صفحه نخست > دیدگاه > نیازی به مذاکره نیست! طالبان پس از خروج نیروهای خارجی، با حمایت پاکستان به (…)

نیازی به مذاکره نیست! طالبان پس از خروج نیروهای خارجی، با حمایت پاکستان به قدرت می رسند!

مرتضی رحیمی
پنج شنبه 2 فبروری 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

سرانجام پس از ده سال نبرد نیروهای ناتو در افغانستان که تنها دستاوردشان کشتار شمار زیاد افغان های بیگناه از سوی هر دوجانب درگیر بود، اکنون ناتو بر شکست خود پی برده و طالبان را قدرتمندتر از گذشته می دانند.
شورشیان طالب نیز می دانند که پس از خروج نیروهای خارجی، با حمایت پاکستان دوباره به قدرت خواهند رسید و حکومت کرزی را توانایی حتی یک روز مقابله با آنها هم نیست.
پس مذاکره و دست صلح دراز کردن بیهوده است و وضایع کردن وقت!

زمانی که شورشیان طالب می دانند که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان دوباره با حمایت پاکستان قدرت را بدست خواهند گرفت، محال است به پای میز مذاکره بنشینند و راه صلح را در پیش گیرند.

شورشیان طالبی که خون هزاران افغان بی گناه را چه در زمان حاکمیت و چه در طی ده سال اخیر ریخته اند، هیچ هدفی جز به دست گرفتن قدرت دوباره در افغانستان را ندارند و برای این شورشیان مهم نیست که این قدرت از راه مزدوری به پاکستانی ها بدست اید و یاهم از راه ریختن خون افغان های بیگناه!

گزارش محرمانه پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) که توسط بی بی سی به نشر رسیده است این را آشکار ساخت که نبرد ده ساله امریکا و حامیانش برای از بین بردن طالبان که حامی تروریستان است، ناکام بوده و اکنون ناتو با زبان بر قدرت طالبان اعتراف می نمایند.

در این گزارش محرمانه ناتو امده است که ضعف و ناتوانی های حکومت کرزی، موضع طالبان در افغانستان را هر روز بیش از پیش قوی تر می نماید و شورشیان طالب مصمم تر از هر روز به مبارزه خود علیه حکومت کرزی و نیروهای خارجی ادامه می دهند.

گزارش ناتو نگاشته است که شورشیان طالب از حمایت گسترده دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی پاکستان برخوردار است و پاکستان از محل اقامت یا اخفای سران طالبان کاملاً اگاه بوده و این کشور از شورشیان طالب به عنوان آله یی برای رسیدن به اهدافش در افغانستان استفاده می کند.

در گزارش همچنان ذکر شده است که شورشیان طالب هم اکنون می دانند که پس از خروج نیروهای خارجی، با حمایت پاکستان دوباره قدرت را در افغانستان بدست خواهند گرفت و حکومت ضعیف کرزی توانایی مقابله با آنها را ندارند!

همه این ها راست است و حقیقت!

شورشیان طالب که فروخته شده پاکستان هستند در 2001 فقط نامی از آنها باقی مانده بود، اکنون در اکثر نقاط افغانستان حضور دارند و سبب نا امنی ها شده اند و این شورشیان اکنون در ولایت های همجوار کابل که چند کیلومتری از کابل فاصله ندارد آزادانه فعالیت می نمایند و حکومت.

مردم افغانستان در آوان سرنگونی طالبان خوشحال بودند که حکومت قانون و دموکراسی در کشور به میان آمده است اما گذشت زمان نشان داد که نه از قانون خبری است و نه از دموکراسی! بل حکومت کرزی تبدیل شده است به دستگاه ثروت و فساد پیشه یی آمده در داخل حکومت افغانستان و با ثروت از افغانستان خارج شده است.

نه تنها شورشیان طالب، بلکه همه آگاه هستند که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، حکومت کرزی تاب مقابله با شورشیان طالبان و حامیان پاکستانی آن را نخواهد داشت.

افغان ها می بینند، فردی که با رای شان رییس جمهور منتخب گردید به چه راحتی خون هزاران افغان بی گناه را زیرپا نهاده و به قاتلان شان (شورشیان طالب) برادر خطاب می نماید.
کرزی هر روز از موضع ضعف به طالبان ندای صلح می دهد و شورشیان طالب که حتی با کلمه مقدس صلح نیز آشنا نیستند و از آن بوی نمی برند هر روز با موضع قدرت ندای کرزی را رد می نمایند.
همانگونه که گزارش ناتو ذکر کرده است، وقتی که طالبان می دانند که تا دو سال دیگر خارجیان نخواهد بود تا از کرزی و حکومتش حمایت کند و تا دوسال دیگر قدرت را دوباره بدست خواهند گرفت پس چه نیاز است به پای مذاکره نشستن!!
این را همه می دانند که طالبان هیچ گاهی از موضع قدرت تن به مذاکره و صلح نمی دهند و همه تلاش های امریکا، متحدینش و حکومت کرزی برای ترغیب طالبان به مذاکره بیهوده است و وقت تلفی.
از سوی دیگر اکنون پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) اعتراف کرده است که مبارزه ده ساله شان علیه طالبان که حامی تروریستان هستند ناکام بوده است.
امریکا و متحدینش از ابتدا باید به این می اندیشیدند که برای نابودی تروریستان و حامیان تروریستان(طالبان) باید "تیشه را بر ریشه می کوبیدند".
طالبان که یکی از حامیان سر سخت القاعده بود، از پاکستان آب می خورد تا در طی ده سال اخیر بر علیه نیروهای خارجی و حکومت افغانستان بجنگند. اگر امریکا و متحدینش خواهان نابودی طالبان بودند باید از همان اول به پاکستان که پایگاه های اصلی تروریزم و حامیان تروریزم در آنجا است توجه می کردند.

اما افسوس که این کار نشد و اکنون دیر است و آب از سر گذشته!

حال هر چه دست صلح دراز کنیم و سنگ مذاکره مذاکره بر سینه زنیم فایده یی ندارد. چون شورشیان طالب آگاه هستند که حکومت افغانستان را توانایی مقابله با آنها نیست و تا دو سال دیگر خارجی نیز نخواهد بود تا از حکومت کرزی حمایت کند.
طالبان اکنون می داند که با حمایت پاکستان بار دیگر در افغانستان به قدرت خواهند رسید و نیازی به مذاکرات و پیوستن به صلح ندارند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اينها كه تمام اقوام غير بشتون خلع سلاح و تنها بشتونها را از جهارطرف مسلح ساخته اند,جه هدف دارند؟
  ايا ازين زندان بزرك ميخواهند مسلخ بزرك بسازند؟
  خود شان جل و بوستك خودرا جمع كرده اند.
  اينها كه در برابر شمشير اى اس اى تاب نياوردند,باهمه اسلحه مدرن سقيل و خفيف شان حاضر اند غارموش را به كرايه بكيرند,ما متظر جه هستيم؟
  رهبران ما كدام كرنتى دارند كه نسل كشى ها ى قبيله مزخرف با حمايت كشور هاى خارجى باز تكرار نميشود؟
  علمبردار استبداد مملو از زهر قومبرستى كه با تقلب بر تارك قدرت خركه افكنده و از جانب كروب حكمتيار و او غان ملتى ها احاطه شده و مشوره ميكيرد,ما را نجات خوهد داد؟
  ما به كدام اساس از جنكال طالب و اى اس اى ادم كش بر امان خواهيم ماند؟
  كدام بزركوار اكر درين مورد روشنى باندازد.

 • خدا یا توبه عجب قوم جاهیل را گیر امده ایم این مردم بی فرهنگ واقعا جاهل است اگرنه تو زور امریکا را نداری از امریکا گذشته تو زور نا تو را نداری کشته میشوی و مردار میشوی پا کستان از تو استفاده میکند از تو میخواهند منحیث سپر انسانی کار بیگیرد او پشاتین او اوغان غول هوشیار شو تباع میشوی اگر امریکا قهر اش امد دشمنان تو را مسلح نموده باز چی خواهی کرد اکنون بهترین چانس است برایت او غول تاریخ و جغرافیه.
  او بی عقل اوغان پاکستان دوست تو نیست از جهالت دست بکش نابود میشوئی از خواب بیدار شو خواب های گذشته را فراموش بکو ورخیز وقت کار است او قوم نعلتی او قوم مذدور او قوم بد نام او قوم فاشست او قوم جنایت کار او قوم تبحکار او قوم لجوج او قوم چرسی او قوم تریاکی او قوم بد کار او قوم بیکار او قوم بیسواد او قوم کمسواد او قوم فریب خورده او قوم نا فهمیده او قوم بیصیفت او قوم کوچی او قوم وحشی او قوم اوغان او قوم غولان او قوم غو غو غغغو.

  • پیش سگهای شورای نظار امریکا خدا است.

   او خر ها امریکا یک کشور است و از خایه اش آویزان نباشین که د دنیا و آخرت خوار میشین. و این پیامم را به دامادهای موُقتی چشم آبی خود برای کمیشن گرفتن هم نشان نتین.

  • تو هم از خايه اى اس اى حرف نزن.

 • سلام به هموطنان عزیز
  نعلت بر تو مسعود پرست مسعود مسعود شخص خئین قاتل بیرحم و جاسوس روس بود مسعود هزارها انسان را زنده بگور کرد مسعود تخم نفاق را بین ملت های افغانستان ریخت شما کسانیکه از مسعود دفاع مینمائید و او را قهر مالی و تاریخ خوانده اید او قهر مان نبوده بلکه او یک خائی ملی بوده که زمینه تجاوز دشمنان را به افغانستان اماده ساخت .
  مردم از طالب ها شکایت دارند طالب ها صلح را در افغانستان تائمین نمود طالب ها ممکلکت را از تجزیه نجاد داد طالب ها ادم کش ها جلو گیر ی نمود طالب ها مدافع راستین این وطن است این مسعود پرستان است که با مدافعین این وطن دشمنی دارند ایا کسی سوال خواهند کرد که مسعود انقدر سلاح و مهمات را از کجاه میکرد که بر ضد مردم افغانستان استعمال کرده همه را نا بود کرد طبعا جواب چنین خواهند بود که از روس ها میگرفت روس ها این دشمنان قسم خورده مردم افغانستان نبود حالا شما خائی ها مسعود خاین مرتد جادوگر ملعون را قهرمان ساخته اید.

  • آن هایی که خودرا از خایه ی آی اس آی اویزان کرده اند قطر خایه ی پاکستانی را نمی بینند یا می بینند وافتخارمیکنند. این سیاه دلان و نوکر صفتان مادرزاد آدم شدنی نیستند.

  • روسها را بشتونها اورده بودند و انها به باى يك ابر مرد بزرك او فتيدند.جالب است كه ابر قدرت بزرك كه در جنك سك را خورده بود به يك مرد مردان در كوهبايه هاى هندوكش تسليم ميشود.بزركى مسعود را درتاريخ اين كشور كسى ديكرى نداشته.قبيله يك عده او غان ذلتى ها زن هاى اى اس اى ديد انرا ندارند.
   كرجه سالهاست كه ان بزركمرد نيست و قوله سك ها از عقب كار وان هنوز شنيده ميشود.اين شخص مزخرف از ينكه امروز كى ملامت است حرف نميزند زيرا امروز همه جيز ها روشن شده است.
   مرك بر اين زى زى هاى وطنفروش و مزخرف.

 • فرشید بچیم شعار ما این است ( زن شورای نظاری باید به خر داده شود و از طالب به سگ)

  • زن خودت را نگفتی که به کی بایدداد؟ اگر پشتون هستی زنت لایق حمید گل را دارد. اگر از آن هزاره های عقده ای و نفهم هستی زنت را باید یکبار دیگر به طالب داد تا از آن نسل دورگه به وجود آمده و وحدت ملی ادعایی " بابه" تحقق پذیرد.

 • طالب اگر این قسم باشد مسلمان خاهد چه رقم بود

 • مسلمان یعنی برادر کشی
  مسلمان یعنی غلامی
  مسلمان یعنی وطن فروشی
  مسلمان یعنی شهوت پرستی
  مسلمان یعنی وحشی گری
  مسلمان یعنی خود کشی
  مسلمان یعنی تفرقه اندازی
  مسلمان یعنی قسم خوری
  مسلمان یعنی به آتش کشیدن قران توسط طالب کرام
  مسلمان یعنی خود کشی وانفجار در مسجد توسط طالب کرام
  مسلمان یعنی کشتن مردم بی گناه ومظلوم

  این مسائیل فقط در مسلمانی پشتون ها و وهابی های جنتی است ودر کتاب های دست ساخت خودشان توسط خود شان به چاب رسیده است وعملی میگردد .
  برادران عزیز اگر با مسلمانی آشنائی ندارید در آینده آشنا شوید .

  با احترام
  مجاهدین اسلامی ناب محمدی

 • طالبان چې لس كاله مخكي يې د اتو كلنو دپاره د افغانستان پر ۹۸ سلنه برخه واك درلودى ځان يې مستقل باله او ويل يې چي هدف يې د افغانستان خپلواكې او د كورنۍ جګړې ختم دى خو د دوى د لاسه د افغانستان خلكو نور ظلمونه هم وليدل او د القاعدې تروروستي ډلي د خپلو هدفونو قرباني كړه چې دا مهال يې د ملاعمر په مشري طالب ډله هم ترهګره كړې ده او په ډيره بې رحمانه ډول يې سلګونه افغانان او د افغانانو د سر سړي ووژل .
  حقاني چې د طالبانو د پرځيدو وروسته يې نوم څرګند شو او د افغان دولت پر ضد يې فعاليت پيل كړ تر اوسه يې جنګيږي خو ښكاره ده چې مرال يې د لاسه وركړى او نور د امريكا سره د جګړې توان نه لري .
  دوې مياشتي مخكې د حقاني ډلې مشر سراج الدين حقاني د بي بي سي راډيو د پښتو څانګې سره په مركه كې وويل چې د دوى او طالبانو مشر يو دى او هغه ملا عمر دى .
  هغه وويل چې دوى بيله ډله نه ده او هر څه د طالبانو د مشر ملاعمر په لارښوونه كوي خو وروسته طالبانو دا ونه ويل چې حقاني په دوى پوري اړه لري او يا يې نه لري .
  سوال دلته دى چې كه د حقاني ډله د وسله والو طالبانو ډله وي نو بيا د حقاني نوم ته څه اړتيا سته خو بايد د طالبانو ډله وبلل شي ، خو رشتيا خبره دا ده چې حقاني ډله بېله او د طالبانو ډله بېله ده او دا هم ښكاره ده چې د دې دواړو ډلو په منځ كې يو عالم اختلافونه شته او دواړي ډلې كوښښ كوي چې د ځان امتياز زيات كړي .
  كله چې په ۲۰۱۱ كال كې په كابل كې پر انټركاننيټل هوټل باندي ډله ايز ځانمرګي بريدونه وشوه او وسله جګړه هم رامنځ ته شوه نو حقاني ډلې اعلان وكړ او ويې ويل جې دا بريدونه دوى تر سره كړي دي او پړه يې دوى په غاړه اخلې ، دلته طالبانو ته دا كار خوند ور نه كړ او پر حقاني يي دا نه وه پيرزو چې د دومره لوى بريد امتياز دي دوى تر لاسه كړي ، نو په هم هغه وخت كې طالبانو په خپلو منځو كې پر دې فكر وكړ چې بايد دا بريد دوى تر سره كړى واى .
  اوس دا خبره څرګنده ده چې حقاني او طالبان يوه ډله نه ده بلكه يو له بل سره حريفان دي او په خپلو منځونو كې ژور اختلافات هم لري .
  په پاكستان كې هم د حقاني ډله فعاليت كوي خو اوس هلته د امريكا د متحده ايالاتو د بې پيلوټه الوتكو په بريدونو كې زيانمنه شوې ده او كوښښ كوي چي په افغانستان كې فعاليتونه وكړي .
  د طالبانو د ډلې مشر ملا عمر ته د حقاني د ډلې فعاليتونه هم خوند نه وركوي ځكه دطالبانو ډير بريدونه همدې ډلې په ځان پوري تړلې دي او دطالبانو په مصرف د شويو بريدونو امتيازه يې ځان ته اخستى دى چې دا هم ددې ډلې لويه كمزوري ښيي ځكه خپله يې د بريدكولو توان د لاسه وركړى دى او د نورو په كړنو د ځان دپاره نوم ګټي ، دا تشه يوازي حقاني نه لري بلكه طالبان هم ورته كړني كوي ، ډير هغه څه چې د شخصي دښمنيو او يا قومي شخړو پر بنسټ تر سره كيږي مسووليت يې طالبان اخلي چي دا خپله د طالبانو د كمزورۍ علامه ده.
  نو بايد ونه ويل شې چې حقاني او ملاعمر يو نه دى ، يو خو نه دي بلكه تر خپل منځ ژور اختلافونه هم لري

 • آقای وردکی

  آفرین به فرهنگ وکلتور وتعلیم وتربیه شما
  قبیله اوغان از فرهنگ های والای بر خور دار است

  آقای وردکی اگر در پاکستان بوری قابل تقدیر هستی .
  دستگاه استخبارات پاکستان یک واسکت انتحاری برایت تحفه مدهند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس