صفحه نخست > دیدگاه > ای قوم به حج رفته...

ای قوم به حج رفته...

معشوق تو همسايه ديوار به ديوار ... .
حسين زاهدی
شنبه 6 دسامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

امروز میلیونها حیوان دهن بسته دسته ٬دسته سربریده شدند. تا دستور الهی انجام شده باشد. امروز میلیارد ها دالر و سرمایه مردمان کشور های جهان سومی که اکثریت زیر خط فقر به سر میبرند به خزانه «آل سعود» واریز شد تا این ندا را سر داده باشند که لبیک الهم لبیک ، لبیک لا شریک لک لبیک ،ان الحمد والنعمه لک والملک ، لا شریک لک لبیک و امروز بازارهای سعودی از رونق خاصی بر خوردار است که حتی بازار« برس جهانی» هم نمیتواند با بازارهای بنجاره فروشی سعودی رقابت کند به این میگویند اقتصاد اسلامی البته برای سعودی ها.

امروز میلیونها سنگ و سنگچل به سوی پیکرهای سنگی «شیطان» (ابلیس) پرتاپ شد! تنها سنگ نبود! بوت و چپلق ( کفش و دمپایی ) هم٬ مجال فریب دادن و دور کردن بندگان خدا را از ابلیس گرفت. بیچاره «ابلیس» چه اشتباه بزرگ کرده بود که سجده بر آدم نکرد.

امروز اسماعیل نجات یافت اما میلیونها حیوان را به کام مرگ برد و این سناریوی توحش هر ساله تکرار میشود. و «خلیل» خدا (ابراهیم) به شکرانگی رحمت الهی وخشنود از عدالت و انصاف اش سر به سجده نهاد ٬ بنازم این رحمت و عدالت را! و شیطان شرمنده و خجل که نتوانست خلیل خدا را فریب دهد.

کارتون از عتيق شاهد

امروز حدود دو میلیون مسلمان زائر٬ با گفتن لبیک الهم لبیک... بر دور کعبه (خانه خدا) چرخیدند و چرخیدند و لبیک الهم لبیک ... تکرار و تکرار ! کاش میشد گفتن لبیک الهم لبیک... را در هر مکان سر داد و عنوان حاجی و حاجی صاحب را بدست آورد البته که نمیشود٬ باید خرچ کرد٬ باید پول داد باید به سعودی سفر کرد این یک فریضه است٬ باید سنگ پرتاپ کرد باید از مروه تا صفا را برای چند مرتبه طی کرد باید سر را در سنگ سیاه ( حجره الاسوه ) داخل کرد باید لمس اش کرد و گرنه حاجی نیستی و کسی تورا حاجی صاحب خطاب نمیکند و این عنوان مذهبی و مقام اجتماعی را به ارزان نفروشند! باید خرید و باید پول داد البته که معامله خوبی است هم فریضه اسلامی را انجام دادی و هم عنوان و مقام را در اجتماع به دست آوردید ( خدا و خرما هر دورا ) .

به راستی حاجی و حاجی زاده صاحب این شعر مولانا را تا حالا شنیدی؟

اي قوم به حج رفته كجاييد كجاييد

معشوق همين جاست بياييد، بياييد

معشوق تو همسايه ديوار به ديوار ... .

اگر باور و ایمانی است پس او ( خداوند) همه جا است همین جا در کنار تو همینجا هم میتوان محرم شد٬ با يك قربة الي الله هنگامیکه ذهنت را «مشعرالحرام» و تمام زشتی های دنیارا «شیطان » بدانی! وقتی قلبت را صحرای عرفات بسازی ‌‌"همه جا خانه عشق است چه مسجد چه كنشت " تا حالا از حال و روز همسایه فقیر دیوار به دیوراد خبری گرفتی؟ زمستان ناجوان مردانه سرد و سوزان است طفل همسایه موزه و لباس گرم ندارد! همسایه ات هنوز مواد سوختی برای زمستان نتوانسته است بخرد شاید هم این شب گرسنه بخوابند.

شاید هم نمیخواهی با خبر شوی! شاید مقام و عنوان اجتماعی مهمتر از هر چیز دیگر است.

شاید رضایت خدا در گرو رضایت آل سعود است شاید حکمت الهی این بوده که کعبه در سعودی باشد شاید هم آنها مقرب تر از تو و من به خدا باشند شاید من و تو مسلمان غیر سعودی و عرب مسلمانان درجه دو باشیم و شاید های دیگر.

البقره راست‏ بود موسى عمران نمود

مرده او زنده شد چونکه به قربان رسيد

سه شنبه 25 دسامبر 2007 نويسنده: م ذکی

فريب گريه زاهد مخور ز سادهِ دلی

که دام در دل دانه است سجده داران را

پنج شنبه 27 دسامبر 2007, نويسنده: حسين زاهدی

واژه های کلیدی

دين، عقايد و باورها
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • شاید خداوند همین را در قسمت مسلمانان نوشته که سفر شان تا مکه باشد و در عالم بی‌فرهنگی و جهالت و فقر بسر کنند اما دیگران سیاره ها را تسخیر کنند و قله های ترقی و تعالی و پیشرفت را بپیمایند!!!!

  • دوست عزیز!آقای زاهدی ! در هر دین و آینی مناسکی هست که از خو د فلسفه ای دارد. اینکه عقل من وتو یی که تازه دو جلد کتاب رمان را هم نخوانده ایم به این نوع مناسک قد نمی دهد دلیلی بر بی احترامی و توهین اینچنینی بر آن نباید باشد. کافیست تا کمی به فلسفه حج و مناسک عرفانی آن که هر انسان با شعوری را به دنیای دیگر پروازمی دهد توجه کنی وآنگهی خود می دانی که چقدر سطحی نگربوده ای که مناسک و اعمال حج را یک کار ابلهانه خطاب کرده ای. دوست من ! برای نقد مفاهیم ارزشی مانند حج و سایر مفاهیم اعتقادی حد اقل دانش دین شناسی ضرورت است که شما متاسفانه از آن بی بهره اید. وقتی در عصر تخصصی شدن تمامی امور به سر می بریم که حتی نمی توان در مورد کمد تشناب هم سر خودی و آماتور نظر داد پس چگونه به خود حق میدهی که وارد نقد حریمی شوی که تمام زندگی انسان مسلمان را رقم می زند؟ وجدانا تا هنوز کتاب تحلیلی از مناسک حج نوشته شادروان علی شریعتی را خوانده ای؟ خسی در میقات نوشته جلال آل احمد را خوانده ای؟و دهها و صد ها کتاب مشابه.... لازم نیست برای اثبات روشنفکری تان به شعایر دینی این گونه سبک سرانه و بازاری بی احترامی کنید. دین و مناسک آن را باید اشخاصی چون: دکتر سروش، مجتهد شبستری، محسن کدیور و...نقد کنند که هم آشنا با مفاهیم جدیدند و هم مسلط بر متون دین. ازسیاق نوشته هایت بر می آید که با چند نوشته بازاری هوای پناهندگی فرنگ به سرت زده است. فرد دیگر هم مدتها قبل با کار مشابه به کانادا پناهنده شد. امیدوارم که در نزد شما شبه روشنفکران بیسواد شرف آدمیت این قدر بی مرتبت نشود که آدم از همه چیز برای رسیدن به نیات خود سوء استفاده نماید.

  • جناب بامیانی عزیز درود بر شما
   لازم دانستم تا نکات را که احساس میکنم برای جناب شما مبهم است عنوان کنم دوست خوبم هرچه که اینجا نوشته شده است. دغدغه ی فکری خودم است بد یا خوب مثبت یا منفی هر چه که شما می اندیشید همین است نه قصد توهین دارم و نه تصمیم پنهاهنده شدن را چون مدتهاست که در کانادا زندگی میکنم شاید اگر کشور خودم یک کشور آرام و اندیشه های آنچنانی و اینچنینی نداشت اینچنین آواره نبودم دگم بودن اندیشه ها یکی از عوامل است که میهن و مردم را به چنین سرنوشت دچار کرده است.
   من هرگز ادعا نکردم که درست فکر میکنم و اما فکر کردن و اندیشیدن را حق مسلم خودم میدانم همانطور که شما آزاد هستید تا نظرات دین مدارانه خویش را ابراز کنید.
   و سپاس از ابراز نظر تان و تمام خواننده گان کابل پرس?

  • جناب علی بامیانی طالب وهابی

   نمی دانم چرا این قدر اسرار به اعتقاد خرافی تان دارید؟ هر روزه قتل و کشتار که فقط در کشورهای عمدتاً اسلامی می افتد لا اقل عبرت بگیرید، همین شما ها هستین که با همین حرفها تان باعث می شوید مردم فقط به خرافات بچسبند و از علم و دانش دوری کنند، خدا لعنت تان کند،

  • جان کاکایش اول برو کمی درس بخوان باز بیا و نقد بنویس. هنوز سوادت قد نمی دهد که اسرار را باید اصرار بنویسی و هنوز فرق هستید و هستن را نمی دانی. بهتر است کمی سوادت را از پنج گنج و قاعده بغدادی بالاتر ببری و انگهی بیایی و روی دین نقد بنویسی. موفق باشی

  • درود بر جناب زاهدی با اندیشه آزادش !!
   اینجا کابل پرس? است هر کس می تواند آزادانه نظراتش را بنویسد تا جایی که من اطلاع دارم اما نگهبانان مذهبی از تعصبات شخصی خود استفاده می کنند.چرا ؟؟؟؟

   و خدمت بامیانی عرض شود کمیت مهم نیست بلکه کیفیت مهم است خوب چه فرق دارد اگر کسی کمی مشکل املایی داشته باشد اگر خودت روشنفکر و عاقل هستی پس عاقلان از پی نقطه نروند
   خوشبخت باشی

  • روف عزیز تشکر از احساس و خردگرایی شما
   ظاهرا قسمت دوم پیام آقای بامیانه متوجه شخص من نیست ایشان به جواب شخص که هویت اش معلوم نیست خشمگین شده اند که جناب بامیانی را وهابی و طالب خطاب کرده است.

  • آقای بامیا نی!
   آیا میتوانید در مقام یک متخصص و دانشمند دین شناس به ما نفهم ها توضیح دهید که این چی نوع فلسفه ایست که ذلت و انحطاط رانصیب بیش از یک میلیارد پیرو خود کرده و سر زمین های اسلامی رادر فقر وجهل ومرض و جنگگ وترور و دهشت افگنی خوابانده و محتاج "کفار" ساخته است؟ چند قرن دیگر باید انتظار کشید تا اثرات این "فلسفه ها و حکمتها" ! بر زندگی مسلمانان ظاهر شوند؟

  • بامیانی وهابی

   جان پدر
   می خواستم اول میزان عقل تو را بسنجم که آیا از پی نقطه میروی یانه؟

   دوم اینکه چشمهایت هم نیاز عینک دارد چرا که معمولاً در این طور موارد همه به گویش عامیانه می نویسند

   سوم اینکه در ممالک غیر فارسی زبان یا در جایی که کی بورد فارسی نیست امکان اشتباه املایی وجود دارد.

   چهارم اینکه نمیفاموم شما ها کی آدم می شوید؟

  • jenabe zahidi ra salam taqdeem ast, agr momken bashad barayam benewesed ke jenabe ali dar nehayat chi manzore az tarhe hamcho masayel dareed, farz koneem een mellat hama ba yak baragi ba islam weda kardand , nateja chi meshawad? chi taghere dar zendagi shan rokh medehad wa chi tazmene wojod darad ke ba gosostan az deyanat ba peshrafte eqtesadi dast yaband, albata hama een masayel ra az dede khod ebraz koneed agar forsat dashteed . tareq

  • الهي طول و عرض عالــــمت را

   تواني بر دل موري كشيـــــــــــدن

   بناها در ازل محكم تو كــــــردي

   عقوبت در رهت بايد كشيـــــــــدن

   نهـــال فتنه در دل‏هــا تو كشـتي

   در آغــــاز خلايـــــــق آفريـدن

   تو گر خلقت نمودي بهر طـــاعت

   چرا شيطان بــــــــايد آفـــــريدن

   سخن بسيار باشد جـــرأتم نيست

   نفس از ترس نتوانم كشــــــــــيدن

   اگــر مي‏خواستي كاين‏ها نپرسم

   مرا بايست حيــوان آفريــــــــدن

   تو دادي رخنه بر قلب بشرهــا

   فــــن ابليس را بهتر شنيـــــــدن

   هوا را با هــوس الفت تو دادي

   براي لــــذت شهوت چشيـــــدن

   لب نيرنگ را در جــــــام ابليس

   كند ابليس تكليف چشيــــــدن

   اگر ريگ به كفش تو نباشـــــــد

   چرا شيطان بايـــد آفريـــــــدن؟

   اگر مطلب به دوزخ بردن ما است

   چرا اين فتن‏ها بايست ديــ ــــدن

   تو فــــرمايي كه شيطان را نبايد

   كلام پرفسادش را شنيــــــــــــدن

   تو در جــــلد و رگم ماواش دادي

   زند چشمـــك به فعل بد دويـــــدن

   به ما فرمان‏دهي اندر عبــــادت

   به شيطان در رگ و جان‏هــا دويدن

   به ما اصــرار داري در ره راست

   به او در پيــچ و تـــاب ره بربــــدن

   به ذات بي‏زوالت! دون عدل است

   به روي دوست دشمن را كشيـــدن

   كسي كو بايدي يابد مكـــافات

   نبايد فرق بر ما و تو ديـــــــدن

   اگر نيكم و گربد خلقت از توست

   خليق خوب بايست آفـــريــــدن

   به ما تقصير خدمت نيست لازم

   بديم و بد نبايست آفــــــــــريدن

   اگر بر نيك و بد قــــــدرت بدادي

   چرا بر نيك و بد بايد رسيـــــــــدن

   خدايا ! راست گويم فتنه از توست

   ولي از ترس نتوانم جغيـــــــــدن

  • PEAMBAR ESLAM NABEGHAH TAREKH BASHAR HAST DAR SEASSAT WA AQTESAD BA WEJOD KE QABAEL ARAB AZ ATRAF WA AKNAF SHEBH JAZERA BAZEARAT KHODAEAN BA MAKH ME AMADAND DARAMADE SAR SHAR AQTESADE BARAE SAKNEN WA ZOMAM DARAN DASHT WA PEAM BAR AMAD WA AEN DARAMAD RA NEHADENA KARD BARAEE SAKNEN MAKAH MAGAR MOKHALEFAT ABOU SOFEAN BA PEAMBAR BARSAR AEN DARAMAD NABOD KE MEGOFT TAKHREB BOTHA MARA AZ DARAMAD ZAEREN MAHROM MEKNAD WA PEAMBR KARE KARD KARESTAN KE QEBLA MOSLME RA TAGHER DAD AZ MSJED ALAQSA BA MAKA WA MOSALMANAN RA MOAZZAF KARD SAL 1 BAR BAZEARAT MAKAH BYAEAND WA QORBANE KONAND WAKHARED WA FROSH KONAND BAD AZ MANASEK HAJ TA AEN DARAMAD BAR SAR JAEE KHOD BASHAD .....AEA KHANA KHODA MAKA HAST AEA KHODAE QADER MOTAAL NYAZ BAKHANA DARAD BASHAR AEM ROZ KE ASMAN HARA FATH KARDA KHANA KHODARA PEDA NAKARDA WA MA NASEK HAJ JOZ DARA MAD BARAEE AARABCHEZE DEGHARE NAEST

  • aqai osaine zahedi shoma ham chand waqt qabel ka ba canada amaded az tareq in ki khodetanra ba sazmani melal be den mahrefi kardid khob pas iak amchon adame be deni mesl shoma masahel deni ra nametawanad dark konad
   lahnat khoda bar shoma wa hamai moshrekin bad

  • aqai ali iak kame deqat ba shar bokoned bahdan mefahmed ka bardasht shoma az ain shar cheqadar galat boda ast.

  • سلام پرویز جان شجاعی .
   چقدر کوتاه و پرمفهوم نوشتی وبسیار عالی و دل پسند من هم چنین فکر میکنم

  • او موتر 786 شعر چنان واضع است که مثل آب

  • او بچه 786، اینجا خو برداشت مرداشتی به تعقیب آن شعر از علی ندیدم؟ شما به خیالم علم غیب دارید که برداشت ایشان چیطور بوده!!!

 • تا کی خدا خدا باید کرد اگر خدایی بود پس کو عدالت وی ؟؟؟
  عدالت خدایی یعنی جهنم؟؟
  اگر خدایی وجود می داشت از کشته شدن صد ها بنده بی گناه خود در روز کمی جلوگیری می کرد.
  به امید این نوشتم که در عنوان سایت دیده مبشه که کابل پرس? سانسور نمی کند!!!!!

  آنلاین : http://www.einsamkeitundauslan...

 • در يكي از قصبات دوردست يك فاميل خيلي فقير را ميشناختم. اين فاميل هفت نفري آنقدر فقير بود كه امكان پرداختن كرايهء خانه را نداشتند. ازهمين لحاظ مديرهء يك مكتب به حال شان رحم كرده و به ايشان اجازهء اقامت در يكي از اطاقهاي مكتب را داده بود.
  هر سال يكمرتبه بديدن اين فاميل ميرفتم و به مادر اين فاميل مبلغ صد يورو تهفه ميدادم. سال گذشته كه به ديدن شان رفتم‚ اين خانم به شوق و سينهء لبريز از افتخار برايم گفت : بلاخره شوهرش نيز مؤفق شد كه به حج برود. او (شوهرش) آخرين مرد فاميل بود كه به حج نرفته بود.
  من آن صد يورو را كه قرار بود‚ برايش مانند شش سال گذشته بدهم‚ در جيب حود نگهداشتم و ديگر به ديدن آنها نرفتم.

  احترام

  • GOD DOES NOT EXIEST . Time for Religion is over . wake up now it is time for science

   آنلاین : http://www.kheradgara.blogspot.com

  • آقای میر هزار
   سایت شما تنها صدای رسایست که آواز دردمند مردم بیجاره افغانستان را منعکس میدهد. نگزارید این آواز رسا به خاطر نظرات یک تعداد انسان های ملحد و کافر که قصد شان بد نام ساختن سایت شماست دوباره مسدود شود. اگر نگاهی به کامنت ها بیندازید ، متوجه خواهید شد که هر مقاله شروعی است برای نظرات جاهلانه یک تعداد افراد کور دل که خود را به اصطلاح روشنفکر میگویند و هر چتیات را که دلشان میخواهد بر دین و وحدانیت وارد میسازند. خواهش میکنم نظراتی را که فاقد احترام به ارزش های انسانی و اسلامی هستند بزود ترین فرصت حزف نمایید تا قبل از آنکه یک دین سالار یا جنگ سالار با استفاده از این حربه یکبار دیگر پسوند کفر و الحاد را بر شما وارد نسازند. حیف خواهد بود اگر رسانه کابل پرس? به خاطر نظرات جاهلانه یک تعداد دین ستیزان مسدود گردد.

  • مسولیت هر نظر و نوشته بر دوش نویسنده آن است اینکه از مذهب چوکی داری میکنی خوب است اما به خود آی که ........................ خوب بهر صورت اینجا نظر کن
   بحث نادر نظری با جمعه مظفری
   www.moje-sevom.blogfa.com

  • qesae jalebe bod wali hef ke drogh bod ,khodet dar uropa az kafara khairat megeri chetor ba kasi dega metani komak koni.

  • خر عیسی گرش به مکه برند/ چو بیاید هنوز خر باشد

   در امریکا به هزار دروغ پناهنده میشوید اما پندک خرافات تان را از همانجا هم نشان می دهید ./مگر بز از لنگ خود وگوسفند از لنگ خود آویزان نیست؟یا ازین معلوم می شود که شماها حتی به خدا هم باورندارید. وگرنه تورا چه به سایت که بسته شود یا نشود.
   مردم مارا کشتند.خانه ها و شهر های مارا ویران کردند. حالا هیچ کس حرف نزند.

   آدمیت به حسن و اخلاق است/حیف این شیوه درجهان تاق است/کافرنیکخو وپاک سرشت/ بهتر از مومن بداخلاق است.

   مرگ بر تازیان با تمام خرافاتش /دین عرب برای عرب.

   آنلاین : دنیای به این بزرگی را نمی بینید. پیشرف جهان و جهل خودرا؟

 • به یزدان که گر ما خرد داشتیم /
  کجا این سر انجام بد داشتیم /
  امسال سه میلیون نفر به حج رفتند تا درین دیگ رنگریزی ، خود شان را حاجی رنگ کنند و مردم آنان را الحاج و حاجیه خطاب کنند . در کشور ما یک میلیون بیوه و طفل یتیم درین سرمای سوزان از گرسنگی و سرما میلرزند و این سنگ دلان پول شان را در خزینۀ سعودی ها واریز می کنند . مصرف هر حاجی حد اقل دو تا سه هزار دالر است . اگر ضرب سه میلیون کنید ، میشود سه میلیارد دالر . با این مبلغ میشود فقر و گرسنگی را نابود کرد .
  لاکن کجاست عقل سلیم ؟
  حج اکبر را شنیده اید ؟ « اکبر » نام یک دزد بود که توبه کرد و رفت به حج . شب در راه از کنار خیمۀ عبور کرد که اطفال یتیم گرسنه گریان و مادر کنار دیگ نشسته . پرسید : چرا به اینان غذا نمیدهی ؟ مادر گفت : کجاست غذا ؟ چند قلوه سنگ است در دیگ گذاشتم که خیال کنند غذا میپزم ، تا خواب شان ببرد . اکبر غذا آورد و پول هایش را به آن بیوه زن داد ، منصرف شد و برگشت از راه حج . گویند : ندا آمد که امسال حج ، از اکبر است . همانسال فقط یکنفر حاجی واقعی شد و حج آن پذیرفته شد ، که نامش « اکبر » بود /
  مسلمانی چیست ؟ جز مخالفت با هوای نفس که همه بندۀ آنند /
  مدعیان دین کیستند ؟ جز مسلمان برونانِ کافر اندرون /
  خدا پرستی چیست ؟ جز رهایی از خویشتن پرستی /
  گفت پیغمبر که حق فرموده است /
  من نکنجم هیچ در بالا و پست /
  در دل مومن بگنجم ای عجب /
  گر مرا جویی در آن دلها طلب /
  پس /
  دل بدست آور که حجِ اکبر است /
  از هزاران کعبه یک دل بهتر است /

 • جناب آقای زاهدی عزیز

  با تقدیر و تشکر از مطالب زیبایتان. هرچند بنده معتقدم که این حرفها یاسین به گوش خران خواندن است اما امیدوارم که شما به این کارتان ادامه بدهید چراکه هرچه انسانهای دارای دانش و تفکر و تعقل در کشور مصیبت زده ما زیاد شود در ن صورت امید به بهبود خواهد بود.

 • نمی دانم کسی تبریکی این وب سایت را به مناسبت عید قربان دید یا نه؟ من که ندیدم!در جهان امروز حتی لاییک ترین افراد که اعتقادی به دین و شعایر دینی ندارند ، چنین نزاکتهایی را رعایت می کنند،از باب مثال امروز پوتین عید قربان را به مسلمانان تبریک گفت آنوقت وطنداران ما...زهی خجالت ،هتک حرمت با این وضاحت و گستاخی واقعا"جای تاسف است.

  • aghaaye watandoost wa ali bamayani ,khodawand shama ra bah rahay rast hadayet konad pesh az aankah bamorid. pas bah shama bayed goft hamin raayaet nazakat haa ast kah maa ra khak bar saer sakhtah ast.bah gozarim shama daer bi khabari wa jahalat mandah merdom ra gomrah sazid. bas ast degar.aaghl hamah ghad mi dahad wa kar mi konad ,tenha aghl shama kar nah mi konad. rasm wa rewaj hayee bihodah bayed az been bordah shawand

  • عید سعید قربان روز کشتار حیوانات است. در این روز بیش از دو میلیون گوسفند فقط در شهر مکه قتل عام می شوند. برای اکثریت مردم این اتفاق امری بدیهی و حتی خجسته است که که باید آن را جشن گرفت! این عمل قبل از هر چیز ما را یاد انسانهای اولیه ای می اندازد که برای خدایانشان حیوانات و در بسیاری موارد همنوعانشان را قربانی می کردند تا خدایشان خوشش بیاید و شاد شود! لحظه ای تفکر ما را به تعجب وا می دارد که چگونه است که این رسم و رسومات جاهلانه هنوز هم در عصر ما مرسوم و برقرار است.

   عید قربان ریشه اش یک داستان دروغ مذهبی است که روزی خداوند به ابراهیم دستور می دهد فرزندش را برای خدا بکشد تا برای خدا اثبات شود که ابراهیم واقعاً به خدا ایمان دارد! ابراهیم هم که واقعاً ایمان داشت شمشیر را برداشت تا سر پسرش را ببرد. در همین هنگام از طرف خدا پیامی رسید که ای ابراهیم تو ارادت خود را به ثابت کردی، حالا یک گوسفند برایت می فرستم که به جای پسرت، سر گوسفند را ببری! ابراهیم هم خوشحال و خندان سر گوسفند را می برد. و حالا میلیونها نفر در دنیا این اتفاق خجسته را جشن می گیرند و میلیونها گوسفند را بجای فرزندانشان سر می برند. اگر خدا اجازه می داد ابراهیم سر فرزندش را ببرد، حتماً امروز میلیونها نفر این اتفاق خجسته را جشن می گرفتند و سر فرزاندانشان را با شمشیر می بریدند، می گویید نه، مردم آنقدر احمق نیستند که چنین کنند؟ می پرسیم مگر ابراهیم به خاطر ایمان به خدا قصد چنین اقدامی نداشت واگر sms خدا چند ثانیه دیرتر به ابراهیم رسیده بود سر پسرش را نبریده بود؟ خب این یک معتقد به خدا، امروز هم میلیونها معتقد دیگر مانند آن.
   این داستان در وحله اول بیان کننده این امر مهم است که مذهب و ایمان به خدا تا چه اندازه خطرناک است تا آن مرحله که کسی را وا می دارد فرزندش را بدون آنکه کوچکترین گناهی مرتکب شده باشد بکشد. پرداختن به این موضوع مهم را به نوشته ای دیگر واگزار می کنیم. در اینجا به این امر خواهیم پرداخت که چرا حیوانات را می کشند.

   پاسخ بی تردید این است که حیوانات را می کشند تا آنها را بخورند. اما اینجا بحث دیگریست و موضوع فقط شکم نیست. در آن داستان معلوم نیست چرا خدا بعد از آنکه ایمان ابراهیم برایش ثاب شده چرا دستور لغو سر بریدن فرزند ابراهیم کافی نبوده و حتماً باید گوسفندی می فرستاد تا به جای اسمائیل سر بریده شود؟ اسرار ورزیدن بر کشتن تنها نشان از جنون خونریزی در خدا دارد. خدا در این روز جشن خون ریزی را پایه گذاری کرد و از آن پس صدها سال است که پیروانش سالگرد این روز عزیز و فرخنده را با خونریزی جشن می گیرند! چه باید گفت و در برابر این کوه عظیم جهل و جهالت چه باید کرد؟ لحظه ای حس نا امیدی به ما دست می دهد از این بابت که آیا واقعاً بعد از گذشت صدها سال هنوز مغز و شعور بشر هیچ پیشرفتی نداشته و نباید انتظار رفتاری متمدنانه تر و خردمندانه تر از او داشت؟ آخر اگر می خواهی شاد باشی و جشن بگیری، خوب این کار را حتماً بکن، ولی دیگر چرا خون می ریزی؟ آخر رفتار سراسر خشونت بار کشتن و خون ریختن چگونه در تو حس شادی ایجاد می کند؟ حقیقتاً این سؤالیست که از پاسخ دادن به آن ناتوانیم و می خواهیم عده ای از مذهبیون بیایند و به ما پاسخ دهند.
   هر چه بی خردی در دنیاست ریشه آن در مذهب است. آن روز که بشر ریشه مذهب را بخشکاند خون ریزی به حداقل خواهد رسید. مذهب مخصوصاً نوع کثیف اسلامی اش توجیه کننده کشتار حیوانات است. اسلام کشتن انسان را به سادگی یک لیوان آب خوردن جایز دانسته و بارها در قرآن روی آن تأکید ورزیده است. از این دین وحشیانه دیگر انتظار ترحم نسبت به حیوانات را نباید داشت. در اسلام حیوانات باید به وحشیانه ترین روش با چاقو سر بریده شوند و تأکید شده است که خون حیوان حتماً باید به اطراف جهیده شود تا حلال گوشت بودن آن حیوان ثابت شود. حتی تصور چنین صحنه وحشتناکی برای ما دردناک است، حتی برای بسیاری از مذهبیون. ولی انسان مذهبی عمل کشتار حیوانات را اینگونه در ذهنش توجیه می کند، که خدا آنها را برای ما آفریده تا بکشیم و بخوریم و لذت ببریم و حتماً خدا بدن آنها را مناسب برای این سرنوشت آفریده بطوری که دردی احساس نمی کنند! این یک خودفریبی سراسر حماقت بیشتر نیست. بدن حیوانات هم مانند بدن انسان درد ناشی از جراحت و کشتن را احساس می کند. اگر انسان تکانی به مغز و شعور خود بدهد و این حقیقت ساده و عینی را قبول کند در همان حال متوجه می شود که دیگر نباید ظالم بود و حیوانات را کشت. در مرحله بعد فکرش مشغول این موضوع علمی می شود که آیا عدم گوشتخواری به سلامت بدنش آسیب می رساند. بدیهیست که همه ما بارها و بارها نتایج تحقیقات علمی دانشمندان را از رسانه ها شنیده ایم که گیاهخواران از سلامت جسمی بهتری نسبت به گوشتخواران برخوردارند و طول عمل بیشتری نسبت به گوشتخواران دارند. کمی تحقیق علمی این امر را برایش ثابت خواهد کرد. در مرحله بعد با این معضل روبرو می شوند که با وسوسه شکم چه باید کرد. اینجا باید عقل و شعور انسان خردمند و با فرهنگ بر وسوسه خونریزش که یادگاری از دوران جاهلیت است قلبه کند.

   در بحث نظری شاید بنظر سخت باشد کسانی که هنوز به این امر باور ندارند که هیچ انسانی را به هیچ دلیلی نباید کشت را به نکشتن حیوانات متقاعد کرد. اما تجربه نشان داده است که بیان همین مطالب بسیار ساده و تکرار آن می تواند تلنگری به ذهن بسته و نا آگاه مذهبیون وارد کند و آنها را به تفکر و ادارد. همین اندک تفکر انسان بی تردید نتایج مثبت خواهد داشت.

  • رد مسايل دينی به آن آسانی هايی که شما فکر می کنيد نيست و نمی توانيد رفتار مسلمانان را دليلی بر رد دين قرار دهيد.

  • کاملا درست میفرمایی، ما باید طور دیگری بیندیشیم، از حماقت دیگر باید خود را برهانیم! دین دیگر شی عصر عتیق است دنیا بسوی بی دینی روان است.

   دیگر باید نگذاشت که دین فقط وسیله‌ای باشد که یک مشت دین فروش جاهل و جنایتکار آنرا همچون گرزی بدست گرفته بر فرق مخالفان بکوبد و جیب های خود را پر کرده بروند.

   آنچه در افغانستان طی سالها زیر نام اسلام صورت گرفته، همه و همه باید دیگر ما را به این برساند که دین فقط وسیله‌ای برای تحمیق مردم و خر ساختن آنان است و نه بیشتر.

   به گفته ژان پل: "تا زمانی‌ که نام خداوند بر زبان ملتی جاری است، چشم انسان به‌ آسمان دوخته ‌است."

   دیگر ما باید از نگریستن به آسمان بپرهیزیم و به حقایق و علم و دانش و زندگی انسانی برگردیم.

  • اگر دینی طی 14 قرن نتوانسته بر رفتار پیروانش تاثیر گذار باشد پس به چی دردی میخورد؟ صد ها سال است که میشنویم: اسلام بذات خود ندارد عیبی- هر عیب که هست در مسلمانی ماست !
   این "عیب" چی وقت بر طرف خواهد شد؟ ما نیاز نداریم دین را رد کنیم زیرا دین مدتها ست که خودش را رد کرده است!!

  • عرفه روزی است که همه حاجیان باید با لباس احرام که حاوی دو پارچه سفید در مردان و لباس عمدتاً سفید در زنان است در یک صحرای کوچک جمع ­شوند. هیچ کس وسیله­ای برای خودنمایی ندارد. در عرفه از نگاه سمبلیک فقط انسان اصالت دارد. تمرین عجیبی است. این روز بی­تجمل که انسان معنا پیدا می­کند روز عرفه نام دارد. روز شناخت. روز شناخت خود و خدا. اگر هر انسانی خودش و رابطه­اش را با خداییش را بشناسد، از همه چیز و همه کس احساس جدایی و رهایی می­کند. حیف که عرفه یک روز است و در زندگی انسان­ها ادامه پیدا نمی­کند. گر چه تقریباً همه­ی مراسم حج سمبلیک است که بتواند تابلوی انسان­ها باشد. امام حسین در همین صحرای عرفه عاشقانه­ترین عبارات را در مناجات با خدا ابراز می­دارد. آنهایکه می توانند دعای امام حسین را در عرفه بخوانند حتما اینکار را بکند. در آن دعا می­توان عشق به خدای مهربان را با بهترین جملات زمزمه کرد. شاید آن دعا هم از نگاه سمبلیک بتواند رابطه ما و خدا را عاشقانه کند و پیام پر از مهربانی خدا بر روابط جامعه­مان حاکم شود.

  • keshman abadi,
   maan mebeenam ke ba pusthtebani massoud ham payam megozari wa hale dar khelaf islam. magar masooud ke yak sunni islamist az ikhwann ul muslemeen bood. namaz mekhand wa rooza amegreft..agar bawar namekoni video esha beben... pas aya khodet monafeq asti

  • آ َقای بی نام ونشان که به انگلیسی پیام گذاشته ای!
   ده کحا و درختها کحا!
   اگر بر داشت شما از اسلام هما نست که سران تنظیمها و طالبان بدان باور داشته و در عمل پیاده کرده اند من بر ضد آن هستم .بگفته شاعر:
   گر مسلمانی همانست که گویند و کنند / ای خوشا حالت آن کس که مسلما ن نشود!

  • ای سامان بی سامان !
   نوشتی که روز عید قربان روز کشتار حیوانات است ، اگر اینطور بود تو را هم باید تا حالا کشته بودند ، باید بدانی که شیر ، پلنگ ، گرک ، فیل ، خر ، اسب و غیره و غیره همه جز حیوانات هستند ولی تا حالا دیده ای که یکی از این حیوانات ذبح شوند؟ پس بدان که غلط فهمیدی .

  • az khoda tamana mekonam ke adamhai bi den wa aiwan sefate mesl shomara hedaeat nek karda ta ba helme den pai bebared.

  • ar waqti ke az khordan mal mardom wa ,khordane sharab wa zena wa karhai degaee khelaf den moben islam dast bardashti an waqt ain aybhaeet bartaraf meshawad.khoda tora hedaet nek konad .

 • آنچه حدّ ندارد ، خریت است . چرا خر یک حیوان تراژیک است ؟ فنا شدن زیر بار سنگینی که نه میتوان تحملش کرد و نه بر زمین انداخت . قبول سنت های خرافی و عادات عهد بوق نیز روی دوش عده ای چنان بار شده که نه با عقل و خرد شان سازگار است و نه هم میتوانند به دور اش اندازند ، با اینکه امروز دورانیکه شمشیر پشتوانۀ مذهبی باشد گذشته است .
  در تاریخ مذکور است که ابراهیم فرزندش اسماعیل را به قربانگاه برد جهت قربانی ، تا گناهان قوم معصیت کارش بخشیده شود . قرابانی یک طفل معصوم بخاطر قوم معصیت کار ؟ کجایش عادلانه است ؟ خدا با شناختی کامل که در صداقت و اهلیت و ایمان ابراهیم داشت او را به پیغمبری بر گزید . امتحان دیگری در کار نبود ، صرفاً بخاطر طلب بخشش بنی اسراییل . چرا خداوند مانند قوم لوط آن نابکاران را نابود نکرد ؟ چرا قربانی ؟ چرا ذبح حیوان و انسان و چرا خونریزی برای خوشنود کردن خدا ؟ اینان دور از شان آفریدگار است . هر موجود زنده یک کاینات است . لطفاً به کاینات دست نزنید . پروردگاریکه این کاینات را برای حکمتی هست کرده است ، هیچگاهی حاضر نیست که « بخاطر خوشنودی اش » آنان را سر ببرد و خونش به زمین بریزد .
  تحقیقات علمی ثابت کرده است که : هر قدر گرایشات مذهبی در افراد بیشتر باشد ، ضریب هوشی آنها کمتر است و بر عکس هر قدر ضریب هوشی بالا میرود ، میل به دینداری کمتر می شود .

  • sad Hazaran Nafreen wa Lanat Baad ba Hussain Zahedi , Kamran Mirhazar wa site Kabulpress ke wahseeiana, jahelana wa keena tozana ba aqaed wa bawar hai 1.4 billion musulmanan e jahan tawheen kardand. Hazaraan nafreen baa ba shoma ke ba khana e Khoda tamaskhor karda ed. hazraan lanat baat ba shoma pairawan shaitan ke ba mohmemtareen manasek Islam takhta ed. Imrooz agar mekhahi mashhoor shawi cheeze ba taweeh islam benawis, manand e slman rushdie, hersi ali we ghairal. ke een ablahan kabulpress ham chunan mekonand faqat barai korsand kardan badaaran khod. agar shoma laiek wa athiest hasted nabayad ba aaqaed deegara tawheen koned. Aaqae Zahedi, Haif was sad hazara Haif ke naaam e to Hussein ast, khak e pai nokar e hussein ham shoda nametani, balai hussein saret bokhora. aii kash dar afghanistan meboodi besiar delam mesha jenab e aali ra az nazdeek molaqat konam !!!!a

  • چرا بی دليل افراد را متهم به کفر می کنی؟ بنده خدا کسی که ظلم نکند و مال مردم را نخورد از من و شما مسلمان تر است. اين سوالاتی که آقای زاهدی طرح کرده را اگر پاسخ منطقی داری عنوان کن و گرنه می دانی که متهم کردن به کفر چه سزايی در اسلام برايش تعيين شده؟ نشر چنين مضامينی باعث جلوگيری از جزم انديشی و طالبان انديشی می شود. کفر نيست. پرسش های آدم هايس است که به دنبال حقيقت هستند. در ثانی در اينجا بر جهاد اکبر تاکيد شده که مهمتر از حج رفتن است.

   خشمگين نشو برادر من. اسلام دين مروت و مردانگی و صبر است.

  • پرسش و حقیقت حویی را نمیتوان با همچو استد لالهای پوچ توهین به باور های دیگران قلمداد کرد. آقایی که به انگلیسی پیام نوشته اند باید این نکته ساده را درک کنند که هر انسان با مغز خود می اندیشد و با چشم خود به جهان مینگرد . باید حق انسانی آزادی اندیشه و بیان را در انحصار یک گروه در نیاورید وبگذارید هر کس با درک خود حقیقتی را دریابد و عقیده خودرا بیان کند. تحکم و دیکته و اجبار برای پذیراندن یک عقیده هرگز راهی به دهی نبرده است. شما اگر دو میلیون لعنت و نفرین دیگر به نوبسنده و سایر دیگر اند یشان نثار کنید تنها میتوانید برای چند لحظه خاطر خشمگین خودرا تسکین دهید ولی نمیتوانید کسی را به حقیقتی رهنمون شوید.
   راستی اگر نویسنده در کابل با شما روبرو میشد با او چی میکردید؟ حذف فزیکی؟!

  • آقای کشن آبادی یا کش ابادی بخیالم مصروفیتی بغیر از کامینت گذاشتن ندارید. توصیه میشود اگر نظری دارید لطفا بدون نام مستعار و با نام اصلی تان با دلایل موجه دیدگاهتان را طی یک مقاله علمی بنویسید تا مردم از نظرات گهر بارتان مطلع شوند. در پسخانه ها رجز خوانی فایده ندارد و مصداق این مثل است که: من آنم که رستم بود پهلوان!

  • همه اعیاد و مراسم دینی از جمله عید قربان ما را به نسبتی که میان مراسم دینی از یکسو و اعتقادات و اخلاق دینی از سوی دیگر وجود دارند رهسپار می‌کنند.
   یکی از تقسیم بندیهایی که برای رسیدن به کنه ادیان صورت می گیرد تقسیم دین به اعتقادات، آداب و اعمال دینی و همچنین اخلاق دینی است. یعنی از یک طرف در دین اعتقادات بنیادین و اساسی وجود دارند و ثانیاً هر دین را مجموعه ای از آداب و مناسک و اعمال دینی سامان می دهند و ثالثاً اخلاقی دینی بر دین خاص استوار هستند که می توانند رفتار و هنجارهای افراد را در جامعه و حتی نزد خودشان هدایت کنند.
   در اینجا البته میان این سه جزء ارتباطات زیادی وجود دارند که باید در وصف آنها کوشید. اما در گام نخست فی المثل در باب اسلام می توان گفت که اسلام را اعتقاداتی بنیادین تشکیل می دهند که توحید، نبوت، معاد و عدل و امامت از جمله مهمترین این اعتقادات هستند. توجه به هریک از این اصول دینی اسلام را از بسیاری از آموزه ها و ادیان و مذاهب دیگر مجزا و جدا می کند.
   از سوی دیگر متکی بر این اصول اخلاقیاتی سامان می یابد. در دین اسلام فی المثل جهان نسبت به خوب و بد بی تفاوت نیست و از آن بابت که توحید در این دین از امهات است هرگونه ارزشی با تقوای الهی پیوند می خورد. از اهم آموزه های اخلاقی این دین هم یکی آن است که انسان چیزی را که برای خود نمی خواهد برای دیگری هم ناید بخواهد و اینها آموزه های اخلاقی هستند که با اصول دینی اسلام پیوندهای بسیار نزدیکی دارند.
   از سوی دیگر اعمال و مناسکی وجود دارند که اینها هم با دو بخش دیگر ادیان یعنی اعتقادات و اخلاقیات نسبتهای نزدیکی برقرار می کنند.
   به نظر می رسد این تقریر و تعریف از دین یکی از بهترین تقریرهایی است که در باب تعریف دین صورت گرفته است و هرچند این تعریف هم بی عیب نیست توانسته است بسیاری از مشکلات تعاریف دیگر را کمرنگتر نماید. اولاً این تعریف از این خصیصه برخوردار است که بسی بر اعتقادات و بنیانهای دینی تأکید می کند و این نکته ای است که پاره ای از تعاریف آن را نادیده می گیرند یا آن را چندان پررنگ نمی کنند.
   ثانیاً اخلاق دینی یکی از مهمترین عناصر رویکرد دینی است که رویکرد دینی با آن هم هویت می یابد. اتفاقاً اخلاق دینی یکی از مولفه هایی است که بسی به کار انسان جدید و جهان جدید می آید. این عنصر نیز در تعدادی از تعاریف از جمله تعاریفی که در بند اول آمدند غایب هستند.
   یکی دیگر از مولفه های تفکر دینی که اکثریت دینداران، دین را با آن می شناسند، اعمال و مناسک دینی است که نقش موثری در تداوم ادیان مختلف داشته و دارد. پاره ای از دین شناسان معتقدند اگر این مناسک از دین گرفته شوند مشکلات بسیاری برای دینداران دینداران به وجود می آیند. اما آنچه در این تقریر از دین و دینداری هم اهمیت دارد بررسی نسبت این این سه جزء است.
   به طور مثال به عید قربان نگاه کنیم. مناسک و مراسم این عید نسبت و ارتباط بسیار نزدیکی با مبانی و مبادی عقیدتی دین اسلام و حتی ادیان ابراهمی دیگر برقرار می کند. برای فهم مبانی ادیان ابراهیمی توجه و تأمل بر مراسم این عید سعید ضروری به نظر می رسد. نمی توان معنای عشق و دوستی، مبارزه با هوای نفس، تقوا، تهذیب نفس و سیر و سلوک معنوی را بدون درک معنای این عید فهم کرد

  • آ َقای حیدری !
   نخست شما مطمین باشید که من به نام مستعار نمینویسم.کرامات شما نم کشیده است. من نظرم را صاف وساده ابراز داشته و نوشته ام و اگر سواد شما قد نمیدهد که آنرا درک کنید تقصیر من چیست؟ من نه طبع گهر بار دارم ونه آنم که رستم بود پهلوان! شما از چی چیزی نا راحت هستید؟ شاید تو قع دارید که مردم همه مثل شما فکر کنند؟ نه جانم ، تحمل دیگر اندیشی و دیگر اندیشان را بیاموزید ، به زحمتش می ارزد. ضمناٌ توصیه پدرانه را برای خود تان نگهدارید که می بینم سخت به آن نیاز دارید!!

  • 2007 03:30

   sad Hazaran Nafreen wa Lanat Baad ba Hussain Zahedi

   بپاسخ جنابی که شروع مضمونش در فوق است. شما که نفوس مسلمانان جهان را به بیش ازیک بلیون تخمین نموده اید، ازکدام احصاییه حرف میزنید؟ اهل تشیع اهل تسنن را مسلمان نمیدانند وبر عکس .وهابی های عرب دیگرانرا عجم و مسلمانان درجه دوم وبعضا" مسلمان هم نمیدانند. طالبان کو هی افغانی و پاکستانی هم که دشمن خود و هم دشمن تمدن وبشریت هستند که لیاقت آدم گفتن را هم ندارند چه رسد که مسلمان گفته شوند. بیش از90 در صد که از والدین مسلمان تولد شده ودر سراسر جهان فقط به نام مسلمان هستند واز اسلام جز چند کلمه که اززمان تولد تاوقت مرگ نسبت نبودن منابع معلوماتی و تعلیمی کوچکترین دانش واقعی نیاموخته و تعدادی هم وقتی ازیک اندازه تعلیم برخوردارگردیده هوشیار وعاقلانه فکر میکنند عقیده خودرا ازدست میدهند. من نمیدانم شماروی کدام دلیل و چه کسانی را درین بیش از یک بلییون حساب میکنید؟

 • ای انسانی که دلت به حال حیوانات حلال گوشت میسوزد ، به شرط اینکه راستش را بگوئی روزانه چند دفعه از خوردن گوشتشان لذت میبری؟ و شکمت را تا گلو از آن پر میکنی و از حال آن فقیر بیچاره که هفته ها و ماه ها از لذت آن بی بهره است و با تیر شدن از مقابل دوکان قصابی فقط نگاهی به طرف آن کرده و آرزو میکند که کاش من هم پیسه داشتم تا میتوانستم نیم کیلو از این گوشت ها را خریده و از خوردن آن لذت میبردم ، من مطمئن هستم که توئی که نوشته ای خون حیوانات بگناه را میریزانند به سر هر سفره غذایت حتما یکی از تولیدات گوشتی چه از گوسفند و یا خوک که تو خیلی از آن خوشت میآید قرار دارد و با میل کردن آن لبانت را هم یک لیس میزنی و هیچ فکرش را هم نمیکنی که این گوشت یک حیوان بیگناه است که من میخورم و این به این خاطر است که آنرا هم مسلکان ذبح کرده اند و به قول ما حرامش کرده اند و بناء با لذت تما میخوری اش.
  و حالا اینکه در روز عید قربان هر مسلمانی که استطاعت مالی دارد یک گوسفند را ذبح میکند و آنرا برای فقیران جامعه تقدیم میکند تا آن فقیری که هفته ها و ماه ها مزه گوشت را نچیده است هم از لذت آن بی بهره نماند ، تو آستین بالا زده و از بیگناهی حیوانات دم زده و آنرا عمل وحشیانه میخوانی ، نه برادر اینطور که تو فکر میکنی نیست بهتر آن است که مسایل را بدون تعصب دینی و مذهبی نقد و بیان کرد .

 • اطلاعیه : برادر و خواهر مسلمان ! طبق دستور و حکم صریح اسلام ،هر فرد مسلمانی که از والدین مسلمان متولد شده باشد و اصول و محکمات دین را مورد انکار و اهانت قرار دهد ، مرتد و حکمش اعدام می باشد . در این یکی دو روز چند نفر از نویسندگان در کابل پرس? ، آشکارا ارتداد خودشانرا به نمایش گذاشتند و بعضا" تکرار و اصرار نیز کردند . بناء" ارتداد افراد زیر محرز و قطعی است و نیازی به بحث و استدلال با آنها نیست -
  پرویز شجاعی - روف جاغوری – بهمن کشن ابادی – ستمکش – سامان م – کمال از کانادا
  بدینوسیله از تمام برادران و خواهران مسلمان چه در امریکا و اروپا و کانادا و افغانستان جدا" درخواست می گردد در زمینه دستیابی به این افراد و چند نفر دیگری که نامشان ذکر نشده ولی مطالب کفرامیز نوشته اند ، ما را یاری نمایند تا با استعانت از کردگار لایزال این جرثومه های فساد و غده های سرطانی را مجازات نموده و حکم دین مبین را اجرا نماییم .
  توجه : بزودی سایتی را برای همین منظور به دوستان معرفی می نماییم تا ادرس و مشخصات این مرتدین را به ما اعلام کنند .
  ( گروه مجازات مرتدین )
  ما به ذات پاک الله سوگند خورده ایم هرگاه در هر جایی بر افراد یاد شده دست پیدا کنیم عندالساعه سرازتنشان جداکنیم.

  • خانم يا آقايی که بنام وطندوست می نويسی. لطفا خوب گوش بده که من مسلمانم و کلمه خدا را در کتاب شريف می خوانم. اما اين پيام شما که به اسم اطلاعيه نوشتيد را انجام نمی دهم چون غير منطقی است و در اسلام هم به شما که هيچ شناختی از اسلام نداريد اجازه داده نشده که حکم ارتداد کسی را صادر کرده و بقيه به شمول خودتان را برای کشتن افراد بسيج کنيد. ارتداد می دانی که چه شرايطی دارد؟ حتی پيامبر خدا هم به آسانی به ارتداد کسی امر نمی کرد. وای بر شما که نابخردانه چهره ای زشت از اسلام نشان می دهيد و صبر و حوصله مندی که در جای جای کتاب شريف توصيه شده نمی کنيد. اسلام به روش القاعده ضد کتاب شريف است. کتاب شريف ما را به مهربانی دعوت می کند. حوصله مندی، صبر، فراگيری دانش و برادری.

  • دوستان خواننده زیاد جدی نگیرید. این نوع پیامها کار خود نویسندگان این مقاله و عده ای از بچه های است که با این نوع ماجرا جوییها قصد دریافت پناهندگی در اروپا یا امریکا به سرشان زده است. این کارهادر راه تکمیل کیسهای است که به سفارتهای خارجی در کابل یا نمایندگان انجوهای مسیحی نشاند دهند که بلی ما روشنفکران بی دین هستیم و مسلمانان مارا می کشندو لطفا به پناهندگی دهید. اصلا خود همین کابل پرسس هم بیشتر در خط همان قضیه است .بلی این اخر ماجرا است. هیچ چیزی دیگری نه در ورای این مقاله بی محتوا ست ونه در پیامها. بیخودی هم وقت خودرا در این سایت تلف نکنید.

  • aqayee watandost ,shama haq nah dareed merdom ra tadid namayeed bah koshtan ! hala kafer ha ham khamosh nakhahand nashast wa bah yak treqi shama ra mi koshand. on zaman zorgooyee gozashtah ast. bedar shaweed, aesa bah den khod mosa bah den khod

  • ای تروریست مفلوک !
   ما از بچه تر سانی ها و اتهامات ابلهانه ی شما باکی نداریم و از مردن هراسی . برای ما مرگ و زندگی رفتن از این خا نه به آن خانه است و لی آنقدر از وجود غولان و جاهلان نکبتی مثل شما رنح میبریم که اززندگی شرمنده ایم . شما این حهان زیبارا به دوزخ متعفنی تبدیل کرده اید که فقط بهایمی مثل شما از آن لذت میبرد . لطفآ آدمکشان خودرا هر چی زودتر بفرستید تا مارا از جهانی که شما دران نفس میکشید ، راحت سازند.

  • haef dast adame mosalmane ke ba khone kasef to agoshta shawad .to jazai ahmal wa goftar wa kerdare khoda da akherat mebeni wa dar atash dozakh khwahe sokht ,
   lahen

 • عید قربان عید خونریزیست که من با فرا رسیدن این روز به جهالت مسلمین تسلیت مگویم. من نظریات تمام عزیزان را خواندم. از تمام عزیزان ازادر اندیش خواهشمندم که از شکیبای استفاده کنند.و توقع بیشتر ازین نداشته باشند. هرچیز به مرور زمان کهنه و اشغال میشوند.دین هم یکی ازین مورد ها هست که با گذشت بیشتر زمان تمام این جادوهای این شعبده باز ها افشاء خواهد شد. و این مردم نگونبخت ازین بدبختی ها نجات پیدا خواهد کرد.
  ده ها هزار گرسنه و درمانده در خانه داریم اما پولهای مان را باید به جیب های اعراب سوسمارخور بادیه نشین بندازیم. ایا همین اعراب که خودرا از فامیلهای پیامبر و اصحابش میپندارند تا امروز کدام کمک مالی برای فقراء و درمانده ها در افغانستان کرده است ؟؟؟ نه!!! پس بهتر نیست که بیشتر از منافع اعراب به منافع خود بیاندیشیم ؟؟؟؟

 • پاسخ به جناب خلیل ووطندست .
  نگارنده در سال 94 به حج رفتم که حج اکبر بود و من حاجی اکبر هستم . فتوای شرعی بود که احترام حاجی اکبر واجب است و اوامر آنها را بایست پذیرفت . در محل قربانگاه چنان بوی زننده و گنده گی است که نفس کشیدن دشوار است . هر حاجی با پرداخت صد دالر ، یک برۀ نحیف را میخرد ، قصاب ذبح میکند و قربانی در روی زمین رها میشود که یک ساعت بعد می گندد و میلیونها قربانی با بولدوزر دفن میشود . این اسراف محض است و بنابر پیشنهاد مسلمانان ، صندوقی ایجاد گردید که صد دالر را در آن بنام قربانی بیاندازند تا پول آن در افریقا قربانی گردد و مردم فقیر افریقا از گوشت آن استفاده نمایند . لاکن بعداً تاجران مواشی عربی که سالانه از تورید میلیون ها راس حیوان سود میبرند این عمل را مردود کردند و حاجیان بیسواد نیز ترجیح میدهند که قربانی شان را به چشم شان ببینند . یک حاجی هموطن یک ران قربانی اش را در هوتل آورده بود برای خودش ، که بوی گند آن همه جا پیچید و صاحب هوتل آن گوشت را از هوتل به بیرون انتقال داد . من این عمل را نکوهش میکنم لاکن قربانی و نذر و صدقه برای مردم نیازمند در داخل کشور ، ثواب است و عملی صواب . و خدا توفیق بدهد تا توانگران پیوسته به نیازمندان گوشت قربانی و پول و نان خیرات کنند و صدقه نیز بدهند .
  و اما اخطار آقای وطندوست ، به یگ باد گنده میماند که از روی شکم شان بیرون داده اند . دیگر آن دوران توحش و سیاه هم مسلکان طالبی شما سپری شد ، که با حکم کفر و ارتداد مردمان را تکفیر و سنگسار نمایید . حتی اگر کسی تغییر دین هم بدهد ، این به تیکه داران و بیضه داران دین مربوط نیست . پذیرش دین یک امر شخصی است . بقول آیت الله العظمی منتظری ، ارتداد در زمان پیغمبر نیز مجاز بوده است ، زیرا عده یی توان پرداخت ذکات و حج و دیگر فرایض را نداشتند و به حکم آیۀ « لا اکراه فی الدین قدّ تبین الرشد من الغی » که در پذیرش دین اجباری نیست و فقط برای مردم راه را از بیراهه نشان بدهید ، مردمانی تغییر دین داده بودند و میدهند . حکم قصاص صرفاً برای جاسوسانی اجرا میگردیده که به نفع یهودان داخل مسلمانان گردیده و بعد استعفا میداده اند . خرافه زدایی و اصلاح آموزه های دینی وظیفۀ هر مسلمان با خرد است . داکتر شریعتی ، کریم سروش ، منتظری ، آقا جری ، شعله سعدی و دیگران ، اصلاحگران آموزه های خرافی دینی اند و نو اندیش . زکریای رازی در قرن دهم گفته بود : آنچه به عقل و خرد سازگار نباشد ، اگر به قرآن و پیغمبر نسبت بدهند ، پزیرفتنی نیست .
  حالا شما برو ، یک سیر نان فطیر بخور و بخواب .
  والسلام علی من اتبع الهدی .

  • برادر عزیزم کمال جان از کانادا ، خوش به حال تان خداوند حج خانه خود را نصیب تان کرده است ولی اینرا بدانید که بسیار کسان هستند که به حج رفته و به جای اینکه حاجی بر گردند حافی بر میگردند خدا کند که شما از آن گروه نباشید در جواب اظهار نظر شما راجع به گندیده شدن اجساد گوسفندان باید عرض کرد که ممکن نظر شما درست باشد چرا که در سالی که شما رفته بودید امکانات کمتر بوده است ولی تا جای که من به چشم سرم دیدم البته از ورای صفحه تلویزیون ، چرا که من هنوز توفیق آنرا نیافتم که به حج بروم اکنون امکانات زیاد شده است و همه گوسفندان بلافاصله بعد از ذبح بسته بندی شده و به همان ممالک فقیری که شما ذکر کرده اید روان میشود ، مطمئن باشید ، البته شما میتوانید اینرا از کسانیکه تازه گی به حج رفته اند پرسان کنید . در آخر یک قطه شعر یادم آمد که مینویسم خدا کند که به شما بر نخورد:

   خر عیس گرش به مکه برند

   چون بیارند همان خر باشد

   سک به دریای هفتگانه گر شویند

   چون بر آرند پلید تر باشد

 • باید انقلاب کرد. الان وقتش رسیده است که روشن اندیشان ما برای نجات مردم ازین نگونبختی و سیاه بختی انقلاب بکند،وبر علیه این مزدوران اعراب جاهل بپا خیزیم و باید قربانی بدهیم. نا برده رنج گنج میسر نمیشود، تا قربانی ندهیم به این آسانی نیست. ما یک مرور کوتاه به تاریخ سرنگونی دین در اروپا داشته باشیم، میبینیم که این خوشبختی را اروپائ ها به ساده گی بدست نیاورده اند. میلیونها قربانی دادند تا پرچم دین را سرنگون کردند، و کلیسا و کشیش را از شهر بیرون انداختند، که امروز اینهمه خوشبختی نصیب شان گشته است، که تمام مردم جهان مزدوران شان هستند. ولی ما ها انچنان بی خردانه متّکی به خداوند هستیم که تمام کار ها را به خداوند واگذار میکنیم،با اونیکه سالهاست که از خداوند یاری جستیم و هیچ لبیک به ما گفته نشد. ما چرا نتوانیم از تجربه های انسانهای دیگر مکتب های دیگر برای رسیدن به خوشبختی ها استفاده نکنیم. بزرگترین راه برای رسیدن به این اهداف،فقط تغییر مفکوره های ماست.چون درست اندیشتن درست زیستن است!!!

  • خواننده گرامی طارق.
   تیم کابل پرس? خرسند است که توجه مخاطبان چون شما را به خود جلب کرده است که در یک فضای سالم و اخلاقی وارد گفتگو میشوید و تبادل نظر میکند. فضای آزاد برای ابراز نظر خواننده گان در اوایل کار، فضای متشنج و گاها به یک فضای غیر اخلاقی مبدل میشد. اما خوشبختانه خواننده گان کابل پرس ،هم از مخالف و موافق،به این نتیجه رسیده اند که میشود همدیگرراتحمل کرد و ما امیدواریم که در تمامی عرصه های سیاسی و اجتماعی ما فرهنگ تحمل پذیری گسترش یابد.
   و تشکر از طرح سوالات معقول تان.
   در پاسخ به سوال اول شما که پرسیده بودید هدف از طرح این چنین مباحث چیست؟
   در جواب باید گفت که چه هدف بزرگتر از اینکه تابوهای این چینینی را بشکنیم. تابوهای که برتمامی امور زندگی من و شما حاکم است و به جز اطاعت مطلق راه دیگر را بر ما بسته است و به عنوان یک انسان که دارای اندیشه و تفکر است و می اندیشد وبا تحقق بخشیدن به اندیشه هایش به آنچه که خودو جامعه اش سزاوار آن است دست یابد . برای آگاهی بیشتر شما دوست عزیز مطلب که قبلا نوشته شده بود در ویبلاگ شخصی خودم شمارا به مطالعه دعوت میکنم. http://hussainzahedi.blogfa.co...
   و اما در پاسخ به سوال دومی که پرسیده بودید:اگر به یک باره مردم دین را ترک کند چه تعغیر در زندگی و چه پیشرفت اقتصادی رخ میدهد؟
   در پاسخ باید گفت که من هرگز چنین جسارت و پیشنهادی نمیکنم و نکرده ام که مردم دین شانرا ترک کنند چرا که دین مسئله شخصی است. نه قبول دین تحمیلی است و نه ترک دین،زمان آن گذشته است که مردم به زور شمشیر مسلمان و یهودی و مسیحی میشدند و بالعکس.
   و اما اینکه چه تعغیر و پیشرفت در اقتصاد جامعه به وجود میاید باید گفت هرگاه جامعه ی که آزاد باشد و زیر سیطره تابوها زمینی و آسمانی نباشد مطمعنا جنگ و کشمکش نیست هرگاه جنگ های به نام این و آن نباشد جامعه خود به خود به سوی پیشرفت میرود.
   و این میسر نیست مگر با داشتن آزادی و انسانی اندیشیدن ....
   و این آزادی میسر نیست مگر اینکه تابوها را بشکنیم.

   آنلاین : http://hussainzahedi.blogfa.co...

 • سلام: فقط چند جمله كوتاه بخاطر اينكه وقت ندارم. من هم تا اندازه زيادي با آقاي زاهدي موافق هستم. خداوند هر جا هست و ضرورت به مكه رفتن نيست و يا حداقل فرض نيست. دوما: چرا ما بايد براي بجا آوردن دين حيوانات را بكشيم وقتيكه علم ثابت ميكند كه انسان گياه خوار است. چرا بايد چنين قوانيني تمام ذهن و انديشهَ انسانها را به خود بپيچاند و او را از زندگي معمولي و بدون دقدقه محروم كند كه فرد حال و آيندهَ خود را براستي فراموش كند. درست دين ميتواند بروي اخلاق انسان تاثير مثبت داشته باشد اما نميتواند كه او را از مسير اصلي زندگي و حق انتخاب او دور بسازد. گپهاي زيادتر دارم اما وقت نيست. تا لخظه اي ديگر خدا حافظ.

  • بلی برادر عزیز واقعا مکه رفتن برای کسانیکه استطاعت مالی ندارند فرض نیست .

  • kasi ka frahez khodawane ra qabol nadarad kafar ast,hag yaki az gomla 5 farahez islame ast .shoma betar ast yak kame raje ba den moben islam mahlomat begered bahdan nazare tan ra benawesed

 • osaene zahede: to ke ba khater bi den bodant ba canada amade az den wa mazhab che khabar dare ke rosom wa anhanat islame ra zer sawal megere.betar ast berawe wa mozdore kafar ai be den mesl khodat ra bokone ta az canada beronat nakonan
  wa iza khateba homol jahelona qalo salama.

  • به گردانندگان باشهامت وخوانندگان با معرفت محترم کابل پرس?:
   یکبار دیگر ابتکارات نشراتی شمارا که برای علا قمندان شرایط را مساعد نموده تاموضوعات تعلیمی دلچسپ حیاتی را مورد بحث قرار بدهند تقدیر مینمایم. و وجود جوانان عزیزی را ، به هر دین و مذهبی که هستند ،عاقلانه مینویسند منطقی می اندیشند وحرمت وآزادی انسان را محترم شمرده کسی را بخاطراظهارحقایق وعقاید شان که صادقانه وخالصانه میباشد ملزم به گناه وکفرننموده وتهدید نمی کنند ، باعث افتخارواحترام میدانم .
   این جر وبحث ها با اینکه به احساسات یکعده خوانندگان که هنوز در خواب غفلت هستند بر میخورد ولی در تنویر افکاراکثریت که عاقلانه می اندیشند رول بسیار مهم وباارزشی را ایفا مینماید .
   متاسفانه ساکنان جهان اسلام ومخصوصا" افغانستان مدتهای طولانی نیاز دارد تا افرادآن بتوانند درمورد انتخاب عقاید، دین ، مذهب وحتی انتخاب دوست وهمسر آزادانه تصمیم گرفته نظریات شا نرا بدون ترس از دست دادن جان شان اظهار نمایند.
   از گفتار بعضی خوانندگان ونویسندگان این حقیقت تلخ واضح میگردد ، آنانیکه خودرا روشنفکر، مترقی و تعلیم یافته قلم داد نموده وتاحدی از نوشته های شان واضح میگردد که واقعا در رشته های مختلف مطالعه و معلومات کافی دارند و بعضی ازایشان در جهان غرب هم زندگی میکنند ، متاسفانه این عالی جنابان کتابهای تدریسی شان را دقیقانه و تاریخ وار پخپوغ (سرتاآخرحفظ ) کرده وآنچه آموخته اند درگفتار ونوشته های خود بکار میبرند ولی دراعمال شان کوچکترین ابتکار عمل از عقل و منطق خود شان دیده نمیشود.وبه همین شکل در مسایل دینی هم آنچه از ملاهای بی سواد مساجد یاد گرفته اند به همان راه یکهزارساله مانند اسپ گادی مستقیم روان بوده به اطراف و اکناف خود و انکشافات برق آسای روزمرهء جهان متوجه نمیشوند. بهمین دلیل است زمانیکه این اشخاص مورد سوال های مختلف مخصوصا" مسایل دینیء یک انسان متفکرو یا حتی یک طفل هوشیار امروزی مواجه میشوند، ویا بحثی به میان میاید که به فلسفه ، میل وعقیدهء شان تطابق ندارد ، دست وپاچه گردیده عوض اینکه به نادانی خود اعتراف کنند و موضوع مورد بحث را عاقلانه ارزیابی نموده با دلایل معقول و منطقی رد و یا قبول کنند ، به بدگویی ، دشنام و تهدید پرداخته طرف مقابل را ملزم به گناه وکفرمینمایند.
   متاسفانه شرایط جهان ما چنین بوده که ازکهن ترین اجداد ما تا کنون در کنج مساجد طالبان بیسواد کتابهایی را بما تدریس نموده اند که خود معنی و مفهوم آنرانمیدانستند . اگرطالبی با عبا وقبا و یا ریش گندیده برای این سکالرهای ما بگویند که شیر سیاه است باور میکنند نسبت با آنکه با چشم میبینند که سفید است. این انسانها کر و کور هستند احساس ندارند. انکشافات وقدرت علم وتکنالوژی امروزی که درپسمانده ترین نقاط جهان سرتاسر زندگی شانرا فراگرفته ، شب وروز به نوعی ازان استفاده مینمایند و درزندگی شان رول حیاتی دارد و لحظه ازان دورمانده نمیتوانند نا دیده گرفته با داستان های دور از حقیقت افواه و ابهام زندگی میکنند. طوریکه خودشان درخواب خرگوش هستند وفکر میکنند که هنوز هم روزی شان را خدا وند میرساند وزور شان را هم زمین میبردارد و میخواهند بیش از چهارزن و دو درجن فرزند داشته باشند ، نمی بینند که در افریقا و ممالک دیگر بشمول افغانستان انسانهاخاک وعلف خورده واکثرا ازگرسنگی میمیرند. و از انسان های عاقل ومتفکر هم توقع دارند مانند آنها فکر کنند. وقتی این دانشمندان با سواد و به فکر خود شان روشنفکر وعاقل چنین فکر واندیشه داشته باشند ، ازجمعیت بیسواد و طالبان کوهی و حشی نباید گله کرد.
   اینها دلایلیست که متاسفانه ما عالمی که در زندگی مسلمانان جهان بهبودی بوجود آورده ویا مبتکر کدام عمل به درد بخورنموده باشد سراغ نداریم. و یا اینکه من از وجود شان بی خبر هستم. باعرض احترام ، به امید پایداری این سایت و فرارسیدن روزی که ازین جهل مرکب رها گردیده تمام انسان ها با علم ودانش واقعی در صلح وسلم در فضای صمیمیت ، محبت ودوستی بدون در نظر داشت تبعیضات ، نژادی، لسانی ، جنسی ، عقیده وی و غیره ، زندگی آبرومند و عاقلانه داشته باشند

 • دوستان عزیز هریک میرهزار و زاهدی صاحب

  میلیون ها بار اگر این نوشته را تکراراً در کابل پرس? به نشر برسانید بازهم تأثیری بر مراسم حج و تعداد حاجیان نخواهد گذاشت چرا که حکم صریح خداوند متعال است. هر انسانیکه توان مالی کافی را برای زیارت حج داشته، در دیارش گرسنه و برهنه ی نباشد، حق بنده بر گردنش نباشد و ظلم و ستمی نکرده باشد، مکلف است تا به زیارت خانه خدا بشتابد. زاهدی نیز میتوانست با استناد به آیات و احادیث صحیح حج رفتن افغانستانی ها را بطور ملایم تری به نقد بگیرد نه اینکه به دین و عقیدۀ بیش از یک میلیارد انسان توهین و اهانت کند.

  هرچند مولوی با تقلید از خداوند ج، اصرار نموده که:

  هزار بار پیاده طواف کعبه کنی

  قبول حق نشود گر دلی بیازاری

  بده تو ملکت و مال و دلی به دست آور

  که دل ضیا دهدت در لحد شب تاری

  اما همان مولوی به تقلید از پروردگارش دوباره مینویسد:

  چونک برآرم سجود بازرهم از وجود

  کعبه شفیعم شود چونک گزارم طواف

  حاجی عاقل طواف چند کند هفت هفت

  حاجی دیوانه​ام من نشمارم طواف

  این حرف را قبل از مولوی و زاهدی صاحب، قرآن خود واضح ساخته است:

  سوره: 2 , آیه: 158

  "در حقيقت صفا و مروه از شعاير خداست [كه يادآور اوست] پس هر كه خانه [خدا] را حج كند يا عمره گزارد بر او گناهى نيست كه ميان آن دو سعى به جاى آورد و هر كه افزون بر فريضه كار نيكى كند خدا حق شناس و داناست"

  و کدام کار نیک بهتر از اینست که دل ها را نیازاری و مشکل گرسنه و برهنه ی را تا حد توان، رفع کنید؟

  زاهدی نیز میتوانست اینگونه استدلال کند، نه اینکه بدون قید و بندی اسلام و احکام مسلم آنرا نکوهش کند.

  در همان قبله روشنفکرانیکه دل تاریک دارند (امریکا)، سازمان هوا فضا (ناسا) میلیاردها دالر زبان بسته را که میتواند مشکل ساکنان کرۀ خاکی را حل کند، در راه کشف ناکجا آباد ها هدر میدهد.

  و هستند هزاران روشنفکر که از فرط روشنفکری 20 میلیون دالر را به یکباره به امریکا و روسیه داده تا برای یک هفته بدور زمین بچرخند (یک مثال کوچکش همین انوشه جان انصاری).

  ما کور شدیم و ندیدیم یک مطلب ناب از جناب زاهدی و همفکرانش در نکوهش و نقد این گردشگران روشنفکر.

  علاوتاً هستند میلیون ها روشنفکریکه معادل مصارف سالانۀ میلیون ها انسان را روزمره هزینه سگ ها و پشک هایشان میکنند ولی در انتقاد از اعمال اوشان ندیدیم یک مطلب (زدنوک!) و انتقاد آمیز از جناب زاهدی و همقطاران روشنفکر وی.

  گله و شکایت بسیار است اما کجاست گوش شنوا؟

  خداوند متعال (ج) همه را به راه راست هدایت کناد!

  • به گردانندگان باشهامت وخوانندگان با معرفت محترم کابل پرس?:
   یکبار دیگر ابتکارات نشراتی شمارا که برای علا قمندان شرایط را مساعد نموده تاموضوعات تعلیمی دلچسپ حیاتی را مورد بحث قرار بدهند تقدیر مینمایم. و وجود جوانان عزیزی را ، به هر دین و مذهبی که هستند ،عاقلانه مینویسند منطقی می اندیشند وحرمت وآزادی انسان را محترم شمرده کسی را بخاطراظهارحقایق وعقاید شان که صادقانه وخالصانه میباشد ملزم به گناه وکفرننموده وتهدید نمی کنند ، باعث افتخارواحترام میدانم .
   این جر وبحث ها با اینکه به احساسات یکعده خوانندگان که هنوز در خواب غفلت هستند بر میخورد ولی در تنویر افکاراکثریت که عاقلانه می اندیشند رول بسیار مهم وباارزشی را ایفا مینماید .
   متاسفانه ساکنان جهان اسلام ومخصوصا" افغانستان مدتهای طولانی نیاز دارد تا افرادآن بتوانند درمورد انتخاب عقاید، دین ، مذهب وحتی انتخاب دوست وهمسر آزادانه تصمیم گرفته نظریات شا نرا بدون ترس از دست دادن جان شان اظهار نمایند.
   از گفتار بعضی خوانندگان ونویسندگان این حقیقت تلخ واضح میگردد ، آنانیکه خودرا روشنفکر، مترقی و تعلیم یافته قلم داد نموده وتاحدی از نوشته های شان واضح میگردد که واقعا در رشته های مختلف مطالعه و معلومات کافی دارند و بعضی ازایشان در جهان غرب هم زندگی میکنند ، متاسفانه این عالی جنابان کتابهای تدریسی شان را دقیقانه و تاریخ وار پخپوغ (سرتاآخرحفظ ) کرده وآنچه آموخته اند درگفتار ونوشته های خود بکار میبرند ولی دراعمال شان کوچکترین ابتکار عمل از عقل و منطق خود شان دیده نمیشود.وبه همین شکل در مسایل دینی هم آنچه از ملاهای بی سواد مساجد یاد گرفته اند به همان راه یکهزارساله مانند اسپ گادی مستقیم روان بوده به اطراف و اکناف خود و انکشافات برق آسای روزمرهء جهان متوجه نمیشوند. بهمین دلیل است زمانیکه این اشخاص مورد سوال های مختلف مخصوصا" مسایل دینیء یک انسان متفکرو یا حتی یک طفل هوشیار امروزی مواجه میشوند، ویا بحثی به میان میاید که به فلسفه ، میل وعقیدهء شان تطابق ندارد ، دست وپاچه گردیده عوض اینکه به نادانی خود اعتراف کنند و موضوع مورد بحث را عاقلانه ارزیابی نموده با دلایل معقول و منطقی رد و یا قبول کنند ، به بدگویی ، دشنام و تهدید پرداخته طرف مقابل را ملزم به گناه وکفرمینمایند.
   متاسفانه شرایط جهان ما چنین بوده که ازکهن ترین اجداد ما تا کنون در کنج مساجد طالبان بیسواد کتابهایی را بما تدریس نموده اند که خود معنی و مفهوم آنرانمیدانستند . اگرطالبی با عبا وقبا و یا ریش گندیده برای این سکالرهای ما بگویند که شیر سیاه است باور میکنند نسبت با آنکه با چشم میبینند که سفید است. این انسانها کر و کور هستند احساس ندارند. انکشافات وقدرت علم وتکنالوژی امروزی که درپسمانده ترین نقاط جهان سرتاسر زندگی شانرا فراگرفته ، شب وروز به نوعی ازان استفاده مینمایند و درزندگی شان رول حیاتی دارد و لحظه ازان دورمانده نمیتوانند نا دیده گرفته با داستان های دور از حقیقت افواه و ابهام زندگی میکنند. طوریکه خودشان درخواب خرگوش هستند وفکر میکنند که هنوز هم روزی شان را خدا وند میرساند وزور شان را هم زمین میبردارد و میخواهند بیش از چهارزن و دو درجن فرزند داشته باشند ، نمی بینند که در افریقا و ممالک دیگر بشمول افغانستان انسانهاخاک وعلف خورده واکثرا ازگرسنگی میمیرند. و از انسان های عاقل ومتفکر هم توقع دارند مانند آنها فکر کنند. وقتی این دانشمندان با سواد و به فکر خود شان روشنفکر وعاقل چنین فکر واندیشه داشته باشند ، ازجمعیت بیسواد و طالبان کوهی و حشی نباید گله کرد.
   اینها دلایلیست که متاسفانه ما عالمی که در زندگی مسلمانان جهان بهبودی بوجود آورده ویا مبتکر کدام عمل به درد بخورنموده باشد سراغ نداریم. و یا اینکه من از وجود شان بی خبر هستم. باعرض احترام ، به امید پایداری این سایت و فرارسیدن روزی که ازین جهل مرکب رها گردیده تمام انسان ها با علم ودانش واقعی در صلح وسلم در فضای صمیمیت ، محبت ودوستی بدون در نظر داشت تبعیضات ، نژادی، لسانی ، جنسی ، عقیده وی و غیره ، زندگی آبرومند و عاقلانه داشته باشند.

  • همه روز روزه بودن همه شب نماز کردن

   همه سال حج نمودن سفر حجاز کردن

   زمدینه تا کعبه سروپا برهنه رفتن

   دولب از برای لبیک به وظیفه باز کردن

   به مساجد و معابد همه اعتکاف جستن

   زملاهی ومناهی احتراز کردن

   شب جمعه ها نخفتن به خدایی راز گفتن

   زوجود بی نیازش طلب نیاز کردن

   به خدا که هیچکس را ثمر آن قدر نباشد

   که به روی نا امیدی در بسته باز کردن

   آنلاین : انجمن دانشگاهیان و فرهنگیان بصیرت

  • تلویزیون آریانا که از کابل پخش میشود درسال اول وآغاز نشرات خود شعر بالارا که توسط سرایندۀ خوش آواز سروده شده بود از آغاز مراسم حج تا ختم متواتر به نشر میسپرد که بعضا صحنه هایی از جریان کمکهای جناب بیات به نیازمندان نیز به مشاهده میرسید. با شناختی که من از جامعۀ خود داشتم پخش اشعار فوق از یکطرف برای من تحجب آور بود و از طرفی هم باعث سرورم شده بود زیرا فکر میکردم نشر چنین گفتار واشعار پیام آور آزادی بیان بوده و جامعه خوشبتختانه بعد ازمدتهای طولانی راه درست را می پیماید. واظهار حقایق از طریق مو سیقی و اشعار تاثیر بسزایی در ذهن افراد جامعه بجا خواهد گذاشت. متا سفانه بعد از مدتی آن سراینده بااشعار و موزیکش ناپدید گشته نمیدانم سر نوشتش به کجا انجا میده است. فکر میکنم دولت مردان و دلالان دین که اکثرا" در پست های بلند پارلمان و دولت به قدر ت زور و زر تکیه زده اند معنی این شعر را در ابتدا درک نکرده بودند . امید است اگر کسی از سر نوشت این سراینده که متاسفانه اسم شان را نمیدانم و آقای فیاض معلوماتی داشته باشند در ین سایت معلومات ارایه نمایند .باعرض احترام

  • محترم توفیق صاحب ونویسندگان وخوانندگان همفکر ایشان:
   متاسفانه من نه نویسنده ودانشمند هستم و خوشبختان نه کمونیست نه عیسوی ویا طرفدار چپ یا راست . مانند 99 فیصد جامعه ازپدر و مادرمسلمان به دنیا آمده یک انسان عادی با تحصیلات خیلی ابتدایی بوده و در علوم دینی هم، جزاززبان ملا های مساجد که بدبختانه از من بد تر بیسواد هستند چیزی به دردبخور فراگرفته نتوانسته ام. پدرومادرم را در سن 8 سالگی از دست داد ه در میان برادران واقوام وقریب مسلمان خود که به گفته خودشان انسانهای پاک ، شریف و خدا پرست جلوه مینمودند تربیه گردیده ام. ولی روش اکثر این انسانان که از نگاه خونی بعد از والدینم بمن نزدیک ترین بودند ،خطا هاو جنایات شان در خفا در همان دوره طفولیت سوالاتی در مورد دین و مذهب در ذهنم ایجاد و وقتی ازبزرگان ،علما وپیروان دین جویای معلومات میشدم واکثرا" مورد لت وکوب قرار میگرفتم وتا اکنون جواب قناعت بخش نشنیده وآنچه گفته میشود اینست که سوال، شک و تردید درین موارد گناه و کفر است. وبعضا میگویند که تفسیرقران کارساده نبوده جز خداوند کسی به اسرار آن دانایی ندارد.که این خود یک معما است. اگرقانونی را ندانی چگونه میتوانی آنرا مراعات کنی؟ امروز که به ابتکار سایت کابل پرس? زمینه مساعد گردیده تا سوالاتی را که از طفولیت درذهنم بوجود آمده وجواب قانع کنندهء دریافت نکرده ام و ازگفتار و نوشته های شما خوانندگان ونویسندگان درین سایت درک کردم که اکثرا" اشخاص دانسته پر مطالعه و معلومات در موارد مختلف مخصوصا" دین وتفسیرقران هستند. آیا ممکن است به چند سوال خیلی ساده بدون اینکه بمن الزام گناه و کفررا ببندید ویا تهمت وتوهینیکه به بعضی از خواهران وبرادران متفکر وواقعبین می نمایید و بدون اینکه بگویید که درفلان کتاب چنین ذکر شده باید آنراقبول کرد و بدون اینکه به حاشیه بروید برایم جواب ساده و عام فهم که باعقل و منطق سازگار باشد ارایه فرمایید؟
   این راهمه میدانند ک خالق با قدرت خارق العاده اش کاینات راازآغاز با چنان یک نظم ونسق خلق نموده که کوچکترین عیب ونقصی که لازم به تغیر ویا تر میم باشددران به نظر نمی رسد. موجودات جهان بصورت منظم وظایف شان را انجام میدهند. علم ثابت نموده که عمر جهان بیش از بلیون ها سال میباشد.
   طوریکه درکتب اسمانی بارها به وضاحت تذکر داده شده که خداوند سرنوشت تمام جهان وموجودات آنرا قبلا" تعیین نموده که بدون رضا وقدرت وی دانهء باران و یابرگ درخت فرونمیریزد. وبخواست وی است که انسان به دانش ، مقام ومنزلت مادی ومعنوی میرسد و یا به فقر وبد بختی و بیراهه رفته مرتکب گناه میگردد.
   سوال من اینست که شما درین مورد چه عقیده دارید؟
   وقتی چنین باشد ما چه کاره هستیم که تصمیم بگیریم در رفتن به راه راست ویا غلط؟ اگر این دین ویا آن دین وآیین را میپذیریم ، مرتکب گناه های نابخشودنی وخلاصه هر عمل نیک وبد به اساس گفتار فوق قبلا" تعیین گردیده سعی وتلاش و تصمیم واراده ما بیفایده نیست؟
   آیا ما به ذات خداوند توهین نمیکنیم اگر فکر کنیم که او هم مانند انسان در موارد مختلف تغییر عقیده داده بخاطر این رهبرو یا آن پیغمبر ویا دعا و تکبیرو رفتن به خانه کعبه گناهان مارا می بخشد. و سرنوشت مارا تغییر میدهد؟ تکرارمیکنم آیاهمه سرنوشت ها قبلا تعیین نشده ؟
   خداوند باآن همه توانایی و دانایی اش که یگانه سلطان ورهبر تمام جهان است روی چه دلیلی در دوره ها ی مختلف ، پیغمبران مختلف با کتب مختلف فرستاده و خواسته است بین بندگانش تفرقه، کشت وخون واختلاف بیافروزد؟ و روی چه دلیل تمام پیغمبرانش را از قسمت محدود روی زمین برگزیند؟ و چرا خواسته است اکثریت جمعیت کره زمین را از فرستادن پیغمبر و کتب مقدسش محروم نگه داشته سزاوار دوزخ بسازد؟ اگر چنین چیزی خواستهء وی بوده پس من وشما چه حق داریم و آیا میتوانیم در مورد دیگران اظهار نظرنموده عقیده ونظرخودرا بر دیگران تحمیل نماییم ؟ آیا به نظر شما مسلمانان بهترین و محبوب ترین انسان های روی زمین اند؟ واین وظیفهء ماست ، به هر وسیله ممکن همهء انسانان را به این دین و مذهب با زور ویا رضا بکشانیم؟
   اگر خداوند خواسته که انسان ها باید بیاموزند ، آیا پرسش وپاسخ به این سوالات واقعا جرم و گناه است؟
   آقای توفیق: شما در یکی از نوشته های تان تذکر داده اید که جهان غرب عوض کشفیات بی فایده میتوانست به غربا کمک کند. من نصف عمرم را در افغانستان سپری کرده ام وبا آمدن به غرب درک کردم که ما بیکاره ترین ، تنبل ترین ، مفتخوارترین وگداترین مردم روی زمین هستیم. عربها با داشتن بیشترین ذخایر خداداد طبیعی شان ازنادانی و تنبلی غلام حلقه به گوش غرب هستند اگر این منابع تمام شود آنوقت خواهی دید که وحشت یعنی چه. شما یک عالم وساینتست جهان اسلام را که برای خیرورفاه بشر قدمی برداشته باشد لطفا" نام ببرید. غرب به بلیون ها دالر به جهان فقیرکمک میکند ولی متاسفانه اهلیت وظرفیت وجود ندارد که ازین عاید در اقتصاد زیربنایی استفاده شود. به وضع افغانستان توجه کنید. همه مسلمانان متدین؟؟؟ در راس آن قرار دارند وحال و احوال افراد مظلوم را همه میدانیم. هرگاه کسی نتواند در خانه وکاشانه خود با صداقت صمیمیت وایمان داری کاروعرق ریزی نماید و جلو خیانت وجنایت رانگیرند دل دیگران بحالشان نمیسوزد ونباید چنین انتظار داشت. وقتی ما تیشه به ریشه خود میزنیم ودارایی که ازخون وزحمت افراد مظلوم و بیچاره بوجود میاید در جیب مفتخوار ترین موجودات ریختانده میشود و انسانهای روشنفکر به عوض کوشش برای تنویر افکاراین مظلومان وظالمان خداناترس، ایشان را بیشتر به اشتباهات شان تشویق مینمایند توقعی جز بدبختی را نباید داشت. وظیفه روشنفکران تنویر افکارآلوده افراد چنین جوامع است نه تخریب آن.
   اگرغربی ها پول شانراکه با زحمت شبا روزی وعرقریزی های تحمل ناپذیرخودشان بدست آورده اند، درراه انکشاف تکنالوژی وتسخیر سیارات که به گفته شما بیهوده به نظر میرسد ، به مصرف میرسانند، گاهی متوجه شده اید به کوچکترین مثال، همین کمپیوتری که شما در کوتاه ترین لحظه ملیون هاپیام را میگیرید ومیفرستید، آیا نتیجهء تفکروزحمت کشی اینها نیست؟ و یا به این هم باورندارید ؟ و مانند طالبان که ازهمه وسایل تخنیکی به گفته شان کفار استفاده میکنند ولی مخالف تعلیم ودانش هستند. کدام ملا ویا طالب ویا رهبر دینی جز مفتخواری وگدایی توانسته این افتخار را نصیب شود که کوچکترین انکشاف علمی برای آسایش ورفاه بشر نموده باشد؟ من که نمیدانم. اگر شما سراغ داشته باشید لطفا" ما را مطلع سازید که بوجودش افتخار کنیم. اگردرغرب سگها و پشک های شان زندگی بهتر از انسانها دارند، بخاطر محبت وشفقتی که درینجا به تمام موجودات جهان دارند این کار را میکنند. درین جا انسان های ذلیل قوم پرست نژاد پرسـت پست وخاین و جنایت کارزیاد است ولی اکثرا" در پرتوقانون مطابق جرم وجنایت شان به سزای اعمال خود میرسند. سوالات زیاد است ولی وقت کم. امید است به احساسات خوانندگان مخالف برنخورده وموضوعات را عاقلانه بررسی و مورد تحلیل قرار بدهند. احترام

  • به نظر بنده آواز خوان مذکور مهم است اما سرایندۀ این شعر زیبا (مرحوم شیخ بهایی -رح) مهم تر است.

   متأسفانه ما مردم افغانستان و یا افغانستانی ها به حقوق معنوی و فرهنگئ دیگران کمتر احترام داریم و بیشتر دست به سرقت فرهنگی میزنیم که حقیقتاً فرقی با دزدئ مال و منال مردم ندارد.

   در تلویزیون هائ که توسط افغانستانی ها اداره میشود بار ها شعر شعرای مشهور و غیر مشهور را از زبان گوینده شنیده ام که هیچ ذکری از شاعر ننموده. به همین منوال اکثر آهنگ های به اصطلاح هنرمندان فعلئ کشور را اگر ببینیم و بشنویم در آن کوشش میکنند از شاعر اسمی نبرند که این عمل خود سرقت و دزدئ آشکار است.

   همه روز روزه بودن ، همه شب نماز کردن

   همه ساله حج نمودن ، سفر حـجـاز کردن

   شب جمعه ها نخفتن ، به خدای راز گفتن

   ز وجــود بــی نـیـازش ، طـلـب نـیـاز کردن

   ز مـسـاجـد و معابد ، همه اعتکاف جستن

   ز مـنـاهـی و مـلاهـی ، هـمه احتراز کردن

   ز مـدینه تـا به کعبه ، سر و پا برهنه رفتن

   دو لـب از بـرای لبیک ، به وظیفه باز کردن

   بـه خـدا کـه هیـچیـک را ، ثمر آنقدر نباشد

   کـه بـه روی نـا امیدی ، در بسته باز کردن

   ( شیخ بهایی - رح)

   ناگفته نماند که مهندس بیات را میتوان یک بازرگان تمام عیار خطاب کرد، نه زاهد و نه خدمتگار خالق و خلق الله.

   دزدی های افغان بیسیم را تا هنوز مشترکین آن شرکت فراموش نکرده اند.

   آبادی هائ را که وی میسازد نیز 99% بنام زن و فرزندش است نه دانشمند و یا هنرمندی از مرز و بوم افغانستان امروزی.

   آیا نمیشود مساجدی را که وی از پول مردم افغانستان، آباد میکند به نام پیامبر (ص) مسمی سازد؟

   آیا نمیشود مراکز صحئ را که وی از پول خود مردم میسازد، بنام افرادی چون بوعلی سینا و یا فارابی مسمی سازد؟

   خداوند (ج) همه گان را به راه راست هدایت کناد! آمین!

  • عمران صاحب

   اشتباه شما در اینجاست که در امریکا زندگی میکنید ولی نه نویسنده شده اید و نه هم دانشمند. البته هنگامیکه میگوییم دانشمند و یا نویسنده منظور ما طبیعتاً نسبی است وگر نه اینهمه دانشمند اقتصاد و سیاست در غرب داریم که فعلاً در گِل بحران مالی و سیاسی مانند الاغ های عاجز و وحشت زده ای، بند مانده اند.

   بهر حال، سوال اول تان راجع به تقدیر و تعین شدن سرنوشت ها از قبل:

   1. به نظر اغلب مفسرین و دانشمندان دینی، سرنوشت ها از قبل تعین شده اند اما (!) در عین حال انسانها از قدرت اختیار نیز بهره مندند. خداوند (ج) از آنجاییکه عالم مطلق است، آیندۀ من و شما را میداند اما در میان خوب و بد ما را مختار نموده است که بعد از تعقل و تفکر چندین ساله یکی را انتخاب کنیم. در این میان دو نوع استاد و یا رهنما را برایمان عنایت نموده، یکی رسول داخلی (عقل) و دوم رسول ویا رهنمای خارجی (پیامبران و یا بطور اخص پیامبر خاتم ص). این دو همیشه ما را به طرف خوبی و اعمال صالح دعوت میکند.

   اما در مقابل دو نیروی داخلی و خارجی دیگر همواره ما را بسوی بدی ها میکشاند که اولی (نفس خود انسان) و دومی همانا شیطان ویا ابلیس است.

   در این میان انسان ها آزاد اند که یکی را انتخاب کنند با آنکه خداوند (ج) از قبل میداند که ما بسوی کدامین قطب در حرکتیم.

   یک مثال ساده و واضح برای این موضوع این است که:

   در دنیای مجازئ انترنت میتوانیم هزاران سایت مفید و با ارزش را بیابیم که در بهتر نمودن وضعیت زندگی، طرز تفکر و تعقل، برخورد های اجتماعی، پیشرفت های علمی، فرهنگی، اقتصادی و غیره برای ما مفید واقع گردد. در حالیکه در همین انترنت میتوانیم میلیون ها سایت فاسد ویا گمراه کننده، پُراز اراجیف، تصاویر مستهجن، فلم های کاملاً پورن و غیره را بیابیم که در اتلاف وقت و عمر ما به مثابه کتلست قوی عمل میکنند.

   باآنکه مخترعین این سایت ها و انترنت میداند که استفاده کنندگان کدام ویب سایت ها را بیشتر استفاده میکنند ولی باز هم مشتری های انترنت مختار و آزادند که کدامین سایت را در کمپیوتر خود باز کنند.

   به همین دلیل اکثر هکر ها و متخلفین حرفوی انترنت از طریق همین سایت های مستهجن، کمپیوتر های دیگران را هک میکنند که خود ثابت کنندۀ اینست که تعداد استفاده کنندگان اینگونه سایت ها بیشتر از سایت های خوب و مفید است.

   حالا شما نمیتوانید ادعا کنید که شما هیچ گونه اختیاری در انتخاب و استفاده از انترنت نداشته اید و یا از جانب مخترعین و عرضه کنندگان خدمات انترنتی مجبور به تماشای فلم های پورن و سایت های وقت ضایع کن شده اید. اگر چنین ادعائ کنید، حقاً که به خطا رفته اید.

   برای رفع کامل این ابهام در نزد جناب عالی، شما را دعوت میکنم به تماشای ویدیو های سخنرانئ داکتر صحافی در همین زمینه، که میتوانید به بسیار آسانی در امریکا از این آدرس بدست آورید (وحتی میتوانید شخصاً با وی بحث کنید):

   Salaam TV Network

   P.O. Box 55066

   Irvine, CA 92619

   Attn: Mohammad Hedayati

   Tel: 949.297.8800

   Email: salaam salaamtv.org

   2. پیامبران نه برای نفاق بلکه برای متحد کردن انسانها آمده اند. اگر کتُب آسمانی را بخوانید صرف نظر از بخش های تحریف شدۀ انجیل و تورات آنها را یکی میآبید. همه ادیان سماوی انسانها را به توحید و یگانه پرستی دعوت میکنند. نفاق و دشمنئ که در میان بشر موجود بوده و میباشد همه گی زاده نفس و خودخواهئ خود بشر است. به گفته مولوی:

   جان من و جان تو بود یکی ز اتحاد

   این دو که هر دو یکیست جز که همان یک مباد

   فرد چرا شد عدد از سبب خوی بد

   ز آتش بادی بزاد در سر ما رفت باد

   3. اینکه خداوند چرا پیامبران را اکثراً در منطقه مشخصی از زمین فرستاده است معلوم میشود که مردم همان منطقه نیاز بیشتری به رهنما داشته اند و اکثریت نفوس زمین نیز در آن روزگاران در همان منطقه متمرکز بوده اند. هیچ کسی را از نعمت رهنمایی اش محروم نگردانیده است و اگر چنین باشد، آن فرد عذر و بهانه اش برای پروردگار عالم پذیرفتنی خواهد بود و چه بهتر از آن؟ نظر به علم تاریخ ما میدانیم که جمعیت قاره های امریکا، استرالیا، اروپا و افریقا (مرکزی و جنوبی) به مراتب کمتر از جمعیت آسیای مرکزی و خاور میانه آنوقت بوده است.

   5. نخیر. ما ادعا نکرده ایم که مسلمانها همه گی خوب و کامل اند. اما اگر نسبی فکر کنیم بله، مسلمانها بهتر از دیگرانند چرا که مسلمانها به اروپا و امریکا لشکرکشی نمیکنند تا منابع طبیعی و امکانات خدادادئ آنها را چور و چپاول کنند در حالیکه همنوعان بی دین و یا غیر مسلمان ما فعلاً در ممالک آسیایی و افریقایی همین عمل بشردوستانه را انجام میدهند.

   اصلاً کدام وقت فکر کرده اید که غرب در عراق چی میکند؟

   در گذشته نیز اگر خلفای نامسلمان، مسلمین به کشور های دور و نزدیک لشکرکشی کرده اند، برخلاف احکام قرآن و ارشادات رسول اکرم بوده است و آنها در روز جزا مسئول اعمال خود خواهند بود.

   پرسش و سوال کردن هیچگاهی گناه نبوده البته تا وقتیکه هدف سوال کننده یافتن حقیقت باشد نه اینکه ضیاع وقت و توهین و تحقیر طرف.

   در دنیا هیچ دینی را نمیتوانید مثال بدهید که بیشتر از اسلام به کسب دانش و مهارت های ضروری برای بهتر نمودن کیفیت زندگی تأکید کرده باشد.

   ادامه دارد...

  • در ادامه پیام قبلی:

   4. در دنیای امروزی به زور کسی مسلمان نشده است اگر به رضا و میل خود مسلمان شده پس به من و شما مربوط نیست.

   اینکه شما به امریکا سفر کرده و خود را عقب مانده یافته اید راست اما تا بحال آیا هیچ فکر کرده اید که علت این عقب ماندگی در کجا بوده است؟

   آیا تاریخ معاصر کشور خود را خوانده اید؟ از عبدالرحمن خان و حتی قبل از وی گرفته تا هم اکنون، کیها در مسایل داخلئ کشور ما نقش اساسی و عمده را بازی کرده اند؟ آیا رهبران و افراد قدرتمند کشور ما از جانب کشور های متمدن و پیشرفته چون امریکا، بریتانیا، جرمنی، فرانسه، ایتالیا، و غیره تعین و حمایت نگردیده و یا نمیگردند؟

   کیها ظاهر کل و خاین را کمک میکرد تا مردم را بیسواد و وحشی نگهدارد؟ کیها داود کودن را تشویق به پس گیرئ پشتونستان مینمود؟ اصلاً کیها خط دیورند را بوجود آوردند؟ کیها هند را تجزیه کردند و موجود کثیفی مانند پاکستان را به میان آوردند؟ کیها کشمیر را در میان این دو کشور به دانه سرطان مبدل ساختند؟ کیها بر ضد اتحاد جماهیر شوروی مجاهدین افغانستان را حمایت کردند؟ کیها طالبان را تولید و به کشور ما صادر نمودند؟ و مانند اینها هزاران سوال دیگر که پاسخش را خودت نیز میدانی اما به خاطر منافع شخصئ خود (ویا همان گرین کارد امریکا معه سوسیال) سکوت اختیار کرده ای و همواره اسلام و مسلمین را ملامت میکنید.

   یکی از هموطنان بر مراسم حج انتقاد نموده و نوشته بودند که همین پول (تقریبا 90 میلیون دالر امریکایی) که در راه رفتن به عربستان مصرف میگردد باید به فقرا داده میشد که حرف شان تا حدی بجاست اما من در جواب گفتم که این 90 میلیون دالر در مقابل هزینه های میلیارد ها دالرئ امریکا و غرب در کاووش فضا و سیاره های چون مریخ و مشتری بسیار، بسیار ناچیز است. هزینه های سرسام آوری که میتواند شرایط زیستن در زمین را برای ساکنین آن 180 درجه (به جهت مثبت) تغیر دهد. آیا همینطور نیست؟

   این مطلب مرتبط را در بی بی سی میتوانید بخوانید:

   http://www.democracyforum.co.u...

   http://www.thespacereview.com/...

   مصارف لشکر کشئ جورج دبلیو بوش و همراهانش به عراق چند صد میلیارد دالر است؟ آیا تاهنوز زحمت دانستن این حقیقت را بخود داده اید؟ حالا گذشته ها را میگذاریم برای یک وقت دیگر که در جنگ های اول و دوم جهانی همین انسانهای متمدن که شما سنگش را به سینه میزنید چقدر پول و سرمایه را به باد فنا دادند و مهمتر از آنها چند میلیون انسان بیگناه را به خاک و خون کشانیدند؟

   اصلاً چرا دور میرویم جان برادر؟! بیا و یک کمی اعتراف کن و صادقانه بنویس که همین طالبان و القاعده را کی بوجود آورد؟ مجاهدین را کی کمک میکرد؟

   چرا خود را فریب میدهید، ای دوستان؟ شما که دین ندارید بقول حسین ابن علی (ع) لااقل آزاده باشید و راست بگویید و از وجدان تان پیروی کنید.

   این غرب را که ادعا کرده اید میلیارد ها دالر به کشور های غریب کمک میکند، بدون در نظرداشت مفاد خود کمک نمیکند ای جان برادر. بیایید ماهیت این کمک ها را صرف و صرف در کشور خود یعنی افغانستان تجزیه و تحلیل کنیم:

   الف: 95% این کمکهای دهان پُر کن و خوش رنگ وبوی، از طریق سازمان ها و موسسات خود آنها، در افغانستان به مصرف رسیده است که معلوم است چگونه به مصرف رسیده است... راستش بنده دوستان زیادی دارم که در موسسات مختلف خارجی با آنها کار میکنند و داستان هائ را برایم گفته اند که واقعاً با شنیدن آنها، ساعت ها برای آیندۀ تاریک و مبهم کشورم گریسته ام. واقعاً وحشتناک است که بدانید، این به اصطلاح کمک ها مانند فرورفتن دشنه ویا خنجریست در قلب کشور من و تو که پس از کشتن ما به غلاف خود جای خواهد گرفت.

   و بسیار زود است که افرادی چون شما این حقایق را بدانید.

   ب: 5% باقی ماندۀ آن کمک های دهن پُر کن که شما یاد کرده اید نیز به جیب دزدان وطنی که از امریکا و اروپا برگشته اند میرود و قصه تمام.

   راجع به اعراب گفته اید که حلقه غلامئ غرب را بگردن نهاده اند، با شما موافقم اما بیا و حقیقت را پوست کنده بنویس که کشور های عربی و مسلمان توسط یک عده شیوخ و یا دکتاتوران مزدور و خود فروخته مانند صدام، اتاتُرک، انورالسادات، جمال عبدالناصر، قزافی، ملک سعود، آل نحیان، خلیفه زاهد، و غیره به کشور های غربی فروخته شده اند و یا بقول دیگر وادار به فروختن کشور و ناموس خود گردیده اند و یا اگر واضحتر بنویسیم در این عمل فریب و گول شیطان صفتان متمدن و پیشرفته را خورده اند. همانطوریکه در شروع گفتیم اینها همچون خلفای اموی و عباسی در میان دنیا و آخرت ویا بد و خوب همانا دنیای بد را انتخاب کرده اند و فلهذا اینها را نمیتوان مسلمان خطاب کرد. اینها همه گی مکبث (اثر شکسپیر) اند که گول شیطان پلید را خورده و مردم سرزمین خود را به ماتم و خون نشانده اند. عاقبت آنها بهتر از صدام نخواهد بود و جزای جاودانۀ آخرت نیز به جای خود باقیست.

   همانطوریکه گفته اند: "مُشت نمونه خروار" است. کمک های بشردوستانۀ کشور های متمدن و پیشرفته را به سایر کشور های مستمند و فقیر (که ثروت شان توسط همین ممالک به اصطلاح متمدن و مترقی به یغما رفته) باید به نسبت تجربۀ که در افغانستان داریم، بسنجیم.

   تنویر نمودن افکار مردم با جلوگیرئ آنها از عمل نمودن به احکام دینی صورت نمیگیرد. تنها راه تنویر مردم همانا با سواد کردن آنهاست که متأسفانه ملیشه های غربی (طالبان) مخالف این راه حل میباشند.

   کتاب سوزی، تیزاب پاشی بر روی شاگردان مکتب، مکتب سوزی، حملات انتحاری، ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، سربریدن ها و غیره اعمال به امر مستقیم و غیر مستقیم و با پول های گزاف همانهایی صورت میگیرد که جنابعالی را روادید ورود به سرزمین خیالئ امریکا، داده اند.

   وگرنه چه نیازی داریم که کشور های نوکر و خود فروخته به امریکا و غرب مانند امارات متحدۀ عربی و عربستان سعودی در هر ولایت ما یک مدرسه و مسجد به ظرفیت همزمان 10 هزار نفر برای تولید و تربیه طالبان وهابی بسازند؟

   این در حالیست که بدون نقشه کشی ها و طراحی های غرب هیچ کشوری نمیتواند در وضعیت کنونی افغانستان دست به چنین عملی بزند.

   پس غرب با این عمل ستراتیژیک چی هدفی را تعقیب میکند؟

   بگذارید برایتان پوست کنده بنویسم که ما مدیون اختراعات دانشمندان این دهکده (کره خاکی) هستیم و من باور دارم که دانشمندان به یک کشور ویا جغرافیای مخصوص تعلق ندارند. یک انسان والا مقام، فرهیخته، دانشمند، خدمتگار، صلح دوست، شریف و متعالی به تمامئ کشور های جهان متعلق است. همانطوریکه گالیله، شکسپیر، ویلیام بلِک، ادیسون و اسحق نیوتن را از افغانستان میدانم، بوعلی سینا، فارابی، بیرونی، خیام، مولوی، فخر رازی و حافظ را امریکایی، استرالیایی، اروپایی و افریقایی میدانم.

   کشفیات کرۀ مریخ و کهکشانهای دور را برای یافتن سر نخ امکانات برای زیستن در آن مکان ها، ارتباطی چندانی با آی تی، علوم پزشکی، انسانی، و سایر رشته های لازم و ضروری برای بهتر زیستن ما ندارد. باز هم تکرار میکنم که این هزینه ها (برای کاووش کائنات) در حالیکه میلیون ها انسان از گرسنه گی میمیرند، حیف نمودن سرمایه های بشریست.

   از طالب و طالب ساز به شدت متنفرم و در بالا فلسفه بوجود آمدن طالبان را نیز واضح ساختم و گفتم که همان انسان های شریفی که شما عهده دار وکالت آنها میباشید، از بس که به موجودات زنده در روی کرۀ زمین عشق میورزند، بیش از یک و نیم میلیون انسان را در غزه محاصره اقتصادی کرده اند و از ورود مواد غذایی و دارویی به آن سرزمین توسط عُمال روشنکفر خود (حسنی مبارک در مصر و شیمون پرز در اسرائیل) به شدت جلوگیری میکنند.

   این در حالیست که بقول جناب عالی در سراسر کشور های بشر دوست و حیوان دوست غربی در خوار وبار فروشی های و فروشگاه های بزرگ میتوانید با قیمت گزاف مواد غذایی لذیذ و خوشمزۀ برای سگ ها و پشک ها تهیه نمایید.

   در پایین چند پیوند نشاندهندۀ بشردوستی و انسان دوستئ، دوستان جناب عالی میباشد:

   http://kabulpress.org/my/spip....

   http://www.salamwatandar.com/i...

   http://quqnoos.com/index.php?o...

   http://www.bbc.co.uk/persian/a...

   http://news.trendaz.com/index....

   http://quqnoos.com/index.php?o...

   http://www.esalat.org/images/Q...

   این اخبار را میتوانید به آسانی در انترنت بخوانید. و اگر یکبار بتوانید بداخل کشور سفر کنید در باز شدن چشمهای مبارک تان بسیار مفید خواهد بود خصوصاً هنگامیکه موتر تان در عقب کاروان نظامئ ناتو از صبح تا شب نتواند مسافت کابل و قندهار را طی کند و جبراً شب را در مُقُر و یا قلات بگذرانید... در داخل از مردم بپرسید که آنها چشمدید ها و حقایق انعکاس نیافته در مطبوعات را برایتان بیان کند و پرده ها را از چهرۀ حقیقئ بشردوستان غربی بردارند.

   عراق، ویتنام، فلسطین، و یوگسلاویای سابق را میگذاریم برای وقتهای دیگر و از محبت و شفقت (!) دوستان غربئ شما بحث ها خواهیم کرد. امید قناعت شما تا اندازۀ حاصل شده باشد.

   یار زنده صحبت باقی و تا یک وقت دیگر یاهو!

   (پیوند ها را بخاطریکه گزینۀ هایپرلینک غیر فعال است مجبوراً در اینجا گذاشتم)

  • جناب محترم ژورنالست ونويسنده وشاعر تواناآقای ميرهزار! نخست سلامهای صميمانهء خودرا بحضور شما ژورنالست موفق وبی نظير کشور تقديم می نمايم.
   دوديگر اينکه مطالب نويسندهء توانا آقای توفيق رانقطه به نقطه تأييد می کنم واز خداوند برای ايشان وامثال شان توفيق بيشتر می خواهم.
   سه ديگراينکه شخصی به نام ralia شعری رابه تأييدنوشتهء توهين آميزحسين زاهدی درهمين صفحه به نشر سپرده که مورد تحسين وتقدير جمعی از بی خدايان ويا مسيحی شدگان امثال نجيب کامل قرار گرفته است؛ ازآنجا که شما سانسور نمی کنيد واين همان راز موفقيت وهردل عزيزی تان است، لذا اميدوارم اين شعر را نيز که يکی از دوستان به جواب اين اشخاص وامثال شان سروده ومن برای تان می فرستم ، منتشر بسازيد.
   تشکر

   از طرف خدا به بی خدايان:
   الا ای آدم بی عقل وکودن /
   که مغزت هست کوچک تر زارزن/
   زشعری می کنی تعيين تکليف /
   برای من برای بندهء من/
   نميدانی که سرتا پا تخيل /
   بود آغاز تا انجام اين فن /
   خود شاعر ندارد گاه باور /
   دروغش را به هنگام سرودن /
   اگر ابليس را من آفريدم /
   نکردم حاکمش برمرد يازن /
   ترا من عقل دادم تانباشی /
   به راه زشت او گاهی قدم زن /
   تومی بينی که آزادی ومختار /
   نه يی کور وکر ومعلول والکن /
   ترا باشد توانايی به اعضا /
   به هرکاری که می خواهيش کردن /
   به پايت قدرت رفتار داری /
   به هرسويت که باشد قصدرفتن /
   به چاهی گر بيندازی خودت را /
   کنی آن را برای خويش مدفن /
   ويابرقلهء کوهی برايت /
   بسازی با مه وخورشيد مسکن /
   نگيرم من زپايت قدرتش را /
   نه جانت می شود مجبورنی تن /
   به دستانت نگر هستند قادر /
   به هرچيزی که خواهندش گرفتن /
   به کف گيری قلم هستی نه مجبور /
   وگرآتش بگيری ياکه آهن /
   چراپس می کنی مارا ملامت /
   به کارخويشتن ای شخص ارعن /
   تو گرپشتت به شيطان می کنی خم /
   که تا گردی الاغش ياکه توسن /
   چرا باشم من ازاين کارمسئول /
   چرا جرم تراگيرم به گردن /
   من از بهر تو انگور آفريدم /
   نه ازبهر شراب ازآن کشيدن /
   توگرخوردی شراب ومست گشتی /
   زپر خوردن شروع کردی به ريدن /
   چنان ريدی که خود گشتی درآن غرق /
   شدت آلوده پيش وپشتِ دامن /
   همه همسايگان گشتند مرعوب /
   زبس کردی رها باد مطنطن /
   پليس آمد ببردت سوی زندان /
   که آلودی هوای شهر وبرزن /
   بگويی من نکردم اختياری /
   چنين کاری که صادر گشت ازمن /
   خدا مجبور کردم بهر اين کار /
   بگويد گ.. مخورای مرد ارعن /
   حسين زاهدی گرگشت مفعول /
   وبر هم جنس بازی داد اگر تن /
   اگر شد مفتخر زين کارنيکو /
   دفاعش کرد باالفاظ روشن /
   اگر خوابيد زيرپای مردم /
   شدش زان پشت با زخمی مزين /
   کجا انصاف باشد اينکه گويد/
   توام کردی چنين ای رب ذوالمن /

  • آقای بلوچستانی سلام ثواب گذاشتن این شعر را در کابل پرس? برای شما و شاعر این شعر از خداوند برایتان میخواهم جواب خوبی برای حسین زاهدی

  • همه روز روزه بودن همه شب نماز کردن

   همه سال حج نمودن سفر حجاز کردن

   زمدینه تا کعبه سروپا برهنه رفتن

   دولب از برای لبیک به وظیفه باز کردن

   به مساجد و معابد همه اعتکاف جستن

   زملاهی ومناهی احتراز کردن

   شب جمعه ها نخفتن به خدایی راز گفتن

   زوجود بی نیازش طلب نیاز کردن

   به خدا که هیچکس را ثمر آن قدر نباشد

   که به روی نا امیدی در بسته باز کردن

   آنلاین : انجمن دانشگاهیان و فرهنگیان بصیرت

  • آقای حسين زاهدی سلام مراهم بپذيريد. من هم اجر وپاداش توهين های مکررتان به يک ونيم ملياردانسان روی زمين ومقدسات شان را برای تان ازهرکسيکه خدای تان است می خواهم؛ توهين هائيکه به نام آزادی بيان فقط وفقط حوالهء يک دين معين می نمائيد ودربرابر ديگران جرئت آن را نداريد که بگوئيد بالای چشم تان ابرو است! اگر مسلمانان درمکه حيوان ذبح می کنند ، مسيحيان درافغانسان زن وطفل وپير وجوان ودريک کلمه انسان ذبح می کنند ولی شما وامثال تان نه تنها آن را محکوم نمی کنيد بلکه مورد تأييد تان هم هست!
   آنچه درين شعر آمده به هيچصورت توهينی به شما نيست ؛ چون شما ازطرفداران همجنس بازی هستيد واين را درمقاله يی نوشته ايد پس اگر کسی افکار خودشمارا بازگو کند آيا کاربدی کرده است؟

  • عید بر گوسفند کشان مبارک!

   بیچاره گوسفندان عید شما مبارک!

   حاجی گرفته فرمان عید شما مبارک!

   صحرای خشک اعراب خونخوار تر شد اکنون

   خوشا به حال مرغان. عید شما مبارک.

   عید نا سعید ما قتل گوسفندان است

   حاجی در پی شهرت گشنه در غم نان است

   چاره جوی قحطی را هیچ جا نمی یابی

   هر طرف که می بینی ماتم غریبان است.

  • ببین موضوع خیلی پیچیده تر از این نقشی است که شما می زنید. به گمانم کمی عوامانه و یا ... طرح موضوع کرده اید. گویی با زرنگی باطل را با حق آمیخته اید تا از این میان طرفه معجونی پدید آرید که زهر هلاهل است. هر چیزی حقیقت و باطنی دارد و صورتی و ظاهر. البته "اینکه چه بسا حقیقت رخت بر بندد و صورت بی روح ماند" را خوب گفته اید، اما بیچاره مردم را از فرش زمین بالا بردید تا در سراشیب گمان رها کنید ؟!!! مگر نه آنکه مولایمان حسین (ع) حج را نیمه رها کرد ،تا همو در اوج جنگ و جهاد در ظهر عاشورا ، اقامه نماز جماعت رو به قبله مکه و کعبه معظمه نماید. راه حل در ترک ظاهر و نفی صورت نیست عزیز برادر بلکه در دمیدن روح حق در کالبد است. پس نفی و انکار حج نکن و آنچه نمی دانی، نگو. ظاهر آن است که گویا شاید تلاشی کرده ای که رج بگویی اما صد افسوس که بسیار کج گفته ای!! راستی تو برای آن همه گوسفند، اشک حسرت می ریزی اما میلیون ها فقیر و گرسنه که از گوشت قربانی ها سیر می شوند را نمی بینی و نمی دانی ؟!! لطفا کمی فکر بکن و بنویس .

 • لعنت خداوند ج پاک بر شما کسانی که به ضد اسلام و برای ازینکه تفرقه بیندازید بین مسلمانان.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس