در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > دانش و فناوری اطلاعات > لوازم اصلی راه اندازی سایت اینترنتی: محتوا، دامین، میزبانی وب و دیزاین

لوازم اصلی راه اندازی سایت اینترنتی: محتوا، دامین، میزبانی وب و دیزاین

برای راه اندازی یک سایت اینترنتی نیاز به موارد مختلفی ست که در اینجا به زبانی ساده با آن ها اشاره شده است.
وبلاگ آموزشی آی پی پلنز
شنبه 1 نوامبر 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

برای راه اندازی یک سایت اینترنتی نیاز به موارد مختلفی ست که در اینجا به زبانی ساده با آن ها اشاره شده است.

یک: محتوا

مهمترین موردی که برای راه اندازی یک سایت اینترنتی نیاز است محتوا می باشد. شما که می خواهید یک سایت داشته باشید باید بدانید که داشتن محتوا یکی از مهمترین موارد می باشد. شما چه چیزی را می خواهید به مخاطب خود ارایه کنید؟ افراد زیادی بدون توجه به این مورد وب سایت راه اندازی کرده اند اما پس از مدتی به دلیل نبود محتوا سایت اینترنتی آن ها با رکود مواجه شده است. یک شرکت تجاری با راه اندازی وب سایت، محصولات و خدمات خود را به مشتریان معرفی می کند. یک سازمان برای رساندن اهداف و برنامه ها خود و یا جهت هماهنگی با اعضای خود می تواند از سایت اینترنتی استفاده کند. یک رسانه، نشر اخبار و مقالات را روی سایت اینترنتی خود در برنامه دارد و یک شخص ممکن است نظرات و دیدگاه های خود را در مورد مسایل مختلف به نشر برساند و یا خاطرات و برداشت های خود را از طریق وبلاگ و وبسایت به دوستان و مخاطبانش ارایه کند. بنابراین مهمترین موردی که یک سایت نیاز دارد محتواست.

دو: دامین

شما به یک دامین (domain) نیاز دارید. دامین آدرس شما و نام قلمر اینترنتی شما می باشد. سایت اینترنتی شما برای اینکه در دسترس مخاطب قرار گیرد به دامین نیاز دارد. تصور کنید شما در شهری بزرگ هستید و یکی از دوستان شما می خواهد به دیدن شما بیاید. اگر دوست شما آدرس شما را داشته باشید می تواند به آسانی شما را پیدا کند و اگر نه، یافتن شما بسیار سخت و حتا ناممکن می شود.

دامین نقش یک آدرس و یک نام را بازی می کند. برای نمونه آی پی پلنز دات کام (www.ipplans.com) یک آدرس است و در عین زمان نام را هم در خود دارد. مخاطب با شنیدن آی پی پلنز دات کام می داند که این آدرس یک سایت اینترنتی ست و براحتی با تایپ کردن آدرس در مرورگر خود (مانند اینترنتی اکسپلورر، گوگل کرون، سفری، گوگل کروم و...) به این سایت دسترسی پیدا می کند. از همین روی از هر دامین یا آدرس باید یک نمونه باشد و تنها دامینی را می توان به ثبت رساند که قبلن ثبت نشده باشد. با تایپ کردن آی پی پلنز دات کام شما باید به سایت آی پی پلنز بروید و نه سایت گوگل دات کام.

بهتر است دامینی که انتخاب می کند دارای مشخصات زیر باشد:

- ساده و تا جای ممکن کوتاه باشد.
 مخاطب با شنیدن آن متوجه شود که این دامین مربوط به فرد، شرکت، سازمان و یا رسانه ی مشخصی می باشد.
 زیبا و رسا باشد.

سه: میزبانی وب

میزبانی وب (Web hosting) مانند خانه ای است که شما می خواهید از دوست و مهمان خود در آن پذیرایی کنید. اگر تصور کنید دامین حکم نشانی خانه شما را دارد، میزبانی وب ساختمان و محل بود و باش می باشد که آن را کرایه کرده اید. میزبانی مشارکتی وب به زبانی دیگر مجموعه ای از آپارتمان در یک بلاک می باشد. در این مورد سرور اختصاصی را بلاکی تصور کنید که در آن آپارتمان های مختلف جای داده شده است.

در این مورد میزبانی وب یا وب هاستینگ جایی ست که شما در آن محتوای خود را قرار داده با دیگران به اشتراک می گذارید. اگر شما تعداد محدودی مهمان داشته باشید، براحتی می توانید در خانه ای کوچک از آن ها پذیرایی کنید. اما اگر مهمانان شما در روز به هزاران و حتا میلیون ها تن برسند، در این صورت شما به خانه ای بسیار بزرگ نیاز دارید. از این جهت میزبانی وب دارای پلان های مختلفی می باشد.

در آی پی پلنز ما این پلان ها را به صورت زیر تقسیم کرده ایم:
الف: میزبانی مشارکتی وب: میزبانی مشارکتی وب نیز خود به پلان های مختلف و متناسب به تقاضای افراد، شرکت ها و سازمان ها به ترتیب زیر تهیه شده است:
- پلان شروع
  پلان سازمانی
  پلان تجاری
  پلان رسانه ای
  پلان پیشرفته

ب: سرور مجازی شخصی با وی پی اس
وی پی اس (VPS) مخفف ویرچوال پرایوت سرور (Virtual Private Server) می باشد و به معنای سرور مجازی شخصی ست. سرور مجازی شخصی یا وی پی اس فراتر از میزبانی اشتراکی وب است و برای افراد،

شرکت ها و سازمان هایی مفید می باشد که میزبانی اشتراکی وب برای آن ها کافی نیست. آن ها مخاطب گسترده تر دارند و می خواهند کنترل بیشتری داشته باشند. در سرور مجازی شما کنترل بیشتری دارید و می توانید بخش قابل توجهی از منابع سرور مانند سی پی یو و رم را به خود اختصاص دهید. از همین روی سرور مجازی شخصی گران تر از میزبانی اشتراکی وب است. سرورهای مجازی شخصی می توانند بصورت مدیریت شده برای شما ارایه شوند و همچنین می توانند مدیریت شده نباشند. شرکت های ارایه کننده سرور مجازی شخصی، برای مدیریت کامل آن هزینه هایی را از مشتری دریافت می کنند. اگر مشتریان خود افراد متخصص داشته باشند، می توانند مدیریت را خود انجام دهند.
آی پی پلنز سرورهای مجازی شخصی را بصورت پلان های زیر ارایه می کند:

- وی پی اس شروع
  وی پی اس برنزی
  وی پی اس نقره ای
  وی پی اس طلایی
  وی پس اس پلاتین

پلان های ذکر شده از شروع تا پلاتین دارای ويژه گی هایی می باشند که شما می توانید جزییات آن را در سایت رسمی آی پی پلنز بیابید.

پ: سرور اختصاصی

سرور اختصاصی یا ددیکیتد سرور (Dedicated server) کنترل کامل بر تمام منابع سرور از جمله سی پی یو، رم، فضا و پهنای باند می باشد و بسیار فراتر از سرور مجازی شخصی ست. با سرور اختصاصی شما می توانید سایت های زیادی را راه اندازی کنید و امکانات گسترده و وسیع داشته باشید. باید توجه داشته باشید که به همان میزان که کار خود را از میزبانی اشتراکی وب و وی پی اس گسترش داده و به سمت سرور اختصاصی می آييد، مدیریت آن نیز سخت تر و پیچیده تر می باشد و از همین روی باید متخصصی داشته باشید که سرور شما را در بخش های مختلف از جمله امنیت مدیریت کند.

آی پی پلنز سرورهای اختصاصی قدرتمندی در پلان های زیر به شما رایه می کند. تمام این سرورها و از جمله وی پی اس و پلان های میزبانی اشتراکی وب آی پی پلنز، مجهز به تکنولوژی مقابله با حملات دی داس می باشند.
پلان ها سرور اختصاصی:

- سرور آبی 1
  سرور آبی 2
  سرور سپید 1
  سرور سپید 2
  سرور زرد

چهار: طراحی و دیزاین

سایت اینترنتی شما باید دیزاین شود. محتوایی که شما می خواهید به مخاطب خود ارایه کنید، باید با نظم و ترتیب و مطابق با زبانی که وب سرور ها مانند آپاچی آن ها را شناسایی می کنند ترتیب داده شوند. امروزه با وجود ده ها نرم افزار یا سیستم مدیریت محتوا همچون وردپرس، جوملا و اسپیپ و همچنین وجود قالب های متنوع و زیبا از آن ها، داشتن سایت اینترنتی آسان تر شده است. در آی پی پلنز ما به شما کمک می کنیم که چگونه از این سیستم های مدیریت محتوا که بسیاری از آن ها همچون وردپرس، جوملا و اسپیپ رایگان هستند استفاده کنید.

پس از اینکه شما محتوا، دامین و میزبانی وب داشته و سایت خود را طراحی و دیزاین کردید، می توانید انتشار را آغاز نمایید.
موفق باشید.

سایت آی پی پلنز
وبلاگ آموزشی آی پی پلنز

واژه های کلیدی

ثبت دامین
میزبانی اشتراکی وب
سرور مجازی شخصی/ وی پی اس
سرور اختصاصی
گواهینامه اس اس ال
مدیریت سرور

آنلاين بنگريد :

سایت آی پی پلنز

جستجو در کابل پرس