صفحه نخست > خبر و گزارش > جهان > تنش در شبه جزیره ی کوریا اوج میگیرد

تنش در شبه جزیره ی کوریا اوج میگیرد

میرویس جلالزی
دوشنبه 6 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

تنش میان کوریایی جنوبی و شمالی در شبه جزیره ی کوریا اوج میگیرد.
روابط این دو کشور که حمایت دو بلاک شرق و غرب را با خود دارند زمانی به وخامت گراید که، پیونگ یانگ در ماه فبروری هشدار به از میان برداشتن کوریا توسط اسلحه اتومی داد.
گزارش های اخیر از شبه جزیره ی کوریا میرساند که چند روز قبل یگانه مرکز مشترک تجاری صنعتی بین این دو کشور به طوری کلی مسدود گردیده است.
این مرکز که Kaesong نام دارد در سال 2004میلادی به سبب گسترش روابط میان این دو کشور و همچنان کمک اقتصادی به طبقه ی کارگر در کوریایی شمالی ایجاد شده بود.
به گفته مقامات کوریایی جنوبی آنها برای اعمار فابریکات و دیگر بنیاد های اقتصادی در این پارک مشترک حدود یک ملیارد دالری امریکایی سرمایه گزاری نموده اند.
پاریک صنعتی Kaesong حدود ده کیلومتر به طرف شمال خط منازعه میان کوریایی جنوبی و شمالی واقع شده است .

به گزارش امروزی رسانه های کوریایی جنوبی روابط میان این دو کشور زمانی فوق العاده وخیم گردید که گزارش ها از آمادگی آزمایش هسته ی کوریایی شمالی در آینده نزدیک به ادارات استخباراتی کوریایی جنوبی درز کرد.
گفته میشود که قرار است کوریایی شمالی یک رزمایش اتومی را روز چهارشنبه آینده که مصادف به سال روز تولد ریس جمهوری فقید این کشور است انجام دهد.
سازمان ملل متحده، اتحادیه یی اروپا و ایالات متحده امریکا و چندین همسایه ی کوریایی شمالی هر گونه اقدمات را که منجر به آزمایش اسلحه ی اتومی در منطقه میشود محکوم نموده است .
سازمان ملل متحده تعزیرات شدید اقتصاد را بالای کوریایی شمالی وضع نموده و خواهان توقف فوری هر گونه آزمایش هسته ی در منطقه شده است.
در حال حاضر یک هیت با صلاحیت وزارت خارجه کوریایی جنوبی سرگرم ملاقات با مقامات چینی در بیجن است تا از این کشور که مانع قیوادت بیشتر بالای دولت کوریایی شمالی شده است، بخواهد تا هر چه زودتر پیونگ یانگ را متقاعد به حمایت از اصول بین المللی و همزیستی مصالحت آمیزنماید.
ریس جمهوری کنونی کوریایی شمالی بعد از اشغال کرسی ریاست جمهوری بعد از مرگ پدرش چندین اقدام حساسیت بر انگیز را در منطقه دامن زد که از جمله رزمایش هستوی در ماه فبروری و هم چنان تهدید امریکا به سلاح هسته ی را میتوان برشمرد.
مقامات سیاسی منطقه این اقدامات کوریایی شمالی را خلاف هر نوع اصول بین المللی خوانده و خواهان توقف فوری هر گونه اقدامی هستند که منجر به برهم زدن ثبات در منطقه میشود.
بعد از بسته شدن منطقه صنعتی Kaesong بیم آن میرود که روابط بین کوریایی جنوبی و شمالی از این هم به وخامت گراید و در صورت به میان آمدن هر گونه تقابل مسلحانه نه تنها شبه جزیره ی کوریا بلکي تمام کشورهای منطقه از آن اسیب خواهد دید.

مقامات کوریایی جنوبی به خبرگزاری یونهاپ این کشور گفته اند که آنها تمام 53000 کارگر و مهار تخنیکی خود را از این منطقه ی مشترک صنعتی خارج نموده اند و این کار تاثیرات فوق العاده بد اقتصادی را بالای زندگی مردم و حکومت کوریایی شمالی که در حالت وخیم قرار دارد خواهد گزاشت.
گفته میشود حکومت کوریایی شمالی نیز از عواید این پارک Kaesong سالانه صد ها ملیون دالر به دست میاورد که این کار بالای اقتصاد حکومت و هزاران کارگر این کشور که در این پارک کار میکردند تاثیرات فوق العاده بدی را خواهد داشت.
یک پژوهش که نتایجش به تازه گی پخش شده است میرساند که کوریایی شمالی سالانه حدود 500 ملیون دالر را از عواید این پارک بدست میاورد که بیشترین مقدار آن خرچ هزینه های دولت کمونست این کشور میشد.
در همین حال Park Geun-hye ریس جمهور کوریایی جنوبی گفته است که کشورش صدها ملیون دالر را در این پارک مشترک برای گسترش روابط به این کشورش و پیونگ یانگ هزینه نموده بود و با بسته شدن این پارک صدمه بزرگی به مردم کوریایی شمالی وارد خواهد شد، زیرا هزاران کارگر این کشور بی کار خواهد شد و حکومت منزوی کوریایی شمالی در حالت بد اقتصادی قرار خواهد گرفت.
به گفته خانم hye که پس ا ز این هیچ کشور از دنیا و هیچ سرمایه گزاری برای سرمایه گزاری در کوریایی شمالی مایل نه خواهد بود و بسته شدن پارک مشترک بین دو کوریا پیام واضح را به جهانیان خواهد فرستاد که گویا کوریایی شمالی هیچ اعتنای به سرمایه های سرمایه گزاران نه دارد .
ریس جمهوری کوریایی جنوبی گفته است که پیونگ یانگ و رژیم دیکتاتور این کشور طی چند سال اخیر تمام اصول بین المللی را زیر پاه نموده است و امنیت جهانی را با مخاطره مواجه نموده است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • به نظرمن کوریایی شمالی هم مانند رژیم کمونست افغانستان همه حقوق را زیر پاه کرده و یکه تازی میکند که با بسته کردن این پارک بسیاری ازکارگران شان بی کار میشوند و وقتی فراه خواهد رسید که رژیم دیکتاتور از داخل انفجار نموده و مانند رژیم داکترنجیب سقوط نماید.

  آنلاین : http://www.kabulpress.org

 • به نظر بنده کوریایی شمالی البته رژیم دارد مانند رژیم سیاه طالبان
  که تمام روابطش با جهان قطعع شده و به جزر چین
  چون طالبان هم تنها با پاکستان ارتباط داشتند و روزی رسید که پاکستان هم از اثر فشار خارجی طالبان را فراموش کرد و از افغانستان رانده شدند و نظام شان سقو نمود
  کوریایی شمالی و نظام دیکتاتورش نیز با چنین سرنوشت گرفتار خواهد شد.

  آنلاین : http://www.kabulpress.org

 • من فکرمیکنم که با بسته شدن این محل صنعتی هزاران کارگر کوریایی شمالی هم بی کار شده و افزایش این بیکاران در داخل کوریایی شمالی که یک کشور فقیر هست یک درد سر برای رژیم خواهد بود.
  از این بر میاید که رژیم کمونیست حاکم به میل دل خود این پارک را بسته نموده و هیچ اعتنا به زندگی شهروندان فقیرش نه دارد.

 • نظام دکتاتور کوریایی شمالی تنش را در منطقه افزیاش داده و سبب بحران عمیق خواهد شد.
  این دسکتاتور های کمونیست خودخواه هیچ اعتنا ی به حقوق بشر و حقوق انسان و شهروندان خود نه دارند
  آنها تنها پول را میشناسند و فکرنه میکنند که زندگی مردمشان چطور است
  به زودی این کشور سرنگون خواهد شد
  البته حکومت این کشور چون که همه جهان هر روز متحد تر شده میرود علیه انها

 • دوستان دو باره تنش بین دو ابر قدرت در حال اوج گرفتن است مار به یاد جنگ ویتنام می اندازد که شما هم به یاد دارید اغاز جنگ سرد دو باره ,
  گر چه جنگ سرد سرد شده اما نه انقدر که شما تصور می کنید این تنش ها همه وقت جریان دارد و خواهد داشت شما هم چیزی نمی توانید بگوید و این که یکی طالبان را گفته . چی . چه این همه حرف است .

 • محترم جلالزی صاحب. بلوک شرق و غرب که در مقاله تان نوشته کرده اید چه معنی دارد؟ نکند که شما هنوز در افکار ختم دهه های اخیر قرن بیستم چکر میزنید. دیگر اینکه نوشته کرده اید که کوریای جنوبی 53 هزار کارگر را از این منطقه صنعتی خارج نموده است، در حالیکه کوریای جنوبی تعداد قلیلی ( چند صد نفر) از اتباعش در انسوی مرز در کوریای شمالی کار مینمود. این 53 هزار تعداد شهروندان کوریای شمالی است نه از کوریای جنوبی، که این بخش نوشته تان را اصلاح نمائید. دیگر اینکه کوریای شمالی دو راکت دور برد خود را از سکوی پرتاپ پائین کرده است. این عمل تا حدودی از تنش بین طرفین کاسته است مگر رقیبان کوریای شمالی به این موضوع هنوز با دقت مینگرند تا این سیاست ها موقتی نباشد. مگر شما از این موضوع یادی ننموده اید.
  حال از کمونستان وطنی خود چند سوال بکنم. البته این را اعضای پرچم و خلق جواب بدهند که:
  تمام موضوعات در مورد کوریای شمالی که جلالزی صاحب نوشته کرده یک طرف مگر اصل گپ در این خلاصه میشود که :
  ایا رژیم کوریای شمالی یک رژیم کمونیستی است؟ یا خیر؟
  ایا مارکسیزم بعد از شش دهه در کوریای شمالی به جز بدبختی چیز دیگری به ملت به ارمغان نیاورده است؟
  چرا رژیم هایی که بر اساس ایدیالوژی مارکس و انگلس و لینن و مائو ساخته شده اند منجر به دیکتاتوری شده اند و بالاخره بعد از مرگ دیکتاتور ها این رژیم ها از هم پاشیده و رسوای خاص و عام شده اند؟
  چرا وضع اقتصاد و پیشرفت و ازادی مطبوعات و سطح زندگی و سطح درامد ها در کوریای جنوبی به دهها بار بیشتر و بهتر از کوریای شمالی میباشد؟
  چرا مردم از کوریای شمالی فرار نموده و به کوریای جنوبی میروند؟
  چرا در هر مغازه در کانادا، ایالات متحده امریکا و قاره امریکا و در اروپا و اسیا وافریقا و در هر شهر و تقریبآ در هر سرک و یا خانه یک محصول ساخته شده در کوریای جنوبی مثل موتر های هیوندای، کیا، دایهاتسو، محصولات سامسونگ و ال جی وغیره به شمول تیلفون وتلویزیون و یخچال وغیره وجود دارد . در حالیکه یک محصول تولیدی کوریای شمالی در ذره بین پیدا نمیشود؟
  ایا شما اعضای حزب خلق و پرچم مسخواستید کشور ما را مثل کوریای شمالی بسازید؟
  ایا حالا موقع ان نیست تا از کرده ها و اشتباهات خود معذرت خواهی نموده و از عقل تان برای ساختن یک اینده بهتر برای خود و خانواده خود و کشور خود باشید؟

 • kamonist ha har chi bod behtar az en regem gharq dar fesad gharq dar nokare amrica wa pakistan chatal khor gharq dar koknar gharq afrat garai islame ma khoda ham bad bakhat kadem rosa ra ham khoda qorbani seyasat hai gharb amreka wa pakistan kadem ma dar ba komonist peroz shodem dar haleke baraxs sabet shod dar zaman kamonist ha pakistan jorat na dasht chap sai kona behtaren mowqe barai tasfeya hesab bod ba pakistan ama motasefana rosa ham mesle amrica ahmaq taren raeis jamhor intekhab kardan tarake ra wa amrica karzai yak marmolake ba tamam mana shakhse shaista mesle najeb agar awale hokomat komoniste bod roz hala entore nabod najeb waqte fahmed ke shorawi dar soqot bod dostom beghairat mardom ra bad bakhat kard

  آنلاین : http://kamrat.com

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس