صفحه نخست > دیدگاه > بازهم یک عمل بزدلانه، شیطانی وغیرانسانی دشمنان تورک

بازهم یک عمل بزدلانه، شیطانی وغیرانسانی دشمنان تورک

فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان
پنج شنبه 22 آپریل 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اخبار نامیمون واصله از مزارشریف حاکی از آنست که شب سه شنبه، آثاریکه به خاطر یادبود اساسگذار این شهربزرگ و زیبا، شخصیت علمی شناخته شده به سویه جهانی، شاعر، نویسنده، عالم موسیقی، سیاستمدار خلق پرور امیرنظام الدین علیشیرنوائی درین شهر اعمارشده بود، ازطرف دشمنان سوگند خورده ی آشکار و مخفی تورکها مورد تخریب قرار گرفته است.

دشمنی با تورکها وانواع مختلف تلاش و بازیهای گوناگون بخاطر یغما و تخریب و زدودن بقایای آفریده های قرنها قبل آنها از قبیل آثارکتبی بینظیر، تعمیرات پُرقیمت و صنایع ظریفه از ازمنه ی دور بدینسو بدون وقفه تعقیب گردیده وعملی شده است. از به مرحله ی نو رسیدن جریان کشتار و به دار آویختن تورکها و تخریب و خاکستر سازی آثار تاریخی مربوط آنها در دوران محمد نادر و پسرش محمد ظاهرنیز آگاهیم. امروز کسی نمیتواند انکارکند، که به امر آنها نه تنها هزاران تورک به بهانه ی انتقال به جای دیگری توسط محمد گل مهمند ازخانه و کاشانه و نزدیکان شان جداگردیده، در اثر گرسنگی و تشنگی و بیحالی ناشی از آن و در اثر لت وکوب و شکنجه در راه جان میسپارند، بلکه هزاران میراث مادی و معنوی شان نیز به یغما رفته و نابود ساخته میشود. اگر اینگونه دستبرد و تاراج، همانند دوران دیگرحکومات گذشته ی متکی به قوای بیگانه، در دوران حاکمیت "طالبان" بُعد نوینی کسب نموده باشد، در دوران حاکمیت حامد کرزی نیز به امر و سایه ی کسانیکه به اداره ی مزارشریف توظیف شده اند، بازهم اینگونه چپاولها و تخریبات علیه تورکها و میراثهای مادی و معنوی شان روبه افزایش است. سال گذشته نیز از باغچه روضه شریف حضرت علی (ک) سنگنوشته هایی دزدیده شده، که بعدا در اثر فشار تورکهای افغانستان در داخل و خارج مملکت، ازطرف مسئولین دوباره به جایش گذاشته شده بود.
دیگرتورکان افغانستان دوستان خود و دشمنان شناخته شده و ناشناخته ی خویشرا، با هر لباسی کی به تن کنند، به خوبی درک نموده و میشناسند، به نظر آنها کسانیکه اینگونه تخریبات را انجام میدهند نه، بلکه عامیلین این تخریبات مسئوول حقیقی این اعمال اند. بنابرین باییست مسوولین حقیقی این اعمال شناسایی گردیده، و چهره های کثیف زیر نقاب نمایان گردیده و به جزای عمل خود برسند تا در آینده جلو چنین دزدیها و اعمال غیرانسانی فرهنگ ستیزانه گرفته شود.

عظمت افتخارات تاریخی خلق تورک را نمیتوان با دزدی و تخریب پوشانید.

هیأت رئیسه فدراسیون تورکان افغانستان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • تا زمانیکه یکعده غلام و نوکر هر چیزی را که فاشیست های فارس در ایران میگویند در افغانستان کاپی کنند و هر روز دشمنی های قومی را چاق تر کنند این گونه وحشی گری ها را پایانی نیست.

  لطفا ً مقاله ذیل را مطالعه کنید که غلام بچه های دشمنان افغانستان چگونه مسایل قومی را دامن میزنند.

  پان تورکیست های اوزبیک ، خطرناک تر از فاشیست های اوغان

  ما تاجیک هایی که در برابر فاشیست های اوغانستان می رزمیم و در این رزم و نبرد از حق خواهی دیگر اقوام غیر پشتون نیز پشتیبانی می کنیم ، همواره به این پندار بوده ایم که اوزبیک ها با ما در یک صف برای حقوق پا مال شده ی خویش مبارزه می کنند . به ویژه ، نخبه گان شناخته شده ی اوزبیک را که درک دقیق از ماهیت فاشیزم در اوغانستان دارند و علیه آن مبارزه می کنند ، همرزم خویش دانسته ایم . اما سوگمندانه درمی یابیم که برخی از نخبه گان و فعالان سیاسی اوزبیک ، چنان در افکار پان ترکیستی غرق استند و خواب های پریشان می بینند که تمام انواع فاشیزم در پیش اندیشه های وحشتناک ایشان رنگ می بازد . پس از آشنایی با دیدگاه ها ، برنامه ها و نقشه های پان ترکیست های اوزبیک اوغانستان ، از روزنه ی منافع راهبردی تاجیکان با روشنی می توان گفت که پان ترکیست ها به مراتب خطرناک تر از فاشیست های اوغانستان می باشند.

  پان ترکیست های اوزبیک اوغانستان ، در اندیشه ی ساختن ترکستان بزرگ ِ خویش ، خیال دارند که پیش از هر چیز دیگر روی پیکر قوم بزرگ تاجیک قاتلانه پا بگذارند و برهستی ما تاجیکان در اوغانستان و درمنطقه خط بطلان بکشند. از این رهگذر ، تاجیک های مبارز نباید از نقشه ها و کوشش های موذیانه و ضد تاجیکی پان ترکیست های اوزبیک اوغانستان بی خبر و غافل باشند .

  یک نگاه شتابان به نبشته ها و نقشه های پان ترکیست های اوزبیک اوغانستان به خوبی روشن می سازد که ایشان در جعلکاری ، دروغ بافی ، تقلب ، گستاخی و بی حیایی دست هر جعل کار و دروغ باف و گستاخ دیگر را از پشت بسته اند . پان ترکیست های اوزبیک اوغانستان به تقلید از پان ترکیست های منطقه ، هر چه قوم و طایفه و انسان مشهور و مهمی که در سرزمین ما ودرجهان است ، همه را تورک تبار می خوانند و برای هر کس شچره ی اوزبیکی و تورکی می سازند .

  برای مطالعه کامل مضمون لینک زیر را کلیلک کنید
  http://www.tajikmedia.com/inde... 77:1388-11-10-03-07-24

  • بابر

   بچیم شیتانک اوغاان تو میخواهی‌ که از آب گٔل آلود ماهی‌ بگیری و اقوام غیر اوغاان را بین‌شان نفاق بیندازی ؟ تو را به با این مسایل هیچ غرض نیست و کله تان هم کار نامه کنه.. کس که تخریب بت بامیان را را فتوا داده بود با امر پاکستان هنوز هم در داد گاه در ولایت هلمند کار مکنه و از عمل خود پیشیمان نیست که یک اشتباه کاملا نا‌ بخشیدنی و جبران نا‌ پذیر است و آن شاخ هم اوغاان / پشتون است .

   توی برو پشت اوغاان و اوغاان یتت و پشتون والی یگن جای دنبکت را بزن . فقط برای شیطانی و جنگ انداختن اماده استی ..

   برادر نویسنده فدراسیون ترک.. ما همیشه سایت تان را می‌‌خانم ما هم منحیث یک تاجیک این عمل را محکوم می‌کنم اما این را باور داشته باشید که در این دسیسه پای اوغاان ملیتی‌ها غیر موستقیم شریک است . استاد حتا هرچه کس فکر کند او‌ آدم بی‌ فرهنگ نیست ، به خاترک او‌ یک دیمور با اندازه ۲۰۰-۴۰۰ متر با نقاشی زیبا اعمار کرده که در آن تمام شاعر نویسند ادیب بلخ باستان را حکاکی کردا با بیوگرافی‌های‌شان تاا که نام این بزرگ مرد‌ها جاودان بماند و این کار ثابت میکند که دست استاد حتا دخیل نیست و او‌ آدم ترک ستیز نیست و من فقط ۳ ماه پیش از مزار آمدیم همه مردم از تمام اقوام از آن مرد راضی‌ بودند ..بعضی‌ اختلاف سیاسی که وجود دارد ، فردی است که بین اشخاص وجود داره اما مساله قومی اصلا وجود ندارد کاملا باور کن .ما می‌‌خواهیم که تمام اقوام غیر اوغاان یک پارچه و با اتحاد و وحدت کامل از این با بعد زندگی کنند و مثل همان جبهی مقامت که دندان‌های دشمنان پنجابی و یاران اوغاان ای‌ شان را در دهنیشان ریختند و پوز‌های ناپاک و پلید‌شان در زمین مالیدن در آیندا‌ها هم مدافع این سرزمین مرد khiz چون مو لانا کبیر و علی‌ شیر نوای و قهرمانان قرن ۲۱ آاش چون مسعود شیر آهان کوه و دوستم چون رستم ثانی‌ باشند . بیدار و سرفراز باشید .

  • راستگو جان

   شما راست میگویید اگر فردا شما مانند جنایتکار ملی مسعود با روسها هم قرار داد امضا کنید و شرف، وطن و وجدان خود را بفروشید خواهید گفت که به خاطر افغان ملتی ها اینکار را کردید.

   اگر خواب هم بترسید خواهید گفت این به خاطر افغان ملیتی ها است.

   ولی خواهش میکنم بگویید که منظور تان از جملات ذیل چه است؟ آیا واقعا ً زبان مادری شما دری یا فارسی است ؟

   توی برو پشت اوغاان و اوغاان یتت و پشتون والی یگن جای دنبکت را بزن

   مثل همان جبهی مقامت که دندان‌های دشمنان پنجابی و یاران اوغاان ای‌ شان را در دهنیشان ریختند

  • آقای بابر سلام.

   شما باید بدانید که اگر آقای راستگوی (تاجیق) میتوانست منظورشرا تحریری افاده کند این کار را میکرد و خود را خجالت نمیداد۰

   این همه نتیجهً دایر کردن کورسهای سواد آموزی است. شاید خبر باشید که دولت کورسهای سواد آموزی را دایر کرده که در پهلوی خوبی ها یگان بدی خودرا هم دارد وآن اینکه هر للو و پنجو در کورسهای ۱ماهه ۲ ماهه خود را شامل کردند و حالا مردم از دست پیاهمای شان به عذاب اند.

   به نظرم راستگو (تاجیق) هم کدام نصوارفروش بود و کورس ۱ماههً بیسوادی خوانده۰ لطفاً با سوالهای ثقیل اسهالش نکنید۰

  • بابر

   اگر توی سواد داشته باشی‌ و نام قومت را فراموش کردید .اگر منظورت از اشتباه املائی است . من کیبورد فارسی ندارم با لاتین می‌‌نویسم و ۲ باره به فارسی توست بر نامه بهنویس بر میگردانم . اگر منظورت از مقامت باشد ، این را هم میدانم که پشتون‌ها / اوغاان‌ها مقاومت در مقابل خود و بادر هایی انگلیسی‌ و پنجابی شان یک خیانت ملی‌ (پشتونی) و کسانی‌ این قیام را رهبری میکنند در پته خزانه خائن درج میکنند نظر به ماده ۱۵۴ جز الف صفحه ۲۳ قاا نون پشتونوالی (مولف :سمسور اوغاان ) و کتاب مقدس (۲ سقاوی) ذکر شده‌ است ..

   حال سر قرار داد مسعود با روس‌ها مثل آفتاب روشان است که چرا با چه انگیزه بود که در مقاله در همین سایت توست ریگیستانی اسناد ارایه شده و کسی‌ اینکار نکرده و بال اثر یک ضرورت ،محاسره شدن مسعود ،بند شدن راهی‌ اکمالتی ۵ شیر توست فرمانده منصور یکی از افراد مهیم قهرمان ملی‌ اوغاان‌ها در مسابقه را کت پرانی بر کابل و کابولیان آقای را کت یار (خروتی ) باعث شد‌ که مسعود با این قرار داد تکنیکی تن در دهد تا از تلفات مردم غیر nezaami و کشتوه شدن دست جامی‌ مردم جلو گیری کند .در جریان این ۶ماه مسعود با اینسجام جبهی خود مپردازد ، موانع را‌های اکمالتی را از بین بورده ، جبهه را اکال می‌‌نماید و شورای سر تا سریع نزار را در شمال ایجاد نموده و به حملات بزرگ در تمام شمال مپردازد که فتح تخار یکی از دستاورد آن بود .

   حضرت محمد (سا) در یکی از جنگها با یهو دان هم همچو صلح موقت کرده بود آیا مسعود از مقام پیامبر اسلام نعضو بالله بالا تر داشت ؟ مسعود همه چیز را در جنگ چریکی می‌ دانیست این لاف اوغاان ‌ای نیست بلکه جهان لقب قهرمان جنگ چریکی نابغه را برای او‌ داده بود. ما هیچ نشنیدم که یک اوغاان خیانت ملی‌ رهبران اوغاان چون یعقوب خان (قرار داد گندمک) ،شاه شوجاه دورانی ( پیمان جمرود) دیورند ( عبدل رحمان )تا پیمان کویته(عمر قندهاری ) افغانستان با حیث سوبی پنجم پاکستان و ۱۰‌ها دیگر را محکوم محکوم کنند و خیانت ملی‌ اصلی‌ بشماراند زیرا که حق پدر شان بوده و میباشد .آها یادم رفته بود ائتلاف قهرمان راکت یار با خلقی‌ها چون تنی‌ بخاطر احراز قدرت و ۲ بارهٔ جنگیدن با همین افراد با نام کمونیست در کابل و باز هم ائتلاف همین شخص در شورای هم آهنگی مثل آفتاب رسن است . بابر وظیفه شما کثیف‌ها فقط توتیه، ترور شخصیت، دسیسه، جعل کاری تاریخ و حسادت علیه اقوام غیر اوغاان و ذابح ملت چیزی بیشتر نبوده و نیست ..رژیم امر کور خایه مال پنجابی و کتاب مقدس پشتون‌ها / اوغاان ها ( ۲ سقاوی ) مثال زده و تازه است که شما را با اسهکرا افشاه و معرفی توست خود تان میکند . خواهیش من این است از شما که این سایت جای شما کثیف هایی کودن ، غول نصواری ،جاهل ،چرسی ، قاچاقبر مواد مخدر و کور مغز حسود ضد بشریت نیست. بروید با افغان جرمن سایت ، هود و غیره و با تحلیل پته خزانه تان بپردازید و با عشق به زبان اوقانی تان حرف بزنید و بنویسد و دنبک هم بزنید . اگر اینجا میاید باید استدلالمنتقی کنید با اسناد و نه فهرست از پته خزانه جعلّی و ۲ سقاوی و کتاب پشتونوالی آقای تره کی‌ بدیهید.
   توبه کنید از گوناه هایی تان تا خداوند (ج) دیگر شما را ذلیل تر نکند و شفاعت تان را کند . در آن صورت ما هم دعا گوی شما خواهیم بود .

   پشتون =پختون=پشتا نه‌ =افغان=پتان =اوغاان =افقنه=پوختون=طالب

  • ولی‌

   شما کاملا راست گوفتد . از همین خاطر است که تعداد بی‌ سواد و خیمه نشین‌ها ، کشاورز هایی مواد مخدر و قاچاقبران در مناطق تاجیک نشین رو به افزایش است چون سران قوم تاجیک همیشه مکتب با آتش می‌، کشند در مکتب‌ها خود را انفجار می‌‌دهند تا دوخترن و پسران ما از بهره سواد محروم بمانند و حتا بخاطر ۱۰۰۰۰۰ کلدر پاکستان از تزاب پاشی به سر و صورت دوختران ما هم دریغ نمیکنند .

   چون این کار‌ها را میکنند ۵۷۴ مکتب نه در جنوب بلکه در شمال بسته شدند . هر کس که میگوید این چیز‌ها در قندهار صورت گرفته هیچ اوغاان نیست و حتا خائن ملی‌ است ..

   بچه کوچک ولی‌ برایت طنز نوشتم حال باز نگویی که نفامیدی و یا منتظر سایه درخت تپق معمول باشید .

   حال بچیم دنبک بزن اگر چزیه جواب در کتاب پته خزانه (پته دروغ) پیدا کنید.

   ها‌ها ها‌ها ها‌ها ها‌ها ها ه ا‌ها ها هاه‌ها ها

  • راستگو بچیم بیشک۰ راستی که حلالی استی و از نسل استادان گپ مفت۰

   برای هر چیز دلیل داری و سفید را با گپ مفت سیا کرده میتوانی. مثل قومی هایت در تاجیکستان که به موردگوی خدمت به خلق میگویند و به این وظیفه افتخار هم میکنند۰ مگر تو یک صفت زیادتر داری آن اینکه نوشته هایت آنقدر خنده آور است که توبه۰ آفرین به تو سیاست مدار تاجیق.

   از جناب بابر خواهش میکنم تا یگان دکه به راستگوً بدبخت بدهد تا از نوشتن دست نکشد. نوشته های این بنده خیلی خنده آور است۰

  • راستگو جان

   تشکر از اینکه برای ما در مورد نداشتن کیبورد فارسی باخبر کردید و حالا من دانستم که جمله ذیل شما چه معنی دارد

   مثل همان جبهی مقامت که دندان‌های دشمنان پنجابی و یاران اوغاان ای‌ شان را در دهنیشان ریختند

   من از صداقت شما در این زمینه واقعا ً قدر میکنم. این جبهه ملی و شورای دزدان واقعاً دندان های دشمنان پنجابی ها را ریختند و راه را برای دشمنان افغانستان مساعد کردند.

   مقایسه جنایتکار ملی مسعودوف با حضرت محمد ص هم خیلی جالب است

  • ولی‌ و بابر

   واقعاّ که شما در زیر خیمه با مرکب و مواشی هایی تان بزرگ شدید ..شرم ننگ غیرت اوغاان ای نداشتد !

   حال بیاد بگیم که شما از همان بی‌ ننگ هایی استد منتظر شایعه درخت از کون تان هستد . و حال فهمیدد که درخت چنار است و حال منتظر استد که درخت چنار کن تان برای تان شفتالو حاصل کنند ..

   یک بار همو تاجیکی را با پشاوری‌ها اوغاان خودت با فرمول و اسناد ثبوت کردم که با مراتب شرف داشتند از اوغاان / پشتون هایی پاکستان اما توی شرم نداری .. !۱،فروختن دختر هایی پشتون در کمپ بابو در پاکستان توست صیاف یک حقیقت است که همه مداند ۲، دختر دادن ملا عمر با بین لادن و آنهم ۱۴ سالا چیزی است که هما دنیا می‌‌دانند که این مرده‌ای گاو رسمی‌ یک پشتون بوده و بخاطر حمایتش از عرب دریغ نکرد .

   ۳.زن فروشی و تبدیل کردن آنها با مرکب ، همه دنیا مدانند و از طریق بی‌‌بی‌سی پخش شد‌ و لینک را هم برآید فرستادم .

   ۴.از کس فروشی پشتون هایی پشاور و صنعت فیلم سکس توست آنها همه مدانند ..

   شما بسیار کثیف هستید براستی که شما غول و خر هستد که همان مثل است که میگن پیش کله خر یاسین خواندن .

   والله ما با جای شما خجالت مکشم .. که این قدر قوم بی‌ هایا و بی‌ چشم در دنیا پیدا نخواهد شد‌ .

   ما هیچ وقت از پته خزانه دسیسه نساختیم ..اما این بار اگر مردهگاوی تان را اعتراف نکنید ، فیلم سکس خواهر پشتونت را لینک می‌‌اندازم که هما بی‌بی کوس مردار اوغاان‌ای را و لذت ببرند .

   ما از توی انسان که پدر و مادرت از یک پشت با پنجابی ها واصل میشود ..

   هر چیزی که در کتاب مقدس تان (۲ سقاوی ) در بار همین اشخاص نوشتند ..خوب همان طرف سنگر اوغاان‌ای کی‌ بود ؟ پشتون و و شوهر هایی خواهر و مادرت بود بالی ؟در فیلم که برت لینک کردم دیدی که حتا اوقانی هم گاپ نامه زدند ، همه یازنیا هایی عرب و پنجابی تا بود یا نه‌؟

   آیا همین افراد و آاش خاص غیر پشتون در مقابل همین پلید‌ها در سنگر بودن یا هر ۲ طرف سنگر یک مردم بودند ؟

   اگر نبودن یک مردم . آیا همین مردم شما اوغاان‌ها را با شوهر هایی مادر تان مثل ساگ مردار نکردند ؟

   امروز اوغاان هایی پشاور و پنجابی همه ۵ شیر و پنجشیری حرا مشناسند چرا؟ بخاطر که زور تلخان خور‌ها را دیده بودن نه‌ ؟ او‌ بچه ناخلف چرا اعتراف نمکنی که توی از پدر پنجابی با دونیا آمدی ؟

   چرا تجاوز و با خاک خون کشیدن کشورت را توست پنجابی و مردگو‌های اوغاان اعتراف نمیکنی ؟

   چرا توی از تجاوز پاکستان و آیی س آیی اصلا یاد نمی‌ کنی ؟صرف بخاطر که پاکستان پشتون‌ها را کمک کرده بود و میکند و هر روز یک جاسس پاکستانی در افغانستان دستگیر میشود؟!

  • راستگو جان

   شما خیلی دلتان عقده کرده خدا خیر این همه مردم را پیش کند.

   من نمیدانم که میر هزار محترم پیام های شما را میخوانند یا خیر تا از کلتور غنی شما با خبر شوند.

  • سك كريت كم بود كه معلمى را هم شروع كردى.جند وقت قاضى كرى هم كردى .ولى بازهم افرين به ان مسعود بزرك روسها را زده از خاك كشيد. جالب اينست كه تركى بابايت از بريزنف به اكرار تقاضاكرده بود كه روسها در زير بيراهن وتنبان با كستانى در داخل افغانستان بيايند . از زير بلو ملى برامد.تحقه يي از قبايل وحشى.راستى افغان ملتى ها هميشه كوشيدند ,ناهمها تركى قرا و قصبات را حزف و ان مناطق رابه نامها خان هاى دوسره و يا خونريز هاى جبون نام كزار كردند و اين كار بيوسته جريان دارد.

 • درودبرشما !یاران فدراسیون فرهنگی تورکان گرامی را نیز سلام تقدیم است . از اینکه من خود شاهدبودم که مسله حادثه دلخراش تخریب تندیسه ی دانشمند شناخته شده ی خراسان بزرگ ، نوایی، از طریق تلویزیون آیینه وآرزو به نمایش داده شد،فرهنگیان مزار شریف در اداره ولایت جمع شده بودند ودر حضور استاد اعطا محمد نور پیرامون قضیه گفت وگو گردید وهمه با یکصدا چنین عمل ضد فرهنگی را تقبیح کردند ودستور گرفتاری این اوباشان فرهنگ ستیز داده شد وتلویحآ گفته شد که دستهای نامریی در این خصوص کار میکنند تا آرامش شهر زیبای بلخ را مانند مناطق قبایل نشین به نا آرامی تبدیل نمایند واز توطئه تفریقه بینداز وحکومت کن کار بگیرند ومابین تورکان وتاجیکان این دیار که سالها در کنار هم با همگرایی وهمزیستی مسالمت آمیز زیسته اند، نفاق افگنند واین شهر تاریخی رابه میدان انتحار وفرهنگ گسیختگی بر گردانند؛ بدون شک از رشد شمال واتفاق اقوام فاشیستان عظمت طلب رنجورند وکوشش دارند که مانند هرات باستان، گماشته ی خویش را در قالب جمعه اسک ورسول بی خدا، بگمارندتا راه رشد فرهنگی وخود شناسی ورشد اقتصادی وتمدن پذیری این مردم را سد نمایند.جای خوشبختی اینست که ، مسولین با خردمندیکه دارند زیر فشار چنین توطئه ها قرار نمیگیرند واین طفند ها چسپ ندارد. مردم امروز از هرزمان دیگر بهتر وبیشتر خود را شناخته اند وجفا پیشگان را درک نموده اند.بر فرهنگیان خرد مند است که،زودباور نباشند وهمه جانبه قضایارا مطالعه کنند وابراز نظر بدارند.تاجیکان در طول تاریخ همه شاهد اند که، تخریبگر نبوده اند، قوم مخرب برای همه روشن است که با سنگ تاریخی چه کردند واز مجسمه بدشان می آید وفرهنگ نزدشان مسخره معلوم میشود؛ طبیعی است که نظر به قول خودشان 30 در صد باشندگان مزار از قبایل ناقل تشکیل شده است، به همان اندازه در صدد تخریب بقایای تاریخی میکوشند. تاجیکانرا افتخار است که امیرعلی شیر نوایی ، در رشد فرهنگ وزبانشان زحمت کشیده است وکسی که در بالیدن فرهنگ کسی جانثاری کرده باشد، سزاوار تخریب خواهد بود، هرگز نی ! بنابرین این هوطنانیکه بنام بابر ویا ولی روی صفحه می آیند وزبان مادریشانرا می پوشانند وبا زبان فارسی دری ، در جهت تخریب زبان دوم وادبی نوایی بر میخیزند، تا کدام اندازه وفاداری به نوایی وفرهنگ تورکان خواهند داشت؟ خوشبختانه جوانان امروز بیدار اند وهرواژه وحرکت نا مطلوب را خوب می فهمند وفریب کسانیرا که با نیرنگ نام وبدل جامه میخواهند شیطنت کنند، نمیخورند وبقای ملیتهای غیر اوغان در اتحاد وپیوندهای تاریخیشان است. تورک وتاجیک را کسی نمیتواند از هم پاره کند وتاروپود همدگرند واز یک شهنامه ویک تاریخ وگذشته ای پرافتخار بهره مند!توران وایرج اند برادربخوان کتاب...از غزنوی وتیمور وازشاه جهان بدان...از بابرخردگهرآن زمان بخوان...از بیهقی وطبری وازهرات وبلخ...از بامیان وغلغله وشهریارها...هیرمندوگندهاروکهندژ بیار بیاد..شهر تخار وملک بدخشان وسغد پار...تهمینه را به شهر سمنگان برو بین...از کابل وبهار شمالی نرو کنار...در خواهی یافت ریشه وبنگاه خویش را...باورنما نه ی تو زبیخ فغان وزار...از سرزمین خاوروخورشید این دیار... در یاب خویش را، بر گیر تار هویت زرین وجود را.. تا بازگردی وصل، با تارهای اصل، با تارهای اصل، با تارهای اصل.

  • آقای نیک اندیش

   فقط برای معلومات شما باید بگویم که تورکهای ایران شاهنامه را توهین نامه و بعضا ً هم فحش نامه خطاب میکنند.

   http://hamedanli.blogspot.com/...

   و این هم عطا محمد نور شما و سخنان او در مورد دوستم:

   جنگ سالار عطا محمد نور: طالب به مراتب بهتر از جنایات دوستم است!

   http://kabulpress.org/my/spip....

   بلی شما درست میگویید. اینها همه کار پشتونها و قبایلی ها است !

   برای شناختن فاشیست های فارس که یک عده فروخته شده را در افغانستان مورد استفاده قرار میدهند لینک ذیل را هر چند روز یکبار مطالعه کنید

   http://www.turkiran.com/

  • ولی‌ بابر

   ولی‌ دم دار توی گاپ ما را قصه مفت مگی .. این رأ بدان که همه قصه هایی اوغاان‌ها مفت، دروغ، دسیسه جل کاری تاریچ ، توهین به دیگران و خود را هیت ملی‌ دادن و اصل ثابت کردن‌شان در افغانستان مباشد .. اما خوشبختان که اوغاان‌ها شهرت جهانی‌ کشیدن در جعل کاری و ا نسان ستیزی نمونه آاش ۲ سقاوی است که پیش ساگ به اندازی قبول نکرده و به رویت توف میکند .با چاپ این کتاب شما نه تنها که فایده نکردید بلکه قبر خود را هم کاندید و کسان که که از پشتون‌ها ردار زمان تالیب‌ها رنجیده بودن و شما را باخ شیده بودند زیاد تر عقده من کردید تاا قبر و جای تان دیگر هم تنگ شود .دیگر اینکه ۲ سقاوی را تنها اوغاان ملیتی‌ها و پشتون هایی سرحد خند اما کتاب گودی پراّن باز را همه دنیا خواند و با میلیون‌ها جولد چاپ شد‌ و با ۱۰۰‌ها زبان زنده دنیا . این شد‌ چهل اوساف اوغاان از آب کشیدن و شما خبیث هایی نادان همه دونیا را با خود در گیر ساختد ، شما فکر نید ناکو که ابامه و بوش این کتاب را نخوانده و به ماهیت پشتون متوجه نشده اند بله حتما!که خود تیشه به ریشه خود زدید و مزنید ، جزا هایی تان مرگ تدریجی‌ تعیین شوده ماه شما کودن‌ها تا هنوز سر خر خود سوار استد از شعف لنگی ،برت چنگ و قوطی نسوار اینه در ،دسمال گول سیب و غیرت اوغاان‌ای گاپ مزنید و جالبتر آذین که قدامت پته خزان (دروغ خسزانه)از طرف سازمان یونیسکو(میراث جهانی‌ دونیا) راد شد‌ و حتا مگان از زمان که عبدل ایی هبیبی آن را نوشته کرده بود با سویه پاین و نوتر تسخیشیش شده‌ با این می‌ گویند بی‌ آبی‌ و روی سیاهی . حال بگو که قصه شما جهانی‌ مفت شده‌ یا فقط ما گاپ مفت می‌‌زنم !!!؟؟؟؟

   ولی‌ کوچی : توی فرموده بودی که بابر ما را دکه بته که ما چیزی نوشته کنم ، حال پشتون / اوغاان مثل گوه شده‌ . هر اندازه که ما در باره شما نوشته کنم با همان اندازه بوی گوه (دروغ )مبراید و یک ۴ نفر دیگر هم خبر می‌‌شه . من تاریچ اصلی‌ شما را خوانده‌ام کی‌ سمسورا‌ها و تاجیک ‌ها نوشته نکرده و ها و همیشه خود را آپدیت می‌‌کنم ، اگر دروغ شاخ دار بگیی سوانیه خواهر هایی تان را هم پیدا کرده می‌‌توانم .این یک چلینج است .. خود را اینسان بسازید و هلقأ اوغاان‌ای را از گردن تان دور کنید.

   آفرین .. حال بگو که کی‌‌ها این شرایط را برای آمدن پدر کرزی آمده ساخت ؟

   اول اینکه اگر این کثیف داماد خود بن لادین را تحویل می‌‌دادن ، انگیزه و بهانه برای آمریکا وجود نداشت .

   اگر آمریکا حمل می‌کرد با کمک مسعود چند سال پیش حمله می‌کرد که بن لادین در ا نفجار سفارتش در کنیا دست داشت .. در وقت کلنتن اما ۲ راکت پکتیا را زد .. ارزش به حمله بر افغانستان قأئل نشد فقط ماند که اوغاان‌ها گو بازی و خود را بکنند .

   اگر آمریکا میخواست با مسعود کمک کند در طول ۶ سال می‌‌کرد و میامد که نخواست ..دلیل این بود که مسعود مداخلا نظامی امریکا را نمخاست و همیش از کمک بدون قید و شرط صحبت می‌کرد . مسعود هیچ وقت مدخال آمریکا را با این شکل که حال است قبول نداشت و از همین خاطر حکومت ربّانی در اینزوا سیاسی با جهان و آمریکا قرار داشت . بد از آان خانم البرایت معاون وزیر خارجه آمریکا میاید با یک تحفه متر ضد گلوله با پشنهاد هایی آاش اما مسعود از آن سر باز میزند و برایش اخطار مدهند که دوشمنانت (طالیبان )قوی میشوند همین بود که حملات تالیبن شدت مگیرد تا با تخلیه کابل می‌‌انجامد .بد از از آان فقط آمریکای‌ها تماشا می‌‌کردند ذلیل شدن و شکست مسعود را و هیچ وقت از مقامت پشتی‌ بانی‌ سیاسی نکردند.

   وقتی طالیبان از امر پدر خود آمریکا مستقیم سر باز زدند در تسلیم نمودن بن لادن ، در این وقت است که آمریکا با فکر اشغال نظامی افغانستان میشوند و مسعود یگانه کس بود مانع سر راه آمریکا محسوب می‌‌شد

   چون وقتی مسعود به فرانسه دعوت میشود هم از کمک بدون قید و شرط و عدم مداخله نظامی صحبت میکند و مسعود بعد از باز گشت به افغانستان بد از مدتی ترور میشود . زیرا آمریکا با مداخل نظامی خود در افغانستان انتظارات درگیری با مسعود را هم ا حساس می‌کرد . و مسعود هیچ وقت طرف در مداخل نظامی نبود است و علت از بین رفتنش هم همین محسوب میشود .

   ۲، آگر طالیبان واقعا پاک و مستقل مبودند با همه اقوام احترام قائل مشدند و همه را سهیم مساختند با شمول مسعود که طرف در صلح بود و از بی‌ ثباتی وطن خسته شودا بود . بر عکس با مسعود پشنیهد دادن که باید صلاح خود را به زمین مانده و منطقه را ترک کند در غیر آن با جنگ در برابر طالیبان رو برو است .این یک واقیت است که در وردک رخ داده .بعد از آن تالیبن پشتون‌ها یک جا با پنجابی(فیلم موجود است ) ها با قتل‌ام ، و نسل کاشی غیر پشتون شروع میکنند تا به آتش کشیدن شمالی و تاک و و باغش و خانه هایی مردم شمالی .

   حال ما سوال می‌کنم که نباید مسعود و مردم شمالی در مقابل اوغاان هایی نکار و پنجابی‌ها مقاومت می‌‌کردند ؟

   ولی‌ : من پیامبر را مقایسه نه‌ کرده بودم ، گوفته بودم اگر پیامبر آتش بس کرده بود با koffaar ،مسعود نباید می‌‌کرد؟؟در صورت ضرورت، شما خود مقایسه کردید و انتظارات بالا طرحم دارید . توی خو با سواد بودی ، سواد خواندن و نوشتن را می‌‌توان یک تالیب از مدرش هم یاد گرفت اما نه‌ تاریچ. brawid تاریچ اسلام را باز کنید و بخش قزوات پیامبر اسلام را بخوانید .

  • نوشته های راستگو مرا به یاد کچالو فروشی می اندازد که بالای خرش کچالو میفروخت و زمانیکه پیش خانهُ ما میآمد بچه های شوخ در کون خر سوزن یا میخ میزدند. خر بیچاره چون بار بالایش میبود قرتک زده نمیتوانست به عوض چند تا گوز میزد. حالا راستگو هم به مجرد خواندن پیام من یا بابر مثل خر گوز میزند۰

  • بابر

   هر چه گوفته .. به توی کدام ارتباط نداره که در بین اقوام غیر اوغاان تفرقأ بی‌ اندازی!!

   استاد آن را با خاطره گوفته بود که کرزی خر ذی‌ گنرل دستم را تحریک علیه استاد عطا کرده کند که گویا مزار را تسلیم توی می‌‌کنم و رأی یوزبک‌ها را هم باید به کرزی بدهی که داد و نتیجه آاش را هم دید .همین کرزی دسیسه حذف و فرار دوستم را بر نامه ریزی کرده بود بادیگر اوغاان ذلتی‌ها که انتقام تالیب‌ها را از او‌ بگیرد . خر ذی‌‌ها همیشه مثل پدران شیطان انگلیسی‌‌شان تفرقه می‌‌اندازند و حکومت می‌‌کنند .. یک نمونه آاش هم توی استی . توی کلاه اوغاان را محکم بگیر که با د آن را از افریقا هم دور بورده و توی جز خر لنگ چیزی دیگر نداری . یا به گوفته پدر قبلی تان پروز بی‌ شرف و حال بروک .. پشتون‌ها از سرطان هم خطر ناک تر اند ..بخاطر که سرطان فقط جان شخش را که در وجودش باشد می‌‌گیرد اما اوغاان ها جان دیگران را هم میگیرند با انفجار و انتحار .. دنیا در تداوی سرطان عاجز مانده و شوما سرطان جدید تولید میکنید .

   بابر احمق ؛ یک بار بگو که همین فارس هایی افغانستان که توی می‌‌گوی خود فروخته ایران اند تا هنوز چند پاکستانی ، عرب ، ایرانی‌ هیندستانی ،روس ،تاجیکیستانی ، پنجابی، چچن در سنگر دفاه از خود دعوت کردند ؟

   بگو که همین ایران کثیف و ایرانی‌ هایی خودخواه را که به فارس‌های افغانستان نسبت می‌‌دهی‌ ، آیا با تالیب هایی پلید که به قوم تو مربوط میشه تمرین و تجهیزات نمته ؟ در سرحد نیمروز برای‌شان کمپ درست نکرده ؟آیا همین چیز که که من می‌‌گویم طالیبان فقط ۳ ماه پیش تأید نکردند ؟؟

   شما از همان اوغاان هایی فاحشه استد که ۴۰ بار دوختری تان زده شده‌، ۵۰ بار biwa شدید هنوز هم ادّعای باکره می‌‌کنید.

   شما کی‌ نبود که سر مادر(وطن) تان بلاه نکردید . از آمریکای تالیب ، تا استرلیای ، عرب ، انگلیس چچن ،یوزبکیستانی ،پنجابی خولاسه غربی و شرقی و غیره همه می‌‌دانند ، حال خود بگو که فروخته کی‌‌ها هستند ؟

   وطن فروش کی‌‌ها هستند ؟پدران کی‌ با زور کیر انگلیس ،پاکستان آمریکا و روس حکومت کردند و mekonand .آیا شما ۵ دست این خاک را نفرختد .. در کامنت قبلی برایت نوشته بودم .. برو بخوان کمزرف برف بام خود را بالایی دیگران نه اندداز .. اگر شرم و وجدان خریده می‌‌شد‌ هر چقدر پول که می‌ شد‌ خود را گرو کرده و میلیون‌ها کیلو خریداری میکردم و می‌‌گفتم که در بین قومت توزه کن مجانی‌

  • wali kuchi .. 1 inke khar dari wa khar dawani wazifa kuchi ast na shahr neshin ha 2.nafahmidam ke manzorat az in fakaahi che budah 3. fekr mekonam ke ba fekr jaal kaari shudi hata dar fakaahi ha ham .. dar ketaab hai taarich pashtun ha naam hai Qahraman hai asli ra paak kardan wa bajaayesh naam naswaar pak hai washi ra nasb kardand . hale tu ham az 7 pusht kohi wa kharsawar dar qarn 21 kuchi , naqshe khudat ra be man dadi lol .. agar metawanistam hatman mepezeroftam ama mutasefaane edaame bete ke hawa khub shudeh yak zara shir wa mast befroshi .

  • wali khardawan

   aya yaadet rafteh bud ke 99 %fakahi ha sare awghaana gufta shude ?hale nagoye ke shadgul iraani ast lol ah ah ya padaret haaq karda o bi chara ra lol ha ha hah khushti ma ra wala h

 • سلام به همه!
  واقعن جای تاسف است. این کار را تنها بزدلان می توانند بکنند. ما می فهمیم که کار کی ها است. نسل نو بیدار شده اند. جوانان امروزی مانند جوانان دیروز جنگ های افغانستان احساساتی رفتار نمی کنند. هر جوان افغانستانی می داند که چه باید بکند و به که اعتماد کند. مطمین باشید که این نظرهای شما ذره ی در آن ها تاثیر ندارد. این نظر های که شما می نویسید شاید تنها برای لحظه ی دل خودتان را خوش بسازد. حال ما دوست و دشمن را می شناسم. عاقل را یک اشارت کافیست...
  شاد باشید

  • پنجشنبه جان

   راستگو جان قندول میگوید که تمام پشتونها طالبان اند. او میگوید که هیچ فرقی بین طالبان و پشتون وجود ندارد.

   آیا شما با نظر او موافق هستید ؟

  • برادر فدراسیون نوسنده ترک

   این بابر و ولی‌ هر تو مرتجع‌ها و ساگ ذلتی اند ..هرچه در در مقام هایی بلاه رهبران باشد سلیقه‌های شخصی‌ و سیاسی خود شان است که اکثرً به خاطره منافع خود کار‌های را انجام مدهند .

   ما نسل جدید غیر پشتون وزیفا داریم که وحدت ملی‌ را از طبقه پاین شروع کنیم .با اتحاد و همدلی آمادگی برای خور آسان نوین بگیرم ، تا این نسل جدی به بلوغ سیاسی برسد ، ما شاهد رهبران خوا حد که منافع ملی‌ و همبستگی مان را نسبت با هر چیز دیگر ترجیح بدهند.. این شاه الله این امید در نسل جدید وجود دارد .

   کامیاب باشید

  • ba bor
   gosh kon . ma kase ra beja , bi asnad , bi link,bi fehrest mahkom namekonam hich waqt !agar tu waqean mesle insaan fekr konid . be wahadat meli waqe fekr koni , ba barabari fekr koni . az bar tari joi dest bekashi , halqe pashtunwali ra beshkenaani ma ba tu mushkel nadaarom . mushkel ma ba tu in ast ke shuma az hame karde dar afg pasman hasted . baes bad bakhti in keshwar shudaid !mesaal 30 sal jang ra mekashim .. 40 sal zaahir khabil chand km sarak jur karda?ma chand sal az pakistan pas astim ?ma mekhahom ke in chez ra etraaf wa mahkom koni agar nakoni bare tu insan nesti .. wa hanoz zangir qabil dar gardanet ast .. ma ke pashtun ha taalib megom bakhatere in ast ke rikhtan khune yak pashtun khaayen watan forosh ba marateb arzish darah nesbat ba yak kasi ke sal ha dar koh dar sanger watan shishta wa dar moqaabel khariji jang karda .tu bar alawa inke yak bar afarin bar shahidan ke dar sanger alai panjaabi ha khun khud ra rikhtand wa law ke har che budan yak marmi ba taraf 5 jabi fir kardan nagofi !khair parwa namekonad , hata tu taaliban wa pashtun hai khaayen wa nokar isi ra mahkom namekoni !!tu ke ba internet ba estelah dest rasi daari ya dar gharb zengagi mekoni mofkora at ba in shakel ast . ayaa ma az kasanie dar helmand wa qandahr maktab ba aatash mekashand , pol wa polchal ra ke ba 100000$ sakhta shuda ba 10000 kaldar paranad che gla konom !! fekr ko khub ma az kasanike ke dushmat aabadi wa talim astand az an ha che gla ast , ma ba anah mushkel nadaram zira ke besawad ya ba khater pol mekonand ama wazifa tu chest ke inja shishti da saafet chal meri ?tu baayad barai shan befahmani ke in rah durest ast wa in rahe ghalat .ama tu meyaye ba qawm wa kase tawhen mekoni ke hich mushkel ba dunya nadara ,tarafdar abadi ast ,taraf dar yak watan behtar az pakitan wa iran ast . ke degar in mardom mahajer wa kasaafat sada nashawand .mefaami ma ham in ha ra ba dosh zemam daraan pashtun mendaazom agar anha dar chehl sal la aqal mesle nesf paakistan me bud degar o insan hai sharif , na mahajer bud wa na kasafat ,had aqal hama mardom ba sawad mebud ke khubi badi khud ra mefaamidan !!dele ma azin dard darad .. ma khudam ,familam hich mushkel nadaarand , ama man yak ensaan astom deam ba hamsaya hai ma ke naan nadarand dard mekonad ke megoyad agar bemiram digar iran nameram . hale bego ke ba in hama bad bakhti baz ham jaha mekoni !?fekr mekoni ke taaliban az tamamiat arzi ma defa mekonand ??nakhair . kase ke darawaze marz keshwar khud bedon jang ba Kasafatistan taslim kona .. aya o bradaram ast ?aya hamwatanam ast ?o barai ma khayen . palid , be naamos ast ke agar giresh konom mesle dafa qable ba tel petrol aatash mezanam. dafa qabli man yak musht ham ba asir taliban nazada budam.hal delat harche tahlil mekoni. k barai shoma

  • Babor

   farqi ziad taalib ha wa pashtun ha in ast ke pashtun hai ke

   amalan aslaha nadarand . ba sorat mulki az janbesh taalibab , Jonbash moqqawomat meli tarif mekoand . wa yaa tajaawoz paakistan ra nadide megirand chon pakistan az pashtun ha wa taaliban hemayat jahaani mekonad .hamchenaan regim taaliban ra regim mardomi mekhaanad cho pashtu ha hakemyat nesbi sartar sari dasht .. Note :agar har pashtun talib nabashad . har talib pashtun ast .. wa ba goufte haabrok az har khane shuma yak askar talib dadah ed .

 • راستگو جان تاجیقی

  مقایسه ذیل را شما کرده اید .

  پشتون =پختون=پشتا نه‌ =افغان=پتان =اوغاان =افقنه=پوختون=طالب

  آیا شما بهتر نیست که غلام فهیم و دیگر راهیان جنایتکار ملی مسعودوف را محکوم کنید که با طالب کرزی و دیگر طالبان در یک دولت کار میکنند ؟

  • babar .. chura ne wa man mahkom kardam az hamin khater ast ke man Marshal saahib ra nomayende khud namedanom zira ke o ba past ke taalib( khar zi) bud.. badan meli khud ra khud ra jelwaa dad .. wa digaran (jabhai motehad )1 bar digar ham az khud guzari kardan bradar buzurg guftah pashtun ra ba dast khud qudrat ke ba khun 1000 ran shahid badast amade bud taslim kardan .wa ham nezaam reyaasati ra qabul kardand .. in hama az khud guzari tajik ha bud . ama kasi namefaamid ke karzi gosfand zahr dar ast wa ba Mohamad Gul mohmand tabdil meshawad. ma khudam waqqi ashk rikhtan in kasif ra dar tv didam ashk az chashmanam sar kard wa ba rai hama tasea kardam ke ba karzi rai bedahand chon awalin pashtun meli ra emtehan karda budam . chon az gap haiyesh awaaz brodari wa barabari meyaamad .. ama badan ke guftam ke agar hame jaae pashtun tela bashad khaya ast jast ast . badin manzor ke dar pashtun ha adam meli gar aslan wojad nadara wa nakhahad dasht . pashun ham chez hai ke ba nafe qawme khud shan bashad meli megoyand wa har kas ke goft o bradar pashtun haq digaran talaf shude .. !an shakhs az ,taraf pashtun ha tape irani ya khariji mekhorad , ya ,tajzia talab khayen ya jaasos mekhorand !!wazifa ma in ast ke in kasan ra befaamanim ke digar an zaman ha guzashte wa hale hama kostizan wa shamshir zan ra meshnasand wa dark kardan ke tarich ha jali efshah shude .agar az khar tan payan meshawid khub wa garne ma baz o waqt nagoyed ke moz tol yaw awghaan yo!!!daakhel eqdaam akheri khahim shud .

  • babar .. chura ne wa man mahkom kardam az hamin khater ast ke man Marshal saahib ra nomayende khud namedanom zira ke o ba past ke taalib( khar zi) bud.. badan meli khud ra khud ra jelwaa dad .. wa digaran (jabhai motehad )1 bar digar ham az khud guzari kardan bradar buzurg guftah pashtun ra ba dast khud qudrat ke ba khun 1000 ran shahid badast amade bud taslim kardan .wa ham nezaam reyaasati ra qabul kardand .. in hama az khud guzari tajik ha bud . ama kasi namefaamid ke karzi gosfand zahr dar ast wa ba Mohamad Gul mohmand tabdil meshawad. ma khudam waqqi ashk rikhtan in kasif ra dar tv didam ashk az chashmanam sar kard wa ba rai hama tasea kardam ke ba karzi rai bedahand chon awalin pashtun meli ra emtehan karda budam . chon az gap haiyesh awaaz brodari wa barabari meyaamad .. ama badan ke guftam ke agar hame jaae pashtun tela bashad khaya ast jast ast . badin manzor ke dar pashtun ha adam meli gar aslan wojad nadara wa nakhahad dasht . pashun ham chez hai ke ba nafe qawme khud shan bashad meli megoyand wa har kas ke goft o bradar pashtun haq digaran talaf shude .. !an shakhs az ,taraf pashtun ha tape irani ya khariji mekhorad , ya ,tajzia talab khayen ya jaasos mekhorand !!wazifa ma in ast ke in kasan ra befaamanim ke digar an zaman ha guzashte wa hale hama kostizan wa shamshir zan ra meshnasand wa dark kardan ke tarich ha jali efshah shude .agar az khar tan payan meshawid khub wa garne ma baz o waqt nagoyed ke moz tol yaw awghaan yo!!!daakhel eqdaam akheri khahim shud .

 • دوستان فدراسيون ترك تباران افغانستان!
  اين عمل غير انسانى و ضد فرهنكى واضحا كه از جانب دشمنان بى فرهنك مردم افغانستان جهت نفاق افكنى در بين مردم ما ميباشد.واضحا بسيار قبيله برستان درتلاش اند تا بر عليه والى بلخ توطعه و دسيسه بسازند.همه فاشيزم قبيله درين راستا دست اندر كار اند.شما داكتر صاحب همت فاريابى كه يك شخصيت شناخته شده دربين مردم افغانستا هستيد و رياست فدراسيون تركان افغانستانرا به عهده داريد,بيوسته كوشيده ايد تا وحدت ملى واقعى دربين مردم ما بميان بيايد. ما مقالات جناب شما را خوانديم هم درسايت فدراسيون وهم درسايت خود شما ,همه براى ما خيلى با ازرش اند.بدانيد كه ان بزرك مرد ابوعلى شيرنوايي نزد همه مردم افغانستان محترم و سبب سربلندى مردم ما ميباشد.اين جا جند كس ناكس مانند بابر مريض كونه عصاره معده شانرا ميافشانند ولى همه ميدانند كه حرفهاى اين افراد مزخرف بى اساس بوده و حيثيت قوله را دارد.

  • بینا جان قندول

   خواهش میکنم بی خریطه فیر نکنید. بگویید که کدام حرف من بی اساس است ؟

   در کدام یک از پیام های من شما خوانده اید که من خدای ناکرده تاجیک های افغان را مسول این عمل بزدلانه قلمداد کرده ام؟

   شما به جای درویش دریادلی و فاشیت های که ازبیک، پشتون و هزاره را با کلمات ناشایسته خطاب میکنند ، تمام قهر خود را بدون هیچ بنیادی بالای من متوجه کرده اید.

   منصفانه قضاوت کنید

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس