صفحه نخست > دیدگاه > غرق شدن صدها پناهنده افغانستانی در آب های اندونزیا

غرق شدن صدها پناهنده افغانستانی در آب های اندونزیا

حفیظ بشارت
پنج شنبه 22 دسامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

صدها پناهنده افغانستان اعم از مرد و زن وپیر جوان به شمول اطفال که از دست سگ جنگی های طالبان وبادارانش به خاطر نجات حیات خویش فرار کرده بودند درآبهای اندونیزی غرق شدند. آنان برای اینکه بتوانند خویش را به یک مکان امن برسانند، قربانی خشونت امواج دریا گردیدند.

این مهاجران با عبور از مرز های خطرناک افغانستان، پاکستان وسپس بعد از رساندن به اندونیزی از طریق دریا بصورت قاچاق توسط کشتی های کهنه و فرسوده خطرناکترین سفرزندگی خویش را به قمار میگیرند.

درحالیکه تعداد قلیل مهاجران با تجربه مشکلات زیاد میتوانند خویش را به آسترالیا برسانند، تعداد کثیری شان یا غرق میشوندیا دوباره به اندونیزی برگردانده میشوند. با تأسف و تأثرفراوان در حادثه دیروز یک قایق حامل حدود 300 پناهجو که بیشتر شان افغانستانی بوده ، در 80 کیلومتری سواحل جاوا مرز اندونزیا غرق شده اند. تنها از این جمله تمامی سرنشینان این کشتی 76 نفر نجات پیدا کرده اند.

دلیل غرق شدن کشتی را آب و هوایی بد و طوفانی اعلان کرده اند. تیم های نجات تلاش دارندتا کسانیکه هنوز زنده هستندرا نجات بدهند.

تمام مهاجران غیر قانونی از مسیر اندونیزی بطرف استرالیا مسافرت میکنند ، که اندونزی تنها سکوی پرتاب مهاجران غیر قانونی بسوی آسترالیا میباشد. علیرغم خطرناک بودن این مسافرت، این تنها مسیری است که مهاجران میتوانند برای رسیدن به هدف استرالیا انتخاب کنند.

در یک حادثه مشابه در همین منطقه در ماه گذاشته 8 نفر جان های شان را از دست دادند ، که 15 تن از مهاجران تا هنوز مفقودالاثر میباشند.

چند سال است ، که کشور های اروپای غربی به درخواست مهاجران افغان جواب رد میدهند ، و به بهانه های مختلفی درخواست مهاجران را رد میکنند. با درنظرداشت شرایط بد امنیتی بیشتر از 90 درصد مهاجران افغانستانی واجد شرایط پناهندگی میباشند. درصورتیکه کشور های غربی به قانون مهاجرت احترام بگذارند، مجبورخواهند بود تا به تقاضای اکثریت بزرگ این مهاجران جواب پناهندگی اعطا نمایند، درحالیکه کم تر از یک درصد از مهاجران افغانستانی موفق میشوند به عنوان پناهنده قبول شوند.

دلیل ناکامی وروبروشدن مهاجران به مشکلات عدیده درکشورهای غربی سیاست های دولت مزدور کرزی میباشد. وزیر مهاجر این دولت دست نشانده بارها قرار داد های غیر انسانی را با دول غربی امضا کرده است تا اجازه دهد مهاجران به زور به افغانستان برگردانده شوند. وبر اساس این توافق نامه های ننگین ، کشور های غربی اکثر مهاجران را مدت ها بی سرنوشت نگهداشته ، و سپس مطابق قرار داد غیر انسانی با حکومت پوشالی آنان را بصورت جبری به افغانستان انتقال میدهند. علاوتاً این کشورها با استفاده از شیوه های متنوع شکنجه و ارعاب مهاجران را وادار میکنند تا برای برگشتن به کشور خویش به پای سندی که بیانگر برگشت داوطلبانه میباشد، امضا نمایند، که متأسفانه بدین شیوه بربعضی ازمهاجران موفق میشوند بوسیله ی فشار های روحی و روانی غیر انسانی در زندان ها امضای شان را پای سند رد مرزی بگیرند. گفته شده است که کشورهایی مانند هالند و ناروی بارها به شیوه ی زندان ابوغریب عراق مهاجران راروبروی دهها افرادامنیتی و دوربین های مداربسته لخت میکنند و توهین و تحقیرکرده ازاین درو آن در میگذرانند. اینها همه روزه از این طریق فشار وارد میکنند تا مهاجران حاضربه برگشت به کشورشان گردند.

یکی از دلایل که مهاجران افغانستان مسیری استرالیا را انتخاب میکنند، همین مشکلات کنونی در اروپا است. همین کشورهای اروپای غربی ناقضین اصلی حقوق پناهندگان میباشند و به خواست پناهنده ها مطابق به قانون پناهندگی رسیدگی نمیکنند. بیشترین تلاش وزارت عدلیه این کشورها این است که چگونه به درخواست یک مهاجر جواب رد بدهند. آنان تلاش میکنند تا نقطه های منفی را از جریان مصاحبه مهاجرین بدست بیارند تا بتوانند برای ارائه جواب رد یک دلیل غیر منطقی بدست داشته باشند. بعد از اینکه جواب منفی به تقاضای پناهندگی یک پناهنده میدهند ، بلافاصله مهاجر را از کمپ بیرون میندازند ،و بافشار های غیر انسانی این مهاجران را وادار میکنند تا کشور شان را ترک کنند.

با گذشت 10 سال از اشغال افغانستان توسط کشور های امپریالستی،امپریالیست ها با اشتراک دهها کشور قدرتمند دارای مجهز ترین ارتش و کماندو ها نتوانسته اندکوچیکترین تغیر در شرایط سیاسی، اجتماعی کشور بوجود بیاورند. همه روزه تعداد کثیری از افغانستانی ها در سرتاسر کشور جان های شیرین شان را از دست میدهند ، و آنعده که زند میمانند، برای زنده ماندن با مشکلات سیاسی و امنیتی مشت و پنجه نرم میکنند. تعدادی دیگری مجبور به ترک خانه و زندگی خویش گردیده تا به کشور های دیگر پناه بیاورند ، ایران و پاکستان دو کشور همسایه است، که تاحال بیشترین مهاجرین افغان را در خود جا داده اند.

یکی از دلایل عمده رد درخواست های مهاجرین افغانستانی این است که مامورین امور مهاجرت میفرمایند ، افغانستان امن است، و سربازان حدود 40 کشور خارجی برای گرفتن امنیت شما به افغانستان رفته اند. در حالیکه این ارتش مجهز و مدرن امپریالیستی حتی قادرنیستند تا امنیت خویش را تامین نمایند چگونه میتوانند امنیت را برای مردم افغانستان به ارمغان بیاورند.

کنوانسیون ژنو سازمان ملل متحد در رابطه به وضعیت پناهندگان بتاریخ 28 جولای سال 1951 رسمآ به تصویب رسید که امروز، هنوز هم این کنوانسیون منحیث سنگ بنیاد حمایت از پناهندگان باقی مانده است. در طول شش دهه گذشته درین کنوانسیون تغییرات عمده وارد گردیده، اما امروز با چالش های بی سابقه مواجه میباشد.

این پیمان جهانی برای افرادی که واجدی شرایط پناهندگی میباشند ، تعریف مشخصی را ارایه نموده است. براساس این کنوانسیون هر فردی که بنا بر دلایل سیاسی، نژادی، مذهبی، عضویت در یک گروپ اجتماعی مشخص یا نظریه سیاسی ، یا عضویت در یگ گروه سیاسی مورد تعقیب، آزارو شکنجه و یا زندانی شدن و کشته شدن قرارداشته باشد، پناهنده میباشد. ولی این کشورها ترس زندانی و شکنجه و کشته شدن را دلیل پناهندگی نمیدانند. آنان میگویند که کسی که کسی مستحق پناه اندکه توانسته باشد با یک شانس خیلی عجیب و غریبی مانند قهرمانان فیلم هندی و امریکایی از چنگ قاتلان ، آزاردهندگان و شکنجه گران احتمالی اش فرارنموده باشد.

درمورد پناهنده سیاسی به وضاحت آمده که شخص متقاضی عضویت کدام حزب ویا گروه سیاسی را دارا بوده که نظر به تغییرات سیاسی در کشور، اعضای حزب مربوطه از طرف ارگانهای دولتی مورد تعقیب وپیگرد قرار گرفته باشد. ویا هم شخص کارمند دولتی بوده که آن دولت سقوط نموده وفعلا با روی کار آمدن حکومت دیگر همه کارمندان دولت قبلی زندگی شان به خطر افتاده باشد ، پناهنده سیاسی میباشند .

از جانب دیگر پناهندگی حق اولیه هر انسان است درصورت نبود امنیت در کشور یا منطقه سکونتش حق دارد تا در کشور دیگر درخواست پناهندگی نماید.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • باقی سمندر
  جدی سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی

  ما کشتی نشسته ګانیم ای باد شرطه برخیز !

  یاد غرق شده ګان و رفته ګان به کام نهنګان ګرامی باد !

  سلام به خوانندګان عزیز کابل پرس?

  وطنداران عزیز
  همه مردم اروپا وامریکا واسترالیا بخاطر فرارسیدن عید مسیح یاعید کرسمس و سال نو میلادی جشن میګیرند و درخانواده ها برای یک دیګر تحفه میدهند تا به خوشی خویش بیافزایند اما تحفه ای که ما دریافت مینماییم
  خبر مرګ عزیزان ما - خبردردناک طعمه نهنګان شدن جوانان ما - تحفه کشتن انسان های جامعه دراین شب وروز است .
  تحفه حاکمیت فاسد حامد کرزی و شرکا نیز از یکسو فرار شدن جوانان ما از فغان ستان است و از طرف دیګر معاملات با دولت های اروپایی و استرالیا و کشورهای دیګر برای برګشتاندن اجباری پناهجویا ن به افغانستان میباشد .
  من نفرت وانزجار خود را بازبرضد حاکمیت حامد کرزی وهمه نقض کنندګان حقوق پناهنده ها - حقوق بشر بیان میدارم وهمبستګی خود را با فراریان از فغان ستان در هرکشوری که میباشند و به هر ګروه قومی ومذهبی ومنطقه ای که خود را متعلق میدانند - بیان میدارم .

  یک بار خبردردناک رادر مورد هموطنان آواره وغرق شده ام درآبهای مجمع الجزایر اندونیزیا بخوانش ګرفتم - نفرت وانزجار بی پایان خود را برای مسببین اصلی این همه اواره ګی ها درافغانستان که حاکمیت سر تا پا فاسد حامدکرزی وشرکای جرمش و طالبا ن وحزب اسلامی و ناتو وشرکای جرم شان ومافیای چاق انسان درافغانستان وهرکجای دنیا است ،بیان میدارم .
  اینکه ازدرد و رنج هموطنانم در یونان یا درابهای جزایرای دوردست در اندونیزیا یا آسترالیا خبر میشویم یا از برخوردهای فاشیستی برضد مردمان سرزمینم در روز عاشورا در کابل - قندهار یا مزار شریف با اینکه نفرت وانزجار خود را بیان میداریم بایست در پی ان باشیم تا درقدم نخست برای پناهګزینان که ازغرق شدن نجات یافته اند ودر اندونیزیا درحالت بد بسر میبرند وهرجای دیګرتاحد توانایی کمک های مادی ومعنوی بنماییم . من برای بازماندګان غرق شده ګان و شهدای ابهای اندونیزیاکه طعمه نهنګان شده اند - صبر جمیل ارزو دارم وبه شکل غیر مستقیم میدانم که در شکم نهنګان درقهر دریا رفتن چه دردناک است .
  اینک میخوانم که فرزندان میهنم با انسانهای اواره دیګرغرق در دریا ګردیده وطعمه نهنګان وکوسه ماهی هاشده اند - وعده تا هنوز پیدا نشده و تلاش برای یافتن اجساد شان ادامه دارد .
  انسانهای حاکم ومستبد در اریکه های فرمانروایی در فغان ستان و بسا کشور ها غرق در فساد و لجن زار قدرت های استبدادی و لوش دلار و پوند استرلنګ و اویرو و شلینګ وتومان و کلدار شده اند .
  من همبستګی خود را با بیان نمودن چند واژه که به تنهایی نصف کار است بشما خوانندګان ارجمند نیز اعلان مینمایم اما باور دارم که وارد عمل شدن اصل کار است و بایست در این ماه های زمستان به داد آوارّه ګان فغان ستان هر چه زود تر برسیم ونامه های اعتراضی برضد رژیم حامد کرزی نوشته و به کمیسریای ملل متحد - و سازمانهای دفاع از حقوق پناهندګان و حقوق بشرګسیل داریم و فریاد انسانهای اواره را نګذاریم که همه درکام نهنګان فرو رفته وبلعیده شوند .
  اګر آوارګان فغان ستان در هر ګوشه ای که میباشند برایشان کدام حساب بانکی باز نمایند و شماره حساب شان را کابل پرس منتشر نماید وهرکه به قدر توان خود کمک مالی نماید - بهتر خواهد شد. اګر فریاد هموطنان غرق شده خود را به سایر هموطنان خویش برسانیم وبرای متشکل شدن در اتحادیه ها وبنیادهای حمایت از پناهندګان همت بګزاریم - کم از کم کاری انجام داده ایم .

  یاد غرق شده ګان در قهردریا وفرورفته ګان در کام نهنګان را ګرامی میدارم !
  اتحاد - مبارزه - پیروزی

  آنلاین : غرق شدن صدها پناهنده افغانستانی در آب های اندونزیا

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس