صفحه نخست > دیدگاه > عبدالخالق: مشت کوبنده بر دهان فرعون زمان

عبدالخالق: مشت کوبنده بر دهان فرعون زمان

امضا محفوظ است
چهار شنبه 7 نوامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

من عاشق ستیزه یی امواج سرکشم / مشتاق رزم و زنده‌گی یی شاد و دل‌کشم
سوهان عمر مستبدان زمانه ام / آه درون سینه یی مرد ستم‌کشم

عبدلخالق زنده‌گی يک ديکتاتور آدم کُش و مستبد را ویران کرد، که او زندگی هزاران انسان را ویران کرده بود، شايد حق داشت سربلند، با پای خود، با لب خند موفقیت بر چوبه‌ی دار ایستد، تا هم قطاران دیکتاتور بدن او را قطعه قطعه کنند.

عبدالخالق دانش آموزی که به استبداد حاکم زمان پایان داد، و اسمش را در جریده‌های تاریخ ثبت کرد، مبارزی که هیچ وقت زبان اعتراف در برابر شکنجه‌های انسان نماهای وحشی زمان نه‌گشود، و مردانه مبارزه کرد، و آرمان آخ کشیدن را در دل ستم‌گران بر جا ماند.

یاد از این ابر مردی مبارز تاریخ که خود را برای آزادی دیگران قربان کرد، یاد از او ج فداکاری‌های است، که آن جز در اسطوره نمونه‌یی ندارد.

او فرزند برومند آزاده خواهی بود، که با قتل مزدور مستبد بی‌گانه، خداوندیی اسطوره‌ی جرئت، فداکاری و مدال عزت را درتاریخ گرفت، تا این فداکاری اش برای انسان‌ها نماد زنده یی شهامت، دلاوری و آزاده زیستن باشد.
عبدلخالق با اشتراک در محافل سیاسی و باخبر بودن از احوال و جریان‌های سیاسی روز، و تبدیل کشور به دوزخ از سوی مستبدان زمان، و تنگ شدن فضا برای آزاد زیستن و آزاد اندیشیدن، مصمم به طرح ترور کسی شد، که به بسان خالق ده‌ها آزاد مرد این کشور، در زندان‌های وحشیانه‌ی آن مردان وحشی قرون وسطایی پوسیده بودند، و هر روز به جای صبحانه شکنجه‌های غیر انسانی‌ آنان را نوش جان می‌کردند.

فضای که برای همه این گونه شده بود، به جز کسانی‌که در اریکه ویا اطراف این نوع حکومت بودند، اندیش‌مندان، فعالان جامعه، نویسنده‌گان همه به جرم آزاد اندیشی و آزادی خواهی در بند شدند، این در واقع انگیزه‌ی جان نثاری خالق برای آزاد کردن مردم از شر دیکتاتوران زمانه بود، تا درسی باشد برای دیگران، و راهی باشد، برای آزاد زیستن.

من از شکنجه و بد رفتاری‌های حاکمان زمانه که به مانند نادرخان می‌اندیشیدند، نمی نویسم، زیرا همه آگاهی کم و یا زیادی را دارند، از زمان باز رسی تا زمان ایستادن به پایه‌ی چوبه‌ی دار، همه‌ی آن پژواک آن غول‌های حیوانی بودند، که سده‌ها به ظلم و استبداد بالای مردم حکومت کردند، که همه از زنده‌گی در محدوده‌ی حکومت سیاسی دیکتاتورانه این مستبدان به تنگ آمده بودند.

خالق و دوستانش حتا در زمان اعدام و دیگر شکنجه‌های غیر انسانی خنده‌ی موفقیت برلب می‌گشودند، چنانچه از صحبت‌های هم کلاسی خالق بر می آید؛ نامرد اگر تصمیم به چنین کاری داشتی، اکنون کسی نبود که از ما باز رسی کند.

در نهايت، بدن خالق ودیگر اقارب و دوستان شان را قطعه قطعه کردند تا درس عبرتی باشد، برای همه آزاديخواهان؟! بی خبر از این که با خون می‌توان، کشت‌زار استبداد را آبياری کرد، ولی نمی‌توان به انتظار بار مطلوب نشست.

نام و مشخصات این نویسنده نزد کابل پرس? محفوظ می باشد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام بر قهرمان ملی و قهرمان جاویدان:
  شیهد عبدلخالق هزاره یک شخص بود که جان شرین خویش را برای هم وطنان خویش فدا کرد. زنده باد خالق خان هزاره سلام و صد سلام بر مادر عبدالخالق . شیر مادر حلال باد ای شهید جاویدان و همشیه شگوفته .
  خدا روح شیهد عبدالخالق را شاد داشته باشد.

 • ياد شهيد عبدالخاليق را که ديگتا تور يذيد زمانرا که در يک دستش قراَن و در دست ديگرش شمشير بود بجهنم واسيل کرد گرامي ميداريم رو حت شاد باد؟

 • قوم هزاره نظر به فلت شخصیت های سیاسی و اجتماعی دست بدامن مرده های خود زده در هر خسی و خاشاکی رهبر تلاش دارند . عبدالخالق به کدام حزبی سیاسی و یا کروه مبارز رابطه نداشت بلکه فقط انتقام باداری خود را و یا ولی نعمت خود را که به دست نادر خان تیل داغ شده کشته شده بود از نادر خان شخصاء گرفت . و در موقعی فیر گلوله به طرف نادر خان در دماغ او الف و ب سیاسی و یا ازادی افغانستان نبود . از برادران هزاره خواهش مندم که چراغ پا نشده نه از خود و نه از عبدالخالق قهرمان داستان های شهه نامه نسازند .

 • عبدالخالق شیر بچه هزاره با شهامت و دلیری که داشت توانست یکی از دیکتاتورین و دشمن مردم مردم هزاره در تاریخ افغانستان را به تنهایی به هلاکت برساند.
  تا زنده هستیم یادش گرامی باد و روح اش شاد

 • بنام الله
  عذدالخالق هزاره اگرچه ازقوم شریف هزاره بود اما درافتخار وقهرمانی به همه اقوام اصیل آریایی وخراسانی تعلق دارد اودرآن عصر وزمان کاری راانجام داد که تمام اقوام آریایی را ازظلم وبربریت نادرغدارنجات بخشیدکاری که لشکر ها ازآن عاجزبودند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس