در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > ضیافت شاهانه: اینتر ـ آث میلان

ضیافت شاهانه: اینتر ـ آث میلان

علی جواد دهقان
جمعه 21 دسامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

ایتالیایی ها در فوتبال خودشان دو داربی معروف دارند. یک داربی مابین یوونتوس و اینتر که به داربی ایتالیا شهرت دارد و دیگری داربی مابین تیمهای شهر میلان که به داربی دلا مادونینا نام گرفته است.

اکنون زمان داربی میلانیها فرا رسیده است و یکشنبه موعد مقرر برای این داربی است. اینبار در دو طرف میدان دو تیم را می بینیم که فصل گذشته را با خوشی به پایان برده اند یکی در عرصه داخلی و دیگری در عرصه خارجی.

در یک سوی میدان مدافع قهرمانی قرار دارد که به خوبی تا اینجای فصل از عنوان قهرمانی اش دفاع کرده است و در سوی دیگر تیمی قرار دارد که همین یکشنبه هفته پیش قهرمان باشگاه های جهان شد.

اینتر در این بازی نقش تیم میهمان را بر عهده دارد و ابتدا از آنها شروع می کنیم. اینتر حال حاضر مانچینی با روزهای ابتدایی اش بکلی متفاوت است. اگر کسی به این اینتر و بازیهایش نگاهی بیندازد این تفاوت را مشاهده خواهد کرد و صلابت خاصی را در عملکرد آنها می توان دید. مانچینی علیرغم لشکر مصدومان بیشماری همچون ویرا، داکورت و استانکوویچ و ... که دارد عملکرد خوبی داشته است.

فصل گذشته از فرصت بدست آمده که حاکی از عدم حضور یوونتوس و همچنین میلان درهم شکسته بود توانست به راحتی قهرمان ایتالیا شود و این قهرمانی به مذاق بسیاری از هواداران رقبا خوش نیامد و بارها به کنایه آن را بی ارزش نامیدند. اینتری ها نیز برخلاف آنها بارها از قهرمانی شان تمجید کردند و برای نشان دادن ناراحتی خود از رقبا در پیش از بازی فینال حساس لیگ قهرمانان مابین میلان و لیورپول خواستار شکست تیم ایتالیایی شدند تا بدینگونه انتقام خود را بگیرند. صحبتهایی که در آن زمان بیان شد سبب ایجاد تنشهایی مابین دو باشگاه شد و اکنون فرصتی است تا این دو تیم این درگیریهای لفظی را به داخل میدان بکشانند. مانچینی که حسابی از انتقادات میلانیها ناراحت است در مصاحبه ای که اخیرا انجام داده است اعتبار قهرمانی روسونری را در خاور دور زیر سوال برد و از آن به مثابه بازی کم اهمیت تر از یک تورنمنت دوستانه یاد کرد. نکته دیگری که باید ذکر کرد این است که مانچینی با عملکرد خوب خود توانسته است اعتبار خود را نیز بالا ببرد و اعتبار خاصی به کادر فنی اینتر بدهد.

اینتریها از یک مسئله دیگر هم رنج می برند و آن اینکه در میان بازیکنان خود یک مهره ارزشمند بنام زلاتان را دارند که فوق العاده کار کرده است ولی نامش همیشه پایین تر از ستاره برزیلی میلان یعنی کاکا قرار گرفته است.

سال گذشته که رونالدو برای اولین بار و بعد از مدتها در مقابل تیم سابقش قرار گرفت تمام حساسیتها بر روی حضور او بود ولی امسال که او در این بازی حضور ندارد و مصدوم است مسائل تنشزای بسیاری این داربی را احاطه کرده است که باید منتظرش وقوعش باشیم.

از اینتر که بگذریم به تیم میلان می رسیم. میلانیها همیشه به اینتر بعنوان رقیبی پایین دست نگاه کرده اند و البته حق هم دارند چرا که وقتی به کارنامه رنگارنگ افتخارات داخلی و خارجی روسونری نگاهی می اندازیم این تفاوت را به وضوح می بینیم ولی باید گفت که همیشه نتیجه یک بازی را این افتخارات تعیین نمی کند و هر بازی قصه جداگانه خود را دارد و نتایج داربی های فصل پیش این دو تیم را که می بینیم عملاً اینتریها موفق تر بوده اند و می توان گفت که کم کم زنگ خطر را برای میلان به صدا در آورده اند.

میلان در این چند فصل که یوونتوس و اینتر فوق العاده کار کرده اند تا آنجایی که می توانست پا به پای آنها می آمد و در رقابت کالچیو حضور داشت ولی وقتی که کم می آورد عملا دست از رقابت می کشید و همه توجه خود را معطوف به بازیهای لیگ قهرمانان می کرد و در سری آ به رتبه دوم الی چهارم می اندیشید و همین مسئله نقطه ضعف آنها در این چندساله بوده است که بارها از سوی منتقدان آنها بیان شده است.

میلان با وجود بازیکنان پا به سن گذاشته ای نمی تواند در رقابتهای طاقت فرسایی همچون سری آ در کورس قهرمانی بدود ولی مدیریت این تیم برای از دست ندادن سهمیه لیگ قهرمانان نیز قابل ستایش است. بنظر می رسد که این رویه آنها تا زمانی که ترکیبشان کاملا از حضور پیرمردانشان خالی شود ادامه خواهد داشت.

میلان در این فصل از بازیهای سری آ تاکنون به یک برد خانگی دست نیافته است که قطعا باید گفت که مایه شرمساری تیمی به این بزرگی است و اخیرا نیز در بازی کوپا ایتالیا مقابل تیم سیسیلی کاتانیا و در خانه خودشان تن به شکست دادند اگرچه که گفته می شود میلان از قدرت اصلی خود در این بازی استفاده نکرد.
میلان اروپایی و میلان ایتالیایی دو تیم متفاوت است و وقتی که بازیهای درخشان کاکا و سیدورف و اینزاگی و پیرلو را در این دو جبهه مقایسه می کنیم شگفت زده می شویم ولی باید مطمئن بود که میلان تیم روزهای بزرگ است و این داربی نیز از این روزهای بزرگ مستثنی نیست. آنها علیرغم اینکه در فصل گذشته دو شکست را از همشهری پذیرفتند ولی در بازی جذابی که 4 بر یک از حریف عقب بودند توانستند به خوبی اختلاف گلها را به یک گل برسانند.
بنابراین به انتظار این داربی که احتمالا داربی زیبایی خواهد بود می نشینیم و خواهیم دید چه می شود.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس