صفحه نخست > دیدگاه > مرگ برادر ناتنی طالبان، ختم ماجرا نیست

مرگ برادر ناتنی طالبان، ختم ماجرا نیست

او برای تثبیت رهبری اش باید خیلی ها را از راه بر میداشت .عبدالله عظام، چریک اُردنی که در جنگهاعلیه شوروی نقش بزرگ داشت و عملا رهبری مجاهدین خارجی در پشاور را برعهده داشت، بشکل مرموزی در پشاور ترور شد. عظام بر این باور بود که جهاد افغانستان به پیروزی رسیده و وقت آن است که آنها به کشور شان برگردند ولی بن لادن و ظواهری مخالف این امر بودند و به این لحاظ، به نظر میرسد عبدالله عظام توسط بن لادن از بین برده شده است.
محمد سلطان توسلی
دوشنبه 2 می 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

با زنگ موبایل ات از خواب میپری و کامپیوترات را روشن میکنی، طبق معمول میخواهی اخبارروزانه را ببینی. انگار هر روز منتظر اتفاقی تازه ی بوده ای . "بن لادن کشته شد" عنوان خبر اینست که بیشتر به دروغ اول آپریل میماند.

باورش اش سخت است ولی سخنرانی اوباما و شماتت جمعیت اطراف کاخ سفید باعث میشود باور کنی اسامه دیگر نیست. مرگ بن لادن اما، بعضی حقایق را افشا کرد و شرمساری مقامات پاکستان را به همراه داشت. آنها در گذشته همواره ادعا کرده بودند که بن لادن در نقاط مرزی افغانستان پنهان شده و بین افغانستان و پاکستان در رفت و آمد است.

درحالیکه برعکس ادعای آنها اسامه نه در نقاط مرزی بلکه در "اببات آباد" جایی درنزدیکی اسلام آباد پایتخت پاکستان زندگی میکرد. مجموعه ی که بن لادن در آنجا زندگی میکرد فقط دوصد متر از اکادمی ارتش پاکستان فاصله داشت. بنا براین ، بن لادن نه در بین افغانستان و پاکستان بلکه شاید در مقر آی اس آی و یا کدام جای دگر مثل آن در رفت و آمد بوده باشد. کس چه میداند سران طالبان هم دراسلام آباد جا خوش کرده باشند و ما به مشوره اسلام آباد در جنوب افغانستان به جستجوی آنها بپردازیم.

اسامه بن لادن یمنی تبار و شهروند سعودی با قراردادهای ساخت خانه ی خدا و مسجد الحرام صاحب ثروت شد. شخصیکه مورد حمایت نزدیک خانواده ی سلطتنی سعودی بود بشکل مرموزی با خاندان شاهی عربستان دچار اختلاف شد و به خیل مجاهدین عرب در افغانستان پیوست. اسامه در پشاور مسکن گزین شد و از کمک های بی بدیل ایالات متحده ی امریکا در دوران جنگ علیه شوروی بهره برد. پیروزی مجاهدین افغانستان و کشمکش های بعدی باعث شد، اسامه باطالبان وارد افغانستان شود و رویای کشور اسلامی خودش را محقق کند.

برای اسامه این کار خیلی ساده نبود، او برای تثبیت رهبری اش باید خیلی ها را از راه بر میداشت .عبدالله عظام، چریک اُردنی که در جنگهاعلیه شوروی نقش بزرگ داشت و عملا رهبری مجاهدین خارجی در پشاور را برعهده داشت، بشکل مرموزی در پشاور ترور شد.

عظام بر این باور بود که جهاد افغانستان به پیروزی رسیده و وقت آن است که آنها به کشور شان برگردند ولی بن لادن و ظواهری مخالف این امر بودند و به این لحاظ، به نظر میرسد عبدالله عظام توسط بن لادن از بین برده شده است.

بعد از کشته شدن عبدالله عظام بن لادن، بزرگ و بزرگ تر شد و به همان تناسب دشمنی اش با غرب، امریکا و اسرایئل زیاد تر شد. او برای حفظ پایگاه اش با ملا عمر رابطه ی خویشاوندی برقرار کرد و خیالش ازبابت طالبان هم راحت شد.

تا اینکه یازدهم سپتامبر اتفاق افتاد و بن لادن به کوه "تورا بورا" و بعدها به جایی نا معلومی فرار کرد. برای من اما، بن لادن نماد وحشت؛ یادآور مهاجرت، ترک درس و مشق، کابوس طالبان تفنگدار، قتل عامهای مزار، یکاولنگ وکنده پشت و سوختاندن مزارع شمالی است.

اسامه با حمایت بیدریغ اش از طالبان،افغانستان را ده ها سال به عقب برگرداند. به این لحاظ کشته شدن بن لادن میتواند خبرخوش صبح من باشد.

اظهارات نخستین اکثر رهبران جهان باخوشبینی همراه بود. اوباما درسخنرانی اش گفت که از آگست سال گذشته اسامه را زیر نظر داشته و بااین حساب شاید آنها میتوانست خیلی زودتر از اینها کار بن لادن را یکسره کرد؛ ولی شاید می خواستند این بمب خبری را پیش از انتخابات ریاست جمهوری بترکانند.

اوباما و حزب اش بیشترین بهره را از این اتفاق خواهند برد. انتخابات ریاست جمهوری امریکا نزدیک است و اوباما باردگر کاندید. بیانیه های دگر سران جهان نیز خوشبینانه بود. آنگلا مرکل ودیوید کامرون هرکدام بنوبه خود از کشته شدن بن لادن استقبال کردند و مرگ او را باعث استحکام صلح و شکست تروریزم دانستند.

پاکستانیها نیز در اولین اظهار نظر عملیات امریکایی ها را باهماهنگی حکومت پاکستان ذکرکردند و نبود اسامه را شکستی برای تروریزم دانستند. تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس اما، گفت که مبارزه با تروریزم همچنان بیشتر از هر زمان دگر ضرورت است و جرج بوش هم گفت که عدالت محقق شد. آقای کرزی بار دگر به حرف اول اش برگشت و گفت حال حقیقت معلوم شد که تروریستها کجاست.

*******
بن لادن رفت و میراث تروریزم او همچنان قربانی خواهد گرفت. به باور من کشته شدن بن لادن کمکِ چندانی به صلح و امنیت درکشورما نخواهد کرد. ممکن است برادر ناتنی، دیگر نباشد ولی برادران ناراضی همچنان به کشتارمردم ادامه میدهند. وقتی ملا داد الله از فرماندهان ارشد طالبان کشته شد، نیروهای بین المللی و رسانه ها چنان بزرگنمایی کردند که گویا حساب طالبان از همین حالا تمام شده است ولی برعکس طالبان هر روز قوی تر و قوی تر شد. پ

خش مستقیم و برنامه های ویژه ی رسانه های معتبر جهان از رخداد کشته شدن بن لادن، یاد آور خبر مرگ ملا دادالله است. توامان القاعده و بن لادن همچنان زنده خواهد بود و کشته شدن بن لادن یک رویداد کوتاه مدت خواهد بود و پس از چندی خواهیم دید که ریشه همچنان زنده است و دوباره به بالش خواهد رسید اگر...

خوب است جامعه ی بین المللی و حکومت افغانستان بخود آیند و بیش از این روی قول های مقامات پاکستانی حساب نکنند. هرچند این بار دروغ پاکستانیها افشا شد و آنها در مقابل عمل انجام شده قرار گرفتند ویا هم شاید بن لادن برای آنها مهره ی سوخته ی بیش نبود.

بهرحال با، لابیِ قویِ ایکه آنها در کاخ سفید و کنگره ی امریکا دارند، به زودی همان نقش سابق خود را احیا خواهند کرد. باید به همه ی طرح هایی که پاکستانیها آغازگر آنند بادیده ی تردید نگرست و بیش از این فریب اغواگری آنها را نخورد.

با کشته شدن بن لادن حداقل جهان متوجه دروغ بزرگ پاکستان شد و حال نوبت سیاستمداران افغانستان است که از فرصت بوجود آمده استفاده کنند و پاکستان را تحت فشار بگذارند نه اینکه امتیاز بدهند.
تا تنور گرم است باید نان را پُخت.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • بی سواد جان! چرا عبدالله عزام را عبدالله عظام نوشته ای؟ اول سواد خود را کمی تقویت کن، آنگاه دست به قلم ببر.

    • حالا نوبت امریکا است که خسر خیلی های افغان بن لادن را مورد حمله قرار بدهد که یکی ان فاشیست قبیله سالار اجداد خر فاروق وردک فاشیست قبیله سالار وبیفرهنگ است که مشغول جاسوسی برای همان ای اس ای است که سالها برای بن لادن پناه گاه امن داده بودند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس