در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > افزایش معتادان زن در قندهار

افزایش معتادان زن در قندهار

خبرگزاری بست باستان
سه شنبه 29 مارچ 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

بشیر افغان- قندهار

مقامات ولایت قندهار می گویند که شمار زنان معتاد به مواد مخدر در این ولایت رو به افزایش است.

این زنان که سالخورده و میان سال است، به علت جنگها، بی کاری و مشکلات اقتصادی به استعمال مواد مخدر رو آوردند.

سروی تازهء که در مورد معتادین مواد مخدر در افغانستان صورت گرفته نشان می دهد که یک میلیون نفر معتاد به مواد مخدر دراین ولایت موجود است.

زنان معتاد می گویند که می خواهند تا از این کار دست بردارند ولی به علت مشکلات اقتصادی نمی توانند تداوی خود را انجام دهند.

راضیه باشنده ناحیه اول شهر قندهار که یکی از این زنان معتاد است می گوید که به علت مشکلات اقتصادی رو به مواد مخدر آورده است.

وی فعلاً در ریاست امور زنان قندهار مشغول آموختن خیاطی است که بالای زندگی اش تاثیرات مثبت آورده است.

همچنان فریده باشنده دیگر قندهار که یک پایش معیوب است و اکنون به سگرت و چلم رو آورده است، مشکلات اقتصادیِ، خشونت خانوادگی علت اصلی معتاد شدن خود می داند.

وی می گوید که برای دست برداشتن از این عمل فعلاً در ریاست امور زنان مصروف آموختن خیاطی است تا بتواند در آینده از این طریق مشکلات اقتصادی خود را حل سازد.

سهیل کاکر مدیره اقتصاد ریاست امور زنان قندهار می گوید که به خاطر نجات زنان معتاد یک کورس آموزشی را به راه انداخته است تا زنان معتاد را به مهارت های خیاطی دست دوزی اموزش دهند.

سهیل کاکر می گوید که علت معتاد شدن زنان زیاد است که از جمله فقر، بیکاری، بی سوادی دلایلی اند که زنان را معتاد ساخته است..

گل محمد شکران رییس مبارزه علیه مواد مخدر ولایت قندهار می گوید که برای درمان این زنان کدام شفاخانه خاص ندارند ولی باز هم دو تن کارکنان صحی زن دارند که تداوی این زنان را در خانه هایشان انجام دهند.

شکران می گوید که تا کنون سروی دقیق صورت نگرفته که در قندهار به چه تعداد زنان معتاد به مواد مخدر هستند.

آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس