صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > آيا بودجه تبعیض آمیز و ضد ملی مانند سال پیش، پس از لابی گری و معامله دوباره (…)

آيا بودجه تبعیض آمیز و ضد ملی مانند سال پیش، پس از لابی گری و معامله دوباره تصویب می شود؟

کابل پرس
يكشنبه 18 مارچ 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: سال گذشته مانند امسال و سال های قبل از آن، بودجه ی ضد ملی و تبعیض آمیز از جانب وزیر مالیه کرزی به پارلمان رفت و در پس اعتراض ها در رسانه ها، در ابتدا به تصویب نرسید. اما متاسفانه در اثر معامله و زد و بند وکلا (؟) دوباره تصویب شد و ساختار تبعیض آمیز آن و نحوه ی نابرابر توزیع ثروت ملی همچنان به حال خود باقی ماند.
امروز هجدهم مارچ، پارلمان طرح بودجه سال 1391 را رد کرد. اما همچنان بیم آن می رود که معامله و زد و بند وکلا با حکومت، بودجه ی ضد ملی دوباره تصویب شود.
بودجه سال 1391 خورشیدی مانند سال قبل در حالی توسط عمر زاخیلوال وزیر مالیه حکومت طالبی- قبیله ای کرزی به پارلمان ارایه شده است که سرشار از تبعیض می باشد. برای نمونه باز هم طبق روال قبل، هیچ بودجه ی انکشافی و بودجه برای طرح های زیربنایی برای ولایاتی چون دایکندی، غور ، بامیان و بدخشان در نظر گرفته نشده است. در حالی که برای برخی از ولایات که جمعیت آن ها کمتر از نیم ولایاتی چون دایکندی است، به دلیل داشتن اشتراکات قبیله ای با کسانی که شاهراه اقتصادی افغانستان را بدست گرفته اند، انواع طرح های اقتصادی و انکشافی در نظر گرفته شده است. بودجه ای که از سوی عمر زاخیلوال برای سال 1391 در نظر گرفته شده، نشان می دهد که او هم سیاست طالبان نکتایی پیش از خود انوالحق احدی و اشرف غنی احمدزی را در پیش گرفته است.

بودجه سال 1390 باید از سوی پارلمان رد شده و اصلاحات جدی در آن صورت گیرد.
متن کامل بودجه سال 1390 که به پارلمان ارایه شده را می توانید در فرمت پی دی اف بخوانید.

متن کامل بودجه تبعیض آمیز حکومت طالبی- قبیله ای در سال 1391 خورشیدی
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • طبق برسی سرسری ازین جدول طوری برداشت میشود، که (تقریباّ) 99% بودجه ها به وزارتخانه ها، یا عموماّ بنام پروژه ها اختصاص داده شده، فقط (تقریباّ)1% از ولایات نام برده شده است. همچنان ( درمقایسه با ولایات مرکزی کشور) به ولایات فقیر و دورافتاده مانند نیمروز، نورستان، سرپل و فراه کمترین بودجه را اختصاص داده اند.

  به هر صورت، هرگوشه ای این خاک وطن ماست و هرجای آن اگر آباد شود، به سود همه ای ماست.
  مگذارید، که رهبران خائن، ما مردم عوام را فقط به یک ولایت تحت حکمروائی خود شان منسوب کنند و درین کشورغنی ازمنابع طبیعی و معادن گرانبهأ، عرصه زندگی را برای ما تنگترسازند.

 • سلام به همه دوستان در کابل پرس?.

  واقعیت این است که متأسفانه بودجه کشور که از پول گدایی خارجیها تأمین می شود در جیب مافیای اداری و مواد مخدر می رود و بیش از نصف بودجه مصرف نمی شود و اگر هم مصرف بشود از کجا معلوم است که در همان پروژه هایی از پیش تعیین شده و روی حساب و کتاب مصرف می شود؟؟؟؟؟؟؟؟
  آیا پارلمان آنقدر نظارت دقیق و اقتدار دارد که بتواند تمام پروژه های نام نهاد را دقیق ارزیابی نماید تا عمق فساد و ریخت و پاش دلالان و مفسدان را کشف نماید؟؟؟؟؟

  مثلا حکومت آمد گزارش داد که 60٪ بودجه را مصرف کرده است که بتواند اثبات کند که دقیقا در همان مواردی که مصرف باید می شد مصرف شده است؟؟؟؟؟؟؟

  که می تواند بداند که ای بسا در جاهایی این بودجه به ضرر اقتصاد ملی مصرف شده است. مثلا یک والی از یک کمپنی سرک سازی یک ملیون دالر بگیرد و بگوید فلان پروژه سرک سازی را یک رقمی خودت سرو ته اش را جمع کن و به من فاکتور بده که به دولت بدهم!!!
  و............

  کاش تمام سایتهای ما مثل کابل پرس آزاد و دارای نگاه انتقادی می بود.

  عزیزم اگر حتی روی یک شاروال نظارت عمومی دقیق نباشد به خدا تبدیل به مافیامی شود حالا چه برسد به دولت که تمام شاهرگهای اقتصاد و قدرت و رسانه و........ را خودش در دست دارد.

  من میگم بهتر است دولت افغانستان سایتهای مثل کابل پرس را تشویق کند نه مجازات. اینگونه سایتهای آزاد خیلی از حقایق را که دیگر جیره خواران افشا نمی تواند افشا می کند.
  ببخشید که سخنم از کجا به کجا کشید.

 • پشتونها در قبیله گرای دستان دیگر ان را ازپشت بسته است .بعدازین اگر فارسی زبان قبیله گرایی کرد پشتونها نگوید شما قبیله پرست هستید زیرا ما از خودانها یاد میگریم چاره نیست جز این ...

 • ما از کدام پارلمان حرف میزنیم از همان نماینده های که هر شب و صبح به خانه یکی از به اصطلاح رهبرها هستند و دستور مگیرند ایا انها نماینده مردم هستند؟

 • وطنداران عزیز!

  بوی از عدالت و وحدت ملی و توسعه متوازن در طرح تبعیض آمیز بودجه ملی دیده نمی شود. به بهانه پروژه های زیربنایی هرچه پروژه است برای ولایتهای خاص در نظر گرفته شده است آنوقت با دروغ و فریب نام آنرا پروژه های زیربنایی و ملی گذاشته اند؟؟؟

  بعض نظر دهندگان درست گفته اند:‌ آیا ایجاد پروژه های ملی در ولایات دیگر، ملی و زیربنایی نخواهد شد؟؟؟ فقط باید در ولایتهای که در کابینه نفر دارند باید پروژه های ملی اجرا شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  مثلا ولایت باستانی بامیان بهترین زمینه برای ساختن بند برق دارد که به اعتراف برخی مؤسسات خارجی می تواند برق کابل و ده ولایت دیگر را به آسانی و باکمترین هزینه تأمین نماید چرا دولت فاسد،‌بی کفایت،‌ تبعیض گرا و بی رحم افغانستان به جای سرمایه گذاری و ایجاد پروژه ملی تولید برق در ولایت بامیان، رفت از کشورهای همسایه،‌ با بیش از یک هزار ملیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــون دالر برق خرید آنهم برقی که حتی برای شهروندان پایتخت کشورمان کفایت ندارد و نیمی از مردم از ضعیف بودن برق شان شکایت دارد و برای نیم دیگر نیز که اصلا برق نداده اند؟!!!!!!!!!!!

  آیا تبعیض قومی و حماقت و فساد از این بالاتر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  اگر 5٪ پنج فیصد این بودجه در ولایت بامیان که بهترین زمینه تولید برق در جهان را دارد مصرف می شد اینک هم کابل و هم چندین ولایت دیگر برق دایم از خود افغانستان داشتند و مردم محروم نگهداشته شده بامیان نیز کمی به امکانات ملی دسترسی داشتند. اما اینها برای اینکه مبادا خدای نخواسته مردم بامیان به برق دسترسی پیدا کند حتی صدها برابر ضرر را ترجیح داده دست به دامن کشورهای همسایه شدند و آخر دستخالی برگشتند. برقی که با هزینه های سرسام آور به اینها داده شد هرگز کفاف حتی شهرکابل راندارد. و مردم بامیان نیز هزار بار است اعتراض مدنی کرده اند اما مقامات فاسد و وحشی پنبه در گوش کرده همه کر شده اند.

  حالا سوال را تکرار می کنیم که جناب وزیر! آیا طرح و تصویب و اجرای پروژه های ملی اگر در ولایتهای دیگر باشد ملی و به نفع همه مردم افغانستان نمی شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  فقط و فقط باید بودجه های سنگین برای ولایتهای خاص در نظر گرفته شود تا نام ملی پیدا کند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  حتی قوم پرستان بی وجدان کشورهای خارجی را از سرمایه گذاری روی معدن آهن بامیان نیز که سودش مستقما به جیب دولت می رود و برای مردم محل جز زیان و مزاحمت وخرابی مزارع شان سودی دیگری ندارد، جلوگیری می نماید.
  انکشاف معدن آهن بامیان برای مردم بامیان سودی نخواهد داشت زیر حتی کارگران ساده معدن را هم یا پاکستانی و یا از ولایتهای دیگر می آورند اما تبعیضگران قبیلوی که بوی از انسانیت و شرف به مشام شان نرسیده است در انکشاف معدن بامیان نیز تردید دارند!!!!!!!!!!!!!!!!!

  بهتر است مفسدین بی کفایت اندکی فکر خودرا از تعفن و تاریکی تبعیض و توحش قبیلوی و بدوی آزاد کرده با قلب انسانی و وجدان آزاد و منصف برای بودجه کشور برنامه ریزی نمایند که در آن تعادل و توازن حفظ شود و در نتیجه به نفع اقتصاد ملی افغانستان و آرامش و رفاه تمام اقوام شریف کشورمان ختم شود. و مقداری از خشم و غصب خداوند احکم الحاکمین نیز بر مقامات فاسد و کوردل کشورمان کاسته شود.

  اینان اصل بودجه را برای اقوام خاص وولایتهای خاص در نظر گرفته اند اما در کنار

  ولایتهای مورد نظر،به یکی دو ولایت از همان اقوام نیز بودجه کمتر اختصاص می دهند

  تا برای نهادهای حقوق بشر و جامعه جهانی وا نمود کنند که ما عدالت و توازن را رعایت کردیم

  و برای فلان ولایت که از قوم فلان است نیز بودجه کمتر اختصاص داده ایم

  به خاطر همین تا اعتراضی صورت می گیرد فورا انگشت روی همان ولایتهای مورد نظر شان

  که برای انحراف افکار عمومی و فریب جامعه جهانی در نظر گرفته اند می گذارند

  و مثلا می گویند برای ولایت زابل یا... نیز بودجه کمی اختصاص داده ایم!!!!

  ********* البته اینگونه نظرات فریب کارانه که برای ولایتهای فلان و فلان و... نیز بودجه کم اختصاص داده شده است از سوی مزدوران و حقوق بگیران دولت در سایتهای پربازدید مثل کابل پرس? مطرح می شود واین اجیران دولت همیشه سرک می کشند که کجا به دولت فاسد و اختلاس گر اعتراض شده تا با عنوان یک نظر دهنده معمولی از دولت فاسد دفاع نمایند***********

  در حالی که این فیلمها دیگر تکراری شده و کیست که نفهمد حتی بودجه های صدها ملیاردی امریکا برای جنگ با القاعده و تروریستان به بهانه های مختلف در انحصار چند ولایت که در کابینه نفر دارند قرار گرفته است چه رسد به بودجه ملی و داخلی کشور.

  دراین قاچاقستان خبری از عدالت، انسانیت و توسعه متوازن نیست وروز بروز فساد، اختلاس، دذدی و دروغهای بیشتر افشا می شود!!☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ ☺

 • نمی دانم چرا هرسال بد تر از سال قبل طرح بودجه تبعیض آمیز و متضاد باقانون است؟ آیا در این مملکت نظارت و پارلمان و قانون نیست؟

 • سلام بر خواننده های گرامی ،
  از آنجایکه یک استراژی ملی وجود ندارد و نمیخواهند بوجود آید بنا به نام های مختلف خود پروژه میسازند و طتبق میکنند، فساد مکنند و جناب ریس جمهور هم بر اساس احساسات وطنداری حکم بیبخشید فتوا صادر کرده که در داخل فساد کنید منتها کس سرتان نفهمه که فتوا باطل نشه همچنان در فتوا آمده که در خارج علنی فساد کنید زیرا میداند که درخارج فتوا نمیچله . پس نتجه این میشود که ریس صاحب چند فتوا و فتواچه صادر کرده شاید هم آغای وال فتواچه ها ره به فتوا تبدیل کرده و بودجه هم از حالت ملی به مولی تبدیل شده و یک طرفه نصب گردیده است.

  مصطفی

 • هرچه فساد است از همین بودجه شروع می شه.

  مگه شاعر نمی گه:

  سنگ اول گرنهد معمار کج تاثریا می رود دیوار کج

  بد بختانه سنگ بنای تبعیض و فساد از همی بودجه گذاشته می شه و تا آخر سال دذدی و اختلاس ادامه داره ...

 • بی خود دادو غال نکنید وطندارا
  نفر ده هزار دالر به نمایندگان می دهن دهن شانه می بندن که نخوانده بودجه را امضا کنه.

 • نوش جان تان پولهای کشورهای غربی در طول 12 سال در مناطیق پشتون ها یکبار نی چندین بار مصرف کردید و امروز همان مردم طالبان صفت باز هم شمارا کاپر گفته به صورت تان بلغم میندازد .
  اما تا عدالت اجتماعی در افغانستان براساس یک انسان شهروند به وجود نیاید محال است که افغانستان درست شود ..

 • مه خو هیچ امید به آینده این مملکت ندارم با این وال بازی ها ، که نه لنگوته وال به مملکت دلسوز است نه هم نکتای وال و ایتو معلوم میشه که هر دوی شان میزنه یکی از اول دیگری از آخر، ما ره خو نمیمانید که کار کنیم خو همی آغای وال ها خو کار کنند نی، آیا کدام کار بنیادی ملی که توانسته باشه حد اقل امید دراز مدت را بوجد بیاره انجام شده غیر اینکه وال بازی شوه آیا شرم نیست که وقتی به اداره اش داخل شوی غیر از هم کش خودش کسی ره نبینی اگر ما پرسان کنیم از همین آقایان که در اداره شما منحیث روشن فکر چی چیز را معیار قرار داده اید که تمام از قوم خود گماشته اید؟ حیف ما نه کرده که نام ما سر شما گرفته میشه از نام گرفتن تان مشرمیم هیچ چیز تان از افغانستان برون نمچله خودتان هم ناچل هستید.

  مصطفی

 • باز بیبینن که همی پخل والها کته وردکها سر کرزیها نخستن و یکی دیگه را نکشتن بخیر.جنگ بین پشتونی هنوز مانده. بچه سر پدر کوفت داره و پدر سر بچه.

 • قسمی که همه ما خبر داریم از ده سال پیش تا حالا 59 ملیارد دالر در افغانستان هزینه شده است.
  اینها کدام پروژه ملی را به ثمر رسانده اند؟ به غیر از پروژه ملی طالب سازی و تروریست پروری؟ وقتی که رئیس و وزیر ما دذد و اختلاس گر و قاچاقبر باشد دیگه خیری از عدالت و وحدت ملی و بودجه ملی نیست وطندارا. بودجه ها همه برای خویشاوندای کرزی یا علنی و یاهم پوتکی مصرف میشه و بس. مه تعجب می کنم از ای چشم سفیدی که کرزی دارده. همه بودجه را برای طالب سازی به جنوب ارسال می کنه باز گپ از بودجه ملی و وحدت ملی می زنه!

  آنلاین : تبعیض و بی عدالتی در تقسیم بودجه ملی افغانسنتان

 • واقعا که افغانستانه دذدستان درست کرده اند. یکسال نشد که یک طرح بودجه ملی به پارلمان بفرستند هرسال بودجه ضدملی وفرمایشی به پارلمان ارسال می کنند

 • کابینه کرزی سراسر دذد و خائن است. کی طرح بودجه عادلانه بریز؟
  . همه اش از درازی و برش برای خودشان می زنند. تازه همان سهم اندکی را که برای دیگر اقوام روی کاغذ در نظر گرفته اند نیز در عمل به هیج عنوان مصرف نمی کنند بلکه آن را هم بسوی جنوب می برند

 • کرزی از نوشتن عادلانه بودجه روی کاغذ ایقه خود داری می کنه وختی ای بودجه ره کم و بیش برای مناطق غیر پشتون نشین هم روی کاغذ می نویسه مگه وقت تطبیق کدن شی که به هیج صورت اجازه نمی ده ده او مناطق بودجه مصرف شوه. بخاطر همی است که هرسال همو پایینترین بودجه که برای ولایت بامیان و دایکندی روی کاغذ مد نظر گرفته می شه همو ام مصرف نشده بر می گرده. قسمی که در ولایت غزنی هم برای ولسوالی جاغوری که نفوسش حتی از بعض ولایتهای افغانستان بیشتر است هیج اجازه مصرف بودجه داده نمی شه برادران غزنیچی ما میگن در غزنی والی صاحب به هیج قسم اجازه نمی ده که بودجه ولایت غزنی برای ولسوالیهای هزاره نشین مصرف شوه. ما نمی فامییم کرزی صاحب با ای رقم رفتار خود با مردم و ای رقم بودجه آخرش وحدت ملی و کشور واحد را به کدام جهنم خواهد انداخت؟ کرزی صاحب خوب متوجه شده که هرچه تبعیض و خیانت بیشتر می کنه خداوند جل جلاله اوضاع قبیله خودش را بد تر می کنه حضرت خداوند جل جلاله به هیج ظلمی راضی نیست بهتر است کرزی صاحب و اشرف غنی و زاخیلوال وانور الحق احدی و... کمی عدالت را در بودجه رعایت کنن. به لینک مطلبی که در پایین گذاشته ام توجه کنید نهایت تبعیض و بی رحمی دولت محترم تا کجاست

  آیا از 59 ملیارد دلار در ده سال گذشته هزاره ها حتی لیاقت یک دلار آن را هم نداشتند؟

  http://www.rohani1359.blogfa.c...

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس