Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > چطور اعتماد کرد؟

چطور اعتماد کرد؟

لغو مجوز دانشگاه کاردان
صميم يعقوبی
سه شنبه 29 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

ترتیبات برای قطع نمودن درختان کنار شاه راه گرفته شده است، تا قبل از اینکه پرنده گان لانه زنند کار تکمیل گردد، در غیر آن پروژۀ دوازده میلیون دالری باید الی بهار سال 2008 به تعویق افتد. یورکشایر (انگلستان) 6 می 2007

سگی که 12 میلیون دالر سرمایه دارد، با نظرداشت خطر اختتاف و مرگ آن توسط طیاره ای شخصی به جای نا معلوم انتقال داده شد. نیویارک (آمریکا) 4 دسامبر 2007

مرد سودانی بعد از لواطت نمودن با یک بُز مجبور به ازدواج با آن بُز گردانیده شد. سودان 24 فبروری 2006

2300 تن از محصلین که جهت سپری نمودن امتحانات خویش به سوی دانشگاه رفته بودند: دانشگاه را لغو یافته به منازل خویش برگشتند.کابل (افغانستان)23 جنوری 2008

خوانندگان محترم لطفاً حقوق حیوانات را از چند کشور جهان با نسل جوان یعنی آینده سازان کشور ما افغانستان مقایسه کنید.

کی ها مقصر اند؟ چرا بی اعتمادی را در جامعه ایجاد می نمایند؟

به تاریخ 23 ماه جنوری سال 2008 شاگردانی که در جریان آمادگی امتحانات خود بودند، بدون کدام اگاهی قبلی در یکی از روزهای معمول، دانشگاه خویشرا بسته یافتند.

شوراي عالي وزارت تحصيلات عالي کشور، 11 تخطي موسسه تحصيلات عالي کاردان را اعلان نموده جواز مؤسسه را فاقد اعتبار اکادميک خوانده است.

هر قراردادی که میان افراد بی سواد جامعه صورت می گیرد، با آنکه سواد ندارند – بطور شفاهی واضح می گردد که در صورت تخطی چنین و چنان رفتار صورت خواهند گرفت، لذا مطمئن هستیم که وزارت محترم تحصیلات عالی همچو پروسۀ ای را طی نموده و بعداً قرارداد را با این موسسه بسته است، ولی در اینجا سوال به میان می آید که آیا وزارت محترم در صورت ناکامی و بی کیفیت بودن مؤسسه بیش از 2000 تن محصلین را طبق قرارداد - قربانی قرار دهد؟

بر علاوه ای اینکه هر سال 60 الی 70 در صد از شاگردان کشور در امتحانات کانکور بی نتیجه قرار داده شده بی سرنوشت گذاشته می شوند. و حال با تاسف باید گفت که شاگردان باقی مانده به طریقه های مختلف بی سرنوشت گردانیده می شوند. تاجران خارجی چطور بالای اوضاع این کشوراعتبار نمایند در صورتیکه شهروندان خود این کشور بالای حکومت خویش اعتبار ندارند.

حالا دانشگاه های دیگر هم ادعای داشتن جواز را دارند و تا حال کدام اعلامیۀ از طرف وزارت در باره ای این دانشگاه ها نشر نشده است.به آرزو آنکه محصلین این دانشگاه ها به سرنوشت محصلین کاردان دچار نشوند.

============

اعلاميه مطبوعاتي وزارت تحصيلات عالي!

به تاريخ: 8 دلو 1386

شوراي عالي وزارت تحصيلات عالي به تاريخ 3 دلو سال جاري داير و وضعيت موسسه تحصيلي خصوصي کاردان را مورد بررسي قرارداد .

دراين جلسه توضيحات مستندي از سوي رياست انسجام امور اکادميک، رياست محصلان ورياست تفتيش مبني بر (11) مورد تخطي موسسه تحصيلي خصوصي کاردان ارايه گرديد.

با ملاحظه تخطي ها وبي اعتنايي هاي مکرر موسسه تحصيلي خصوصي کاردان که از يک طرف باعث پائين آوردن کيفيت تحصيل ، برهم زدن دسپلين اکادميک، کاهش اعتبار موسسات تحصيلي، ايجاد تشويش هاي اجتماعي واز طرف ديگر باعث تشجيع و تشويق بينظمي ها وخود سري هاي ديگران گرديده است. بناً شوراي عالي بعد از بحث مفصل وهمه جانبه به اتفاق آراء فيصله نمود که مطابق ماده (31) لايحه تأسيس موسسات تحصيلي خصوصي ، اجازه نامه موسسه تحصيلي خصوصي کاردان که قبلاً از سوي وزارت تحصيلات عالي تفويض شده ملغي بوده وموسسه مذکور از اين به بعد از نظر وزارت تحصيلات عالي فاقد اعتبار اکادميک ميباشد.

در اين رابطه براي رفع مشکلات محصلان کميسيون پنج نفري در وزارت تحصيلات عالي موظف گرديد تا ايشان را کمک ورهنمائي نمايد.

تخطي هاي موسسه تحصيلات عالي کاردان قرار ذيل مي باشد:

استفاده از نام (پوهنتون) در لوحه ها، اعلانات، مکاتيب و ساير اسناد رسمي در مغايرات با تفاهمنامه، اجازه نامه و لايحه موسسات عالي تحصيلات خصوصي.

عدم ارسال اسناد تحصيلي استادان جهت ارزيابي بورد انسجام امور امادميک تحصيلات عالي.

عدم پرداخت پول تضمين مالي مطابق ماده (9) لايحه.

عدم تکميل و ارايه اسناد فراغت صنف دوازدهم نوشمولان و تخلف از معيار هاي پذيرش در موسسه تحصيلي.

عدم تشکيل شوراي علمي و عدم دعوت از نماينده گان ذيصلاح وزارت تحصيلات عالي در اين شورا.

عدم تعين و تثبيت جاي و محل دايمي براي موسسه تحصيلي و عدم ارايه اسناد در اين مورد.

جلوگيري از حضور نمايندگان عالي در کانکور نوشمولان.

براه انداختن تحصيلات ماستري بدون مجوز قانوني.

عدم ارايه گذارش منظم از فعاليت هاي آن موسسه به وزارت تحصيلي محصلين.

عدم توجه به ماده (16) لايحه در مورد تعين نورم هاي اخذ هزينه تحصيلي محصلين.

بي اعتنايي به توصيه ها و اخطار ها نامه هاي متعدد کتبي و حضوري کميسيون ذيصلاح وزارت تحصيلات عالي.

كارنامه

واژه های کلیدی
جوانان
آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

  • سلام !
    من یکی از محصلین پوهنتون کاردان هستم.من میخواهم که به وزارت تحصیلات عالی بگویم که وزارت تحصیلات عالی به ما محصلین چه کرده میتواند؟هر سال به هزاران شاگرد را بی نتیجه اعلان میکندو بی سرنوشت رها میکند.اماوقتیکه کسی دیگری میخواهد با این شاگردان بی سرنوشت همکاری کندوپول خود را در راه دانش به مصرف برسانند وزارت تحصیلات عالی باید به بسیار خوشی از آنهاحمایت کندبه خاطریکه جذب تعداد نسبتآ زیاد محصلین درپوهنتون از توان شان بیرون است.
    در صورتیکه آینده کشور به دست ما است پس اگر ما بیسواد باشیم کشور خود را ویران میسازیم به خاطریکه خوب و بد را تفکیک کرده نمیتوانیم چون علم نمیداشته باشیم.بنآ از وزارت تحصیلات عالی جدآ خواهش میکنم که هر خصومت که دارند با مسئولین کاردان داشته باشند ما محصلین را متضرر نسازند.و هر چه عاجلتر حیثیت قبلی پوهنتون ما را دوباره اعطا کنند ممنون شان خواهم بوداین کار را به خاطر آینده روشن این کشور بکنند خصومت های خود را کنار بگزارند به خاطر آبادی افغانستان.خدا کند که نظریهء مرا به سمع وزارت محترم تحصیلات عالی برسانید.تشکر.

    • سلام با عرض سلام به شما خواننده های محترم . من هم یکی از محصلین بی سرنوشت در افغانستان هستم . 9 ماه شده که در افغانستان اقامت می کنم . من در ایران در رشته ی ادبیات و علوم انسانی درس خود را به پایان رسانده ام و در اینجا مجبورم دروس ریاضی را بخوانم که اصلا در رشته ی خود نخوانده ام و فکر می کنم به کسانی که در این رشته در ایران درس خوانده اند در افغانستان ظلم می شود . حالا ما باید با این مشکل چه کار کنیم؟؟؟ آیا وزارت تحصیلات عالی و وزارت معارف افغانستان درباره ی این چالش و مشکلات این افراد آیا هیچ فکری کرده اند؟ ما بدبخت ها چه کار کنیم؟؟ من از شما خواهش دارم تا پوهنتون کاردان را دوباره رسمی اعلام کنید و نگذارید تا ما دوباره بی سرنوشت بمانیم. با این وضعیت افغانستان پیشرفتی نخواهد داشت. با تشکر

  • به نام خداوند"
    با عرض سلام و ادب خدمت خوانندگان عزیز من یکی از شاگردان هستم که حالا جدیداً خواهان اشتراک را در پوهنتون کاردان نموده ام با اثر مشکلات کانکوری و یا مشکلات دیگری نتوانستم خود را شامل پوهنتون های دولتی نمایم. و از این که وزارت تحصیلات عالی این پوهنتون شخصی را ثبت تحصیلات عالی نموداین هم یک کمک از طرف ان وزارت میباشد.و در رابطه به این پوهنتون البته پول اضاضه را از شاگردان اخذ مینماید مگر به یاد داشته باشید که سیستم تدریسی ان هم سیستم جدید و امروزی میباشد و در سیستم امروزی باید پول پرداخت نمود برای اینکه اگر استادی هم به سیستم امروزی تدریس میکند خواهان پول اضافه میباشد مگر باز هم این مربوط به پوهنتون کاردان میشود که در مورد اقتصاد مردم و اجتماع مایان هم نظری داشته باشند. شاید کمبودی های داشته باشیم مگربه نظر شخصی خود باز هم پول را هیچ گاه در مقابل دانش ارزش نمیدهم.ناگفته نباید گذاشت که در مقابل پول شاگرد هم مسولیت بیشتری را احساس میکند برای اموزش ان بناً تمام پوهنتون های کشور چی خصوصی و چی رسمی باشد به تشویق از طرف اداره مربوطه میتوان فعالیت های خویش را افزایش و در اینده شکایت هم نخواهید داشت.بنا از وزارت تحصیلات عالی خواهیش به عمل میاید تا درقدم اول ایشان را متوجه تخطی های ایشان و بعدا همکاری همرای ایشان صورت گیرد و نام اولی پوهنتون کاردان را دوباره برایشان داده شود تا اجتماع سهم گرفته و اینده خویش را از طریق این روشن سازیم و باز هم مربوط به سوالم که ایا من به نظریات دوستان میتوانم خود را شامل این پوهنتون نمایم یا خیر من منتظر نظریات شما دوستان هستم. شاید معلومات من کم باشد همکاری نماید

جستجو در کابل پرس