صفحه نخست > خبر و گزارش > نامه سرگشاده جمعی از شهروندان کشور به محمد فرید حمیدی لوی سارنوال

نامه سرگشاده جمعی از شهروندان کشور به محمد فرید حمیدی لوی سارنوال

کابل پرس خبری
يكشنبه 14 فبروری 2021

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

جناب آقای حمیدی لوی سارنوال کشور السلام علیکم و رحمته الله!
امیدواریم حال شما خوب باشد. البته می دانیم زیاد هم خوب نیست!
دوست داریم بدون مقدمه آغاز کنیم و مسائلی را که قرار است با شما در میان بگذاریم واضح و روشن مطرح کنیم.
جناب حمیدی صاحب شما می‌دانید که در نظام کنونی مردم افغانستان دلِ خوشی از هیچ کدام از اراکین عالی رتبه دولتی ندارند. در این میان تازمانی برای بعضی ها شما آبروی کم جان این نظام بودید که حیف آن امیدواری گمان میرود در حال نابودی است.
شما حتما به یاد دارید که در مجلس نماینده گان رای بالایی به شما تعلق گرفت. پس شما رکورد دار بالاترین رای در حکومت های پسا طالبان از پارلمان کشور هستید.
اکنون شما حدود ۵ سال را در یکی از عالی‌ترین مقام های اجرایی حکومت گذرانده اید. از این رو می خواهیم کار های کرده و ناکرده شما را یک بار در ترازوی میزان و انصاف که سمبل اداره لوی سارنوالی است به مقایسه بگیریم.
در این بررسی٬ اجازه دهید اول درباره عملکرد اطرافیان شما صحبت کنیم. به این دلیل که به نظر می رسد اطرافیان شما در خیلی از کارهایی که چهره شما را لکه دار ساخته است سهیم هستند و شما یا در باره این افراد و کارهای شان نمی‌دانید و یا هم چشم پوشی می‌کنید.
جناب حمیدی شما که با شعار مبارزه با فساد و ختم «سلطه واسطه گرایی» بر چوکی سارنوالی کشور تکیه زده اید. آیا از احوال و اوضاع اداره های تحت امر خویش آگاهی دارید؟ آیا شما از اوضاع ریاست دفتر تان با خبر هستید؟. آیا شما میدانید که نرخ امضاهای مقام لوی سارنوالی روی عریضه های مردم افغانستان به چند رسیده است؟
آیا شما میدانید که دسترسی مردم به جناب شما منحیث مسئول تامین عدالت نه تنها برای مردم عادی بلکه حتی برای کارمندان لوی سارنوالی به گذشتن از هفت خوان رستم می‌ماند؟
از ریاست عمومی انکشاف منابع بشری لوی سارنوالی که حتما آگاهی دارید!
بگذارید بدون سانسور وضعیت این اداره را با شما شریک سازیم.
جناب لوی سارنوال حمیدی! در ریاست عمومی انکشاف منابع بشری لوی سارنوالی کشور متاسفانه عزت شما و نهاد لوی سارنوالی کشور به حراج گذاشته شده است.
در این اداره بست های کاری به ترتیب اهمیت آن در مرکز و ولایات به پست های پردرآمد و کم درآمد تقسیم گردیده و برای عرضه به مشتریان همانند اجناس بازاری به فروش گذاشته می‌شوند. اما تفاوت این معامله با بازارهای اجناس کشور در این است که در بازار فروش پست های لوی سارنوالی پول افغانی ارزش ندارد.
از فساد اخلاقی حاکم بر روند استخدام در اداره سارنوالی مطمئنا آگاهی ندارید. متاسفانه فساد اخلاقی به حدی رسیده است که وجهه لوی سارنوالی را در افکار عمومی ضرب صفر کرده است.
یک نمونه برای تان ذکر کنیم.
اخیرا یکی از بانوان جوان از قوم شریف هزاره که با کسب ۹۵ نمره در یک رقابت آزاد برای استخدام شدن به عنوان سارنوال در اداره تحت امر شما کامیاب شده بود و پس از ماه ها با وجود کامیابی در امتحان به کار گماشته نشد٬ در مصاحبه اش با یکی از تلویزیون های خصوصی کشور از جنایت ها و فساد اخلاقی جناب ناصر همت رئیس منابع بشری لوی سارنوالی پرده برداشته است که این مصاحبه به خاطر اینکه باعث یک تشنج قومی در کشور نشود خوشبختانه تا هنوز پخش نشده است.
گرچند مسئله شرم آور "سکس در برابر چوکی" در ادارات کشور دو سال پیش در رسانه های جهان پخش گردید و چهره ملت افغانستان را در سطح بین المللی خدشه دار کرد اما از اداره لوی سارنوالی کشور و جایی مقدسی که وظیفه اعمال قانون الهی و مدنی را در کشور به عهده دارد٬ این بدنامی و آنهم در این حد خلاف آرزو های ملت و مردم افغانستان است. ما مطمئن هستیم اگر این بی‌آبرویی و فضیحت افشا گردد مایه ننگ و شرم برای همه شهروندان کشور خواهد شد.
بعلاوه آنچه تابحال گفته آمد؛ تبعیض قومی، لسانی و مذهبی نیز در اداره های لوی سارنوالی بیداد می‌‌کند. تبعیض قومی در اداره لوی سارنوالی به حدی رسیده که یک جمع بزرگی از شهروندان کشور به خاطر تبعیض علیه قومیت شان در اداره تحت امر شما از نهاد لوی سارنوالی به حاشیه رانده شده اند.
شما حتما در جریان هستید که با ورود شما به لوی سارنوالی در یک برنامه اصلاحی در حدود ۲۰۰۰ بست جدید ایجاد گردید.
اما متاسفانه اگر به آمار استخدام این بست ها نگاه شود یک تبعیض سیستماتیک و نفرت انگیز علیه مردم هزاره به وضوح دیده می شود. این تبعیض تنها در اداره مرکزی لوی سارنوالی خلاصه نمی‌شود.
جناب حمیدی صاحب شما در جریان هستید که از مجموع ۱۷۰ ریاست در اداره مرکزی لوی سارنوالی فقط ۴ ریاست سمبلیک و بی صلاحیت به هزاره ها رسیده است.
ای کاش این آخر ماجرا بود. شما می‌توانید از آقای ناصر همت رئیس انکشاف منابع بشری بخواهید تا به ترتیب ولایات لیست استخدام ها را در اختیار جناب شما بگذارد تا بدانید که تبعیض استخوان سوز و سیستماتیک علیه قوم هزاره با چه گستردگی در جریان است.
لوی سارنوالی کشور به عنوان مجری قانون٬ ترازوی عدل و انصاف را به عنوان سمبل این اداره برگزیده است اما در زیر این سمبل عدالت و انصاف اگر به لیست کارمندان این نهاد نگاه شود٬ درصدی افرادی که متعلق به قوم هزاره هستند به صفراعشاریه هشت درصد ( ۰،۸٪ ) می رسد. آیا جناب شما از این تبعیض آشکار آگاهی دارید؟ اگر دارید آیا این وضعیت را به خیر و صلاح کشور می‌دانید؟
اینکه قوم هزاره در اداره تحت امر شما به حاشیه رانده شده و بهترین کادرهای علمی این قوم فرصت خدمت به کشور را از آدرس لوی سارنوالی ندارند اگر هم به فرض بگذریم٬ ایکاش استخدام در لوی سارنوالی منوط بر لیاقت و شایستگی می‌بود تا ما با مواجهه با افراد لایق و شایسته از اقوام دیگر کشور امیدوار به یک آینده خوب برای سرزمین خود می‌شدیم.
در اخیر باید یاد آور شویم که ما هیچ گاهی از کارهای مفیدی که در اوایل از طرف شما انجام شد چشم پوشی نمی‌کنیم. ما تمام کارهایی خوبی را که شما برای معیاری شدن لوی سارنوالی و اعتبار بخشیدن به این نهاد انجام داده اید تقدیر می کنیم. از طرف تلاش شما برای صلابت و استقلال بخشیدن به سارنوالان کشور٬ ملاقات های روزهای دوشنبه شما با هموطنان دردمند کشور٬ تلاش شما برای بالا بردن امتیاز ها و معاشات کارمندان لوی سارنوالی و تلاش برای عصری سازی نهاد لوی سارنوالی همیشه قابل تقدیر و تکریم است.
با این وجود اما رفته رفته اداره لوی سارنوالی چنان به ضعف گرایید که حتی سران حکومت که قبلا به این اداره افتخار می‌کردند اکنون نه تنها نمره کامیابی این اداره نمی‌دهند بلکه تلاش می ‌کنند به نحوی در افکار عمومی این اداره را ناکام جلوه دهند.
بدون شک در این نمره ناکامی و تخریب وجهه لوی سارنوالی در افکار عمومی عوامل متعددی دخیل می‌باشد اما گسترده شدن بداخلاقی٬ تبعیض و فساد نیز از عوامل مهم در سقوط این نهاد ملی است و عمل کرد اطرافیان شما و از یاد نبریم که افراد چون جناب ناصر همت و بکتاش عزیزی این ناکامی و سقوط را پرورده و سرعت بخشیده اند.
ما امیدواریم جناب شما هم برای حفظ حیثیت و آبروی جناب خودتان به عنوان لوی سارنوال کشور و هم به خاطر حفظ وقار و عزت این نهاد مجری قانون و هم به خاطر مصلحت کل کشور به آنچه در این نامه آمده است توجه نموده و برای هویدا شدن حقایقی که در این نامه به شکل خلاصه یادآوری شده است تلاش نموده و برای رفع این مشکلات و نجات اداره لوی سارنوالی از لجنزار کنونی تلاش نمایید.
با درود و امتنان!
جمعی از شهروندان کشور

مطالب مرتبط

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس