IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > زلمی خلیل زاد را هم با خود می بردی آقای مایک پومپئو

زلمی خلیل زاد را هم با خود می بردی آقای مایک پومپئو

[en]Kabul Press - News[fa]کابل پرس خبری
سه شنبه 24 مارچ 2020

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کابل پرس: برای آنانی که تبعیض سیستماتیک حکومت پشتونیستی و نژادپرستی سیاستمداران پشتون را تجربه کرده اند، بسیار واضح است که اگر ایالات متحده ی آمریکا حتا کمک های خود را نیز افزایش دهد، باز هم تبعیض ادامه دارد و سهم اقوام غیر پشتون از کمک های جهانی ناچیز و حتا صفر خواهد بود.

در به اصطلاح کشوری که تمام شاهرگ های مالی آن در اختیار گویندگان یک زبان می باشد و مسیر کمک های جهانی نیز توسط آنان تعیین می شود، کم کردن یک میلیارد دالر یا قطع کامل آن از زاویه ی اقتصادی هیچ تاثیری بر وضعیت اقتصادی اکثریت مردم ندارد.
در چند دهه ی اخیر مافیای کرزی که خود از چند مافیای کوچک دیگر تشکیل می شد و سپس مافیای غنی احمدزی که خود بخشی از مافیای کرزی بود، کمک های جهانی را بیشتر اینگونه مصرف کردند:

یک: فساد و اختلاس

حکومت پشتونیستی فاسد ترین و یا در جمع فاسدترین حکومت ها در جهان می باشد. شاهرگ های مالی در اختیار جمعی از متعصب ترین پشتونیست ها قرار داشته و آنان رده های مختلفی از اختلاس و فساد را ایجاد کرده اند:

  • حلقه ی خانواده و دوستان و آشنایان
  • حلقه ی افراد مربوط به قبیله از جمله غلزیی و درانی
  • حلقه هایی که ارتباط آنان را با بخش های دیگر مافیای پشتونیستی وصل می کند از جمله حلقه ی تولید کنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر و گروه های مسلح و تروریست پشتونیستی همچون طالبان و کوچی
  • حلقه ی عمومی تر پشتونیزم که سیاست های هماهنگ را پیش می برد که از آن جمله شامل بخشش های پنهان و پیدا به گروه های قبایلی پشتون در پاکستان می شود.

دو: ترویج مواد مخدر

در چند دهه ی اخیر صدها میلیون دالر از کمک های جهانی توسط حکومت کرزی و حکومت لنگان غنی احمدزی برای سران قبایلی پشتون و مقامات محلی توزیع شد تا نمایش مبارزه با مواد مخدر را پیش ببرند. اما مواد مخدر نه تنها کم نشد بلکه هر سال افزایش چشمگیر تر یافت.

سه: ترویج تروریزم

در چند دهه ی اخیر سیاستمداران پشتون بازی دوگانه ای را مردم و جامعه ی جهانی پیش برده اند. از سویی داعیه ی مبارزه با تروریزم را پیش بردند و کمک های مالی جهانی را دریافت کردند و از سویی دیگر با تروریزم همکار شدند و آن را قوت بخشیدند. آنان به گروه هایی چون طالبان و کوچی ها به عنوان ابزارهای قوت بخشیدن نیروی پشتونیزم برای سیاست کشتار غیر پشتون و اشغال سرزمین غیر پشتون نگریستند و حتا بیشتر غرق کردن جامعه ی پشتون را در جهان قرون وسطایی به عنوان بخشی از پلان خود پذیرفتند.

اینها تنها بخشی از موارد مصرف کمک های جهانی به کشور جعلی فغانستان می باشد و می توان هر کدام از این موارد را بصورت جزیی شرح داد و برای هر کدام نمونه ها و مثال های مشخص آورد.

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس