صفحه نخست > خبر و گزارش > اشغالگران افغان چه نقشه ای برای چپاول منابع طبیعی افغانستان دارند؟

اشغالگران افغان چه نقشه ای برای چپاول منابع طبیعی افغانستان دارند؟

کابل پرس
چهار شنبه 31 آگوست 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: خبرگزاری رویترز نوشته که ملا عمر رهبر گروه تروریستی طالبان در پیامی گفته است که افغانستان زمین کشاورزی گسترده، معادن غنی و منابع سرشار دارد. او گفته است که باید در این زمینه سرمایه گذاری کرده و گروه وی از سرمایه گذاران حمایت کرده و از آنان محافظت می کند.

پیام رهبر این گروه تروریستی کاملا با عملکرد این گروه در دو دهه اخیر مخالف است. این گروه تروریستی در این دو دهه دست به جنایات سیستماتیک مانند نسل کشی، کوچ اجباری و جنایت جنگی زده است. در کنار این جنایات سیستماتیک، این گروه تروریستی افغان، دست به تخریب گسترده ی زمین های کشاورزی زده و آثار تاریخی گذشته را مانند سایر حاکمان و جنایتکاران افغان از بین برده است. آتش زدن و تخریب زمین های کشاورزی و باغ ها در مناطق شمالی کابل تنها نمونه ای اندک از فعالیت های ضد انسانی این گروه می باشد. تخریب گسترده طبیعت و محیط زیست در جریان حملات مسلحانه و بمب گذاری ها و انتحارهایی که این گروه انجام می دهد را نمی توان نادیده گرفت.

تخریب برازنده ترین اثر باستانی منطقه، پیکره های بودا در بامیان باستان، مثال زنده ی دیگری ست که نشان می دهد طالبان علاوه بر اینکه هیچ بویی از فرهنگ و مدنیت نبرده اند، هیچ تمایلی نیز به صنعت توریسم در افغانستان ندارند.

کارنامه تروریست های افغان در این دو دهه سرشار از چپاول، اشغالگر و جنایات دیگر بوده است. با توجه به این کارنامه، اعلامیه ای که به سردسته ی گروه تروریستی طالبان نسبت داده می شود فاقد ارزش می باشد.
به نظر می رسد انتشار چنین بیانیه ای بی ارتباط به رابطه ی تنگاتنگ کرزی و تیم وی با دو گروه تروریستی طالبان و حکمتیار نمی باشد. نمایندگان این دو گروه تروریستی چند روز پیش بصورت چند جانبه با حامد کرزی دیدار و مذاکره داشته اند. در این دیدار عربستان نقش میانجی را داشته است و نمایندگان ارشد سازمان استخباراتی پاکستان نیز حضور داشته اند.

کارنامه ی حامد کرزی و گروه وی نیز در چند سال اخیر نشان می دهد که او فقط شرایط را برای جنایتکاران و اشغالگران افغان، در کنار ترویج فساد و مواد مخدر آماده کرده است. برای بسیاری از مردم کشوری که نامش افغانستان مانده شده، حامد کرزی نسخه ی دیگری از ملا عمر می باشد.

در هر حال معادن و منابع زیر زمینی افغانستان تا زمان روی کار آمدن یک دولت مردمی و کارآمد باید دست نخورده جای خود باقی بماند. در غیر این صورت تنها مورد چپاول باند کرزی و دار و دسته ی محمود کرزی و سایر وابستگان حلقه ی قدرت خواهد شد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • حکومت مردمی چگونه بوجود خواهد آمد؟ با دست نخوردن ثروت های طبیعی، چگونه ممکن است مردمی داشته باشیم که پایگاهی برای حکومت مردمی باشند؟
  به نظر من، زمین، معادن و ثروت های طبیعی برتر از زندگی خود افغانها نیست. ثروت های طبیعی نیز خلاف آنچه تبلیغ می شود، هرگز نابود نخواهد شد، بلکه برخی ثروت ها جای خود را به ثروت های دیگر خواهند داد. اگر قرار باشد با "غارت" شدن بخشی از معادن موجود خونریزی، مادر میری، کودک میری و جوان کشی کاهش یابد و صلح به کشور برگردد، ما چیزی را از دست نخواهیم داد. میترسم برای حفظ این غرورهای کاذب، سنگ و خاک ارزشمند آنقدر رنج بکشیم و خون بدهیم که این سنگ ها ارزش خود را از دست بدهند. آیا کسی می داند که تا 100 سال دیگر ذغال سنگ و نفت جایش را به منابع کم هزینه تر و پاک تر انرژی نخواهد داد؟ آیا کسی می داند که معادن مس و آهن ما 50 سال بعد مثل امروز خریدار خواهد داشت؟
  بلی، استفاده ازین منابع حق انحصاری مردم ماست. اما این تنها حق انحصاری ما نیست. مهم تر ازان، مصوونیت جانی، صحت، تعلیم و برخوردار شدن از حداقل امکانات زندگی می باشد. افغانها باید یاد بگیرند که برای بدست آوردن چیزها باید چیزکی بدهند. درحالیکه تاکنون در تلاش حفظ همه چیز به هیچ چیزی دست نیافته ایم.
  اگر چنانچه کابل پریس نوشته است، محمود کرزی و چند تای دیگر قبل از آمدن حکومت مردمی ذخایر ملی را غارت کنند، و چند فابریکه، سرک، خانه، شرکت و هوتل بسازند و در نتیجه چند ده هزار افغان تا آمدن آن حکومت ناپیدای مردمی نان سیرتر، خانه راحتر و ذهن آرامتر داشته باشند، بهتر ازانست که همه ی افغانهایی که اکنون زنده اند برای حفاظت این ذخایر ملی برای حکومت مردمی آینده گرسنه، دربدر و فلاکت زده بمیریم.
  شما چی فکر می کنید؟

  • درود!
   کریم جان شما خودتان در این چند ساله شاهد بوده اید که جناب کرزی خان و تیم حاکم چه مقدار از کمک های جهانی را برای آبادانی و توسعه کشور اختصاص داده اند!!! چه انتظاری دارید که معادن و ذخایر طبیعی را هم خرج دسترخوان خود و مشاورین و وزرا و ... خود نکنند؟! تا برای مردم و ساخت سرک، شفاخانه، مکتب و فابریکه و ... مصرف کنند!

  • پرسش واقعبینانه ای مطرح شده است. ولی شرایط کشور به گونه ای است که نه می توان سلطه ی مافیای کنونی را به عنوان مصلحت امروز وترس از فردا تایید کرد ونه می توان برای یک فردای موهوم از بهره ببرداری منابع طبیعی صرف نظر نمود. مساله به یک " اگر" وابسته است. اگر جنبش ملی نیرومند برای گرفتن حق خود ارادیت ومهار استبداد قبیله ای ودینی به وجود آید ونیرو های آزادی خواه، دیمو کرات بتوانند انرژی ملی را در مسیر درست آن رهبری نمایند، کشور از این ورطه خواهد گذشت.اراده ی ملی می تواند هرگونه قدرت ضد مردمی را به زانو در آورد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس