صفحه نخست > خبر و گزارش > جرگه نوبتی فدراسیون توركان افغانستان در شهر هامبورگ آلمان دایر گردید

جرگه نوبتی فدراسیون توركان افغانستان در شهر هامبورگ آلمان دایر گردید

فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان
پنج شنبه 20 اكتبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روز شنبه تاریخ پانزدهم اكتوبر جرگه نوبتی فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان كه سومین مجمع عمومی ففتا به شمار میرود با اشتراك جمعیت كثیری از خلق تورك افغانستان از داخل و خارج مملكت اعضا و هواداران ففتا، شخصیت های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، علما و منورین، جوانان، نماینگان انجمن ها اعم از خانم ها و آقایان از كشور های افغانستان، آسیای میانه، توركیه، اروپای غربی و شرقی، امریكا و كانادا با حضور ژورنالیستان برخی از منابع خبر رسانی دایر گردید.
مجلس با تلاوت آیاتی چند از كلام الله مجید و استدعای صلح، امنیت، اتحاد و اتفاق توسط قاری صاحب حاجی عبدالرحمن افتتاح گردیده و دكتور قمرالدین مصلح معاون اول ففتا به حیث رئیس قسمت اول مجلس جرگه، برای پیشبرد آجندای جلسه دعوت گردیده و هیئت رئیسه مجلس قرار آتی برگزیده شدند: محترم حاجی عبدالسلام از كانادا، دكتور صالح محمد راسخ از افغانستان، محترم حاجی قاری عبدالرحمن از آلمان، محترمه بیگم هاجره پیمان از دنمارك، محترم حاجی حفیظ الله …،رئیس مجلس بعداز آنكه در مورد اهداف ففتا مختصرآ صحبت نمود، از داكتر همت فاریابی رئیس فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان دعوت نمود تا آجندای مجلس را با گزارش ففتا آغاز نماید. رئیس فدراسیون توركان افغانستان گزارش سه و نیم ساله كار و فعالیت ففتا اعم از دست آورد ها، موفقیت ها، نواقص و مشكلات را جمع بندی و در بخش های تشكیلاتی، مالی و فرهنگی منقسم و در مجلس ارایه نمود.
مسائل تشكیلاتی ففتا توسط دیپلوم انجنیر نجم الدین محمودی مسئول تشكیلات ففتا بررسی گردیده، لغو تشكیلات كینگاش قبلی و تصویب اعضای جدید كینگاش به حضور جرگه پیشنهاد و بعداز رایگیری تصویب گردید.
موضوع تعدیلات برخی از مفادات اساسنامه با هدف تكمیل آن، ماده بعدی آجندای مجلس بود كه مفادات تسوید شده در تعدیل توسط كمسیون تعدیلات اساسنامه، از طرف دكتور عبدالمنان تاشقین مسئول امور فرهنگی ففتا در مجلس ارایه گردیده و بعداز تبادل نظر و توضیحات لازم و با ازدیاد تعدیل در نحوه پرداخت حق العضویت در معرض رآیگیری اعضای مجلس قرار گرفته، تصویب گردید.
در بخش بعدی آجندا رئیس مجلس از رئیس فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان دعوت نمود تا كاندید سخنگوی ففتا را به مجلس معرفی و به معرض آرای عامه جرگه قرار دهد.
بدینترتیب محترم نجیب الله ضیا رحمان، دیپلومات و یكتن از كدر های با انرژی و جوان ففتا و مسئول فدراسیون در ایالت گوولف كانادا به اتفاق آرا به صفت سخنگوی فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان انتخاب گردید.
در ختم این بند آجندا، تماس تیلفونی با ستر جنرال عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان آماده گردیده و حاضرین جرگه در پای استماع پیام و بیانیه ایشان نشستند.
جنرال دوستم پیام تحسین و شادباش خود را به نسبت تدویر موفقانه جرگه نوبتی فدراسیون فرهنگی توركان افغانستان به رهبری ففتا و دیگر اعضا و حاضرین مجلس تقدیم نموده و موفقیت هرچه مزید ففتا را در راستای احیای هویت خلق تورك افغانستان آرزو نمودند.
همچنان رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان از وضعیت ناگوار شرایط سیاسی افغانستان صحبت نموده گفتند كه یگانه راه حل قضایای افغانستان ایجاد سیسم فدرالی در كشور میباشد، از روشنفكران و فرهنگیان جامعه تورك افغانستان خواستند كه وحدت و یكپارچگی را از دست نداده و در روند پیچیده مناسبات سیاسی و اجتماعی كشور سهیم شوند.
بعدآ از تفریح و صرف طعام، قسمت دوم مجلس تحت ریاست دكتور عبدالمنان تاشقین آغاز گردید. اعضای هیئت رئیسه قسمت دوم مجلس قرار آتی برگزیده شدند: محترمان جنرال عبدالغفور فاریابی از مونشن آلمان، حاجی محمد صادق از هامبورگ آلمان، بحرالدین روشنگر از امریكا، حلیم نظر از سویس، نجیب الله ضیا رحمان از كانادا، داكتر غلام سرور سخا از انگلستان و دوست محمد از بلژیك.
قسمت دوم مجلس شامل ایراد بیانات، سخنرانی ها، ارایه پیامها، پیشنهادات، نظریات و انتقادات بود.
اعضا و هوادارن ففتا كه درین بخش با ایراد بیانات علمی و سیاسی، ارایه پیامها و دعوت به تفاهم، وحدت ویكپارچگی در مجلس روحیه فرهنگی، علمی و همبستگی وطنی بخشیدند، قرار آتی میباشند: محترم حاجی قاری عبدالرحمن، محترم دكتور صالح محمد راسخ به نمایندگی از انجمن توركمن های افغانستان، محترم دكتور ایلمراد ارغون، محترم حاجی محمد صادق، محترمه بیگم زهره جان فیضی به نمایندگی بیگم های مجلس، محترم سراج الدین قیتمس، محترم حاجی محمد امین مقصوم، محترم انجنیر محمد ظریف به نمایندگی انجمن آیدین افغانستان، محترم محمد ظریف سادات به نمایندگی شورای رهبری جنبش جوانان اروپا، محترم عبدالمجید ازگون به نمایندگی از انجمن توركستان بیرلیگی هامبورگ، محترم دوست محمد به نمایندگی توركان افغانستانی مقیم بلژیك، محترم بهرالدین روشنگر به نمایندگی انجمن های فدراسیون در امریكا، محترم انجنیر فیض الله، محترم نصرالدین نظروف به نمایندگی از خلق اوزبیكستان، محترم حاجی خیر محمد مخدوم به نمایندگی از بنیاد خیریه (دوستم)، محترم نجیب الله ضیا رحمان به نمایندگی از توركان افغانستان در كانادا.
برخی از پیام های تبریكی و گزارش های وارده از انجمن های ففتا از داخل و خارج مملكت و همچنان پیامهای شخصیت های اجتماعی به نسبت ذیقی غیرقابل تصور وقت نتوانست قرائت گردد. و این پیامها و گزارش ها بزودی از سایت ففتا نشر میگردد.
دوستانیكه با استفاده معقول از فضای باز و دموكراتیك مجلس جرگه ففتا با ارایه پیشنهادات، نظریات و انتقادات سازنده شان، در روند مجلس سهم فعال گرفتند قرار ذیل میباشند: محترم داكتر علیشیر قیتمس، محترم عبدالمنان كوهی، محترم داكتر غلام سرور سخا، محترم نور محمد عمری، انجنیر ظاهر كوشا و عده دیگری از مهمانان مجلس.
در آخر مجلس پوهاند بسم الله میمنگی با ارزیابی مجلس جرگه بیانیه مفصلی ایراد نموده توضیح دادند كه ففتا در طول سه سال و نیم، با دستان خالی خود و در نبود حمایت مادی و معنوی هیچ ارگان دولتی ویا غیر دولتی و هیچ سازمان سیاسی ویا مدنی و صرفآ با حمایت مالی عده یی از اعضا و هواداران ففتا، به دستآورد های زیادی دست یافته است كه نباید با منفی گرایی در آن نگریسته شود.
همچنان پوهاند بسم الله میمنگی به نمایندگی ففتا از همكاری و زحمات هموطنان هامبورگ و به خصوص حاجی صاحب محمد صادق، حاجی صاحب خیرالله مخدوم و عبدالرسول وثیقی تشكری نموده و با قدردانی یاد نمود.
با ختم ارزیابی مجلس و آخرین صحبت، محترم اسدالله آسیابان مسئول شعبه روابط فدراسیون توركان افغانستان كه گردانندگی مجلس جرگه را به عهده داشتند، ختم مجلس جرگه نوبتی ففتا را اعلان نمودند.
از طرف گزارشگر ففتا

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • تركان اوغانستان بشكل بينظير باهم يكبارجه و متحد شده اند.اكر شاخه دوستم و يا اكر سازمان فرهنكى است.اكر در شاخه دوستم زياد تر مردم عوام ولى در سازمان فرهنكى همه دانشمندان و علما و نخبه كان واقعى جمع شده اند.برو فيسر شهرانى,داكتر همت فاريابى دكتوراى حقوق بين الدول,داكتران طب و انجينيران و دكتر بزركوار ميمنكى صاحب هم دران جاست كه ما هميشه مقالات درجه يك از انها را ميخوانيم.
    با تاسف كه دوستم و محقق عقب كرزى را كرفتند خودرا و مردم خودرا در جاه انداختند.امروز امده كه رزيم فدرتالى براى كشور ما بهتراست.اكر همين كب را بيش از انتخابات ميزدى خوب ميشد .بعد از ك و ز زدن جهازانو نشستن؟
    باز هم اميد به طرف سازمان فرهنكى تركان است كه همه دانشمندان و خرد مندان دور هم جمع شده اند و همه موضع اصولى دارند.
    اين كلان يك خلا است كه ما تاجيكان او غانستان نداريم .
    برادران هزاره هم خيلى يكبارجه هستند.

  • من فكر میكنم كه فدراسیون تركان افغانستان كه درین دو سه سال آنقدر رشد سریع دارد ، شاید در پشت آن تركیه و ازبكستان ایستاد باشد . بغیر از او این روشنفكران كم بغل از كجا اینقدر امكانات مالی پیدا میكند كه مصرف كند . به هر حالت این اتحاد ترك های افغانستان دشمنی با دیگران نباشد باید تآید كرد و از آن آموخت . سرور

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس