Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > اجمل نقشبندی کشته شد

اجمل نقشبندی کشته شد

يكشنبه 8 آپریل 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

نيروهای طالبان ادعا کرده اند که اجمل نقشبندی را کشته اند. اجمل نقشبندی خبرنگار و مترجم افغان از چندی پيش به همراه يک خبرنگار ايتاليايی بدست طالبان اسير شده اما دولت افغانستان نسبت به مبادله ی خبرنگار ايتاليايی با چند تن از سران طالبان اقدام کرده و تنها اجمل نقشبندی هنوز در چنگال طالبان بود. طالبان پيشتر راننده ی آنان را نيز به قتل رسانده بودند. اقدام دولت افغانستان خشم خبرنگاران را برانگيخته و آنان چند روز پيايی مقابل پارلمان با راه اندازی تجمع، اعتراض خود را اعلام کرده بودند. هنوز ادعای کشته شدن اجمل نقشبندی از سوی منابع معتبر تاييد نشده است.

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • اجمل کشته شد چون افغان بود و خونش برای آقای کرزی و دولت بویناکش ارزش نداشت. اما آن ایتالیایی آزاد شد چون اروپایی بود و خونش از خون اجمل سرختر و نباید به زمین ریخته میشد. نفرین به این زندگی و نفرین به این روزگار و تف و لعنت به یکچنین دولت خاین و بیگانه پرست و جنایت سالار.

  اما کشته شدن بیدریغ اجمل بیگناه تفی هم به روی به اصطلاح اتحادیه ژورنالیستهای افغان است که آنقدر بی‌روح و غیر جدی به مسئله برخورد کردند که قادر نشدند از مرگ یک هم مسلک شان جلو گیری نمایند. چون یک تعداد روشنفکر ترسو و جبون و ضد مردمی در این اتحادیه گرد هم آمده اند، کار شان در حد محکوم کردن رسانه‌ای به سبک دپیلمات های غربی خلاصه میشود و بس. اینان چون شهامت و وجدان بیدار ندارد که به یکچنین مسایل قاطع برخورد نموده بین خود و دولت کرزی خدا ناکرده مرز کشی نمایند و یا هم طالبان محترم را برنجانند. دفاع اینان از اجمل در حد «ما شدیدا این گروگانگیری را محکوم میکنیم و از دولت میخواهیم که به قضیه برخورد جدی کند و ....» خلاصه میشد که بی‌ارزش ترین و بصورتی دفاع خاینانه محسوب میشود چون در خود هیچگونه قاطعیتی نداشت.

  اگر اینان واقعا وجدان و شرافت و احساسی میداشتند و روشنفکران متعهد میبودند برخورد شان میتوانست بسیار قاطع باشد و به دولت هشدار میدادند که اگر در کنار خبرنگار ایتالیایی این جوان افغان را نیز رها نکند برخورد قاطع نموده گردن کرزی را رها نخواهند کرد. اینان میتوانستند در مقابل کاخ کرزی تجمع نموده با غریو شان لرزه به اندامش می‌انداختند.

  کرزی بیشرمانه به مطبوعات گفت «خبرنگار ایتالیایی را بخاطری در بدل 5 طالب رها کردیم که دولت ایتالیا در خطر تلاشی قرار داشت و آنرا دچار بحران سیاسی نموده بود.»

  چرا روشنفکران ما نتوانستند دولت آقای کرزی را در یکچنین بحرانی قرار دهند که ناگذیر به کاری برای رهایی اجمل میشد؟ اما می‌بینیم که مطبوعات و خبرنگاران ایتالیایی دولت خود را در یکچنین بحرانی فرو بردند که مجبور شد به هر صورتی شده حیات خبرنگار ربوده شده را تضمین نماید؟؟؟

  طبعا انتظاری بالاتر از اتحادیه ژورنالیستان افغان نمیتوان داشت. اتحادیه‌ای که در راس آن فرد سست عنصری چون سنگچارکی قرار داشته باشد که از جاسوسان رژیم ایران در افغانستان است، دیگر این اتحادیه چه ارزشی میتواند داشته باشد و اعضایش چه وجدانی میتوانند داشته باشند که بخاطر رهایی اجمل از آنان میتوان انتظار داشت که کفن پوش شده، جبن و ترس و معامله‌گری را کنار گذاشته و هرطوری شده وی را از مرگ برهانند.

  من بیشتر از اینکه به این جنایت طالبان خشمگین باشم، به معامله‌گری و ترس و محافظه‌کاری روشفنکران افغان خشمگینم که به نرخ روز نان میخورند و شهامت و جرئت و وجدان خطر کردن را ندارند و هیچگاه ملالی جویا وار به قضایا برخورد نمیکنند تا کاخ ظلم را به لرزه اندازند.

  • این ضعف سنگچارکی نه بلکه وظیفه وی بود تا به اربابان خود خدمتی کرده باشد. این در حقیقت ضعف ژورنالستان بودکه چه انسان بی عرزه را در راس قرارداده اند. حالا ما یک اچمل را از دستداده ایم فکراجمل های بعدی کنید. باید از یخن سنگچارکی و کرزی گرفت.

 • بسم الله الرحمن الرحيم

  اعلاميۀ حزب كنگرۀ ملي افغانستا ن

  كابل-افغانستان

  20-حمل -1386

  خبر شهادت مظلو ما نه ونا جوانمردانۀ روزنامه نگار آزاد كشور، اجمل نقشبندي،،قلب ميليونها هموطن رنج ديدۀ ما را دركنار خانوادۀ سوگوار آن شهيد عزيز داغدار گردانيده است.
  اين رويداد تلغ واندوهبار ،چهرۀ اۍ واقعي حاكميت كنوني را بيشتر ا زپيش به نما يش گذاشت.
  مرد م افغانستان در يكماه گذشته در عمل ديدند كه مسوولين دولت چگونه براي رهايي خبرنگار ايتاليا يي كه همراه با اجمل نقشبندي اسير طالبان شده بود ، حاضر شدند تا پنج تن از چهره هاي شاخص طا لبان را آزاد سازند ولي نسبت به سرنوشت يك شهروند افغا نستا ن، با چه بي اعتنا يي برخورد كردند.
  آنا نيكه از مشروعيت و استقلال دولت موجود دم ميزنند وبه اصطلاح از موقف دولت منتخب،مشروع ومستقل صحبت ميكنند ،با يد در يافته باشند كه چه سبكسرانه ،براي تو جيه نظريات شان در افكار عا مه تلاش كرده اند.
  ما با صراحت اعلام مي داريم كه اجمل شهيد،قرباني ندانم كاري ها،بي توجهي ها وبرخورد ها ي غير مسوولانه وضد ملي دولتمردان كشور گرديده است.
  ما در حاليكه خود را در سوگ شها دت روزنامه نگار جوان افغان شريك ميدانيم،از همه نيروها وشخصيت هاي متعهد به ارزشهاي ددموكراسي،استقلال وحا كميت ملي كشور بار ديگر ميخواهيم تا د ر مبارزۀ مشترك بمنظور حمايت از روند آزادي بيان وتحقق حاكميت مستقل ملي در كشور متحدانه تلاش نمايند.
  كميتۀ اجراييۀ حزب كنگرۀ ملي افغانستان ،مراتب همدردي وتسليت خويش را به خانوادۀ شهيد نقشبندي ابراز ميدارد.
  ومن الله التوفيق

 • بسم الله الرحمن الرحیم

  اعلامیه ی شورای متحد ملی افغانستان

  در محکومیت قتل اجمل نقشبندی خبرنگار افغانستان


  شهر کابل
  20/1/1386

  در تداوم فشارهای آشکار و پنهان بر اهالی رسانه ها در داخل افغانستان، شهادت اجمل نقشبندی نشانه ی دیگری از افزایش این فشارها تلقی می شود. این حادثه ی تکاندهنده که پیامد موضعگیری های غیر مسوولانه ی حکومت افغانستان و بعضی از حلقه های هیاهوگر و شدت عمل مخالفان نظامی دولت می باشد، نه تنها سبب افزایش نگرانی های جامعه ی خبرنگاری گردیده است. بل محافل سیاسی، روشنفکری و عموم مردم ما و جامعه ی جهانی را نگران عمق بی تدبیری و رفتار ناشیانه ی سیاسی حکومتی می کند که ملت برای گشودن گره های کور اوضاع بحرانی کنونی به آن چشم دوخته اند.
  شورای متحد ملی افغانستان در حالی که شهادت اجمل نقشبندی خبرنگار جوان افغانستان را محکوم می کند، این پیش آمد ناگوار را صدمه یی سنگین بر پیکر رسانه ها دانسته، برای ملت آزادیخواه افغانستان و به ویژه جامعه ی خبرنگاری و خانواده ی این شهید، تسلیت عرض می دارد و خواستار تشکیل کمیسیونی مستقل و ویژه برای رسیدگی به انگیزه ی موضعگیری های غیر مسوولانه ی حکومت در قبال این قضیه می باشد.

  و من الله توفیق
  شورای متحد ملی افغانستان

  • به همكان روشن است كه اكر شهيد مظلوم اجمل نقشبندي ازقبيله طالبان-كرزي اوغان خر ميبود مظلومانه شهيد نميشد اما جون اوبه قوم غبر اوغان تعلق داشت نه طالبان ونه هم كرزي به فريادهاي مردم كوش ميدادند. فاعتبروا يا اوللابصار

  • شهادت مظلومانه نقشبندی نشانه اشکار تعصبات قومی و قبیلوی پشتون هامیباشد که هرگز برغیر ترحم ندارند. درین شهادت دست کثیف کریم خرم که خودش نیز از همان قماش است تاارنج رنگین میباشد. این زنگ خطربر تمام اقوام غیرپشتون میباشد حتی خوووووودددددت!!!!

 • واقعا تکان دهنده غیر انسانی و اسلامی این اعمال خود فروختگان وبیگانه پرستان ومزدوران از خود در قتل اجمل نقشبندی از خود نشان دادند از انان توقع نباید داشت چون انان این اولین قتل نیست که انجام دادند خوب نظر به اعمال گذشته انها بیندازین بعد جواب خواهی یافت که اجمل ها را به قتل رساندند به فامیل محترم اجمل تسلیت میگویم .

  • برادران عزیز:
   شما هیچ در باره درایوریکه بایشان بود و در همان لحظات نخست به قتل رسیدحرف نزدید. بلی آنها کشته شدند چرا که از غیر بشتون بودند

  • I am to sad and shocked if we ara talking about pashtun or tajik wake up we are all afghans there is not different between us we are all human being if you think taleban are not kiling pashtuns you are wrong even i call them not afghan the real pasthun allways has big heart and forgivness so they are all pakis or criminals arabs or may be some stupid afghans who are just follwoing them without knowing about Islam or pashtun calture

   Do you forget how many pashtuns were killed by them in the past or even now they are killing head of tribes of pashtuns or mullah or others so please dont curse pashtuns without knowing

   I wish to see all afghan united rather then accusing each other

   Ikhlas Wardal

  • I am to sad and shocked if we ara talking about pashtun or tajik wake up we are all afghans there is not different between us we are all human being if you think taleban are not kiling pashtuns you are wrong even i call them not afghan the real pasthun allways has big heart and forgivness so they are all pakis or criminals arabs or may be some stupid afghans who are just follwoing them without knowing about Islam or pashtun calture

   Do you forget how many pashtuns were killed by them in the past or even now they are killing head of tribes of pashtuns or mullah or others so please dont curse pashtuns without knowing

   I wish to see all afghan united rather then accusing each other

   Ikhlas Wardak

جستجو در کابل پرس