صفحه نخست > خبر و گزارش > جهان > "بازی آخر" به سود کی تمام خواهد شد؟

"بازی آخر" به سود کی تمام خواهد شد؟

آنچه که در این بازی مایه تاسف است جنایت های بشری وحشت ناک و کشتار انسانهای بیگناه است که اتفاق می افتد
محمد اسحاق فياض
چهار شنبه 14 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

نبرد های خونین درغزه وارد هجدهمین روز خود گردیده است، 18 روز است که مردم بی دفاع غزه در میان خون و آتش دست و پا می زنند، گذشته ازاین که حق به جانب اسرائیل است یا حماس، نکته اساسی که وجدان بشریت را خدشه دار کرده و در سراسر جهان مردم دنیا در کشورهای مختلف هروزدست به تظاهرات می زنند، این است که جنایات بشری در نوار غزه غیر قابل توصیف است، این جنگ جنگی است که تمامی اصول انسانی و حقوق بشری زیر پا گذاشته شده است و در انظار مردم جهان با قساوت و بیرحمی زنان، کودکان و افراد غیر نظامی قربانی می گردند.

جنایت های ضد بشری تا بدانجان در غزه پیش رفته است که کودکان و زنان وسیله برای هدف گیری نظامیان می گردند. براساس گزارش صلیب سرخ بین الملل نظامیان اسرائیلی بیش از یک صد نفر از غیرزنظامیان غزه را که بیشتر شان زنان و کودکان بودند، آنها را در یک ساختمان هدایت کردند و گفتند که آنجا امن است اما طولی نکشید که همین ساختمان هدف آتش باری گلوله های توپ و تانک اسرتئیل قرار گرفت و تعداد زیادی ازاین افراد کشته شدند.

منطقه الزیتون شهرغزه یکی از خونین ترین مناطقی است که درحقیقت ثقل نبرد و درگیریها میان نیروهای حماس و نظامیان اسرائیلی در این منطقه رخ داده است و در طول 12 روز جنگ زمینی مرکز درگیری در شهرغزه بوده است، طبیعی است که تعداد کشته ها و زخمی ها از مردم عادی غیرنظامی گرفته تا نظامیان حماس دراین منطقه بسیار زیاد است، اما متاسفانه نظامیان و هواپیماهای جنگی و هلیکوپترهای اسرائیل مانع ورد آمبولانس ها دراین منطقه گردیده است و اعتراضات صلیب سرخ بین الملل و کمیسر حقوق بشر دراین زمینه هرگز تاثیری بر ادامه جنایات اسرائیل دراین منطقه نداشته است. براساس اعلام رسمی دو طبیب ناروی کمیته پزشکان بدون مرز، اسرائیل بارها و بارها آمبولانس را هدف قرار داده و همراه با زخمی ها و امداد رسانان شان منهدم کرده اند، تاکنون 12 نفر از امداد گران در آمبولانس هایی توسط اسرائیل هدف قرارداده شده است کشته شده اند. در حالی که مردم بیدفاع عادی غزه در مدارس و مکاتب زیر نظرسازمان ملل "آنروا" پناه گرفته بودند، توپخانه اسرائیل این مدارس را هم هدف قرارداد و دهها نفر را کشتند و صدها نفر را زخمی کردند. این کشتار آشکار ترین جنایت بشری بود که رژیم اسرائیل مرتکب شد.

هم اکنون که این مقاله نوشته می شود آمار کشته شدگان مردم بیگناه غزه از مرز 900 نفر هم گذشت و تعداد زخمی ها نیز بیش ار چهار هزار نفر می باشد. کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد که اسرائیل تعهدات بین المللی در قبال مجروحان را زیر پا گذاشته و اجازه نداده آنها برای مراقبت های پزشکی مستقل از غزه خارج شوند. بعداز ان که جنایات بی شماری در غزه اتفاق افتاد. سرانجان با فشارهای زیادی کمیته بین المللی صلیب سرخ براسرائیل وارد کرد سرانجام به تعدادی از طبیبان این کمیته اجازه ورد به غزه را دادند. این کمیته که به طور سنتی نهادی بی طرف است مشاهدات گروه پزشکی در شهر غزه را تکان دهنده توصیف کرده است.

ناوی پیلی کمیسر حقوق بشر خواستار تحقیقات مستقل درباره موارد تخطی از موازین بین المللی شده است او درباره عملکرد اخیر سربازان اسرائیلی گفت که اقدام آنها تمام ویژگی های جنایات جنگی را دارد.خانم پیلی درباره گزارش کمیته بین المللی صلیب سرخ ابراز نگرانی کرد که در آن نوشته بود ارتش اسرائیل به مدت چهار روز مانع از ورود آمبولانس به منطقه زیتون شدند.صلیب سرخ در آنجا چند نفر را پیدا کرد که از بمباران ها جان سالم به در برده بودند. در میان آنها چهار کودک را در کنار جسد مادرشان پیدا کرد.خانم پیلی گفت که اسرائیل موظف است از مجروحین حفاظت کند و آنها را به جایی امن هدایت کند. او خواستار تحقیقاتی مستقل درباره موارد نقض قوانین بین المللی در ارتباط با بحران غزه شده است. او که در جلسه ای اضطراری در سازمان ملل سخن می گفت از اسرائیل خواست تا به سازمان های امدادرسان اجازه کامل ورود به نوار غزه برای توزیع کمک های بشردوستانه بین ساکنان آن بدهد.

درحالیکه شورای امنیت بعد از چندین روز جنایت و قساوت در غزه سرانجام طعنامه ای را مبنی توقف درگیریها در غزه صادر کرد، اما متسفانه رژیم اسرائیل از پذیرش این قطعنامه سرباز زد و همچنان به حملات و کشتار مردم بی دفاع غزه ادامه می دهد. زیپی لیونی، وزیر خارجه اسرائیل، گفته است که دولت این کشور "تنها بر اساس مصالح ملی و امنیت شهروندان اسرائیل و حق دفاع از خود عمل کرده و خواهد کرد."

طی 12 روزی که از حملات زمینی اسرائیل می گذرد، این رژیم تاکنون دو مرحله عملیاتی را در نواز غزه به اجرا درآورده است، هدف اساسی این دو مرحله از عملیات ارتنش اسرائیل در نواز غزه ایجاد حایل میان شهر و شهرک های مختلف در نوار غزه بود تا با فشار بالای هریک از این شهر ها به تنهایی بتوانند مقاومت حماس را از پای درآورند. اسرائیل از شمال تلاش کرد تا شهرهای جبالیا، بیت حانون، بیت لاهیا و چند روستای دیگر را از شهر غزه جدا سازد و ارتباط این شهر ها را با مرکز غزه قطع نماید، دراین محور اسرئیل از زمین و هوا و دریا تلاش کرد تا به این هدف دست یابد، ثقل درگیریها و بیشترین تلفات انسانی نیز دراین نطقه اتفاق افتاده است. محور دوم خود شهر غزه است که بازهم اسرائیل از سه محور دریا، زمین و هوا در اطارف این شهر هجوم آوردند و در محور سوم که جنوب نوار غزه به شمار می رود اسرائیل تلاش کرد تا باایجاد حایل میان شهر غزه و شهرهای خان یونس و رفخ و نوار مرزی هایی که با مصر متصل است و در آن جا تونل های توسط فلسطینی ها حفر گردیده است.
ظاهرا ارتش اسرائیل در طول این مدت به سختی توانسته است به اهداف خود برای ایجاد حایل میان شهرهای غزه نایل آید، درطول این مدت نظامیان اسرائیل از نظر جنگی کاملا حسته شده اند و موفق نشده است موشک پرانی حماس را به شهرهای اسرائیل متوقف نماید.

سومین مرحله از عملیات نظامی اسرائیل که با بیم و هراس نظامیان اسرائیلی و همراه با انبوهی از اداوات نظامی و تعداد زیادی از نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل صورت می گیرد نفوذ در داخل شهرهای محاصره شده مانند،خان یونس، رفح، دیر البلح و کناره مرزی مشترک بامصر در جنوب و شهرغزه در مرکز و شهرهای جبالیا، بیت لاهیا وبیت حانون و... در شمال نوار غزه است. اسرائیل مرحله سوم عملیات را" بازی آخر" نام نهاده است و گفته است که اسرائیل به زودی به اهداف خود دست پیدا خواهد کرد. برخی ناظران معتقدند ممکن است منظور اسرائیل از "بازی آخر" در عملیات غزه، دست زدن به یک رشته حملات سنگین زمینی به منظور نابودی تونل های مرزی با مصر و انهدام زیرساخت های نظامی و امنیتی حماس در غزه قبل از پذیرش آتش بس باشد. اما کار شناسان همه بدین مسئله باوردارند که اسرائیل اکنون به دشوار ترین مرحله از عملیات نظامی خود در غزه رسیده است، زیرا اگر نظامیان اسرائیلی وارد شهرهای نواز غزه شوند، شبه نظامیان حماس در نبرد های خیابانی مهارت خاص دارند و ممکن است تلفات سنگینی براتش اسرائیل وارد نماید که برای اسرائیل بسیار گران تمام خواهد شد. ازسوی دیگر برخی از کار شناسان بدین باروند که اسرائیل چاره ای جز به انجام این ریسک ندارند، زیرا در طول 18 روز به هیچ یک از اهداف خود نرسیده است و نتوانسته است موشک پرانی حماس را متوقف نماید.

حال برای برون رفت ازاین وضعبت هم که شده باید دست به چنين ریسک خطرناکی بزنند. ریسکی که تلفات انسانی غمباری به دنبال خواهد داشت و تراژدی بزرگ انسانی دراین منطقه یک باردیگر به بدترین وجهش ممکن است تکرار گردد.

به هرحال اسرائیل به ریسک خطرناکی دست زده است، ریسکی که مبارزان حماس هم منتتظرش بودند، اما باید دید که بازی آخر به سود کی تمام خواهد شد؟ اما انچه که در این بازی مایه تاسف است جنایت های بشری وحشت ناک و کشتار انسانهای بیگناه است که اتفاق می افتد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای فیاض ! قدرت های استعماری و استثماری تحت رهبری مستقیم صهیونیزم به عنوان جنگ سبز در سرزمین های اشغالی و در حال اشغال چنان گلی را به آب داده اند که افراطییان سنت گرا از بوسنیا شروع تا اندونیزیا از بوی آن مستغرقند . نخستین جرقه های آتش این سنت گرایی و عقب گرایی در وطن ما و شما در آغاز قرن بیست توسط استعمار گران بنام جهاد به تجربه گرفته شد که پیروزی های بزرگی را هم نصیب شدند. اعراب بادیه نشین هم با استفاده از جریان به وجود آمده سیاسی بمنظور استحکام سطیرۀ خود ، مشترکأ با استعمار گران بخاطر حفظ منافع دنیوی خودهمنوایی نموده و با تبلیغ فرهنگ جهاد و انتحار اجر اخروی را به دیگران وعده گذاشتند . تطبیق آیات ، قل یا و تمام مسلمانان برادرند ، به باد فراموشی سپرده شد و آیت 123 سورۀ توبه با تمام قوت آن به فرمایش سطیره جویان شتر چران ، از مدارس علمیه تبلیغ و ترویج گردید . امروز عملأ مردمان بوسنیا ، چیچن ، عراق ،لبنان ، فلسطین ، ایران ،اوغانستان ، پاکستان ، هندوستان ، چین و اندونیزیا به لجنزار و گلخن تراویده ازحمام اعراب سطیره جو دست و پا میزنند .

  حال دیگر فرهنگ جهاد ، انتحار ، دزدی ، آدم کشی ، اختلاس ، تجاوز ، بی رحمی ، چور و چپاول، راهگیری، زور گویی، لواطت ، وطنفروشی، قانون گریزی جزمعنویات تمام انسانهای تحت سطیره با زور شمشیر و بشکل رسمی قبولانده شده است که متأسفانه نمیتوان از آن انکار کرد . فلسطین هم جز همین سرزمین های تحت اشغال است که تنها حماس حق تعین سرنوشت مردمان آنرا دارد . خادمین حرمین شریفین و سعودی های قصر نشین ، امیران امارات عربی ودیگر نفت فروشان عیاش و زنباره به فرمایش صهیونیستان بین المللی حماس ، حزب الله ، القاعده و جنبش طالبان و دیگر سازمان های افراطی و آدم کش را بخاطر زنده نگهداشتن فرهنگ انتحار و جهاد فی سبیل الله رسمأ پشتیبانی و کمک های مالی و جانی مینماید . یا کوریم که نمی بینیم یا آرزوی دیدن آنرا نداریم یا با فضاحت بیشرمانه آنرا پرده پوشی مینماییم ؟ یا میخواهیم افکار انسانهای تحت ستم را به بیراه ببریم؟ همین حالا جنایات بشری در اوغانستان تا سرحد بی سرحدی آن پیش رفته ، ایاسعودی های قمار باز و عیاش و اعراب نفت فروش و فلسطنیان حماسی را به ما کاری است ؟ آیا اعراب قصر نشین در سعودی و امارات گاهی هم فکر یتیمان مسلمان پابرهنۀ گرسنه شکم و زنان بیوه خیمه نشین ما را کرده اند ؟ چه بی شرمانه بخاطر قتل عام فلسطینیان راهپیمایی و مجالس اعتراض آمیز برپا میداریم در صورتیکه همه روزه همان صهیونیستان بیشتر از فلسطینیان در وطن ما و شما بیداد کرده و میکنند .کشور غریب ومردمان بیچاره و بی سواد ما را چنان در قروض بانک های یهودیان صهیونیست خود فروبرده اند که حتی قرن ها نسل آیندۀ مان سر بالا نخواهند کرد . آیا بصیرت بیدار داریم ؟ آیا چشمان ما توانایی دیدن این همه مصیبت و فجایع جاری کشور خود ما را دارد ؟ ننگ و شرم باد بر آنانیکه کور خود و بینای مردم اند !

  • سلام به اقای فیاض :
   سخنان شما بسیار عالیست و بسیار با معلومات خود بینانه استوار است ولی یک چیز را نباید که فراموش کرد که در اسلام هم گفته شده و شما هم در نوشته تان از ان کار گرفته اید و شاید هم به این نظر موافق باشید که " مسلمانان برادران همدیگراند" اگر ما صدای خود را در افغانستان و دیگر جاهانکشیم پس هیچ گاه در مورد خودمان هم انتظار صدای برادر دوستی و مسلمان دوستی را از دیگر جا ها نداشته باشیم .این وظیفه مااست که در هر شرایط و در هر گوشه ای از دنیا که هستیم صدای مسلمان بودن و صدای بر ضد ظلم بودن مان را بکشیم .
   و اما در باره نوشته اقای فیاض برای تان بگویم که شما باید مقاله ( نظر شخصی ) را با گذارش تفکیک کنید . در نظر میشود عقاید خویش را گنجاند ولی در گذارش نمی شود که بدون منبع و استاد سخن گفت در نوشته اقای فیاض تمام با منبع و استاد ارایه شده و فقط منظورش اطلاع رسانی بوده تا که به جناهی تعرض کردن و نظر شخصی دادن!
   موفق باشید .

   آنلاین : "بازی آخر" به سود صهیونیزم امریکا تمام خواهد شد !

 • در حالیکه مردم بیگناه فلسطین ، زنان و کودکان هر روز قربانی میشوند و امریکا با بیشرمی خاص از این جنایتکاران یهودی دفاع میکند ملا های فروخته شده ما در پارلمان چون شیطان الدین ربانی ، محقق، قانونی، سیاف ، احمدزی و غیره که دهن های کثیف شانرا به حیث مجاهدین درجه یک باز میکنند امروز با بیشرمی خاموش نشسته اند و از همان امریکا که حامی نمبر یک صهیونیست های جلاد است دفاع میکنند و افتخار دارند که افغانستان زیر سیطره آنها قرار گرفته است.

  من هر چند کرزی را دست نشانده همین امریکایی ها سفاک میدانم ولی در مقایسه با شیطان الدین ربانی به پدر او سلام که حد اقل تا حالا چندین بار با جرئت کامل اعمال امریکا و انگلیس را بخصوص در قسمت بمباری مردم ملکی تقبیح کرده است. و حتی یکبار گفت که « انگلیس ها جز مشکلات ما هستند نه جز راه حل» ولی ببینید که این مجاهدین به اصطلاح راه اسلام چه میکنند. ربانی و سیاف حتی دهن خود را هم نمگشایند زیرا دهن های کثیف آنها با دالر امریکایی پر شده و جهاد آنها و قانونی و محقق خائین و سایرین فقط به خاطر گرفتن خانه های وزیر اکبر خان و شهر نو ، به خاطر چور و چپاول ، تجارت مواد مخدر و غیره جنایات بود نه اسلام و اسلامیت.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس