صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات > جنبش کبوتر سفید در راه است

جنبش کبوتر سفید در راه است

بیایید، با راه اندازی جنبش کبوترسفید درافغانستان و درکشورهای اروپایی، صلح، آزادی و عدالت را با هم فریاد بزنیم و جهان را از وضعیت واقعی افغانستان آگاه سازیم
محمد امین وحیدی | فیلمساز و وبلاگ نویس
يكشنبه 2 آگوست 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

پس ازگذشت هفت سال از حضورلشکرکشایان جامعه جهانی درافغانستان، این کشورتا هنوزهم ازجنگ، ناآرامی و بیعدالتی بصورت اسفباری رنج میبرد.

پس ازگذشت هفت سال از حضورلشکرکشایان جامعه جهانی درافغانستان، این کشورتا هنوزهم ازجنگ، ناآرامی و بیعدالتی بصورت اسفباری رنج میبرد.

این مسئله با آنکه دلایلی بیشماری دارد، با آنهم ازدلایل عمده میتوان ترکیب ناقص و نادرست ساختاراداره حکومت، گردانندگی کشور توسط یک گروه خاص قبیله گرا، ترویج قوم گرایی، حضورپررنگ جنایت کاران جنگی و ناقضان حقوق بشر ازیک سو و دزدان سرمایه های همگانی ازسوی دیگردرصحنه سیاست و درترکیب قدرت را میتوان نام برد که هرکدام دراین بدروزی کشورنقش داشته است.

تبعیض درتقسیمات پروژه های بازسازی بین ولایات مختلف، که تا هنوزهم مشاهده میگردد، دیگرمرضیست که تا کنون برای علاج آن چاره ای سنجیده نشده است.

عدم جدیت و قاطعیت مسئولین دست نشانده حکومتی درپیشبرد امور که حامد کرزی درراس آن است، دلیل دیگریست که باعث ترویج فساد گسترده مالی درادارت گردیده و زمینه ضعف سلامت حکومت را روزبروز مساعد ترساخته است که برهمه نمایان است. ضعفی که افغانستان را هم روزبروز فقیرترنموده و هم اعتبارآن را نزد کشورهای کمک کننده بکلی ازبین برده است.

با این حال، با درنظرداشت شرایط فعلی، افغانستان به سوی هیچ آینده ای مشخصی نمیرود که بتوان ازآن امید بهروزی برای مردم را داشت، به الا که مردم خود دست به کارشوند و خود تصمیم بگیرند.
زیرا انتخاباتی که میتوانست یکی از راه حل هایی برای آوردن تغییردرساختارنظام سیاسی کشورباشد و زمینه ساز سپرده شدن قدرت به صورت واقعی آن به دست مردم، ازماه ها بدینسو اولاً با راه یافتن بسیاری از جنایت کاران جنگی و ناقضان حقوق بشر که ناشی از آسان گیری درمقررات انتخاباتی است و دوماً با تداوم حمایت های دستان مریی و نامریی خارجی ازبعضی ازکاندیدان معامله گر، و ازسویی دیگرهم پشتیبانی مافیای مواد مخدر ومافیای اسلحه از تیم کرزی باعث بوجود آمدن معاملات کثیف پیدا و پنهان دراین رقابت ها گردیده است که مسائلی چون، مشکلات مردم، امنیت عمومی ، خدمت به مردم، بازسازی متوازن، عدالت اجتماعی و... دراین رقابت های کثیف هیچ معنی ای ندارد.
بناً برمردم افغانستان است تا با چشمان باز و واقع بین و با قاطعیت کامل تصمیم قطعی شانرا برای آوردن تغییردرکشوربگیرند و این تغییرنیازمند پاک شدن تمامی خایین و جنایت کاران ازدستگاه اداره ای است که تا کنون کرزی آنرا پیش میبرده است.
این امرفقط با اعلام حمایت و رای دهی به کاندیدی میتواند امکان پذیرباشد که درگذشته کارنامه صاف و روشن داشته ودرحال درهیچ یک ازمعاملات پیدا و پنهان انتخاباتی بجزازرای مردم متکی نباشد.

برای این تغییر، داکتررمضان بشردوست، یگانه انتخاب درست است که مردم افغانستان ازهمه اقوام واقشار پشتیبانی خویش را ازوی اعلام داشته اند.

کارنامه داکتربشردوست به تمامی مردم افغانستان آشکاراست، زیرا بشردوست درزمان پست وزارت پلان با همان اقدام تاریخی اش که لغو جواز فعالیت بیش از دوهزارسازمان های خیریه آغشته به فساد مالی را اعلام داشت، نامش دربرسرزبان ها افتاد وخودش درقلبهای میلیون ها افغانستانی وطندوست جای گرفت. پس ازاعتراض ازاداره فاسد کرزی بشردوست با اقدام تاریخی دیگرش دست به استعفا زد و ازهمان زمان فرهنگ نه گفتن به تداوم مسیراشتباه را بنیان گذاشت که ازآن پس تا به امروز، همه مردم افغانستان ازطریق رسانه های همگانی شاهد هستند که بشردوست همواره به انتقاد از ضعف ها و نارسایی های اداره فاسد حامد کرزی دست به افشای اسناد زده است. این درحالیست که کاندیدان دیگری که امروزخودشان را مطرح مینمایند، درزمان احراز پست وزارت تا آخرین حد توان شان کوشش نموده اند تا درکابینه فاسد کرزی باقی بمانند که کوششهای شان جایی را نگرفته است، ولی امروزه نظر به ایجاب زمان و موقعیت انتخاباتی دست به انتقادات نمایشی علیه این اداره میزنند.

و حال دراین رقابت تنگاتنگ انتخاباتی و دراین کارزارسرنوشت ساز، برماست که با دیدگان باز، و با حضور وجدان های بیدارتصمیم بگیریم که به کی رای بدهیم، به آنی که تا دیروزجزهمین اداره فاسد و حامی آن بوده است و یا به آنی که درهرشرایط به انتقاد ازکجروی ها پرداخته و اکنون هم بجز از نیروی مردم و به زور خدا به هیچ احدی خاص دیگری چشم ندوخته است.
همانطور که گفته اند، زورمردم، زورخدا است، پس شما مردم شریف افغانستان میتوانید، با رای تان و با آوردن تغییر درسرنوشت خود با دستان خویش و با ایمان کامل زورخداوند را به نمایش بگذارید.

درپهلوی حمایت های مالی برای کمپاین بشردوست، خصوصاً برای افغانستانی های مقیم اروپا یکی دیگرازراه های حمایت ازبشردوست، میتواند ایجاد جنبش کبوترسفید دراروپا باشد، که کبوترسفید هم نشان انتخاباتی بشردوست است و هم نشان جهانی صلح. این جنبش میتواند با برپایی تجمعات نمایشی درخیابان های شهرهای اروپایی حمایت وهمبستگی خویش را با بشردوست اعلام بدارد وافغانستان واقعی را درکشورهایی که مقیم اند، به مردم معرفی بدارد.

به آرزوی آبادی، آزادی و سربلندی افغانستان

گالری عکس

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • درود به داکتر بشردوست که حرف و عمل اش دشنه سختی به دشمنان مردم و افغانستان است. رای ما به داکتر بشردوست

  • با شرکت در انتخابات و رای به بشردوست مشت محکمی به دهان جنایتکاران بزنیم.

  • با عرض سلام حضور همه خوانندگان این بخش! میخواهم با ابیاتی از علامه ای بزرگ اقبال دل ها پیامم را آغاز کنم. اقبال می فرماید: (خدا ج آن ملتی را سروری داد - که تقدیرش به دست خویش بنوشت - به آن ملت سر و کاری ندارد - که دهقانش برای دیگران کشت) خیلی دردناک و زننده است که هم متضرر اصلی تروریزم باشی و هم متهم به تروریزم باشی. امروز ضرر مستقیم تروریزم را ما افغان ها متحمل میشوم و متاسفانه عنوان تروریست هم به ما داده میشود در حالیکه تروریست دیگران اند. چرا؟ چون این سرزمین را کسانی اداره میکنند که چیزی بنام اندیشه و درایت کاری ندارند و اگر هم دارند صلاحیت ندارند زیرا غلام اند. به همه گان هویدا است که فقر در افغانستان بیداد میکند در حالیکه مساعدت های فراوانی وارد افغانستان میشود. آیا نمیدانیم که چرا با وجود این همه کمک ها هنوز تحول اقتصادی در افغانستان رونما نگردیده است. آیا نمیدانیم که این همه آسمان خراش ها و موتر های مدل سال از خون این ملت به دست آمده است. پس 1. بیائید دست وحدت و برادری به هم دیگر بدهیم و تقدیر خود را به دست خود بنویسیم. 2. بیائید مرهمی به خون شهدای راستین این سرزمین بگذاریم. 3. بیائید این سرزمین را که مهد دلیران تاریخ بود از شر بزدلان تاریخ نجات بدهیم. 4. بیائید به جهانیان و مداخله گران تاریخ و استعمار ثابت سازیم که ما هم میتوانیم تصمیم بگیریم و سرنوشت مان را خود مان رقم بزنیم. 5. بیائید به کسی رأی بدهیم که او فقر و بدبختی ما را احساس کرده و هم احساس کرده میتواند. 6. به کسی رأی بدهیم که حرف و عمل اش یکسان باشد نه کسی هر روز دروغ میگوید و مردم را فریب میدهد. به امید روزی که ملت در افغانستان حکومت کند!

  • وقتی دزدان و چپاولګران دارايی های عامه نام بشر دوست را ميشنوند خواب از چشمان شان فرار ميکند .
    مردم ما بايد بدانند که همين دزدان اندکه يکجا با ساير دشمنان داخلی و خارجی بخاطر منافع شان ميخواهند هميشه در مملکت جنګ و حکومت فاسد وجود داشته باشد .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس