن از بزرگان ولسوالی گربز ولایت خوست نیزبد وبدل دادن دختران را بی اساس خوانده و می گوید هنوزهم دراین ولسوالی مردم دخترشان را بخاطر حل وفصل برخی منازعات به بد ویا بدل می دهند.

به گفته دستگیری، چندی قبل مشاجره های لفظی میان دوفامیل منجربه کشته شدن سه تن از طرفین گردید که سرانجام با بد دادن دختر، این منازعه پایان یافت.

کامله اکبری رییس امورزنان خوست از تمام باشندگان این ولایت خواسته است تا ازاین کاردست کشیده و ازدواج زنان ودختران را براساس اصول اسلامی انجام دهند.

مولوی نصرالله قاسمی یک تن از عالمان دینی درولایت خوست بد وبدل دادن دختران را قسمی که درولایت خوست رایج است خلاف تمامی اصول اسلامی عنوان کرده است.

وی می گوید جاری شدن نکاح میان زن وشوهر، تعیین مهریه و رضایت طرفین دراسلام یک شرط اساسی است و بدل دادن دختران وزنان درولایت خوست خلاف این اصول صورت می گیرد.

کارشناسان اموردرمنطقه می گویند جلو این کار را میتوان گرفت مگر با کمک و همکاری علمای کرام قسمی که آنها بطوروسیع مردم را از اضرار آن آگاه سازند.

واژه های کلیدی

حقوق کودکان و زنان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس