صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > خواست دولت برای سانسور خبری جنایات کوچی ها در بهسود و دایمیرداد

خواست دولت برای سانسور خبری جنایات کوچی ها در بهسود و دایمیرداد

چند خبرنگار در کابل که به دلیل امنیتی نام آنان ذکر نمی شود به کابل پرس گفته اند که دولت و بويژه امنیت ملی به آنان هشدار داده اند که خبرهای مربوط به جنایات کوچی ها در منطقه بهسود و دایمیرداد ولایت میدان را پوشش ندهند. در صورت پوشش خبری این جنایات با آن ها برخورد سخت خواهد شد.
کابل پرس
جمعه 27 می 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: دولت افغانستان بويژه امنیت ملی با خبرنگارانی که جنایات کوچی ها در بهسود و دایمیرداد را پوشش می دهند برخورد خواهد کرد. چند خبرنگار در کابل که به دلیل امنیتی نام آنان ذکر نمی شود به کابل پرس گفته اند که دولت و بويژه امنیت ملی به آنان هشدار داده اند که خبرهای مربوط به جنایات کوچی ها در منطقه بهسود و دایمیرداد ولایت میدان را پوشش ندهند. در صورت پوشش خبری این جنایات با آن ها برخورد سخت خواهد شد.

نمونه ای از آتش زدن زمین های کشاورزی توسط کوچی ها

همه ساله با آمدن فصل بهار، هزاران کوچی مسلح به مناطق مختلف افغانستان بويژه مناطق مرکزی یورش می آورند. در چند سال اخیر هزاران خانواده در نتیجه یورش کوچی ها مجبور به ترک خانه های خود شده اند. در این حالت مکاتب و سایر مراکز غیر نظامی بسته شده و حالت نظامی در این مناطق حاکم می شود. کوچی ها مسلح اموال و دارایی مردم را غارت کرده و خانه ها، دوکان ها و حتا زمین های کشاورزی آنان را به آتش می کشند.

نمونه ای از غارت و به آتش کشیدن اموال مردم توسط کوچی ها


سابقه جنایات کوچی ها به بیش از یکصد سال قبل بر می گردد. هنگامی که حاکمان افغان، قیام های مردمی علیه ظلم و استبداد را سرکوب کرده و جنایات مختلفی مانند نسل کشی، برده داری و کوچ اجباری را روی دست گرفتند. حاکمان افغان برای سرکوب قیام های مردمی، قول تقسیم زمین های قیام کنندگان را بین سربازان خود و کوچی ها داده بودند.

آرامگاه حبیبه، دختر دوازده ساله ای که توسط کوچی ها به قتل رسید

تلاش دولت افغانستان برای سانسور خبری جنایات در بهسود و دایمیرداد، دلیل دیگری ست که نشان می دهد که کوچی ها با حمایت های دولتی دست به جنایات مختلف می زنند.

در رژيم حامد کرزی تاکنون بیش از بیست خبرنگار کشته شده و صدها تن به دلایل مختلف بازداشت شده اند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • اصلا دولت قبيله كه دران بشتونها قدرت را بدست دارند و اقوام ديكر اين سر زمين از هيج نوع حق و حقوق بر خوردارنيستند,يك زندكى با تعلق دارند. كوجى مانند مارهاى ضحاك ميل مغز سر حاكمان مزخرف را دارند.توسط كوجى نيم او غانستان در تسخير با كستان درامده و جلوبدست دسمن دين و دولت ما اى اس اى با كستان قراردارد. به اين كوجى ها از انجا بروكرام داده ميشوند و رهبرى ميشوند و نفاق دربين ما ميافكنند دولت فاشيستى ازينكه انها از قبيله مزخرف با كستانى و بشتون تبار هستند و در قتل و قتال اقوام برادر اين كشور سهم فعال داشتند ,به انها امتيازات ميدهد و به حيث و سيله فشار بالاى اقوام برادر اين كشور از انها استفاده ميكند.كه روز به روز سبب بروز نفاق و نفرت در بين كشور فغانستان ميشود.اكر اين دولت او غان ملتى مزخرف بخواهد ازاد باشد و از جنكال باكستان خودرا برهاند بايد فورى با كوجيكرى خاتمه بدهد.دوم اينكه از جند بز كودام درامدى كشور به خون خوفته ما ندارد.سوم ايكه اين بزها و سيبستم كوجيكرى زمين را به ريكزار تبديل ميكند.در زمين جيزى نميرويد...يكبار از تجربه منكوليا مرا جعه كنيد كه انها كوجيكرى سبب تباهى انها شد بلاخره شروع كردند به احياى زمينهاى كه توسط بز ازبين رفته است.بدين اساس سه بار كوجيكرى سبب بربادى ماست.بس جرا دولت مزخرف داخل اقدامات نميشود؟علتش در زندكى برزيتى است.اين دولت با اين نابودى خوش است و زنده است وكرنه حلقه داربر كردنش تنكتر ميشود.اين حلقه دار بدست با كستانى و بشتونهاى با كستانى است.بايد يك قيام كرد و كوجيكرى را خاتمه داد اين به نفع بشتونها و قبيله هم است.توسط اين كوجى با كستانى نام بشتونهاى شريف و نجيب ما هم خدشه دار است.بشتونهاى ما بايد خود بر عليه اين دوشمن دوست نما مبارزه كنند و خودها را از قيد و اسارت و تعلق عمال با كستانى نجات بدهند.اين كوجى ها با كستانى هستند ويا جلو شان بدست باكستان است بايد جلو شانرا دولت افغانستان بدست بكيرد و و شرايط خودرا بالاى انها تطبيق كند. و اكر كسى جنايترا مر تكب ميشود كرفتار كند و به سزاى اعمالش برساند.انها از طريق زراعت مكانيزه ميتوانند كه مواشى خودرا بهتر تغزيه كنند.ما از شر باكستان به امان بمانيم.باور ندارم كه دولت قبيله اين كار را بكند زيرا تا كلوى شان بيش رفته است. انها فكر ميكنند كه بيدون از سباه كوجى و خانها دوسره نا بود خواهند شد.بايد شير و شر بت اين كشورا با كستان با طرايق و زرايع مختلف بمكد و كشور نه بميرد و نه زنده بماند و نه قابليت زندكى را داشته باشد,تا سروت زير زمينى را به يغما ببرند.

    • به نظر من این کوچی های وحشی همان طالبان پاکستانی هستند که برای نا امن کردن مناطق مرکزی وهزاره جات هرساله هجوم میبرند ودولت فاشیستی وقبیله گرای کرزی هم با تمام وجود از انها حمایت میکنند دراینجا باید مردم خود شان دست به دست هم بدهند واز مال وناموس خود شان دفاع کنند

  • سلام
    جنگ کوچی ها تقریباً سه سال پیش رخ داده بود هزاره ها تا به حال از ان یاد میکنند اگر یک زن هزاره حامله شد خواهد گفتید که کوچی ها یا پشتون ها انرا کوس کرده درصورت که ایان طور نیست این عکس های میشود از اینترنیت گرفت هیچ سایت ویا تلویزون این خبر را تائید نکرده به جز سایت هزاره ها
    خدا حافظ .............................................

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس