صفحه نخست > خبر و گزارش > دو سر بنیادگرایی مذهبی: تری جونز قرآن را آتش زد، طالبان و کوچی طالبان در (…)

دو سر بنیادگرایی مذهبی: تری جونز قرآن را آتش زد، طالبان و کوچی طالبان در مسجد انتحار و انفجار می کنند

سوء استفاده از دین و آن را وسیله ای برای بدست آوردن قدرت و ثروت قرار دادن به سنتی در افغانستان تبدیل شده است.
کابل پرس
جمعه 1 آپریل 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

همانگونه که پیش بینی می شد، عدهای در شهرهای مختلف از جمله کابل، مزار شریف و هرات به خیابان ها ریخته و تظاهرات کردند. در جریان تظاهرات این افراد در شمال افغانستان هشت کارمند سازمان ملل کشته شدند. دو تن از آنان سر بریده شده است. پیش بینی می شود، دامنه این اعتراض ها به شهرهای دیگر هم کشیده شود و تعداد بیشتری کشته و زخمی شوند.

نشر نخست: دو شنبه 21 مارس 2011

کابل پرس?: رسانه های بین المللی گزارش کرده اند که کشیش بنیادگرای آمریکایی تری جونز قرآن را به آتش کشید. او که شش ماه پیش تهدید کرده بود کتاب مسلمانان قرآن را به آتش می کشد، قصد خود را روز گذشته عملی کرد. تری جونز در هنگام آتش زدن قرآن گفت که شش ماه به مسلمانان وقت داده بود تا از کتاب خود دفاع کنند.

آتش زدن قرآن توسط این کشیش بنیادگرای آمریکایی، بزودی بازتاب گسترده ای در افغانستان خواهد داشت. طبق معمول عده ای دست به راه پیمایی زده، ممکن است مانند گذشته راه ها را مسدود کرده و در جریان راه پیمایی خود یک دیگر را نیز مصدوم کنند. حتا ممکن است مانند راه پیمایی که چند سال پیش علیه کارتونیست اروپایی در ننگرهار راه افتاده بود، در جریان راه پیمایی، عده ای نیز کشته شوند. واکنش ها نسبت به اقدامات ضد اسلامی انجام شده خارج از افغانستان، در داخل افغانستان تند و همراه با خشونت بوده است. این در حالی ست که طالبان بارها در داخل مساجد مسلمانان دست به انتحار و انفجار زده اما کوچکترین اعتراضی از مسلمانان داخل افغانستان برنخواست. حمله به مکاتب و ریشه کن کردن بنیادهای تغییر در جامعه یکی از جنایات طالبان است که در جریان آن بارها کتاب مسلمانان قرآن نیز آتش گرفت اما هیچ اعتراضی از مسلمانان داخل افغانستان برنخواست.

سوء استفاده از دین و آن را وسیله ای برای بدست آوردن قدرت و ثروت قرار دادن به سنتی در افغانستان تبدیل شده است. نقطه به نقطه تاریخ معاصر افغانستان از جنایات کسانی که از دین سوء استفاده کرده و می کنند رنگین است. جنایتکارانی چون عبدالرحمان و فرزندان راستین آنان، طالبان ، بنام دین دست به نسل کشی و کشتار شهروندان جایی زده و می زنند که نامش اکنون افغانستان است.

عکس ها از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس