در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > ریکی و پیپو؛ زوج افتخار میلان

ریکی و پیپو؛ زوج افتخار میلان

علی جواد دهقان
جمعه 7 دسامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

صعود کردن به مرحله حذفی رقابتهای لیگ قهرمانان برای تیمی همچون آث میلان که در طول پنج سال گذشته سه بار به فینال این بازیها رسیده است یک امر عادی است. پیروزی یک بر صفر آنها مقابل سلتیک اسکاتلند سبب صدرنشینی روسونری در گروه D لیگ قهرمانان شد.

اما این بازی برای کاکا و اینزاگی بازی خاصی بود. چه چیزی این بازی را برای آنها استثنایی ساخته بود؟ برای کاکا این بازی اولین بازی ای بعد از دریافت توپ طلا بود و او این جایزه را برای تیفوسی های حاضر در سان سیرو به نمایش گذاشت. برای اینزاگی نیز یک بازی استثنایی بود که توانست در دقیقه هفتاد بازی با گلزنی خود رکورد گلزن برتر این رقابتها را از آن خود کند یعنی اینکه گرد مولر افسانه ای را پشت سر بگذارد.

با کاکا یک روز بعد از اینکه جایزه توپ طلا را دریافت کرد ملاقات داشتیم. او به ما در این باره گفت: این افتخاری بزرگ برای من است که نامم را در تاریخ فوتبال اینگونه ثبت کرده است. این جایزه در اروپا خیلی مهم است. من خواهم گفت که از نظر فردی نیز یک جایزه مهم برای یک فوتبالیست است. اینکه نام من به لیست برندگان این جایزه اضافه شده است واقعا یک افتخار بزرگ است.

کاکای برزیلی ششمین بازیکن باشگاه میلان است که چنین جایزه ای را دریافت می کند، پیش از او بزرگانی همچون جیانی ریورا، رود گولیت، مارکو فان باستن (سه بار)، جرج وه آ و آندری شوچنکو موفق به کسب این جایزه بزرگ شده اند. گفتنی است که ده گلی که کاکا در فصل گذشته برای تیمش به ثمر رساند و سبب قهرمانی آنها در لیگ قهرمانان اروپا شد در دریافت این جایزه خیلی موثر بوده است. کاکا در این باره می گوید: برای بردن جایزه ای به مانند توپ طلا و بازیکن برتر سال اروپا، شما باید در لیگ قهرمانان بخصوص در سالی که نه جام جهانی وجود دارد و نه جام ملتهای اروپا کارتان را به خوبی انجام بدهید. لیگ قهرمانان مهمترین افتخاری بود که در سال گذشته کسب کردیم و ما آن را فتح کردیم.

کاکا در سال آینده میلادی برای اولین بار تجربه پدر شدن را کسب خواهد کرد و اخیرا اعتراف کرده است که قصد دارد تا آموزشهایی را برای اینکه یک راهب فرقه پروتستان بشود کسب خواهد کرد. کاکا در ادامه می گوید: رسیدن به این سطح معنی می دهد که من توانایی لازم را دارم بنابراین اگر من سخت کار کنم من می توانم در این سطح بمانم. این یک مسئولیت بزرگ است اما من آن را دوست دارم برای اینکه یک فرصت تازه است. سال آینده من می خواهم همه چیزهایی را که امسال برده ام دوباره کسب کنم. این مبارزه جدید من است.

جوان خوش چهره برزیلی می گوید: من همیشه گفته ام که می خوهم یک سمبول برای باشگاه باشم، یکی از بزرگان و کاپیتان، یکی از بزرگان مورد احترام در تیم. پائولو مالدینی یک مثال بزرگ برای من است.بازیکنان دیگری نیز اینجا هسته اند که همه چیز را کسب کرده اند اما هنوز همان انگیزه را برای کسب پیروزی در اختیار دارند. در سن 25 سالگی من مهمترین افتخارات را در دوران فوتبالم کسب کرده ام. اکنون من می خواهم که اینکارها را دوباره انجام دهم.
کاکا که به همراه میلان باید در رقابتهای جام باشگاه های جهان در کشور ژاپن شرکت کند اشاره ای به آن بازیها دارد و می گوید: این آخرین افتخاری است که از دست داده ام و همچنین برای چند تن از هم تیمی هایم که سال گذشته قهرمانی جهان را کسب کرده اند نیز اینگونه است.

اینزاگی که درباره کسب رکورد جدیدش صحبت شد نیز با وجود 34 سال سن همانند کاکا اشتیاق فراوان برای دست یافتن به افتخارات جدیدتر را دارد. او می گوید: احساس خوبی بود برای اینکه من این کار را در سان سیرو انجام دادم، در جلوی هواداران خودمان. اکنون من تلاش خواهم کرد و به جلو می روم و گلزنی را ادامه می دهم. بخصوص برای اینکه بازیکنان زیادی مرا تعقیب می کنند که جوانتر از من هستند و فرصتهای بیشتری در اختیار دارند تا به من برسند.
برخی از بازیکنان هستند که اولین گل یا اولین بازی شان را به یاد نمی آورند اما اینزاگی اینگونه نیست. او همه گلهای اروپایی اش را به یاد می آورد از جمله اولین آنها که در تاریخ 28 سپتامبر 1995 و در حالی که او عضو پارما بود به یاد می آورد. تیم پارما توانسته بود در آن تاریخ تیم تئوتای آلبانی را با نتیجه دو بر صفر شکست دهد. سوپر پیپو می گوید: من اولین گلم را بوضوح به یاد می آورم. گل مهمی بود برای اینکه آن بازی اولین بازی من در اروپا بود و من در دقیقه آخر گل زدم. من فکر نمی کنم که شما هرگز اولین گل اروپایی تان را فراموش کنید.

اینزاگی قطعا خاطرات شیرین خود را از فینال آتن فراموش نمی کند. او می افزاید: قطعا بهترین گلهای من همان دو گلی بودند که در آتن زدم. هیچ سوالی درباره آنها وجود ندارد. من می خواهم از همه باشگاههایی که من برای آنها بازی کرده ام و همچنین هم تیمی هایم تشکر کنم.

در فینال تاریخی آتن این کاکا بود که در گل دوم توانست با پاس مناسبی که برای سوپر پیپو ارسال کرد زمینه ساز گل دوم میلان بشود و روسونری را به هفتمین قهرمانی اش در رقابتهای باشگاه های اروپایی برساند. اکنون که کاکا و اینزاگی را در فرم عالی شان می بینیم می توانیم امیدوار باشیم که هفته های طلایی بیشتری را شاهد باشیم که آن دو با هم جشن بگیرند.

یوفا. کام

واژه های کلیدی

پيام‌ها

جستجو در کابل پرس