صفحه نخست > خبر و گزارش > گزارش > ملا"منصوردادالله " چرا برکنار شد؟

ملا"منصوردادالله " چرا برکنار شد؟

اسداالله وفا، ملا عبدالسلام ضعيف، وکيل احمد متوکل، گل آغا شيرزوی، نظامی
میرویس جلالزی
سه شنبه 1 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روزهای دشوار ، هفته های وحشتناک و ماه های خونین سپری شد .بلاخره سال 2007 میلادی به پایان رسید.
در این سال ، اکثر نقاط افغانستان شاهد نبردهای سنگین مخالفین دولت با نیروهای مشترک افغان و ایتلاف بود .

حدود 5000 افغان هم از مخالفین ، نیروهای دولتی و غیرنظامیان قربانی این خشونت ها شدند.

اما این تنها ارقام رسمی است که از سوی منابع دولتی افغان به نشررسیده است و نمیتوان صد در صد آن را پذیرفت ، شاید این ارقام به مراتب کمتر از واقیعت باشد .

بمب گذاری های کنار جاده ، حملات انتحاری و حتی شلیک هاوان بالای تعمیر فرماندهی امنیه کابل در پایتخت، بیانگر تشدید حملات مخالفین دولت مرکزی طی سال گذشته بود .

حدود چهل وهفت هزار سرباز خارجی و به همین تعداد سرباز ارتش ملی افغانستان خلاف توقع نتوانستند از افزایش سرسام آور حملات مخالفین طی سال گذشته بکاهند .

اما حکومت افغانستان تنها نبردهای خونین را راه حل ندانسته و از کانال های مخفی استخباراتی خود استفاده نموده تا از فشار سرسام آور و روز افزون طالبان بالای عساکر خود جلوگیری نماید.

تلاش ها برای انداختن درز میان حلقات مرکزی طالبان یکی از پالیسی های عمده حکومت ریس جمهور کرزی و متحدین اروپایی وی طی سال 2007 میلادی بود .

منابع نزدیک به ریس جمهور میگویند که آقای "حامد کرزی" با استفاده از نفوذ" اسدالله" وفا والی کنونی ولایت هلمند ، "ملاعبدالسلام ضعیف" ، " وکیل احمد متوکل" ،" گل آغاشیرزوی" والی ننگرهار و اخیراً هم از اقای "نظامی" ریس رادیو تلویزیون رژیم طالبان مطالبه کمک نموده تا به واسطه آنان میان گروه های مختلف طالبان تفرقه اندازی نماید .

فورمول تفرقه بینداز و حکومت کن از انگلیس ها میراث مانده است.

تمام تیم ریس جمهور" کرزی" نه بلکه تنها خودش و چند تن از رفقای حزبیش یگانه راه تخریب مهره های طالبان را آغاز جریان دیپلوماسی پنهان با آنان میخواند .

ریس جمهور" افغانستان" در نشست های مختلف از همکاری و جدا شدن دسته دسته طالبان از پیکر امارت اسلامی خبر داد.

اما طالبها این گفته های ریس جمهور را تکتیک میخوانند که عاری از حقیقت و مملو ا پروپاگندا میباشد .

شاید گفته های طالبان درست نباشد اما حالا نمیتوان صد در صد بیانات ریس جمهور را پذیرفت .

از سوی دیگر بعد از قتل ملااختر عثمانی در اوایل سال 2007 میلادی درز های بزرگ در حلقات به هم پیوسته طالبان به میان آمد .

"اختر عثمانی" سومین فرد بلند پایه شورای رهبری طالبان بود که در یک حمله هوایی نیروهای خارجی در جنوب افغانستان کشته شد .

بعداً آوازه های به نشر رسید که گویا" ملادادالله" فرمانده شماره دو شورای طالبان در قتل وی دست داشته است .
شاید حقیقت این طور نبود اما بعد از نشر این به گو مگو ها تعداد زیادی از طالبان با دولت افغانستان یکجا شده و تعداد هم از گروه مربوط ملادادالله جدا و با گروه مربوط به "ملاعمر" یکجا شدند .

گرچه" ملامحمد عمر" تا هنوز رهبری عمومی طالبان را به عهده دارد اما در هنگام حیات" ملادادلله"جبهات این دو فرمانده مشخص بوده و عملیات به دستور مستقیم هر یکی از فرماندهان اجرا میشد .

گفته میشود " ملادادالله " در اکثر عملیات های نظامی دستور و پالیسی تحریک طالبان را صد در صد نمی پذیرفت و همین کار های وی سبب نارضایتی "ملامحمد عمر" از شخص وی شده بود.

گزارشات میرساند که بعد از قتل" ملااخترمحمدعثمانی" روابط حسنه میان "ملامحمدعمر" و" ملادالله" به تیره گی گراید .

ملادادلله گر چه این آوازه ها را بی بنیاد خواند اما حالا این سخن به بسیار سرعت میان جنگجویان طالب پخش شده بود و " ملا دادالله" داشت اعتبار خود را در این روز ها روز تا روز از دست میداد.

گفته میشود اعتبار" ملادادالله "زمانی ضرب صفر شد که نامبرده بدون اطاعت امر" ملامحمدعمر" اجمل نقشبندی یکتن از خبرنگاران افغان را درجنوب" افغانستان" سر برید.

اکثرا اعضای شورای رهبری طالبان این کار "ملادادالله" را خلاف پالیسی تحریک طالبان خواندند و او را یک فرمانده یاغی و باغی کی هیچ گونه توجه به حیثیت جهانی تحریک طالبان ندارند ، خطاب نمودند.

نیمه سال 2007 بود که "ملادادالله" خود در یک حمله نیروهای ایتلاف در جنوب" افغانستان" کشته شد .

از بین بردن فرماندهان معروف طالبان بخش از ستراتیژی جنگی نیروهای خارجی در سال 2007 بود .

دها تن از فرماندهان طالبان یکی پی دیگر اکثراً در جنوب" افغانستان" کشته شدند.

اما جان سخن اینست که چرا با کشته شدن فرماندهان جنگی طالبان باز هم از شدت حملات ضد حکومتی کاسته نشد ؟

پاسخ این خواهد بود که طالبان همه دارای یک طرزتفکر بوده و با از میان رفتن یکی از آنها دیگرش خلای به وجود آمده را پر خواهد نمود .

به زودی "ملا منصور دادالله " بعد از هلاکت برادرش" ملادادالله" به سمت وی گماشته شد .

نامبرده یکی از جنگجویان معروف در جبهه ضد شوروی در دهه 1980 در افغانستان بود .

قتل "ملادادالله " درست زمانی صورت گرفت که گروه طالبان مربوط به "ملامحمد عمر" پلان ترور "ملادادالله" را ترتیب نموده بودند .

"ملامنصور دادالله" برای عملی نمودن آرمانهای برادرش "ملادادالله "سوگند خورد اما رابطه اش با" ملاعمر" روز تا روز به تیره گی گراید.

اطلاعات اخیر از میان تحریک طالبان حاکی از آن است که"ملامنصور دادالله "اخیراً وارد مذاکره مستقیم با دولت افغانستان" شده بود .

گفته میشود" ملامنصور دادالله اخیراً" با" مایکل سمپل" یک مقام ارشد اتحادیه اروپا در کابل و "میرفین پترسون" نماینده سازمان ملل متحد مقیم کابل وارد گفتگو شده بود .

این گفتگو ها به در اوایل ماه سپتمبر در ولسوالی "موسی قلعه" ولایت "هلمند" صورت گرفته بود .

این دو مقام غرب از" ملامنصور دادالله" تقاضا نموده بودند که خواسته های خود را به صورت شفاف با آنان در میان گذاشته و بعداً تصمیم گرفته خواهد شد .

یک فرمانده معروف طالبهای مربوط به شاخه طالبان "ملامنصوردادالله" که خود نیز در نشست این دو دیپلومات غربی با آقای "دادالله" حضور داشت میگوید: " زمانی که فرمانده من از این دو دیپلومات غربی خواست که در صورت جدا شدن از پیکر طالبان چی تظمین امنیتی و امتیازی مادی برای جنگجویانم وجود خواهد داشت ؟ این دوتن گفتند که ما برای شما اسلحه ، پول و هر آنچیز فراهم خواهیم ساخت که شما میخواهید و در بدل شما باید علیه شاخه "ملامحمدعمر" قیام نماید ".

گفتگو ها میان دیپلوماتان غربی و عده از طالبان به مراحل پایانی خود رسیده بود که ناگهان آوازه های بازداشت دو تن از اتباع غربی در" افغانستان " منتشر شد .

دولت افغانستان اخیراً این دو مقام غرب را به سرپیچی از قوانین نافظه دولت" افغانستان" متهم نموده و آنها را خطر زا به امنیت داخلی این کشور خواندند .

مقامات "کابل" این دو تن را به زودترین فرصت از "افغانستان" اخارج نمودند .

اما به تعقیب این اقدام دولت افغانستان "ملامحمدعمر" رهبر گروه طالبان نیز از ارتباط "ملامنصور دادالله" با این دو تبعه غرب ، نامبرده را از سمتش منفک نمود و فرماندهای او را بی اعتبار اعلام نموده است .

از این دو اقدام پی در پی حکومت "افغانستان" و رهبر طالبان بر میاید که دست های نامری موجود هستند که ، "ملامحمدعمر" و حکومت افغانستان را وادار ساخته است تا از حل منازعه جاری در این کشور جلوگیری نمایند .

شاید این دست های نامری نیز مربوط به غرب و امریکا باشد ؟
اما این تا حال یک احتمال است.
گفته میشود که اگر گفتگو ها میان این دو تبعه غرب و" ملامنصوردادالله " که در مراحل حساس خود بود ، ادامه پیدا میکرد طی چند هفته دیگر کتله بزرگ از جنگجویان داخلی طالب از پیکر طالبان جدا میشدند .

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • از این نوشته قسمی نتیجه میگیریم: هستن کسانی که اصلآ نمیخواهند که دولت با طالبان مفاهمه کرده تا باشد شرایط بهتر و خوبتری را در افغانستان جنگ زده رقم بزنند .سوال این جاست زمانیکه دولت از ارتباط ملا منصور با این دو دیپلومات آگاه شد چرا اخراج شان را از افغانستان در ظرف24 ساعت اعلان و پروژه را که این دپلومات ها در شرف تکمیلش بودن خنثیّ کرد ؟وارتباطات مخفی را در آینده با این گروه هاافشاواز جُرت شان کاسته است . در یک کشور بدون استخبارات آن کشور و یا به میان جگری وتضمین یک تعداد خارجی ها همچو ارتباطات تآمین نمیشود .من عدس میزنم که در بین دولت افغانستان و مشاورین آنان تعدادی از اشخاصی وجود دارد که طرفدار آرامی در افغانستان نیستن و نمی خواهند که آرامی سراسری در وطن حکمفرما شده و کمک خارجی ها ختم و دوباره به کشور شان عودت کنند .

 • کثیف ترین مردم روی زمین.این نوکر های پاکستان نام افغانستان را در تمام جهان بد کردند.

  • اگر طالبان فقط "کثیف ترین" میبودند مشکلی نبود و میشد با آنان جور آمد، در افغانستان "کثیف" های زیادی هستند که قابل تحمل هستند.

   اما طالبان بالاتر از "کثیف ترین"، خاین و جنایتکار و وطنفروش و آدمکش و بربر هستند.

   ولی من موافق نیستم که این طالبان بود که افغانها را در تمام جهان بدنام کرده. زمانیکه هنوز طالبان از ماشین طالب سازی پاکستان و امریکا و عربستان بیرون نشده بودند، این برادران جهادی شان که امروز خود را "جبهه ملی" مینامند، بودند که باعث سرافکندگی و بدنامی مردم ما شدند با آنهمه مزدوری هایشان به پاکستان و ایران و عربستان و روسیه و تاجکستان و ... اینان بودند که با قتل عام و شکنجه و بربادی مردم کابل و سایر ولایات افغانستان را به ماتمکده مبدل کردند. نجاست هایی مثل ربانی و سیاف و فهیم و قانونی و چکری و دوستم و گلبدین و مسعود و ... بودند که آنچنان حمام خون و جنایت و شرفباختگی را در کابل به راه انداختند که در ابتدا مردم ورود طالبان را به فال نیک گرفته خوش آمدید گفتند، چون حداقل به سلطه چهار ساله خونین جهادیان فاشیست پایان بخشید.

   اما امروز امریکا این "جبهه ملی" را مظهر دموکراسی جا میزند اما از طالبانی را که تا دیروز در بغل داشت، تروریست مینامد!!!

   افسوس به نام مردم ما که چه بازی هایی سر شان میشود، و افسوس به نام بزرگ دموکراسی که چه تجارتها و عوامفریبی هایی زیر نامش میشود!!!

  • کمی دیگر هم عقب بروید کثیف ترین خو کسانی بودند که نوکری روس را کرده و کشور خود را فروختند و بی ناموس شدند و همه را به تباهی کشاندند. چارتا دله و دیوس مثل صالح محمد زیری و ترکی و نورمحمد نور که یک وقت راهگیری میکردند و راه کسانیکه از طریق زمین از حج برمیگشتند طلا و سوغانی هایشان را که از حج با خود میآوردند این دزدان میگرفند با خود فروشی و وطنفروشی صاحب بی اختیار مملکت شدند باعث شدند کسانی علیه شان پیدا شوند که شما ها آنان را کثیف یا کثیفترین میخوانید. کثیفترین خو کارمل و ترکی و امین و نجیب گاو کثافت های دور و برش بودند و از همه خبیث و مردارتر خادیست های بی ناموس بودند. که هیچ حیثیت و ناموس نداشتند. و حق میگوید که هرکه با این کثافت ها یکجا شود خودش کثیف میشود

  • شبیر جان دوتا تذکر : 1_ بجای کوبیدن جهاد وکل مجاهدین ، بهتر است نام احزاب و اشخاص مورد نظرتان را ببرید چون افراد مورد اشاره،دیگر ربطی به جهاد ندارند. 2_ شما وقتی طالبان و جهادی ها را محکوم می کنید اما در مورد کمونیستها و چپی ها سکوت می کنید ،به صورت طبیعی متهم به همراهی با کمونیستها می شوید چنانچه در ذیل نظر شما همین عکس العمل نشان داده شده است .هیچ وقت از روی احساسات نظر ندهید همیشه منطقی باشید .

  • salam
   kaka to magar khwabi! kodam jabhaye motahed, dar dawlate feli ke az bosh gerefta ta mansor dadollah sherkat darand wa 6 sal ham gozasht wa kasane chon khodat ham shayad dar kenare shan bashed , pas chera wazeat khob nameshwad, ba ewaze era aye rahe hal kohna qessa ha ra takrar kardan darde ra dawa namekonad.

  • سلام بتمام خوانندگان کابل پرس?.آقای احمد ميخواستم از شما سوال کنم که محترم در دامن کدام يک از احزاب وطنفروش که در پاکستان وايران بوجود امده است تربيه وکلان شده ايد .چون بنده را بخاطر popal بودنم متهم به ترکی وبعداء به ملا عمر کرده ،عزيزم زمانييکه که درمقابل رژيم ترکی کارمل وديگر کمونستان با ديگر هموطنانم مبارزه ميکردم وزمانيکه بنده درزندان کمونيستان بخاطر فعاليت های سياسی بسر ميبردم شما بادشمانان ديگر افغانستان (پاکستان).مصروف امضای قروش هستی مردم افغانستان برای باداران خويش بوديد طبعاء برای تان خوش ايند نيست انتقاداز مجاهد نمايان روسياهی که همه هستی مردم را به غارت بردند. نفرين بي پايان به تمام ميلتگرايان قومی ننگ وشرم نفرين بتمام احزاب سياسی چپ وراست کمونيست وافراطيگرای اسلامی که افغانستان را بميدان جنگهای ميليتی قومی ومنطقوی مبدل نمودند.

  • پوپل صاحب ! احترامات : من نفهمیدم شما چرا اینقدر سر ما قهر شدی ؟ مخاطب من که شما نبودید ، گپ من با آقای شبیر بود ، اتفاقا" به ایشان هم گپ بد و توهین آمیز نزدم ،فقط تذکر دوستانه دادم ،حالا هم میگویم : مجاهدین واقعی به معنای عام و اصلی آن ، ملت شریف و قهرمان ما هستند که با جهاد برحقشان ، هم کشور خود را آزاد کردند و هم شوروی متجاوز را از جغرافیای جهان محو کردند و این کم افتخاری نیست بیادر ،من فقط روی این نکته تاکید دارم ، آنهاییکه بعداز خروج روسها و سقوط دولت نجیب ،تحت نام مجاهدین آمدند و مانند کرکس ها و لاشخورها به جان مردم افتادند و برای رسیدن به قدرت و امتیاز بیشتر آنهمه ویرانی و تباهی و قتل انجام دادند ، ربطی به جهاد ندارند بلکه در واقع خائنین به جهاد ارزشمند مردم مظلوم ما هستند .

  • آقای احمد،لطفاءمراجعه کنيد عنوان (استاد محمد کريم خليلي)25 دسامبر 14:14 .2007 واتهامی که راجع ببنده کرده ايد.(پوپل جان تره کی رهبرت بوداوبه زباله دان تاريخ رفت.ملا عمربه ترکستان) نوشته احمد.اگر بکدام سازمان سياسی ارتباط ميداشتم از ان منکرنميشدم .خداکند بخاطرتان امده باشد.تشکر ازدرک عميق تان

  • پوپل صاحب ! اشتباه پیش آمده است ، کسیکه در قسمت (استاد محمد کريم خليلي)25 دسامبر 14:14 .2007 به نام احمد پیام داده است شخص دیگری بوده است ، من نبودم ،من آنجا هیچ نظری نداده ام .

  • اقای احمد باعرض سلام ومحبت بنده رابه بزرگواری خويش عفو نمايد شايد شخص ديگری بنام شما ياوه سرای کرده باشد.تشکر

  • اقای احمد از شما یک سوال دارم . اگر روسها کشور ما را اشغال کردند . امریکای ها میهمانی امده اند در افغانستان ؟ و یا اشغال کرده اند ؟ مردم افغانستان را همیشه این ملا ها جه به نام طالب و یا محاهد چور چپاول کردن .
   پای مار چشم مور خیر ملا کس ندید

  • من کاملا موافقم که مزدوران روس و جهادی و طالبی همه خاین و تبهکار و وطنفروش هستند اما آنچه در چهار سال حکمروایی ربانی، سیاف، گلبدین، مسعود و شرکای جرم شان در افغانستان صورت گرفت موحش و باورنکردنی بود. اینان در زمانی این جنایات را انجام دادند که همه تصور میکردند با خروج روسها و سرنگونی دولت نجیب دیگر آلام و دردهایشان پایان خواهد یافت اما از چاله برآمده به چاه افتادند و کابلی که در اثر سالها حضور روسها آباد مانده بود، به خون و خاکستر و مخروبه مبدل شد، آثار تاریخی وطن ما که سرمایه معنوی این ملک بود غارت شد، دهها هزار تن کشته و زخمی و بی‌سیرت شدند، خلاصه هستی کشور بصورتی تباه شد که تا امروز کسی آنرا آباد نمیتواند.

   آنلاین : زندگی تراژیک فامیلی که قربانی جنگهای تبهکاران جهادی شده اند

  • آقای شبیر:
   به خاطر کامل شدن لست "کثافات" این افراد را هم شامل نمائید دسته پوره میشود: مزاری، دوستم،اکبری، محقق،کاظمی،خالص،اسماعیل "خان"،رسول پهلوان، برادر رسول پهلوان که شکر نامش یادم رفته و زنده است و "سیاست" هم میکند، عطامحمد، مولوی محمد نبی و غیره.
   با عرض حرمت.

  • دوست گرانقدر کریم جان ! با سلام و تشکر از شما --- به نکته خوبی اشاره کردید ، اینکه آیا بین اشغال روسها در آن زمان و امریکایی ها در این زمان ، تفاوتی وجود دارد یا نه ؟ اگر از من بپرسید می گویم : نه ،اشغال ، اشغال است . تفاوت ماهوی بین این و آن وجود ندارد . چه خوب است همین سوال در قالب یک عنوان و تیتر مستقل ، مطرح شود و دوستان هموطن روی آن بحث کنند .

 • Mr.Zahir is rigt, Khalqi,Parchami,Sholaii and Afghan Melatis most be hang up for their crimes against humanity in the Kabul’s streets.

  • شبیر جان ! کمی بالاتر هم برو بالاتر از خلقی ها و پرچمی ها . بابای تان را بیبیید و کارکردهایشان را عبدالرحمان بابا ظاهر شاه بابا ودیگر باباهایتان نادر غدار ووو که جای بحث نیست و فرصت هم کم است وگرنه مینوشتم . این ها تهداب این ملک به خشونت دروغ دزدی غارت ووو گذاشته اند که جا دارد بگویم از اول اینها طالب بودند متعصب بودند و همه شان از تزویر پر .
   خدا یارتان

 • از دیدگاه من ما افغانستانی ها باید دنبال کشف علل اصلی این همه تشنّچ و فتنه انگیزی ها در کشور باشیم، این نااگاهانه مجرم شناختن و کوبیدن همدیگر به اتهام این و آن مشکل دیرینه ای مارا حل نخواهد کرد. اگر مرور کوتاهی در مسیر تاریخ این کشور داشته باشیم میبینیم که ما در افغانستان هر گونه رژیم داشته ایم، هرکدام به نوبه ای خود به مردم افغانستان جفا کرده. و اینیکه هیچ کسی نمیخواهد در افغانستان خدمت بکند،دلیلش چه میتواند باشد؟ در افغانستان قبل از همه چیز ما نیاز به اتحاد و انسجام قبیله ها داریم، تا این تریبالیسم و قبیله پرستی ها از بین نرود. مردم افغانستان به کامیابی دست نخواهد پیدا نکرد. و انسجام قبیله ها یک کار خیلی دشوار به نظر میرسد، چون در افغانستان قبیله ها مختلف با فرهنگ های مختلف، مذهب های مختلف، و زبانهای مختلف، بخ خصوص مذهب های سنتی ارثی و مفکوره های منجمد سنتی مردم را از همگونگی و همسنخی، اتحاد،انسجام باز میدارد.

 • دوستان باوز کنید که نه در زمان عبدالرحمن نه در زمان بچه سقاو و نه در هیچ مرحله دیگر در تاریخ آریانا، خراسان و افغانستان ما آنقدر سر افگنده و سر به نیست شدیم که در چهار سال سیاه دوره جنایتکار ملی مسعود و پدران روحانی او ربانی و سیاف و هم مسلکان خونخوار شان بابه مزاری، محسنی، مولوی نبی و دیگران گردیدیم.

  عبدالرحمن ظلم زیاد کرد و بچه سقاو دزدی فراوان ، شاه شجاع و کارمل بوت پاکی زیاد کردند و بیگانه ها را بر کشور حاکم ساختند ولی در هیچ یکی از دوره های فوق الذکر شالوده و بنیاد دولت از میان نرفت. مسعود جاهل با بردران جهادی شان از اردو گرفته تا پایه های برق را ویران کرده ، زنان افغان را مجبور به خود فروشی در بازار های پشاور و لاهور ساختند، به عفت و ناموس هزاران دختر و پسر افغان تجاوز کردند و هر چه که افغانستان فقیر داشت از بین بردند و امروز هم در زیر سایه امریکایی ها شیرپور را شیرچور کردند و کشور را به میدان تاخت و تاز بیگانه ها و طالبان مبدل کرده و هر اقدام در راه دموکراسی و آزادی را صد میگردند.

  آیا عکس ربانی خائین و حکمتیار و مسعود و حکمتیار را که حین که پاکستانی ها تلاش دارند آشتی بدهیدشان دیده اید ؟ آیا از آن کرده مرگ برای این جنایتکاران بهتر نبود ؟

  • برادر عزیز!
   باور کنید آنچه را که امروز میبینیم یا از سی سال به اینسو جریان داشته است همه محصول و میراث دوونیم قرن حاکمیت قبیله است . پاک کردن کثافات این "طویله ی اوژ یاس" کار حضرت فیل است آنهم اگر بقایای قبیله اجازه دهد !از جامعه ای که بیش از دو صد سال بار استبداد، خفقان، دهشت ، جهل، بی قانونی و بی حقوقی را بر دوش خود حمل کرده است ،چگونه میتوان انتظار داشت که یک شبه از وجود عناصر و گروههای بیگانه پرست،دزد و غارتگر پاک شود؟

  • خدا همه تان را زنده نگه کند که آینده را ببینید. اصل گپ کجا ماند و رشته بحث شما هموطنان گرامی ما به کجا رفت. اگر صحبت از سال بین المللی زبان و احترام به زبان ها می شود، تعدادی به سراغ قبر عبدالرحمن و شماری هم به سوی پنجشیر روانه می شوند. انگشت شماران دیگری هم برای اینکه مهر روشنفکری را بر پیشانی بزنند، یک پای خود را بر قندهار و پای دگر را بر شمال می گذرانند تا با لگدکوب کردن همه افتخارات این کشور، به اصطلاح از کاروان دموکراسی عقب نمانند.
   عزیزان،
   سخن بر سر این بود که دو خارجی که از زمان طالبان و حتی مجاهدین در کار افغانستان دخیل بودند و به قول وحید مژده در زمان طالبان یک بار اخراج شده بودند، بعد از توافقات بن به کشور آمدند و با تقرر به مناصب بلند سناریوی دیگری را رویدست گرفتند. حالا به نفع یا به نقص، باید روی این موضوع صحبت می کردید. روی این نظر می دادید که این جنگ، جنگ استخبارات دو کشور در سرزمین ماست. اما شما این موضوع مهم را رها کرده، رفتید تا استخوان های بزرگان کشور خود را از قبرها بیرون بکشید و زمانی که شما مصروف جدال بر سر آن استید، دیگران در کاخ های مجلل خود، بر حماقت چندین ساله ما بخندند.
   آیا زمان آن هنوز فرا نرسیده است که این لفاظی ها و فحاشی ها را کنار بگذاریم و از این جنگ های زرگری یی که جز بدبختی و اسارت ارمغان دیگری برای ما نداشته دست بکشیم؟ قصه پشتو و فارسی را کنار بگذار که اگر به همین ترتیب پیش برویم، نه این خواهد ماند و نه آن...

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس