در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > نظرات شاگردان اسبق کاپلو

نظرات شاگردان اسبق کاپلو

علی جواد دهقان
جمعه 14 دسامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

ممکن است زمانی که این مطلب را بخوانید فابیو کاپلو دیگر بطور رسمی مربی تیم ملی انگلستان شده باشد. در متنی که خواهید خواند نظرات چند تن از بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال را خواهید خواند که تجربه کار با این مربی بزرگ را داشته اند و نظرات خود را درباره او بیان می دارند.
مارسل دسایی بازیکن فرانسوی که سابقه قهرمانی در جام جهانی را نیز دارد در دوران حضور کاپلو در تیم آث میلان زیرنظر او کار کرده است و در افتخارات میلان رویایی آن سالها سهیم بوده است.
زومیر بوبان بازیکن اسبق تیم ملی کروواسی نیز در تیم میلان زیر نظر کاپلو بازی کرده است.
کلارنس سیدورف آخرین بازیکن این لیست سه نفره نیز که افتخار قهرمانی با سه باشگاه متفاوت در لیگ قهرمانان را دارد در رئال مادریدی که کاپلو مربیگری اش را در اواخر دهه نود بر عهده داشت بازی کرده است.

ابتدا آنها درباره شخصیت کاپلو نظراتشان را بیان می کنند؟

مارسل دسایی: او یک برنده است. شما به کارنامه اش نگاه کنید و می بینید که او هر افتخاری را در همه باشگاه هایی که مربی اش بوده است کسب کرده است. او به شما شانس دست انداختن خودش را نمی دهد و در هر جلسه تمرینی باید شما نشان دهید که همان کسی هستید که باید در انتخاب اولش قرار بگیرید.

بوبان: کاپلو یک مربی خیلی خوب است و همچنین مربی ای که حس خوبی در زمینه تاکتیکی دارد. او برای بازی ها در جهت درستش آمادگی دارد. او واقعا یک مربی بزرگ است و یک فرد خیلی استثنایی.

کلارنس سیدورف: او یک انسان سرسخت است خیلی رک. اینها چیزهایی هست که از زمان کار کردن در مادرید با او کاملا وجود داشت. او اکنون از ده سال تجربه اش بیشتر شده است. او یکی از بهترین مربیانی بوده است که من داشته ام.

از آنها درباره اینکه آیا کاپلو برای مربیگری تیم ملی انگلیس مناسب است یا خیر سوال می شود و جوابشان چنین است؟

دسایی: من فکر می کنم این چیزی است که انگلیس به آن نیاز دارد یک فردی که توجه ای به فشارها ندارد و تمرکزش بر روی کارش است. شما بازیکنان باکلاسی دارید اما آنها باید زیر فشار گذاشته شوند تا به سطوح بالاتر صعود کنند. آن زمان است که انگلیس موفق خواهد شد.
کاپلو واقعا یک مرد است او یک برنده است. او یک برنده قاتل است.

بوبان: انگلستان بازیکنان بزرگی دارد و استیو مک لارن با آنها خیلی بد کار کرد. باعث تعجب بود که او همیشه تصمیمات اشتباه می گرفت. ممکن است کاپلو هم اشتباهات معدودی داشته باشد اما خیلی مشکل است که از او اشتباهات بزرگ تاکتیکی را ببینیم. من مطمئنم که او کارش را به خوبی برای انگلستان انجام خواهد داد.

سیدورف: من با او صحبت می کردم، من فکر می کنم دو هفته قبل بود که در این باره صحبت می کردیم. او این فرصت را به عنوان یک فرصت جذاب نگاه می کرد. من فکر می کنم اینکار خوبی برای انگلستان خواهد بود اگر صورت بگیرد.

در ادامه آنها در مورد شرایط کارش و اینکه آیا ممکن است مسئولیت کاپلو بیشتر بشود پاسخ می دهند:

دسایی: بله، اگر بازیکنان مدیریت شوند آنچه که این مربی از آنها می خواهد را درک خواهند کرد. در رئال مادرید بازیکنان آنچه را که او می خواست درک نمی کردند و این سبب مشکل شده بود. اما در پایان، آنها هدایت شده بودند تا لیگ را ببرند براینکه بازیکنان گفته بودند بله، این مربی خوب است. او بهترین تلاشش را می کند و ما را زیر فشار می گذارد برای خواسته های خودمان.
چیزی که من از بازیکنان انگلیس می خواهم این است که نفس خود را زیر پایشان بگذارند و از این مربی اطاعت کنند.

بوبان: قطعا این چنین است.

سیدورف: این یک فرصت جنگیدن برای او خواهد بود. یکی از بزرگترین توانایی های مربی این است که بهترین کار را از بازیکنانش بدست آورد.

کاپلو چه چیزی را به فوتبال تیم ملی انگلیس خواهد داد؟

دسایی: به بازی با کروواسی نگاه کنید، شما باید اشتباهات تکنیکی انگلیس را که انجام شد ببینید. کاپلو اشتباهات شما را در روز بعد در تلویزیون خواهد دید او بر سر شما فریاد خواهد زد و او خیلی با شما سخت رفتار خواهد کرد.
بازیکنانی که استیو مک لارن اخیرا انتخاب کرده بودند انتخاب های درستی بودند. مشکل فقط طرز برخورد و هدایت آنها بود. انگلیس دوازده بازی برای صعود انجام داد ولی آنها از این صعود بازماندند اما کاپلو هم بیشتر یا کمتر از همین بازیکنان استفاده خواهد کرد. بازیکنانی به مانند جرارد و لمپارد بازیکنان بزرگی هستند. ما می دانیم که آنها استعداد تهاجمی بالایی دارند اما کاپلو به آنها خواهد گفت «قبل از هر چیز فراموش نکنید که ما باید از موقعیتمان دفاع کنیم و بعد از آن شما آزاد هستید تا خودتان را نشان دهید»
او واقعا بازیکنان را زیر فشار خواهد گذاشت و به آنها نشان خواهد داد که هیچ کسی دور از چشم نخواهد بود. اگر شما کارتان را انجام دهید شما هستید مرد. اگر شما کارتان را انجام ندهید کس دیگری جایتان را خواهد گرفت.

بوبان: برخی اوقات او در درون رختکن تنش هایی را بوجود خواهد آورد اما برای اینکه او چیز بیشتری از بازیکنانش می خواهد. هنگامی که شما با کاپلو می جنگید خیلی مشکل است تا آن را درک کنید که او فقط می خواهد که شما عکس العملی نشان دهید. روز بعد که او می آید و شما دوباره با هم دوست هستید. او همیشه می خواهد که یک روحیه بزرگ را در گروهش ایجاد کنید. در یک باشگاه این عالی است اما من فکر می کنم که او رفتارش را در تیم ملی یک کشور تغییر خواهد داد. هنگامی که شما مربی ملی هستید اوضاع فرق می کند چرا که شما بازیکنان را برای یک هفته در اختیار دارید و بعد از آن، آنها برای مدت طولانی نخواهند آمد.
او قادر است که خودش را با این اوضاع تطبیق دهد برای اینکه او تجربه بالایی دارد و من مطمئنم که با گذشت زمان او جهت درست را برای زندگی در انگلیس خواهد پیدا کرد.
او کاملا تاکتیکی هست و بازیکنانش در این زمینه متقاعد خواهند شد و عقاید فوتبالیش را با آنها در میان خواهد گذاشت. او ماموریتش را در انگلستان انجام خواهد داد.

سیدورف: او همیشه در تمرینات بصورت 100 درصد کار کرده است و همچنین در میدان اما در بیرون از میدان شخصیتی سختگیر نیست. هنگام تمرکز بر روی تمرین او واقعا انتظار 100 درصد از بازیکنش دارد و نه کمتر. این چیزی بوده است که من در زمانی که زیرنظرش کار کردم دیده ام.
او کیفیت کمتر را زمانی ترجیح داده است اما به بازیکن متعهد از بازیکن با کیفیتی که تعهد ندارد بیشتر توجه دارد. اما او همیشه با بازیکنان بزرگ خیلی باتجربه رفتار کرده است و قادر است که بهترین عملکرد را از آنها داشته باشد.

آیا کاپلو مشکل زبانی هم خواهد داشت؟

دسایی: او عاشق مسافرت به دور دنیا هست و مطمئنا که به انگلیسی صحبت می کنید. ما نیاز نداریم که او با بازیکنان گفتگو بکند ما نیاز داریم که او بصورت خلاصه آنچه را که از بازیکنان می خواهد بیان کند. من هنوز عقیده دارم که اگر آنها او را انتخاب کنند آنها اداره تیم ملی انگلیس را به فردی خواهند سپرد که بعنوان یک رابط بین بازیکنان انگلیسی و کاپلو عمل خواهد کرد.

سیدورف: او انگلیسی صحبت می کند اما من نمی دانم که چه مقدار روان است. او انسان خیلی باهوشی است بنابراین من فکر نمی کنم که او مشکلی در زمینه یادگیری آن داشته باشد. حتی در اسپانیا در ماه اول، زبان اسپانیایی اش خیلی خوب نبود اما او خیلی واضح آنچه را که می خواست انجام می داد. نحوه صحبتش شناخته شده است بنابراین او دقیقا می داند که چگونه عمل کند.

در پرسش آخر تنها بوبان کرووات است که پاسخ می دهد و آن اینکه آیا دیوید بکهام در نقشه های کاپلو حضور خواهد داشت یا خیر؟

بوبان: کاپلو با بکهام در رئال کار کرده است و در ابتدا روابطشان خیلی مشکل بود. اما بعد از آنکه او متقاعد شد که بکهام یک بازیکن بزرگ است و آنها سپس یک دوران خوبی را در رئال داشتند.
بنابراین من فکر می کنم که بکهام اولین نفر مورد نظر او در ابتدای کار خواهد بود برای اینکه او را می شناسد. بنظر من این یک شگفتی بزرگ خواهد اگر اینچنین نشود.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس