صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > گاهی خاموشی بهتر است!

گاهی خاموشی بهتر است!

بانک غضنفر به اساس کدام دستور بانکداری وام به این بزرگی را با وجود دانستن مصرفی بودن آن و آن هم به شخص که بیش از 10000 دالر امریکایی سرمایه ندارد تصدیق و اجرا نموده و آنهم بدون سود؟/ پول متذکره نه از بانک غضنفر بلکه از جیب آقای کرزی و یاران به مصرف میرسد و تنها به منظور پنهان نمودن دارایی خود آنرا قرض حسنه قلمداد نموده اند
ر.صدر.س
جمعه 24 جولای 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در افغانستان امروز از شش جهت با واقعیت های روبرو می شوی که گاهی از درک آن فغان خاموشت هم گوش فلک را کر خواهد کرد ولی هستند کسانی که به حق یا ملت را کور و کر خوانده اند و یا هم به واقعیت چنان جاهلند که درایت سنجش عمل خود را ندارند که در آنصورت بر آنهاست که چشم و گوش باز کرده و تا دیر نشده از عمل خود پشیمان شوند و آنرا ترمیم نمایند.

طی یک ماه اخیر دوبار مصارف مالی دوهفته یی کاندیدان محترم ریاست جمهوری از جانب کمیسیون مستقل انتخابات به نشر رسید. در هر دور حسابدهی عده از این عالیجنابان که نتوانستند گزارش بدهند آنقدر قابل بحث نیست چون به اثبات رسانیدند که توان اداره حد اکثر ده ها نفر و مصرف تنها چند صد هزار افغانی را طی دوهفته ندارند پس به کدام رو و امید خیال اخذ رای ملت را دارند تا اداره میلیونها انسان این وطن و ملیارد ها دالر را برای مدت پنج سال به عهده گیرند. پس بر آنهاست که از همین حالا از خواب خرگوش بیدار شده نه پول بیجا مصرف کنند و نه هم وقت گرانبهای ملت را.

دوم کسانیکه گزارش مالی خود را ارائه نموده اند, در این طبقه هستند کسانیکه یا اشتباه کرده اند که باید متوجه شده آنرا اصلاح نمایند و اگر اشتباهی رخ نداده و ارقام سپرده شده به کمیسیون انتخابات واقعی است پس به چند پرسش پاسخ بدهند. در میان آنها بزرگترین طنز را دفتر کمپاین انتخاباتی جناب کرزی صاحب نوشته اند, قراری که در فورم ارائه شده از رقم هنگفت 100000000 (صد میلیون) افغانی قرضه بدون سود از جانب بانک غضنفر تذکر بعمل آمده که در حدود 2000000 (دو میلیون) دالر امریکایی میشود. حال سوال اینجاست:

نخست – در حالیکه دارایی ثبت شده جناب کرزی 10000(ده هزار) دالر امریکایی است چگونه به خود اجازه داده اند تا مبلغ بزرگی را که 200 مرتبه بیشتر از سرمایه اصلی شان است به وام بگیرند و آنهم نه بمنظور براه اندازی تجارت بلکه برای مصرف بدون بازدهی؟ سرمایه فعلی شان حاصل دوره های ریاست جمهوری جمع فعالیت های قبل از آن است, پس امکان ندارد که با معاش پنج سال آینده خود که آنهم معلوم نیست که برنده خواهد شد یا خیر , وام را به بانک غضنفر بپردازد. آیا کمر به معامله بسته که مطمئن به باز دهی هستند؟

دوم – بانک غضنفر به اساس کدام دستور بانکداری وام به این بزرگی را با وجود دانستن مصرفی بودن آن و آن هم به شخص که بیش از 10000 دالر امریکایی سرمایه ندارد تصدیق و اجرا نموده و آنهم بدون سود؟

برای هیچ انسان عاقلی قابل قبول نخواهد بود که یکی از دو سوال بالا جنبه عملی داشته باشد زیرا کسی که وام میگیرد و آنهم مبلغی به این بزرگی اولین مسئله که آنرا سنجش مینماید راه بازدهی آن و برای کسیکه وام میدهد اولین سوال شیوه حصول دوباره آن است که در معامله ذکر شده امکان ندارد چون تماما بدون بازدهی به مصرف میرسد و هردو جانب به این واقعیت وقوف کامل دارند.

حالا دو فرضیه به ذهن خطور مینماید :

اول اینکه پول متذکره نه از بانک غضنفر بلکه از جیب آقای کرزی و یاران به مصرف میرسد و تنها به منظور پنهان نمودن دارایی خود آنرا قرض حسنه قلمداد نموده اند , که در اینصورت از آقای کرزی میخواهم جواب دهند که چرا خواسته اند آنرا از ملت پنهان کنند و آنرا چگونه و از کدام مدرک پس انداز نموده اند.

دوم اینکه به واقعیت آن را وام گرفته اند, که درینصورت پلان سنجش شده خود را جهت باز دهی این قرضه به ملت واضح سازند.

اینگونه حسابدهی به مراتب اعتبارت را نزد ملت به هیچ تقرب داد , بهتر آن بود که خاموش مینشستی و یا هم حقیقت را میگفتی.

دروغگوها رییس جمهور می شوند؟

کرزی می گويد دارايی او و بانوی اول 20 هزار دالر است و معاش وی ماهانه 24 هزار افغانی/ آيا گفته ی کرزی را باور کنيم وقتی فرمان شماره 455 با امضای خود او خلاف آن را می رساند؟ وقتی احمد ولی کرزی معروف به پادشاه هرويين در افغانستان است و سالانه بيش از چهار ميليارد دالر از خريد و فروش مواد مخدر در کشور جابجا می شود، محمود کرزی در ميليون ها دالر باد آورده غلت می زند، غنی کرزی دم برای عربستان می جنباند و ....

پنج شنبه 18 ژوئن 2009

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • به همه سلام، کرزی حقیقت را به ملت نه گفته است و اگر گفته است که این مقدار پول را چطور واپس ان هم با مفاد ان می پردازد؟
  کرزی و برداران ان ممکن پولهای هنگفتی از درک کمکهای صورت گرفته بدست اورده باشند در غیر ان از پدر خود ان قدر پول نداشتند و ندارند.
  جلال ابادی

  • Karzai does not dare to talk on tv and answer to the people he has no face any more so i hope the west must know that he is not a suitable person for the job and also afghan must not wait for 5 years more till karzai going to die or remove from power he is the worst and corrupt person in the history of afghanistan so Abdullah abdulllah is the same both of them are not accepted by afghans so let the right person to rule this country we have experienced karzai and abdullah they are both corrupt and do not have any support by afghans

   Ikhlas wardak

 • افغانستان یک ملت جادو شده است و ریس جمهور ان در قدم اول باید شعبده باز بوده و چشم بندی را خوب بفهمد.

  اگر قرار بود پیامبری را خداوند در افغانستان برای اصلاح دوباره بندگانش می فرستاد بهتر بود حضرت موسی را معرفی میکرد.چون مردمش بیشتر به جادو گری و گوساله سامری پرستی اعتقاد دارند تا لوح عشره و شهاده

 • Az kuza haman tarawad ki dar ust

  Hama may danand ki Karzay az tariq mafiay ki rahbary an ra ba hamdasty beradaranash darand 50 % kumak hay sarazir shuda ba kishwar ra gharat karda and, aksari fualiyat qachaq mawad mukhadar ra inha anjam may dehand, mafiay eqtesady wa zamin ra rahbary darand, pas masraf in miqdar pool dar intekhabat baray anha hanuz nachiz ast, zera anha hazir and har andaza pooli ki lazim bashad masraf namuda rahbary kishwar ra gharaz edamay masaun fualiyat hay ghir qanuny, wa zid insani khud ba dast dashta bashand, dar in intekhabat hama mafia yakjay shuda and, ba shumul Marshal mush Fahim ( Ki rui degar sikay Karim Khuram) ast, in har 2 ra khudawand maskh sakhta ki har binunda az anha nafrat may kunad

  Hal mardum in kishwar in khainin ra khub shunakhta and, wa dostan jehani shan ham khub inha ra shunakhta and

  Marg bar in mafiay jehani, dushman azady, democracy, adalat , dost tajawuzgaran ba namus wa atfal in watan

  Wahid

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس